یائسگی زودرس خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ در زنان را افزایش می دهد

بیشتر زنان در سنین ۴۷ تا ۵۱ سالگی و با توجه به شرایط محیطی و فردی، یائسه می‌شوند اما اگر یائسگی در زمانی زودتر از موعد طبیعی رخ دهد، مثلا در سنین زیر ۴۰ سال، یا در مواردی قبل از ۳۰ سالگی، دیگر یائسگی طبیعی محسوب نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، نتایج یک تحقیق روی ۳۶۹۱ زن یائسه مبتلا به دیابت نوع ۲ و مقایسه آنها با ۴۴۰۸ زن از گروه شاهد نشان داد که زنانی که دچار یائسگی زودهنگام می‌شوند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت نوع ۲ نسبت به بقیه قرار می‌گیرند.

محققان در طول یک پی‌گیری ۱۱ ساله مشاهده کردند نسبت به زنانی که در سنین بالای ۵۰ سال دچار یائسگی می‌شوند زنانی که در سنین جوانتر یائسه می‌شوند نزدیک به ۵/۱ برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ قرار می‌گیرند.

نتایج این گزارش می‌افزاید: خطر بالاتر وقوع دیابت همچنین با طول عمر کوتاه باروری همراه بوده است و این نتایج نامطلوب به دست آمده از یائسگی زودرس نیز با تعدیل عواملی مانند شاخص توده بدن (bmi)، دور کمر و یا سیگار کشیدن به طور قابل توجهی تغییر نیافته است.

گفتنی است: یائسگی یک فرآیند بیولوژیک طبیعی و گذر از مرحله‌ای به مرحله دیگر همراه با تغییرات هورمونی، فیزیکی و روانی است که به رخ دادن آن در زنان کمتر از ۴۰ سال، یائسگی زودرس می‌گویند که در این میان مصرف برخی از داروها و یا انجام بعضی از اعمال جراحی می‌توانند از عوامل ایجاد آن باشند.

نتایج این تحقیق در نشریه مراقبت دیابت منتشر شده است .

متخصصین زنان و زایمان پیشنهاد می کنند که اگر خانمی در سنین قبل از ۴۵ سالگی با قطع ناگهانی یا طولانی شدن فواصل قاعدگی و علایمی مثل گرگرفتگی، بدخوابی‌های شبانه و تعریق روبرو ‌شود، باید به پزشک مراجعه کند.