شناخت ناحیه مغزی مرتبط با گرگرفتگی در زنان یائسه

گروهی از متخصصان مغز و اعصاب در کالج پزشکی دانشگاه آریزونا در آزمایشات جدید خود منطقه‌ای را در مغز انسان شناسایی کرده‌اند که با ایجاد حالت گرگرفتگی د زنان یائسه ارتباط دارد.

به گزارش سرویس سلامت ایسنا، دکتر «نائومی رانس» از متخصصان برجسته این دانشگاه ملی می‌گوید: با این یافته گامی دیگر در جهت درک مکانیزم احساس گرگرفتگی در زنان یائسه و در نتیجه پیدا کردن روش‌های مفیدتری برای کنترل این حس پیش رفتیم.

به نوشته روزنامه ایندیا اکسپرس، اکثر زنان در نخستین سال‌های آغاز دوره یائسگی دچار علائم ناخوشایند گرگرفتگی می‌شوند. پزشکان تاکید دارند که میلیون‌ها نفر از مردم جهان دچار گرگرفتگی می‌شوند و البته این احساس نامطلوب منحصر به زنان نیست.

این گروه از متخصصان دریافته‌اند که مجموعه‌ای از سلول‌های مغزی موسوم به «نورون‌های kndy» احتمالاً کلید کنترل احساس گرگرفتگی هستند. این نورون‌های kndy در هیپوتالاموس قرار دارند. هیپوتالاموس بخشی از مغز است که فعالیت‌های حیاتی را در کنترل دارد و همچنین به عنوان یک صفحه کلید بین سیستم اعصاب مرکزی و سیگنال‌های هورمونی عمل می‌کند.

ملیندا میتل‌ من – اسمیت که سرپرستی این مطالعه را بر عهده داشته خاطرنشان ساخت: هر چند نورون‌های kndy، اجتماع بسیار کوچکی از سلول‌های مغزی را شامل می‌شوند اما این مطالعات آشکار ساخته است که همین تعداد اندک، نقش فوق‌العاده مهمی در نحوه کنترل منابع انرژی بدن، تولیدمثل و تنظیم‌های بدن ایفا می‌کند.