در يك آزمايش جديد معلوم شد در زناني كه پيش از رسيدن به سن 46 سالگي يائسه مي‌شوند، احتمال بروز حمله قلبي يا سكته مغزي تقريبا دو برابر بيشتر از زناني است كه پس از 46 سالگي و ديرتر به سن يائسگي مي‌رسند.

به گزارش سرويس «سلامت» ايسنا، اين يافته حاصل مطالعه روي گروهي از زنان آمريكايي است كه البته بيشتر روي زنان سفيدپوست متمركز شده و درواقع تاييدي بر يافته‌هاي قبلي در اين زمينه است.

در برخي از مطالعات پيشين نيز نشان داده شد يائسگي زودرس از عواملي است كه خطر سكته مغزي و حمله قلبي را تشديد مي‌كند.

به نوشته روزنامه ديلي‌ميل، دكتر مليسا ولونز از متخصصان دانشگاه آلاباما در بيرمنگهام و سرپرست اصلي در اين آزمايشات مي‌گويد: زناني كه با يائسگي زودرس مواجه مي‌شوند بايد براي كاهش خطر سكته، اقدامات و پيشگيري‌هاي به موقع و ضروري‌ را انجام دهند.

وي تاكيد كرد: ما توصيه مي‌كنيم كه اين زنان از نظر فاكتورهاي خطرزاي اوليه نظير سطح كلسترول و فشار خون تحت معاينه و چكاپ قرار بگيرند و با بكار بستن توصيه‌هاي پزشكي بر اساس نتيجه معاينات، خطر بروز بيماري‌هاي قلبي را تا حد امكان در خودشان كاهش دهند.

دكتر ولونز و دستياران وي با بررسي اطلاعات بهداشتي و پزشكي مربوط به 2509 زن شركت‌كننده كه شامل زنان چيني، سياه‌پوست و اسپانيايي بودند، به نتايج فوق دست يافتند.

شرح اين آزمايشات در مجله "يائسگي" منتشر شده است.