جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 4 از 4 مجموع

موضوع: یبوست + دل درد+ مدفوع گلوله ای شکل

میترا73 آفلاین است تازه وارد

پیشفرض

سلام
    در این سایت در مورد یبوست زیاد صحبت شده و من بیشتر آنها رو خوندم به همین خاطر نخواستم بحث جدیدی رو باز کنم و اینجا سوالهام رو مطرح میکنم. گفته شد که اگر مدفوع گلوله ای شکل و سفت باشه نشون دهنده مشکلی در روده هست. این مشکل چی میتونه باشه؟
    من دوشنبه پیش دل درد شدیدی گرفتم و درد در تمام ناحیه شکم بود و ناگهانی شروع شد. به بیمارستان رفتم و بعد از آزمایشهای مختلف در عکسبرداری دیدن که روده خیلی پر هست. بقیه آزمایشها مسئله ای رو نشون نمیدادن. اول گفتن که با نوشیدن یه محلول بیرنگ که مزه نمک و وانیل میداد باید روده رو تخلیه کنم که 6 ساعت من رو زجر دادن و معده من نمیتونست این محلول رو نگه داره تا با اصرار من تنقیه رو انجام دادن و بعد از اون من دیگه دردی نداشتم البته به جز مواقعی که فکر میکنم نرماله.
    حالا سوال من اینه که آیا اصلا این درد منشاء اش از کجا میتونه باشه؟ من هنوز هم در ناحیه زیر شکم کناره هاش کمی درد دارم که دائمی نیست.
    البته خودم حدس میزنم که خوردن زیاد و خیلی زیاد حبوبات در عرض 2 هفته بدون سالاد و خوردن سیب قرمز و موز و سوهان زیاد سوغاتی از ایران باعث کندی حرکت روده من شده بود.
    قبل از این اتفاق مدفوع من گلوله ای شکل و سفت بود ولی این مورد برای من کاملا عادی بود و من شکی نکردم.
    در حال حاضر به تغذیه ام دقت بیشتری میکنم. در یکی از بحث ها ذکر شد که ماست یبوست میاره. آیا در مورد ماست هست یا در کل تمام لبنیات یبوست مییارن؟
    آیا به نظر شما باید آزمایش مدفوع هم بدهم که روی قارچ یا باکتری خاصی آزمایش بشه؟ چون دکترها از من اصلا آزمایش مدفوع نگرفتن. به خاطر مسئله دیگری غده تیروئیدم رو هم 2 هفته قبل مورد آزمایش قرار دادن که اون هم موردی نداشت. البته اون هومونی(نمیدونم اسمش چیه) که باعث تولید 2 هورمون غده تیرویید میشه خیلی خیلی پایین بود ولی هورمونهای تیرویید موردی نداشتن. ممنون میشم اگر سوالهای من رو جواب بدین.
    ببخشید که طولانی شد.

پیشفرض

يک ظرف بستني وانيلي ، يک ظرف ژله توت فرنگي ،‌يا چند لقمه پنير خامه اي مي خوريد ؛ اما آنقدر که شما لبنيات دوست داريد ، آنها شما را دوست ندارند . حتي خوردن مقدار بسيار کمي از آنها ،‌معده شما را آکنده از هوا کرده و ناراحت مي کند .

اين حالت نفخ و احساس بادکردگي و ناراحتي بعد از خوردن مواد لبني را پزشکان عدم تحمل لاکتوز مي نامند . يعني معده قادر به هضم لاکتوز يا قند شير ، نيست .

متأسفانه ، اکثر بزرگسالان تا حدي دچار اين عارضه هستند . هر چه سن بالاتر مي رود ، لاکتاز کمتري در بدن توليد مي شود که اين آنزيم براي هضم لاکتوز لازم است . بدون لاکتاز ، قند شير هضم نشده تخمير مي گردد و توليد گاز مي کند . اين گاز جمع شده و نفخ مي سازد . مواد غذايي ديگري که سخت هضم مي شوند مثل حبوبات ، آجيل ، دانه هاي گياهي ، ميوه ها ، کلم دلمه اي ، جو ، عسل و مخمر هم توليد گاز کرده و معده را باد مي کنند .

آلرژي هاي غذاي نيز باعث نفخ مي شوند ، ولي در اينجا واکنش دستگاه ايمني عامل آن است و تمام بدن را گرفتار مي کند و معمولاً کهير و آبريزش از بيني نشانه هاي عمده آن است .

اگر دستگاه گوارش شما حساس است ، يعني حالتي که آن را روده تحريک پذير مي گويند ، شير ، حبوبات و ديگر غذاهاي ديرهضم مشکل آفرين تر مي شوند . در اين حالت اعصاب به غذاهاي تحريک کننده شديدتر پاسخ داده و گرفتگي ماهيچه هاي ديواره روده بزرگ را به وجود مي آورند . محتويات روده نمي تواند پيش تر برود و يبوست عارض مي شود و روده را متورم مي کند . با تخمير روده گاز توليد شده و نفخ به وجود مي آيد .

اگر تند غذا مي خوريد همراه آن مقداري هوا مي بلعيد که در روده نفخ مي شود .

نفخ طولاني همراه با درد نشاندهنده چندين بيماري گوارشي است ، از جمله انسداد روده يا کليه ، التهاب آپانديس ، وجود سنگ کيسه صفرا ، زخم مهاي گوارشي و تومور است .

من فکر میکنم خودم جواب سوال خودم رو پیدا کردم. درسته؟ این متن رو در قسمت درمان نفخ شکم پیدا کردم. :shock:

دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
    موقعیت
    آمریکا

پیشفرض

چون صحبت شما فقط در باره یبوست نبود... من تاپیک جداگانه ای برای سوال شما درست کردم..

همان طور که می دونید کار ما در این مکانها طبابت نیست.. بلکه صرفا راهنمائی در امور کلیات هست...

اما با توجه به صحبت هائی که کردید و مجموعه علائمی که ذکر کردید به نظر نمیرسه یبوست تنها مشکل شما باشه.. و مشکلات دیگری را هم دارید...که در عنوان نامه به اونها اشاره کردم. اینکه چرا درد دارید جوابش به اطلاعات زیادی بستگی داره که لازمه با پرسش و پاسخ و معاینات و آزمایشات مربوطه پاسخ داده بشه... اما اگه مجموع علائم شما را در نظر بگیریم... به نظر من بهتره به بیماری روده تحریک پذیر در درجه اول فکر کرد... چون خیلی از مسائلی که گفتید در اون هست.. مضافا بر اینکه
    بیماری شایعی هست و مخصوصا در خانمها بیشتره...
    عضو تحریریه علمی ایران سلامت

پیشفرض

با تشکر از راهمنمایی اتون. برای من واضح بود که شما طبابت نمیکنین و میخواستم فقط نظر یه پزشک ایرونی رو بدونم چون اینجا کسی به من توضیحی نداد. ولی من فکر میکنم همین مطلبی که من در همین سایت پیدا کردم دلیل مشکل من بود. خوردن پشت سر هم حبوبات و نوشیدن کم آب در یک فاصله زمانی 2 هفته ای من رو به این وضعیت دچار کرد. به هر حال باید مراقب علاییم دیگه باشم که شاید واقعا روده تحریک پذیر پیدا کرده باشم.
    ممنون از راهنمایی اتون

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

• نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
  • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
  • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
  •  
تبلیغات در ایران سلامت