نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع
 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض انحراف بويايي در دوران بارداري

  نگاه متخصص گوش و حلق و بيني/ دکتر ابراهيم رزم‏پا/عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران
  انحراف بويايي در دوران بارداري

  در 3 ماهه اول بارداري، به دليل تغييرات هورموني‌اي که در بدن مادر رخ مي‏دهد، ميزان و تعادل هورمون‌ها به هم مي‌ريزد و باعث بروز آثار فيزيولوژيک خاص بر مخاط بيني مي‌شود و به تشديد حساسيت بويايي مي‌انجامد...

  اينکه استروژن با چه مکانيسمي مي‏تواند وضعيت بويايي را بهتر کند، به خوبي مشخص نيست. همين‌قدر مي‏دانيم که وجود استروژن در بدن زنان در دوره باروري، باعث بويايي بهتر آنها نسبت به مردان و زنان يائسه مي‏شود. اين قضيه در مورد وضعيت چشايي خانم‏ها در اين دوره نيز صدق مي‏کند.

  فرضيه ديگري که در اين زمينه وجود دارد اين است که خانم‏هاي باردار به بوهاي تلخ حساسيت بيشتر و به بوهاي شور حساسيت کمتري دارند اما بيشتر اين بوها واقعي نيستند بنابراين ممکن است شما از خانم بارداري بشنويد که از بوي خاصي در محيط يا در غذا شکايت مي‏کند در حالي که شما اصلا آن را حس نمي‏کنيد. به اين حالت «انحراف بويايي» گفته مي‏شود. برخي پزشکان معتقدند وجود اين حالت در زنان باردار يک مکانيسم دفاعي محسوب مي‏شود تا آنها را از مواد مضر براي سلامت جنين دور کند اما اينکه چرا مادر باردار با استشمام برخي بوها دچار تهوع و استفراغ مي‏شود، به درستي معلوم نيست هر چند تحقيقات زيادي در اين باره انجام شده و عامل اصلي تمام اين مشکلات، تغييرات هورموني شناخته شده است. آنچه تا الان به دست آمده اين است که مراکز مختلف بويايي و چشايي در مغز نزديک به هم قرار دارند و بر هم تاثير مي‏گذارند و مکمل يکديگر هستند. اگر فردي بويايي خوبي نداشته باشد، مزه غذاها را هم به خوبي حس نمي‏کند و برعکس. البته همه بوها از طريق عصب و مخاط بويايي استنشاق نمي‏شوند و برخي از آنها مانند بوهاي معمولي از راه مخاط و عصب زوج شماره يک بويايي به مغز انتقال مي‏‌يابند ولي مسير درک بعضي بوهاي تند مانند بوي آمونياک يا برخي مواد شيميايي، مسير عادي بويايي نيست بنابراين اين بوها حتي در کساني که حس بويايي مختلي دارند، حس مي‏شود و اين اشخاص را بيشتر تحريک مي‌کند اما استنشاق هيچ بويي به تنهايي براي سلامت مادر و جنين خطرناک نيست مگر اينکه با مواد مسموميت‏زا همراه باشد؛ مانند استنشاق بوي سيگار، بوي رنگ و چسب‏هاي صنعتي، تنفس در هواي آلوده، استنشاق انواع مواد شوينده و سفيدکننده، به‌خصوص انواع جرم‏گير، استنشاق بخار انواع آفت‏کش‏ها، اسپري‌هاي حشره‏کش، اسپري‏ها و حالت دهنده‏هاي مو، خوشبوکننده‏هاي هوا و... به همه خانم‏هاي باردار توصيه مي‏شود تا حد امكان از استنشاق بوهاي شيميايي به دليل خطرهاي نهفته‏اي که ممکن است داشته باشند، خودداري کنند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  دکتر سولماز پيري/متخصص زنان و زايمان و فوق‏تخصص طب مادر و جنين/چرا خانم هاي بارداربه برخي بوها حساس ترند؟
  تاثير بارداري بر حس بويايي

  حس بويايي به ما اطلاعاتي در مورد محيط اطراف مي‌دهد، از خطرهاي شيميايي و غذاي فاسدشده آگاهمان مي‌كند و حتي گاهي باعث به‌وجود آمدن ارتباط عاطفي با جنس مخالف يا بين مادر و فرزند مي‌شود...


  در مورد تغييرات حس بويايي در بارداري چه مي دانيد؟ بياييد چند مطالعه را با هم بررسي کنيم.


  مطالعه‌هايي كه در سال‌هاي 1978 و 1994 روي جمعيت قابل‌توجهي از افراد آمريكايي انجام شد (به ترتيب 2/1 ميليون و 42 هزار نفر)، نشان داد حس بويايي با افزايش سن كاهش مي‌يابد همچنين بويايي در خانم‌ها بهتر از آقايان است.

  اخيرا نتايج مطالعه جديد و جالبي روي جمعيت250 ميليون نفري اسپانيا منتشر شده كه در آن روي مشخصات حس بويايي نسبت به 4 بوي مختلف (گل رز، موز، عطر و گاز طبيعي) تحقيق شده است. براي بررسي حس بويايي، از شركت‌كنندگان در مورد اينكه آيا مي‌دانند بويي كه حس مي‌كنند (تشخيص بو) چيست (حافظه بو) و نام بوي موردنظر (تشخيص نوع بو) سوال شد. نتايج نشان داد تشخيص وجود بو و نوع آن تا 60 سالگي افزايش و پس از آن كاهش مي‌يابد. جالب آنکه زنان نسبت به مردان در هر 3 سوال نمره‌هاي بهتري گرفتند. اين مطالعه ثابت كرد عادت ماهيانه تاثيري بر حس بويايي زنان ندارد ولي در بارداري تشخيص بو كاهش مي‌يابد و سيگاري بودن يا قرارگرفتن در معرض مداوم بوهاي مضر حس بويايي را كاهش مي‌دهد.

  تغييرات حس بويايي در بارداري احتمالا بيشتر به تغييرات حساسيت مخاط بيني مربوط است و ربطي به تغيير واقعي درك بو ندارد ولي اين مطالعه نشان مي‌دهد زنان طي بارداري در معرض كاهش تشخيص وجود بو و حافظه بويايي هستند ولي اين نتايج در مطالعه‌هاي ديگر ثابت نشده است.

  در 3 ماهه اول خانم‌هاي باردار بوها را با شدت بيشتري حس مي‏کنند

  نتايج يك مطالعه ديگر كه فقط حس بويايي زنان باردار را با زنان تازه زايمان كرده‌ و زنان غيرباردار مقايسه كرده است، نشان مي‌دهد طبق اظهارات خانم‌هاي باردار، دوسوم آنها حس بويايي قوي‌تري دارند. در يك‌سوم حس بويايي تغييري نمي‌كند و در تعداد بسيار كمي اين حس ضعيف‌تر مي‌شود ولي وقتي اين اظهارات در مطالعه بررسي قرار شد، مشخص شد زنان باردار در تشخيص بو بهتر از افراد غيرباردار نيستند ولي به نظر مي‌رسد به‌خصوص در 3 ماهه اول، بوها را با شدت بيشتري نسبت به خانم‌هاي غيرباردار احساس مي‌كنند و بوها برايشان ناخوشايند‌تر از افراد غيرباردار است. با پيشرفت بارداري و در 3 ماهه سوم، خانم‌هاي باردار احساس خوشايندي‌تري نسبت به برخي بوها مثل بوي ميوه‌ها پيدا مي‌كنند. به نظر مي‌رسد اثر بارداري بر حس بويايي در 3 ماهه اول شديدتر است ولي ظاهرا اين تغيير تاثيري بر رفتار خانم‌هاي باردار ندارد. هرچند خانم‌هاي باردار در تشخيص وجود بو بهتر از ديگر خانم‌ها نيستند ولي نوع بو را بهتر از آنها مي‌توانند تشخيص بدهند. بيشتر خانم‌هاي باردار به‌خصوص در 3 ماهه اول مي‌توانند به‌طور مشخص بوهايي را نام ببرند كه برايشان ناخوشايند‌تر يا گاه خوشايندتر از زمان غيربارداري است.


  عوامل موثر بر تغييرات حس بويايي در بارداري

  هر چند نتايج مطالعه‌هاي مختلف با هم در تضاد است ولي مطالعه‌هاي بزرگ‌تر نشان مي‌دهد كه بارداري بر حس بويايي تاثير دارد و در
  3 ماهه‌هاي مختلف بارداري نيز تغييرات متفاوتي پيدا مي‌كند. در مورد نوع بويي كه خانم‌هاي باردار به آن حساسيت بيشتري گزارش مي‌كنند، اتفاق‌نظر وجود ندارد زيرا افراد مختلف به بوهاي متفاوت حساسيت بيش از حد دارند. تقريبا تمام خانم‌هاي باردار در 3 ماهه اول بارداري بوي مضري مثل بوي گاز طبيعي را بدتر از گذشته وصف مي‌كنند و برايشان ناخوشايندتر است. به هرحال چون پاسخ‌ خانم‌هاي باردار يك پاسخ شخصي است و امكان سنجش «خوشايندي» و «ناخوشايندي» با روش‌هاي عيني وجود ندارد، براي رسيدن به نتايج دقيق‌تر در اين مورد به مطالعه‌هاي بيشتري نياز است.


  فوايد تغيير حس بويايي در بارداري

  يك سوال مهم اين است كه آيا اين تغيير حس بويايي در بارداري به‌خصوص در 3 ماهه اول، فوايدي براي خانم باردار و جنين وي از نظر دور ماندن از خطرها دارد يا نه.

  در يك مطالعه نشان داده شده است زنان مبتلا به فقدان حس بويايي مادرزادي دچار تهوع و استفراغ بارداري نمي‌شوند. به هر حال ناخوشايندتر بودن بوي حداقل يك ماده مضر يعني «گاز طبيعي» در 3 ماهه اول بارداري به اثبات رسيده است كه بي‌ترديد باعث دوري گزيدن مادر از اين خطر بالقوه براي جنين مي‌شود. به نظر مي‌رسد اثر بارداري بر حس بويايي يك مساله مهم است و اثر قابل‌توجهي بر سلامت زنان دارد. در واقع درك بهتر حس بويايي در دوران بارداري ممكن است باعث درك بهتر وضعيت تغذيه‌اي مادر شود كه اثر مهمي بر سلامت جنين و تهوع و استفراغ بارداري خواهد داشت؛ موضوعي كه حدود سه‌چهارم زنان باردار را درگير مي‌‌كند و ممكن است به تغييرات حس بويايي مادر مربوط باشد.

  يك مساله مهم ديگر اين است كه خوشايندترشدن برخي بوها در اواخر بارداري مثل بوي ميوه‌ها مي‌تواند باعث افزايش مصرف اين مواد پر از ويتامين شود. امروزه اثبات شده است كه حس چشايي جنين از زمان زندگي داخل رحمي تكامل مي‌يابد. فرزندان مادراني كه طي بارداري و شيردهي به مقدار كافي ميوه‌ مصرف مي‌كنند، بعدها تمايل بيشتري به مصرف ميوه‌ها و سبزي‌ها دارند كه آثار بسيار خوب آن بر سلامت كاملا مشخص است و همچنين ميزان مصرف ميوه‌ در بچه‌هايي كه مادرانشان به مصرف ميوه در دوران بارداري و شيردهي تمايل نداشته‌اند يا از شيرخشك تغذيه شده‌اند، پايين است و اين ممكن است باعث بروز چاقي، ديابت و... در آنها شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0