جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 5 از 5 مجموع

موضوع: هورمونهای جایگزین زمان یائسگی(HRT)(اخبار)

 1. #1
  دکتر یاور آفلاین است عضو فعال
  تاریخ عضویت
  Jan 1970
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  451

  پیشفرض هورمونهای جایگزین زمان یائسگی(HRT)(اخبار)

  من لازمه اینو بگم که مدتی بود خانمهای آمریکائی و اروپائی مصرف این دارو را کاهش داده بودند اونهم به خاطر همین گزارشات سرطان بود که بعضی ها سعی داشتند که این مسئله را بزرگنمائی کنند .. ولی اخیرا مجددا در حال مصرف هستند ومیزان اعتماد
  مردم داره دوباره نسبت به ترکیبات استروژنی بالا میره.

  نکته ای که من لازم میدونم اشاره کنم این هست که اگر درمان استروژن بروز سرطان پستان را افزایش میدهد این افزایش بسیار کم است و هر نوع افزایش جزئی در صورت وجود در سایه مزایای قابل توجه این درمان محو میشود. و اینکه اضافه کردن
  پروژسترون به استروژن ها خطر سرطان پستان را کم میکند مورد مناقشه است..

  پس اگر بخواهیم به سوال شما پاسخ دهیم.. جواب این است که صلاح است به مصرف این دارو ادامه دهید.. و البته برای مصرف استروژن متد های مختلفی وجود دارد که شاید بهترین آن این باشد که استروژن به همراه پروژستروه داده شود..البته قضاوت در باره اینکه از چه روش درمانی استروژن استفاده شود با پزشک معالج شما است. .و لی بهر حال ارجح ان روش است...

  و دیگر اینکه گفته شده تا 70 سالگی ادامه دهید.. و بهتر است روزانه 1500 میلیگرم کلسیم ( ترجیحا شیر) و یک برنامه ورزشی روزانه همراه با مصرف استروژن رعایت گردد.

  گفته شده سویا..میتواند دقیقا همین اثر استروزن را داشته باشد که اخیرا هم سروصدای زیادی بپا کرد...ولی به دنبال آن و با تحقیقات محققان مشخص شد که چون داروئی است که اثر استروژنی دارد..اگر بدون رعایت دوز درمانی مصرف شود همان خطر سرطان پستان را زیاد میکند.. لذا درحال حاضرو با شرایط ما توصیه نمیشود...برای همین هست که گفته شده داروهای گیاهی قابل اطمینان نیستند.. و اثرات زودرس و دیر رس بسیاری از اونها مشخص نیست... البته داستان استروژن درمانی بسیار مفصل است.. که همان طور که گفتم بتدریج کامل میکنیم...

 2. #2
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  رژيمهاي چند داروئي براي درمان عوارض يائسگي مناسبتر هستند.

  مطالعه محققان دانشگاه پيتزبورگ در پنسيلوانياي آمريكا نشان ميدهد كه قطه ناگهاني دارو در زنان يائسه اي كه بعلت
  پوكي استخوان تحت درمان با استروزن هستند روند تخريب استخواني را شدت مي بخشد. اين محققان مي گويند در صورتي كه
  درمانع عوارض ناشي از يايسگي با مصرف همزمان استروزن و تركيباتي نظير آلندرونات امكان پذير باشد بهتر است از رزيمهاي درماني مكمل استفاده شود تا خطر بروز عارضه فوق به حداقل كاهش يابد

 3. #3
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  جنجال بر سر هورمون‌‌درماني جانشين

  دلش نمي‌خواهد پير شود. به عكس سياه و سفيد مادرش نگاه مي‌‌كند كه در قاب روي ميز به او لبخند مي‌زند. چه جوان است مادر در اين عكس! و حالا پيرزني است خميده و خسته از سال‌هاي پرمشقت جواني كه موهاي يكدست سفيدش را پشت‌سر جمع مي‌كند و نگاه چشمان ماتش از لا‌به‌لاي چين‌هاي مواج زير چشم و پيشاني ديگر برق گذشته را ندارد. او به مادرش شباهت زيادي دارد.
  عكس عروسي مادر گواه اين موضوع است، همان بيني صاف و كشيده و همان لب‌هاي ظريف. به شيارهاي ريز كنار دهانش فكر مي‌كند كه هر روز عميق‌تر و طويل‌تر خواهند شد. او مثل مادرش است و همانند او پير و تكيده مي‌شود. پيرزني خميده و رنجور كه هر لحظه ترس سقوط از پله‌هاي ساختمان لرزه بر اندامش مي‌اندازد. اي‌كاش زمان متوقف مي‌شد و دستي نيرومند چرخ آن را از گردش مي‌انداخت و او شادابي خود را براي هميشه حفظ مي‌كرد! مي‌دانست كه آن چرخة پردردسر زنانه، كه هر ماه آغاز و پايانش را شاهد بود، ديگر تكرار نمي‌شود و زني برجاي مانده كه مادر شدن را هرگز دوباره تجربه نخواهد كرد.
  هورمون‌درمانيِ جانشين در دوران يائسگي يكي از جنجال‌برانگيزترين موضوعات پزشكي امروز است. هر روز شاهد چاپ خبري تازه در مورد اثر داروهاي هورموني هستيم. روزنامه‌اي آنها را عامل سرطان مي‌داند و مجله‌اي به‌ ستايش تأثيرات مفيدشان مي‌پردازد. اما هورمون‌درمانيِ جانشين (HRT) چه نقشي در جلوگيري از عوارض يائسگي دارد؟
  دكتر ملك‌منصور اقصي، متخصص بيماري‌هاي زنان و زايمان و عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران، در گفت‌وگويي با زنان تأثيرات مثبت و منفي آن را شرح مي‌دهد.


   آقاي دكتر، ابتدا بفرماييد كه منظور از HRT چيست؟
   اين اصطلاح احتمالاً براي اغلب خوانندگان شما ناآشناست. زيرا اصطلاحي علمي و علامت اختصاري Hormone Replacement Therapy به‌معناي درمان جانشيني هورموني است. براي زناني كه فعاليت تخمدان‌هايشان پايان‌يافته، از هورمون‌درماني جانشين استفاده مي‌شود.

   در زنان يائسه، قطع ترشح هورمون‌هاي جنسي و توقف چرخة توليدمثل زنانه يك فرايند طبيعي فيزيولوژيكي است. دخالت در اين روند و تحميل هورمون با منشأ بيروني به آن چه لزومي دارد؟
   تخمدان‌ها عضوهاي زنانه هستند كه هورمون‌هاي استروژن و پروژسترون را توليد مي‌كنند. نقش اصلي اين فرايند در تخمك‌گذاري و ايجاد باروري است. اما هورمون‌ها تأثيرات عميقي نيز در قسمت‌هاي مختلف بدن زن دارند. با ورود زن به مرحلة يائسگي، تخمدان‌ها از كار مي‌افتند و ديگر هورمون نمي‌سازند. اين امر برخلاف فيزيولوژي توليدمثل در مردان است كه فعاليت غدد جنسي‌شان با افزايش سن كم مي‌شود، ولي قطع نمي‌شود. هورمون‌هاي جنسي زنانه، علاوه بر فعال كردن باروري، بر استخوان‌ها و عروق نيز اثر مي‌گذارند. لذا پزشكان به‌ فكر افتادند كه به‌دنبال شروع يائسگي، اين هورمون‌ها را جايگزين كنند، يعني الگوي ترشح هورمون‌ها را به‌طور مصنوعي تقليد كنند.

   هورمون‌درماني جانشين يكي از مباحث جنجال‌برانگيز پزشكي است. گروهي از متخصصان آن را توصيه مي‌كنند و گروهي ديگر به‌ نقش مرگبار آن در ايجاد انواع مختلف سرطان‌هاي زنانه اشاره مي‌كنند. ريشة اين اختلاف‌نظرها در چيست؟
   صحبت من شايد چكيدة بيش از 25 سال تحقيق دانشمندان باشد. عضوهايي در بدن وجود دارند كه ايجاد و پيشرفت سرطان‌ در آنها وابسته به هورمون است، مانند پستان و رحم. سرطان‌هاي ديگري هم هستند كه هيچ ارتباطي با هورمون‌ها ندارند. ابتدا تصور بر اين بود كه ايجاد سرطان پستان وابسته به ميزان هورمون استروژن خون است. بنابراين، هورمون پروژسترون را در كنار آن قرار دادند تا آثار منفي‌اش را خنثي كند. مطالعات ادامه پيدا كرد و مطرح شد كه پروژسترون، علاوه بر از بين بردن آثار سرطان‌زايي استروژن، برخي فوايد آن را هم تحت تأثير قرار مي‌دهد. بعد از گذشت زمان نه‌چندان زيادي مشخص شد كه پروژسترون هم در سرطان‌زايي دخالت دارد. پزشكان متخصص مقدار تجويز پروژسترون را به اندازه‌اي كم كردند كه اثر سرطان‌زايي بر پستان نداشته باشد و از طرف ديگر، اثر سرطان‌زايي استروژن بر رحم را هم خنثي كند. به اين ترتيب، داروهايي متشكل از استروژن و پروژسترون ساخته شدند كه در عين حال كه جلو پوكي استخوان را مي‌گرفتند، هيچ‌گونه اثر سرطان‌زايي نداشتند. بعد از گذشت چند سال، گزارش‌هايي ارائه شد مبني بر اينكه اين داروها احتمال ايجاد سرطان را در برخي اعضا بالا مي‌برند و در برخي ديگر مانند رودة بزرگ اين خطر را كاهش مي‌دهند. كم‌كم جنجال شروع شد و مردم به مصرف داروهايي روي آوردند كه با مكانيسم‌هاي ديگري جلو پوكي استخوان را مي‌گيرند.

   خطر پوكي استخوان در دوران يائسگي جدي است؟
   مهم‌ترين خطري كه پس از دوران يائسگي زنان را تهديد مي‌كند پوكي استخوان است. پوكي استخوان در مردان سالمند هم به ميزان كمتري ديده مي‌شود.

   اختلاف‌نظرها به ‌كجا رسيد؟
   بعد از انجام تحقيقات مفصل، اين ايده شكل گرفت كه شيوة درماني هر شخص متناسب با وضعيت جسمي و ميزان سلامت وي انتخاب شود. امروزه پزشكان معتقدند كه هورمون‌درماني يك شكل ثابت ندارد. براي مثال، زني كه سابقة ابتلا به سرطان پستان دارد نمي‌تواند از داروهاي هورموني استفاده كند. در مورد پوكي استخوان هم وضعيت تمام افراد يكسان نيست. ابتلا به پوكي استخوان شدت و ضعف دارد. به پيشنهاد انجمن پوكي استخوان كانادا، براساس شدت پوكي استخوان، داروي مناسب را انتخاب مي‌كنيم. اين دارو مي‌تواند هورموني يا غير‌هورموني باشد.

   فوايد هورمون‌درماني جانشين بيشتر است يا مضرات آن؟
   بحث اصلي از همين‌جا شروع مي‌شود. در علم پزشكي، هر دارويي كه براي درمان عارضه‌اي تجويز مي‌شود، در كنار فايده، ممكن است عوارضي هم داشته باشد. پزشك فوايد و عوارض دارو را مي‌سنجد و در نظر مي‌گيرد كه كدام ارجح است. براي مثال، آسپيرين دارويي است كه درد را تسكين مي‌دهد ولي ممكن است باعث خونريزي معده هم بشود. آنتي‌بيوتيك‌ها هم عفونت را درمان مي‌كنند ولي گاه شخصي نسبت به آنها حساسيت پيدا مي‌كند. گاهي دارويي آن‌قدر عوارضش زياد است كه از فوايدش چشم‌پوشي مي‌كنيم. در مورد هورمون‌درماني نيز عده‌اي معتقدند كه همين اصل صادق است. استروژن جلو پوكي استخوان را مي‌گيرد. همچنين اثر مثبت بر عروق دارد كه پروژسترون آن را خنثي مي‌كند. پروژسترون نيز اثر مثبت در جلوگيري از سرطان رودة بزرگ دارد و علائم اولية شروع يائسگي مانند گرگرفتگي، تعريق شبانه و عصبي شدن را كاهش مي‌دهد. اما مهم‌ترين فايدة استروژن جلوگيري از پوكي استخوان است. پوكي استخوان عارضه‌اي جبران‌ناپذير است. شكستگي ستون مهره‌ها و استخوان ران فرد را كاملاً معلول مي‌كند. از جمله عوارض منفي هورمون استروژن، افزايش خطر ابتلا به سرطان پستان است.
  مطالعة وسيعي، با هزينه‌اي در حدود 600 ميليون دلار، با هدف سنجش دو گروه عوارض صورت گرفت. در طي 8 سال، دو گروه از زنان يائسه بررسي شدند. هر گروه شامل حدود 8 هزار زن بود. قرار شد به زنان گروه اول در اين 8 سال داروي هورموني داده شود و به زنان گروه دوم، دارونما. اين مطالعه دوسوكور بود، يعني نه پزشكان و نه داوطلبان هيچ‌كدام از هويت قرص‌ها اطلاع نداشتند. وضعيت هر دو گروه از نظر ابتلا به عوارض قلبي‌ـ عروقي و نيز سرطان‌ها به‌طور مرتب بررسي شد. بعد از گذشت پنج‌ سال از شروع مطالعه، اين نتيجه به‌ دست آمد كه مخاطرات هورمون‌درمانيِ بعد از يائسگي بيشتر از فوايد آن است. بنابراين، مصرف داروهاي هورموني قطع شد.

   همة محافل علمي دنيا نتيجة اين تحقيق را به‌عنوان يك اصل كلي پذيرفتند؟
   در حدود سه ماه بعد از انتشار نتايج اين تحقيق، 500 محقق از رشته‌هاي مختلف در انستيتوي ملي سلامت امريكا دور هم جمع شدند تا دربارة اين موضوع به بحث و تبادل نظر بپردازند. جمعي از اعضاي انجمن باروري امريكا نيز در اين گردهمايي حضور داشتند و به سه نكتة مهم زير در مورد پژوهش مذكور اشاره كردند. اولا،ً اين تحقيق، مشابه مطالعات قبلي، نشان داد كه به‌دنبال هورمون‌درماني، خطر ابتلا به سرطان پستان اندكي افزايش مي‌يابد. ثانياً، در بيش از 97 درصد زنان شركت‌كننده در اين تحقيق جنجالي، هيچ‌گونه عارضه‌اي مشاهده نشد. ثالثاً، در اين مطالعه تنها به مقايسة كمّي مخاطرات و فوايد پرداخته شده و مسئلة مهم ديگر، يعني كيفيت زندگي زن در نظر گرفته نشده است. بررسي كيفيت زندگي افراد كار دشواري است. در اين تحقيق بيان شده كه با هورمون‌درماني، پوكي استخوان كاهش و خطر ابتلا به سرطان افزايش مي‌يابد. اما اين بخش از مسئله كه پوكي استخوان كيفيت زندگي فرد را به‌شدت تحت تأثير قرار مي‌دهد و او را از كار و انجام دادن فعاليت‌هاي روزمره محروم مي‌كند فراموش شده است. همچنين سرطان پستان در مراحل اوليه به‌خوبي قابل درمان است. متخصصان، با توجه به ايرادهاي وارد شده بر تحقيق مذكور، بر لزوم انجام مطالعات بعدي تأكيد كردند. درضمن، عوارض زودرس قطع ترشح هورمون كه در اوايل دوران يائسگي پديدار مي‌شود، نظير گرگرفتگي و تعريق شبانه، در اين مطالعه مدنظر قرار نگرفته است. همچنين، در اين تحقيق، تنها از يك داروي مشخص استفاده شده است. اين مطالعه بايد ادامه پيدا كند و فوايد و عوارض داروها در درازمدت مقايسه شوند.

   هورمون‌درماني در چه نقاطي از دنيا ممنوع شده و در چه كشورهايي همچنان تجويز مي‌شود؟
   از حدود دو دهه قبل، در مورد دوران يائسگي و مشكلاتي كه در اين دوران ايجاد مي‌شود تحقيقات وسيعي صورت گرفته است. استفاده از داروهاي هورموني متداول است و هدف تجويز ميزاني از داروست كه جلو پوكي استخوان را بگيرد و عوارض سوء نداشته باشد. هر چندسال يك‌ بار، نتايج جديد اعلام مي‌شود ولي هنوز شكل مطلوب هورمون‌درماني به‌دست نيامده است. سال گذشته، در كنگرة مونترال، تحقيقي معرفي شد كه در امريكا در مورد اثر هورمون‌درماني بر امراض قلبي‌ـ عروقي انجام شده بود. براساس نتايج اين تحقيق، هورمون‌درماني از امراض قلبي‌ـ عروقي پيشگيري مي‌كند. به‌طوركلي، زنان در دوران پيش از يائسگي كمتر از مردان دچار انفاركتوس قلبي مي‌شوند. اما آمارها پس از يائسگي متفاوت است و زنان از نظر درصد شيوع اين امراض هم‌طراز مردان قرار مي‌گيرند. بنابراين، نتيجه‌گيري شد كه استروژن در مورد امراض قلبي نقش پيشگيري‌كننده دارد. در مطالعة هرس (HERS)، تأثير استروژن و پروژسترون در بروز امراض قلبي‌ـ عروقي بررسي شد و نتيجة عكس به‌دست آمد. يعني اين مسئله مطرح شد كه هورمون‌هاي زنانه، در مبتلايان به امراض قلبي، سبب تشديد مشكل قلبي مي‌شوند. دركنگرة مونترال، دو نفر از پروفسورهاي انگليسي به‌طور مفصل در مورد اشتباهات مطالعة هرس صحبت كردند. پزشكان انگليسي بيشتر از پزشكان امريكايي موافق هورمون‌درماني هستند زيرا بيشتر مطالعات مربوط به اين زمينه در انگلستان انجام شده است. بعد از مطالعة هرس، 70 درصد پزشكان امريكايي از تجويز هورمون‌ براي بيمارانشان خودداري كردند. در امريكا اين قبيل داروها را پزشكان خانواده تجويز مي‌كنند. اما در اين كشور، تنها 20 درصد از متخصصان زنان از تجويز اين درمان براي بيماران امتناع كردند زيرا دقيق‌تر در جريان مطالعات بودند.

   نتيجة جنجال بر سر استفاده يا منع استفاده از درمان هورموني را چگونه پيش‌بيني مي‌كنيد؟
   پيش‌بيني من اين است كه وضعيت عوض مي‌شود. زيرا با قطع داروهاي هورموني، خطر ابتلا به پوكي استخوان افزايش مي‌يابد. در آن مطالعة 8 ساله، ميزان ابتلا به سرطان سينه و عوارض منفي ديگر از لحاظ آماري به‌طور معني‌داري بالا رفت، ولي اين افزايش جزئي بود. اما با قطع دارو ميزان ابتلا به پوكي استخوان به‌شدت صعود مي‌كند. اين وضعيت براي بسياري از داروهاي ديگر هم تجربه شده است. آسپيرين ابتدا براي تسكين درد به‌كار مي‌رفت. سپس احتمال خونريزي معده به‌دنبال مصرف آن مطرح شد و مصرف آسپيرين را مضر اعلام كردند. تحقيقات بعدي تأثير آسپيرين را در جلوگيري از چسبندگي پلاكت‌ها نشان داد و مجدداً مصرف آن توصيه شد. در واقع، بررسي‌هاي عميق‌تر و دقيق‌تر در درازمدت نتايج واقعي را نشان خواهد داد. مهم‌ترين مسئله در اين جنجال‌ها پرهيز از قضاوت سطحي و بي‌تأمل است. در تمام كشورهاي دنيا ترس از سرطان وجود دارد. طرح مسئلة ارتباط هورمون‌درمانيِ پس از يائسگي با ايجاد سرطان كافي است تا هرگونه فايدة ديگر اين درمان را در ذهن مردم بي‌رنگ كند. ما با زنانِ بالاي پنجاه سال سروكار داريم، گروهي كه از مصرف صحيح دارو در آنها مطمئن نيستيم. اگر به زن مسن بگوييم دارويي را هر روز براي جلوگيري از پوكي استخوان مصرف كند، حرف ما را به‌سادگي نخواهد پذيرفت. از طرف ديگر، اين جمعيت نمي‌توانند به‌طور مرتب به ‌متخصص مراجعه كنند. بنابراين پوكي استخوان آنها در مراحلي تشخيص داده مي‌شود كه فرد عليل و زمين‌گير شده است.

   چه مدت زماني براي هورمون‌درماني كافي است؟
   هورمون‌ها بايد تا آخر عمر مصرف شوند. برخي از متخصصان 5 سال هورمون‌درماني و قطع آن بعد از شروع يائسگي را توصيه مي‌كنند. اين روش صحيح نيست زيرا خطر ابتلا به پوكي استخوان با شروع يائسگي شدت مي‌گيرد. در يكي دو سال اول شروع يائسگي، براي جلوگيري از عوارض زودرس، مصرف هورمون را توصيه مي‌كنيم. پوكي استخوان و به‌دنبال آن شكستگي استخوان‌ها جزو عوارض ديررس هستند. تا پيش از 70 سالگي، شكستگي ستون مهره‌ها بيشتر ديده مي‌شود. بعد از 75 سالگي، شكستگي استخوان ران شيوع بالاتري دارد.

   مصرف هورمون‌هاي زنانه بعد از شروع يائسگي باعث بازگشت وضعيت بدن زن به زمان پيش از يائسگي مي‌شود؟
   امروزه در بحث پوكي استخوان، فقط تراكم استخوان مطرح نيست، بلكه كيفيت استخوان نيز اهميت دارد. با روش‌هاي موجود، تراكم استخوان را مي‌سنجيم ولي هنوز شيوه‌اي براي كنترل كيفيت استخوان ابداع نشده است. احتمالاً روند پوكي استخوان پيش از يائسگي شروع مي‌شود؛ بنابراين، برخي متخصصان هورمون‌ها را پيش از يائسه شدن تجويز مي‌كنند. البته كلسيم و ويتامين D هم بايد در كنار اين هورمون‌ها مصرف شوند. اما كاهش هورمون‌ها در دوران يائسگي همراه با عوارض ديگري هم هست. پوست چروك مي‌خورد و مو سفيد مي‌شود. اين مشكلات به استروژن مربوط نيست. برخي از زنان ما فكر مي‌كنند اين هورمون‌ها جلو پيري را خواهند گرفت. البته دستگاه تناسلي زن گيرنده‌هايي براي هورمون‌هاي مذكور دارد. اما وجود آنها در ساير اعضا تأثير چنداني نخواهد داشت. امروزه بررسي‌هايي براي اثبات تأثير استروژن در پيشگيري از آلزايمر در حال انجام است، اما هنوز نتيجة قطعي به‌دست نيامده است.

   هورمون‌درماني در ايران از چه زماني مطرح شد و آيا زنان كشور ما از اين شيوه استقبال كرده‌اند؟
   پاسخ به سؤال شما نياز به بررسي دارد. صحبت‌هاي من براساس تجربيات كلينيكي شخصي است. هورمون‌درماني در ايران از همان ابتدا با مشكل مواجه شد. مردم ما فكر مي‌كردند كه هورمون مانند سم است، حال آنكه بدن انسان پر از انواع مختلف هورمون است و هركدام وظيفه‌اي برعهده دارند. مشكل ديگر ترس مردم ما از بيماري سرطان است. آنها فكر مي‌كنند كه با ابتلا به سرطان به‌سرعت مي‌ميرند، در حالي‌كه برخي سرطان‌ها در مراحل ابتدايي درمان‌پذيرند. اين دو عامل باعث شد كه هورمون‌درماني، كه 10 سال ديرتر از ساير كشورها در ايران مطرح شد، تقريباً در قدم‌هاي اوليه متوقف شود. زمينة عدم پذيرش در هر دو گروه پزشكان و بيماران وجود داشت و امروزه اين وضعيت به اوج خود رسيده است. اين تفكر منفي به‌راحتي از بين نمي‌رود.

   داروهاي گياهي كه امروزه برخي متخصصان براي درمان عوارض يائسگي در سطح وسيعي تجويز مي‌كنند از نظر شما مؤثرند؟
   در مورد داروهاي گياهي مطالعات بيشتري لازم است. به هر شكلي كه بتوان سطح معيني از استروژن را در خون فراهم كرد، جلو پوكي استخوان گرفته خواهد شد. مطالعات كنترل‌شده در اين زمينه بايد منتشر شوند و در دسترس تمام متخصصان قرار گيرند.

   چه‌توصيه‌اي براي پيشگيري از پوكي استخوان به زنان مي‌كنيد؟
   مصرف كلسيم و ويتامين D، اجتناب از كشيدن سيگار، انجام دادن تمرينات بدني براي مدت حداقل 30 دقيقه در روز و سه بار در هفته و استفاده از استروژن و پروژسترون و داروهاي جديد ديگر از ابتلاي فرد به پوكي استخوان جلوگيري مي‌كنند.■


  گفت‌وگو با دكتر ملك‌منصور اقصي، متخصص بيماري‌هاي زنان و زايمان

  شيرين ميرزازاده
  mirzazadeh@zanan.co.ir
  _________________

 4. #4
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  آنا كاملي- تهران:‌ زني 48 ساله هستم. براي معاينه به دكتر زنان مراجعه كردم كه برايم هورمون‌هاي استروژن و پروژسترون تجويز كردند. يك ماه اين داروها را مصرف كردم ولي همه مي‌گويند اينها سرطان سينه مي‌آورند. واقعا همين‌طور است؟
  بايد گفت كه هنوز به‌طور قطعي مشخص نشده است كه درمان با هورمون‌هاي استروژني باعث افزايش ريسك ابتلا به سرطان پستان مي‌شود اما اگر چنين خطري نيز وجود داشته باشد، مسلما بسيار اندك است. مثلا در يكي از تحقيقات در اين زمينه‌‌، كه در صحت آن هم ترديد‌هايي وجود دارد، معلوم شد كه مصرف اين قرص‌ها خطر سرطان پستان را از يك‌هفتم، به يك‌ششم مي‌رساند. بسياري از پزشكان با اين اعتقاد كه تجويز هم‌زمان پروژسترون مي‌تواند خطر ابتلا به سرطان پستان در پي استفاده از استروژن را كاهش دهد، در اين افراد اقدام به تجويز پروژسترون هم مي‌كنند. اما در مورد اينكه پروژسترون اين خطر را كاهش مي‌دهد و يا خير هم توافق جامعي وجود ندارد. از سوي ديگر مصرف اين قرص‌ها هرچند ممكن است خطر ابتلا به سرطان پستان و سرطان رحم را اندكي افزايش دهد اما خطر ابتلا به سرطان‌هاي رحم و تخمدان را كاهش مي‌دهد. به هر حال خيلي از پزشكان معتقدند كه خطر مصرف اين داروها در مقابل فوايد آنها ناچيز است ولي به هر حال آنچه قطعي است اين است كه در صورت مصرف اين قرص‌ها، شما بايد به‌طور منظم و با انجام معاينات دوره‌اي، ماموگرافي و پاپ‌اسمير، از بروز مشكلات جلوگيري كنيد.
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 31-May-2009 انجام شده است

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  هورمون درمانی جایگزین بی خطر اس

  هورمون درمانی جایگزین خطر ابتلا به بیماریهای قلبی و سرطان سینه را افزایش نمی دهد.

  بر اساس نتایج تحقیقات دانشمندان آمریکایی که در مجله پزشکی باروری وناباروری منتشرشده است ،بر خلاف آنچه در تحقیقات پیشین ثابت شده بود ، هورمون درمانی جایگزین خطر ابتلا به سرطان سینه و ناراحتیهای قلبی را در زنان یائسه افزایش نمی دهد.
  این دانشمندان با بکار گیری روشهای هورمون درمانی جایگزین در زنانی که مبتلا به بیماریهای قلبی بودند در یافتند مصرف هورمونهای دوره ای پروژسترون 12 روز در 1 ماه زنان را از ابتلا به بیماریهای قلبی محافظت می کند. این درحالی است که پیش از این و براساس نتایج تحقیقاتی که در سال 2002 توسطموسسه سلامت زنان آمریکا انجام گرفته بود ، مصرف روزانه یک قرص پرامپو که حاوی استروژن و پروژسترون است خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می داد.
  دانشمندان ماساچوست معتقدندعدم استفاده ازا شکال متفاوت استروژن شبیه به دوره طبیعی و بررسی اثر هورمون درمانی جایگزین در زنانی که در سنین بالا و بین 50تا 80سال قرار داشته اند ، از عواملی هستند که منجر به بروز نتایج اشتباه در تحقیق whiدر سال 2002 شده است.
  با این وجود موسسه تحقیقاتی کرونوس در حال درمان زنان 40 تا55 ساله با قرصهای هورمونی است اما نتایج این روش درمانی تا سال 2010ارائه نمی شود.
  منبع :رویترز
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت