هورمون درمانی قلب زنان مبتلا به سندروم متابولیک را تهدید می‌کند

نتایج پژوهش سازمان بررسی ابتکار بهداشت زنان (WHI) نشان می‌دهد زنان مبتلا به سندرم متابولیک که برای درمان علائم یائسه هورمون درمانی انجام می‌دهند در معرض خطر بالایی از حملات قلبی و مرگ ناشی از آن قرار دارند.

به گزارش سرویس سلامت ایسنا منطقه اصفهان، محققان می‌گویند نتایج به دست آمده بر اهمیت شناسایی و تعیین وضعیت خطر بیماری‌های قلبی و عروقی پیش از هورمون درمانی برای کاهش علائم یائسگی اشاره دارد.

سندرم متابولیک به گروهی از عوامل خطری اطلاق می‌شود که باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی، سکته مغزی و دیابت می‌شود. چاقی شکم، فشار خون، گلوکز و تری گلیسیرید بالا، دیابت و کاهش کلسترول خوب از علائم سندروم متابولیک است در حقیقت چاقی نقش اساسی را در مستعد کردن زنان به علائم ذکر شده ایفا می‌کند. زنانی که سه مورد از علائم مذکور را داشته باشند به عنوان بیمار مبتلا به سندروم متابولیک تلقی می‌شوند.

طی این مطالعه، 269 زن مبتلا به سندرم متابولیک با 695 زن که به این بیماری دچار نبودند از لحاظ تاثیر هورمون درمانی مورد مطالعه قرار گرفتند.

زنانی که مبتلا به سندرم متابولیک نبودند به هنگام هورمون درمانی یا عدم انجام آن، هیچ افزایش خطری برای بیماری قلبی نشان ندادند. اما خطر مرگ ناشی از حمله قلبی یا بیماری قلبی برای زنانی که به سندرم متابولیک مبتلا بوده و تحت هورمون درمانی قرار گرفته بودند، در مقایسه با زنانی که مبتلا به این سندرم بودند اما هورمون درمانی نکرده بودند، بیش از دو برابر بود.

زنان مبتلا به سندروم متابولیک که تنها تحت استروژن درمانی قرار گرفته بودند، در معرض خطر اندکی قرار داشتند، اما آنان هنوز در مقایسه با زنانی که به سندرم متابولیک مبتلا بوده اما هورمون درمانی انجام ندادند به طور قابل توجهی در خطر بالاتری قرار داشتند.

این پژوهش به صورت آنلاین در مجله انجمن یائسگی آمریکای شمالی تحت عنوان "Menopause" منتشر شده است.