جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 6 از 6 مجموع

موضوع: آفت دهان(اخبار و گزارشات)

 1. #1
  مولابخش هوتي Guest

  پیشفرض آفت دهان(اخبار و گزارشات)

  سلام
  من آفت دهان دارم الان در حدود 10 سال ميباشد كه به اين بيماري گرفتارم لطفاعلت اين بيماري وداروي موثر اين بيماري را واسم توضيح دهيد

 2. #2
  دکتر یاور آفلاین است عضو فعال
  تاریخ عضویت
  Jan 1970
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  451

  پیشفرض

  در باره آفت

  سلام به شما

  آفت به زخم هایی در سقف دهان و کام نرم . کناره های زبانی اطلاق میشود که معولا در عرض چند هفته محو میشود ولی ممکن است در همان محل یا در جاهای دیگر عود کند.این زخمها بسیار شایع هستند و اغلب در سنین تا 20 سالگی دیده میشوند کوچک بوده و درناک هستند. . معمولا کمتر از نیم سانتی متر هستند.عللی که برای این حالت در نظر میگیرند.. عبارتند از وجود استرس,
  تب, غذاهای خاص, و وجود بعضی بیماریهای التهابی مجاری گوارشی, البته دلایل خود ایمنی هم برای آن در نظر دارند.

  درمانهایی که برای آفت معمولا تجوی میگردد شامل اینها میباشد:
  1-قطره myrtle که نوعی ترکیب گیاهی است و از عصاره گیاه زیره درست شده است.
  2-قرص های benzy damaide که به تازگی وارد بازار شده است و برای درمان آفت گلودرد و التهاب و ورم لوزه بکار میرود
  3-گیاه بارهنگ : پور این گیاه رت روزی چندمرتبه بر روی زخم بمالید
  4-گیاه آویشن: جوشانده آن را روزی چند بار دههن شویه کنید
  5-گل ختمی: دهان شویه آن برای روزی چند بار و با اینکه پنبه ای را به آن اغشته کنید و به محل درناک بمالید
  6-روغن زیتون: دهان شویه یا پنبه
  7-گل گاوزبان: سوزانده این گیاه را که بطور پودر تهیه شده روی زخم بمالید
  8-اوکالیپتوس: برگ آن را بجوید و مدتی در دهان نگه دارید و یا پاشویه کنید


  البته درمانهای دیگری شامل داروها و روشهای طبی و گیاهی هم هست که در post های دیگری ذکر خواهد شد.

 3. #3
  دکتر یاور آفلاین است عضو فعال
  تاریخ عضویت
  Jan 1970
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  451

  پیشفرض

  با ماليدن خمير دندان روي آفت دهان از گسترش آن پيشگيري كنيد

  ماليدن خمير دندان روي آفت‌هاي دهاني بعد از هر وعده غذايي و هنگام خواب بسيار مفيدست و از گسترش آفت پيشگيري مي‌كند.

  به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، آفت‌هاي دهاني به صورت زخم‌هاي دهاني زرد رنگ، صورتي و ساير اشكال باليني دردناك هستند و معمولا بعد از يك هفته محو مي‌شوند.

  آفتهاي دهاني در فواصل نامنظمي عود مي‌كنند و از خود هيچگونه اثري در دهان باقي نمي‌گذارند.

  مصرف برخي خوراكي‌ها از جمله آجيل، شكلاتها، شيريني‌ها، تخم مرغ، ميوه‌ها و برخي غذاهاي مشابه مي‌تواند آفت دهاني را ايجاد كند.

  آفتهاي دهاني مي‌توانند علامتي از بيماريهاي روماتيسمي و يا ساير اختلالات ايمني و بيماريهاي داخلي بدن باشد. علل ويروسي و باكتريايي نيز تا حدودي در ايجاد آفت دخالت دارند.

 4. #4
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  ليزر به كمك آفت دهان مي‌آيد


  درمان بيماران داراي ضايعات دهاني عود كننده آفتي با ليزر در مركز ليزر پزشكي جهاد دانشگاهي انجام مي‌شود. به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان» ايسنا ـ واحد علوم پزشكي تهران ـ دكتر نسرين زند عضو هيات علمي گروه ليزر پزشكي جهاد دانشگاهي گفت: بيماران مبتلا به آفت دهاني مي‌توانند جهت درمان اين ضايعه با ليزر به كلينيك ليزر پزشكي جهاد مراجعه كنند. وي افزود: درمان با ليزر يكي از جديدترين روشهاي درمان اين عارضه دردناك و شايع است كه به تنهايي و در تركيب با ديگر درمانها كاربرد موفقي داشته است.

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  يك زخم و صد مصيبت
  آفتها همان زخمهاي دردناك و عودكنندهاي هستند كه هرازگاهي در دهان به وجود ميآيند و اغلب ظاهري دايرهاي شكل و كمعمق دارند.


  اضطراب و تنش خود را كم كنيد. ورزش و استفاده از تكنيكهاي ايجاد آرامش ميتواند در كاهش تكرار آفتها موثر باشد.
  دكتر فرين ميزانيان
  آيا شما از آن گروه افرادي هستيد كه هر از چند گاهي به خاطر زخمهاي كوچك دهاني، عذابي بزرگ را تجربه ميكنيد؟ اگر اينطور باشد، قطعا به دنبال راه حلي براي درمان آن ميگرديد. آفت به زخمهاي عود كننده دهاني گفته ميشود كه بسيار دردناك بوده،به خوبي مشخص است و ظاهري اغلب مدور، كمعمق و با لبه مشخص دارند. آفتها اغلب بهصورت زخمهايي به رنگ سفيد يا خاكستري هستند و اغلب در ناحيه داخلي لب، داخل گونهها و بر روي زبان ظاهر ميشوند. زخمهاي آفتي يك بيماري عود كننده است و ممكن است چند روز يكبار تا چند ماه يكبار،تكرار شود.

  علت آفت چيست؟
  علت دقيق آفت ناشناخته است. ممكن است عوامل مختلفي در ايجاد زخمهاي آفتي موثر باشند اما هيچكدام از آنها بطور قطع به اثبات نرسيدهاند. افرادي كه مرتب آفت ميزنند،ممكن است خودشان بهطور تجربي بتوانند علت آفت زدن خود را بهصورت شخصي كشف كنند. عواملي كه ممكن است در ايجاد زخمهاي آفتي موثر باشند عبارتند از:
  وراثت و ژنتيك، عامل مهمي در انتقال بيماري آفت است. حدود 04 درصد از افرادي كه آفت دارند، به سابقه فاميلي وجود زخمهاي دهاني اعتراف ميكنند.
  نواقص سيستم ايمني بدن ممكن است افراد را براي ابتلاي به آفت مستعد كند.
  صدمات فيزيكي به مخاط دهان ممكن است باعث ايجاد آفت شوند. اين صدمات ميتواند شامل اين موارد باشد: مسواك زدن محكم و تحريك مخاط دهان، جويدن خوراكيهاي سخت كه باعث زخم شدن مخاط دهان شوند مثلا نان خشك و تهديگ،وجود ترميمهاي دنداني با لبه تيز كه باعث تحريك مخاط دهان و زبان شوند. درمانهاي دندانپزشكي و...
  اضطراب،هيجان و خستگي ميتواند زمينه را براي ايجاد آفت مستعد كند.
  وجود حساسيت به بعضي خوراكيها ممكن است موجب بروز آفت شود. خوراكيهاي كارخانهاي كه مواد نگهدارنده دارند، از اين جملهاند. ساير خوراكيهايي كه ممكن است موجب بروز آفت شود: قهوه، شكلات، پنير، خشكبار، مركبات و سيبزميني.
  تغييرات هورموني ممكن است موجب بروز آفت شوند. مثلا بسياري از خانمها از عود زخمهاي آفتيشان در هنگام عادتهاي ماهيانه شكايت دارند.
  كمبود بعضي ويتامينها مثل B21 ، فولات و يا كمبود آهن ميتواند زمينه را براي بروز آفت مستعد كند. براي افراد مبتلا به آفت استفاده از رژيمهايي سرشار از ويتامين B و آهن توصيه ميشود. ويتامين B در نانهاي سبوسدار،شير،جگر،ماست،پنير و... وجود دارد. انواع گوشت، جگر و سبزيجات با برگ سبز نيز منابع غني آهن هستند.
  گاهي اوقات بعضي از ويروسها و باكتريها و نيز استفاده از گونههايي از داروها ممكن است موجب ايجاد آفت شود.

  انواع آفت
  آفتها گونههاي مختلف دارند و در افراد مختلف به اشكال گوناگوني بروز ميكنند. اغلب در كودكان و نوجوانان بين 01 تا 91 سال شايع است. انواع آفت عبارتند از:
  آفتهاي كوچك: 08 درصد از آفتها در اين گروه هستند. زخمهاي آفتي كوچك قطري بين 5 تا 8 ميليمتر دارند. حدود 01 تا 41 روز در دهان باقي ميمانند. بعد از بهبودي اثري از آن باقي نخواهد ماند.
  آفتهاي بزرگ: 01 درصد از آفتها در اين گروهند. اين آفتها بزرگ هستند و گاهي ممكن است چند هفته تا چند ماه باقي بمانند. اين آفتها ممكن است رد زخم بر جاي بگذارند.
  آفتهاي هرپتيك: ظاهر اين زخمها شبيه زخمهاي ويروسي است. 5 درصد آفتها از اين گروه هستند.
  آفتها ممكن است با ضايعات ناشي از بعضي بيماريهاي ديگر،اشتباه گرفته شوند. يكي از اين موارد زخمهايي است كه منجر به بدخيميها ميشود. بنابراين اگر زخم يا تورم يا لكههاي سفيد- قرمزي در دهان شما ايجاد شده كه بيش از 3 هفته طول كشيده است، حتما براي بررسي بيشتر آن به پزشك مراجعه كنيد. در ضمن افرادي كه مكرر به آفت مبتلا ميشوند بايد براي بررسي از نظر بيماريهاي عمومي به پزشك مراجعه كنند

  چگونه از آفت پيشگيري كنيم؟
  از آنجا كه علت بروز آفت ناشناخته است،راه پيشگيري نيز بر آن وجود ندارد. اما براي افرادي كه بهطور مرتب دچار آفت ميشوند، بعضي توصيهها كاربردي است:
  همانطور كه گفته شد،در افراد مختلف ممكن است عوامل مشخصي باعث شروع شدن زخمهاي آفتي باشند. بنابراين سعي كنيد در مورد شخص خودتان به دنبال علت بگرديد و آنرا كشف كنيد.
  تحريكهاي فيزيكي محيط دهان خود را از بين ببريد. به آرامي مسواك بزنيد و سعي كنيد مسواك، دهان و زبانتان را زخم نكند. اگر دندانهاي شكسته و يا پركردگيهاي قديمي داريد كه لبههاي تيزي دارند،حتما براي ترميم آنها اقدام كنيد. اضطراب و تنش خود را كم كنيد. ورزش و استفاده از تكنيكهاي ايجاد آرامش ميتواند در كاهش تكرار آفتها موثر باشد. سيگار نكشيد و رژيم غذايي خود را سرشار از ويتامينها و سبزيهاي تازه كنيد. استفاده از هويج و كرفس خام به مقدار زياد و استفاده از عصاره گياه <مورد> نيز ميتواند از بروز آفت پيشگيري كند. مصرف آهن را فراموش نكنيد.

  چگونه آفت درمان ميشود؟
  در مورد آفتهاي بسيار بزرگ و يا آفتهاي بسيار عود كننده،مراجعه به پزشك و دارودرماني از جمله استفاده از كورتونها لازم است. اما در مورد آفتهاي كوچك،درمانها بهصورت علامتي و موضعي انجام ميشود. از آنجا كه ممكن است بر روي آفتهاي بزرگ، عفونتهاي باكتريايي اضافه شود، گاهي اوقات استفاده از دهانشويه كلرهگزيدين براي ضدعفوني كردن محيط دهان پيشنهاد ميشود. آفتها به علت دردناك بودن، تغذيه شخص مبتلا را مختل ميكند و همين امر به كاهش عملكرد سيستم ايمني منجر شده، دوره بيماري را طولانيتر ميكند. براي كاهش درد آفتها ميتوان قبل از صرف غذا از دهانشويههاي ضدالتهاب مانند <بنزيدآمين> و يا ژلها و اسپريهاي بيحسي كننده موضعي <ليدوكائين> استفاده كرد. داروهاي گياهي گوناگوني نيز در داروخانهها براي كاهش درد زخمهاي آفتي وجود دارند.دست آخر اينكه،اگر سالي دو سه بار آفتهاي كوچك به سراغتان ميآيد و خودبهخود در عرض 2 هفته خوب ميشوند، با آن كنار بياييد، اما آفتهاي بزرگ و طولاني مدت و يا آفتهاي مكرر را جدي بگيريد و براي علتيابي آن به پزشكتان سري بزنيد.
  www.salamat.ir
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  زخم‌هاي آفتي
  ترجمه:دکتر دامون غضنفري املشي - دردي درون دهان

  مردي 25 ساله به خاطر وجود زخم‌هايي در دهان که باعث ناراحتي زياد وي شده است، مراجعه مي‌نمايد. بنا به اظهار او اين زخم‌ها در سال گذشته چند بار عود کرده‌اند ولي اين بار بسيار دردناک‌تر هستند. او در مورد درمان و پيشگيري از اين زخم‌هاي همراه با سوزش از شما مشورت مي‌خواهد...

  مردي 25 ساله به خاطر وجود زخم‌هايي در دهان که باعث ناراحتي زياد وي شده است، مراجعه مي‌نمايد. بنا به اظهار او اين زخم‌ها در سال گذشته چند بار عود کرده‌اند ولي اين بار بسيار دردناک‌تر هستند. او در مورد درمان و پيشگيري از اين زخم‌هاي همراه با سوزش از شما مشورت مي‌خواهد...  به چه مسائلي بايد توجه کرد؟


  زخم‌هاي آفتي (آفت يا زخم خورنده)، اروزيون‌هاي دردناک منفرد يا متعدد غشاي مخاطي دهان هستند. زخم آفتي شايع‌ترين مشکل مخاط دهان در کشورهاي توسعه‌يافته به شمار مي‌رود که حدود 20 از جمعيت عمومي را مبتلا مي‌کند و اکثر مبتلايان به آن جوان هستند. تشخيص بر شرح‌حال و معاينه فيزيکي استوار است (به مستطيل 1 مراجعه نماييد).


  در مورد شدت علايم، ميزان طول کشيدن التيام ضايعات و دفعات عود سوال کنيد. آفت‌هاي کوچک (85-80 موارد) غالبا علايم ناچيزي ايجاد مي‌کنند. اين ضايعات خود به خود ظرف 2-1 هفته بدون ايجاد اسکار بهبود مي‌يابند و با فواصل 4-1 ماه عود مي‌کنند. آفت‌هاي بزرگ (کمتر از 10 موارد) غالبا دردناک‌تر هستند. آنها معمولا ظرف 2-1 ماه عود مي‌کنند. آفت‌هاي بزرگ (کمتر از 10 موارد) غالبا دردناک‌تر هستند. آنها معمولا ظرف 2-1 هفته با ايجاد اسکار بهبود مي‌يابند و به دفعات عود مي‌کنند. آفت‌هاي هرپتي‌فرم (کمتر از 5 موارد) بسيار دردناک هستند. آنها ظرف کمتر از يک ماه بدون ايجاد اسکار بهبود مي‌يابند و‌ آن قدر عود مي‌کنند که ممکن است زخم تقريبا هميشه وجود داشته باشد.


  در مورد استعداد خانوادگي، بهداشت دهان، واکنش‌هاي آلرژيک، تروماي موضعي، استرس، دوره‌هاي قاعدگي، عوارض جانبي دارويي و وضعيت سيگار کشيدن سوال کنيد. اين عوامل تنها در عده کمي از بيماران با آفت‌ همراه هستند. پاتوژنز دقيق زخم آفتي مشخص نيست.


  عود زخم‌هاي آفتي در بيشتر بيماران ايديوپاتيک است. البته در عده کمي از بيماران، آفت‌هاي راجعه مي‌توانند تظاهر دهاني بيماري‌ها يا نقايص سيستميک باشند (مستطيل 1). بنابراين در بيماران اهل خاورميانه يا جنوب شرقي آسيا براي رد بيماري بهجت (واسکوليت) در مورد زخم‌هاي تناسلي و علايم يووئيت (درد، تاري ديد، حساسيت به نور، اشک‌ريزش يا قرمزي چشم) سوال کنيد. در بيماران داراي سابقه مدفوع خوني يا موکوسي، بيماري‌هاي التهابي روده مثل بيماري سلياک و بيماري کرون را مدنظر قرار دهيد. در کودکان کم‌سن، آفت‌هاي راجعه مي‌توانند در ترکيب با تب دوره‌اي، فارنژيت و آدنيت گردني (يعني نشانگان PFAPA) عود کنند و خودبه‌خود رفع شوند. در مورد علايم خستگي، گيجي، تنگي نفس کوششي و تپش قلب سوال کنيد زيرا کمبودهاي هماتيني (آهن، اسيد فوليک يا ويتامين B12) در حداکثر 20 از بيماران دچار ضايعات راجعه ديده مي‌شوند.

  چه بايد کرد؟


  براي تعيين اندازه، تعداد و توزيع زخم‌ها، حفره دهان را مشاهده کنيد. زخم‌هاي آفتي نوعا گرد تا بيضي با حدود مشخص، کف زرد يا سفيد بوده، با هاله‌اي اريتماتو احاطه مي‌شوند و بعيد است که مخاط کراتينيزه کام سخت‌ و زوايد آلوئولي فک فوقاني و تحتاني را درگير کنند. آفت‌هاي کوچک به صورت زخم‌هاي کم‌عمق منفرد يا متعدد با قطر کمتر از 10 ميلي‌متر تظاهر مي‌کنند. آفت‌هاي بزرگ عمقي‌ترند و قطر آنها 10 ميلي‌متر يا بيشتر است و آفت‌هاي هرپتي‌فرم ضايعاتي کوچک و وزيکولي با قطر 3-1 ميلي‌متر هستند که خوشه‌هايي تشکيل مي‌دهند.


  دماي بدن بيمار را اندازه بگيريد و در لمس به دنبال غدد لنفاوي گردني باشيد. تب و تورم غدد لنفاوي در زخم‌هاي آفتي شيوع کمتري دارند و ممکن است نشانگر بيماري‌هاي ديگر دهان باشند.


  ناهنجاري‌هاي پوستي با زخم‌هاي آفتي همراهي ندارند و در صورت وجود ممکن است نشانگر بيماري‌هاي پوستي درگيرکننده مخاط دهاني مثل ليکن پلان (ضايعات خارش‌دار با استرياي ويکهام)، لوپوس اريتماتو (راش پروانه‌اي)، پمفيگوس وولگاريس (تاولي، بالقوه کشنده) يا پمفيگوييد خوش‌خيم (ايجاد تاول در ناحيه تناسلي و ملتحمه چشم) باشند.


  در صورت وجود علايم کمبودهاي هماتيني، آزمون‌هاي خوني (شمارش کامل سلول‌هاي خوني همراه با شمارش افتراقي، حجم متوسط گويچه‌هاي سرخ (MCV)(1)، فريتين، فولات، ويتامين B12) را انجام دهيد.


  در صورت شک به بيماري سيستميک، بيماري پوستي يا بدخيمي، بيمار را به يک متخصص ارجاع دهيد.


  به بيمار توضيح دهيد که در بيشتر افراد علت آفت مشخص نيست و لذا پيشگيري امکان ندارد (غير از بهداشت مناسب دهان). و اين که به نظر نمي‌رسد آفت‌ها عفوني باشند، حدود يک ماه طول مي‌کشد تا بهبود يابند و هدف اصلي درمان آنها تسکين علايم است. در موارد عود، از درمان‌هاي قبلي انجام‌شده براي بيمار و پاسخ وي به آنها سؤال کنيد.


  هرچند بيشتر آفت‌ها خود به خود بهبود مي‌يابند، مي‌توانند دردناک باشند. اقداماتي ساده براي حفظ بهداشت مناسب دهان براي تسکين علايم مهم هستند. استفاده از آنتي‌بيوتيک‌ها يا ضدعفوني‌کننده‌هاي موضعي مثل دهان‌شويه تتراسيکلين يا دهان‌شويه کلرهگزيدين 2/0 مي‌توانند بهبود را تسريع کنند و مانع ايجاد عفونت باکتريايي ثانويه شوند. درد را نيز مي‌توان با استفاده از دهان‌شويه بنزيدامين هيدروکلرايد 15/0، پماد ليدوکايين 5 يا افشانه ليدوکايين 10 (در افراد 12 سال به بالا در موارد نياز استفاده شود) تسکين داد. خميرهاي موضعي، دهان‌شويه‌ها و افشانه‌هاي کورتيکواستروييد (مثل تريامسينولون 1/0 دو تا چهار بار در روز، دهان‌شويه بتامتازون 500 ميکروگرم چهار بار در روز يا آئروسل استنشاقي بکلومتازون 100 ميکروگرم که چهار بار در روز مستقيما روي زخم‌ها استعمال شود) نيز به کاهش علايم و تسريع بهبود کمک مي‌کنند. زخم‌هاي مقاوم به درمان موضعي ممکن است به داروهاي سيستميک مثل کورتيکواستروييدها، کلشي‌سين، آزاتيوپرين يا تاليدوميد نياز داشته باشند. اين درمان‌ها بايد براي موارد شديد نگه داشته شوند و توسط متخصص بيماري‌هاي دهان تجويز گردند.


  افتراق زخم‌‌هاي آفتي از بيماري‌هاي ديگر دهان


  در ژنژيويت اولسراتيو نکروزدهنده حاد (عفونت باکتريايي مختلط)، زخم‌ها توام با بوي بسيار بد دهان و ژنژيويت ديده مي‌شوند و آنتي‌بيوتيک‌ها انديکاسيون دارند.


  عفونت با ويروس نقص ايمني انساني (HIV) ضايعات بزرگي ايجاد مي‌کند که بسيار کند بهبود مي‌يابند.


  کارسينوم سلول سنگفرشي با يک زخم پايدار منفرد تظاهر مي‌کند که بيش از 2 هفته باقي مي‌ماند. براي رد نئوپلازي داخل دهاني، بيوپسي از زخم‌هاي بدون بهبودي مانند اين قطعا انديکاسيون دارد.


  استوماتيت هرپسي (ويروس هرپس سيمپلکس) وزيکول‌ها و زخم‌هاي کوچک فراوان همراه با تب و لنفادنوپاتي گردني (به ويژه در شيرخواران) ايجاد مي‌کند. اين ضايعات حدود 10 روز طول مي‌کشند.


  هرپانژين (عفونت با ويروس کوکساکي) کسالت عمومي، تب و لنفادنوپاتي گردني ايجاد مي‌کند که تنها چند روز طول مي‌کشد.


  salamatiran
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت