دکتر حمید سجاد دکتر حمید سجاد
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: اختلال وسواس و افت تحصیلی در دوقلوهای پسر 27 ساله

پیش فرض اختلال وسواس و افت تحصیلی در دوقلوهای پسر 27 ساله

سلام

مادر دو پسر دوقلوي 27 ساله هستم که باوجود هوش بالا و تحصيل در دبيرستان استعدادهاي درخشان و پذيرفته شدن در کنکور سراسري با رتبه 3 رقمي، نتوانستند ادامه تحصيل بدهند و ترک‌تحصيل کردند، زيرا از دوران نوجواني دچار پرخاشگري شديد و وسواس عملي شده بودند و با دارو و درمان، وسواس عملي آنها درمان شد، ولي در حال حاضر دچار بي‌حوصلگي شديد و بي‌انگيزگي هستند و 8 سال است زير نظر متخصص اعصاب و روان قرار دارند. من خود را مقصر و گناهکار مي‌‌دانم زيرا معلم هستم و با آنها بسيار کار مي‌کردم تا بتوانند جزو برترين‌هاي تحصيلي شهرمان باشند ولي حالا احساس مي‌کنم فشار بيش از حد درسي، آنها را دچار آسيب کرده است. لطفا مرا راهنمايي کنيد راه بهبود براي آنها وجود دارد؟ درضمن تشخيص پزشکان، اختلال وسواس است

اختلال وسواس، زمينه ژنتيکي دارد و معمولا در افراد يک خانواده ديده مي‌شود. با نامه‌اي که نوشته‌ايد و حس گناهي که در آن مشخص است، احساس مي‌کنم شما خود نيز به نوعي دچار اين اختلال وسواسي شده‌ايد.

درواقع اينکه همه مشکلات را به خود مربوط مي‌‌دانيد، نشانه يک شخصيت کمال‌طلب و وسواسي است که مي‌خواهد همه کارها به خوبي انجام شود. اين احساس گناه شما، کاملا اشتباه است چون به هر حال فرزندان شما به يک بيماري مبتلا شده‌اند و درمان هم دارد.

درمان آن هم درمان‌هاي دارويي و رفتاري است که درنهايت به بهبود کامل منجر مي‌شود. اينکه مدام به گذشته برمي‌گرديد، پيش‌داوري مي‌کنيد، قضاوت‌هاي اشتباه داريد و همه مشکلات را به گردن مي‌گيريد، کاملا اشتباه است. کارهايي که انجام داده‌ايد، همه از حسن‌نيت شما بوده است، ما نيز قبول داريم که سختگيري زياد در روش‌هاي تحصيلي، ممکن است نتيجه عکس بدهد اما اين دليل بر آن نيست که بگوييم بيماري فرزندانتان ناشي از سخت‌گيري‌هاي شماست بنابراين نگراني‌تان بي‌مورد است.

به‌طور کلي به والدين پیشنهاد می شود در روش‌هاي تربيتي خود اعتدال را رعايت کنند و از افراط و تفريط بپرهيزند. به شما نيز توصيه مي‌کنم به درمان‌هاي روان‌پزشکي فرزندانتان ادامه‌دهيد هرچند ممکن است اين درمان‌ها کمي طولاني باشند.

درمان اين اختلالات به کمک يک گروه پزشکي شامل روان‌پزشک، روان‌شناس و مددکار اجتماعي و کمک خانواده نياز دارد تا افت عملکردي، به مرور زمان بهبود يابد.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)