جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 4 از 4 مجموع

موضوع: کلسترول - سویا

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض کلسترول - سویا

  سویا:
  دانه سویا و انواع محصولاتی که از آن تهیه میشود میتوانند در کاهش تولید کلسترول بسیار موثر باشند. حتی مقدار اندکی از آن- ۲۵ گرم پروتئین سویا- در روز میتواند تاثیر بسیاری داشته باشد. افرادی که خطر ابتلای آنان به سرطان سینه یا پروستات زیاد است، بهتر است از مصرف سویا صرف نظر کنند زیرا سویا حاوی مقدار فراوانی هورمون استروژن گیاهی است که میتواند مانند استروژن بدن عمل کرده و انواع خاصی از تومورهای وابسته به هورمون را تغذیه کند.


  سویا: کاهش میزان چربی های اشباع شده در رژیم غذایی، یکی از راه های مهم کاهش کلسترول خون است. مواد غذایی حاوی سویا که به عنوان جایگزین گوشت قرمز و پنیر استفاده می شود، با کاهش دادن میزان چربی اشباع شده به سلامت قلب کمک می کند. چربی اشباع شده اغلب در فرآورده های حیوانی مانند شیر پرچرب، خامه، کره و گوشت قرمز یافت می شود. از مصرف چربی های اشباع شده گیاهی مخصوصا در روغن نارگیل و روغن های نباتی شیرینی پزی نیز باید پرهیز شود. علاوه بر آن، نوعی ترکیب موجود در سویا نیز، برای کاهش کلسترول خون موثر است. مصرف روزی حداقل ٢٥ گرم سویا، برای کاهش کلسترول خون مفید است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  جیمز اندرسون دانشمند دانشگاه کنتاکی در لگزینگتون می‌گوید: مصرف سویا خام کلسترول خون را کاهش می‌دهد ‪‬


  تحقیقات جدید نشان می‌دهد مصرف دو وعده در روز سویا خام می‌تواند کلسترول خون را ‪ ۹‬درصد کاهش دهد.

  به گزارش خبرگزاری رویترز از شیکاگو، مصرف غلات غنی شده با سویا یا سویایی که در درجه حرارت بالا پخته شده باشد چنین فوایدی رادربرندارد.

  جیمز اندرسون دانشمند دانشگاه کنتاکی در لگزینگتون و نویسنده این تحقیق می‌گوید ‪ ۸‬تا ‪ ۹‬درصد کاهش کلسترول بد یا ال‌دی ال‌که می‌تواند به بروز بیماری قلبی بیانجامد با خوردن پروتیین سویا نپخته به میزان دو وعده ‪ ۳۴۰‬میلی لیتری شیر سویا یا دو وعده ‪ ۵۷‬گرمی شیر سویا (توفو) بدست می‌آید.

  اندرسون نتایج بررسی ‪ ۵۷‬تحقیق قبلی در مورد تاثیر پروتیین سویا بر کلسترول خون را در کنفرانس علمی سویا در شیکاگو ارایه کرد.

  پروتیین سویا فعالیت گیرنده‌های ال‌دی ال‌را در کبد که آن را از بدن پاکسازی می‌کند افزایش می‌دهد. خوردن پروتیین سویا فعالیت آنزیمهایی که کلسترول را تجزیه می‌کنند افزایش می‌دهد.

  در مطالعات مورد بررسی کاهش کلسترول خون بعد از یک ماه مصرف سویا مشاهده شد.

  چنانچه حجم سویا مصرفی در هر وعده دو برابر شود کلسترول خون به میزان یک تا دو درصد دیگر کاهش می‌یابد بنابراین تاثیر بهینه با مصرف دو وعده متوسط بدست می‌آید.

  خوردن مقادیر زیاد سویا توانایی بدن را فراوری این ماده را دچار اشکال می‌کند بنابراین باید در دو وعده جداگانه مصرف شود.

  عمل طبخ بر اسیدهای آمینه موجود در پروتیین سویا تاثیر سوء می‌گذارد و فواید سلامت بخش آن را از بین می‌برد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  مجله كارديولوژي :پروتئين سويا سطح كلسترول خون را اندكي كاهش مي‌دهد

  براساس مطالعات انجام شده، پروتئين سويا سطح كلسترول خون را اندكي كاهش مي‌دهد.

  محققان در اين مطالعه 41 آزمايش باليني را كه در فاصله زماني سال‌هاي 1982 - 2004 در زمينه تاثيرات پروتئين سويا بر سطح كلسترول خون انجام شده بود، تجزيه و تحليل كردند.

  21 مورد از اين 41 مورد در آمريكا انجام شد.

  در مجموع هزار و 756 بزرگسال در اين آزمايش‌هاي باليني شركت كرده بودند.

  دانشمندان در اين مطالعه دريافتند كه سويا به پايين آوردن سطح كلسترول بد خون و تري گلسيريد نوع ديگر چربي خون كمك مي‌كند و سطح كلسترول خوب خون را نيز اندكي افزايش مي‌دهد.

  با اين وجود در بيشتر اين مطالعات فايده مصرف پروتئين سويا از لحاظ آماري چشمگير نبود.

  محققان در مجله آمريكايي “كارديولوژي” گزارش دادند، بر اساس اين مطالعات، پروتئين سويا سطح كلسترول را بطور متوسط تا حدود 4 درصد كاهش مي‌دهد.

  پژوهشگران اعلام كردند: حتي اگر كاهش اندكي را در سطح كلسترول مشاهده كنيم، اين موضوع باز هم تاثير مهمي بر شيوع كلسترول بالا در عموم مردم دارد. چربي‌هاي اشباع شده در محصولات حيواني يافت مي‌شوند بنابراين جايگزين كردن سويا برگر به جاي همبرگر مي‌تواند خود اقدامي در جهت سلامت قلب باشد.

  از طرف ديگر، دانه‌هاي سويا حاوي روغن اشباع نشده، الياف و ساير مواد مغذي است كه مي‌تواند به پايين‌تر آوردن كلسترول كمك كند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  برای کنترل کلسترول سویا بخورید

  جام جم آنلاين: ‌مصرف سویا باعث کاهش سطح کلسترول خون می شود و تاثیر مناسبی بر وضعیت چربی خون دارد.
  این پروتئین کلسترول کل و نوع بد آن یعنی ال.دی.ال را پایین می آورد در حالیکه سطوح لیپوپروتئین با دانسیته بالا یعنی کلسترول خوب خون (اچ.دی.ال) را افزایش می دهد بنابراین جایگزین کردن آن با غذاهای چرب ، دارای چربی اشباع و کلسترول مفید است.

  نقش سويا در كاهش كلسترول سرم

  مصرف روزانه پروتئين سويا در مقادير زياد قادر است ميزان كلسترول سرم را در بيماران مبتلا به افزايش كلسترول كاهش دهد. در گزارش مركز تحقيقات تغذيع دانشگاه تافتز واقع در بوستون آمريكا آمده است كه مصرف سويا كلسترول تام سرم رابه ميزان 4%‌كاهش ميدهد اما براي مشاهده چنين اثري لازم است حد اقل 50 گرم سويا در روز مصرف شود.

  تاثیر سویا در کاهش کلسترول

  جام جم آنلاين: سویا می تواند سطح کلسترول و قند خون را کاهش دهد. به گزارش مدلاین پلاس یکی از پزشکان دانشگاه کلمبیا دو جایگزین غذائی در دسترس که یکی با سویا و دیگری با شیر تهیه شده بود را در میان افراد چاق به مدت 12 هفته بررسی کرد.
  هر دو گروه وزن از دست دادند اما گروهی که غذای حاوی سویا مصرف کرده بودند ، در هر هفته کاهش وزن بیشتر ، سطوح کلسترول سرمی و ldl پائین تری داشتند.
  مصرف سویا کاهش کم اما قابل ملاحظه ای را در میزان قند خون سبب شد.
  حرف آخر اینکه سویا یک ماده غذائی سالم است ، و با آنکه شرکت در برنامه کاهش وزن ممکن است نسبت به سایرد برنامه های تغذیه ای تاثیر زیادی بر اندازه دور کمر شما نداشته باشد ، منافع بیشتری را در پی دارد و سلامت عمومی را هم شامل می شود.
  این پزشک در مقاله ای دیگر اظهار می دارد که مصرف خوراکی های سبک (اسنک) برای کودکان سودمند است اما به شرط آنکه این خوراکی ها دارای ارزش غذائی بالا و کالری کم باشند تا از چاقی کودکان جلوگیری شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت