جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 3 از 3 مجموع

موضوع: ضربه بیضه

 1. #1
  kubrick_360 آفلاین است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  May 2010
  ارسالها
  2

  پیشفرض ضربه بیضه

  سلام.درد در بیضه رو که به دلیل ضربه اتفاق می افته چطور میشه تسکین داد؟
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 03-May-2010 انجام شده است

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  این حوادث ندرتا اتفاق می افتد ولی هر موقع عارض شد باید به جراح کلیه و مجاری ادراری مراجعه کنید تا سلامتی دستگاه تناسلی ادراری شما را ارزیابی کنند اگر مشکل جدی وجود نداشته باشد معمولا به داروهای مسکن , کیسه یخ و استراحت برای 24 تا 48 ساعت پاسخ می دهد. گاهی لازم می شود از وسائل حمایتی بیضه استفاده شود مثل این مورد
  http://www.livingaidsonline.co.uk/ac...l-support.html

  بحث ضربه به بیضه بحث مفصلی هست امیدواریم بعدا فرصت ترجمه این مقاله انگلیسی فراهم شود
  http://emedicine.medscape.com/article/441362-overview
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  همه چیز درباره آسیب به بیضه ها براي ارسال مطلب مي بايست ابتدا وارد سايت شويد
  حتی فکر کردن به آن هم دردناک است ! ممکن است این اتفاق حین بازی فوتبال و در زمانی که ضربه حریف به جای توپ، به بیضه شما برخورد می کند ؛ یا هنگامی که با سرعت و با دوچرخه در حال حرکت هستید و به یک سرعت گیر برخورد می کنید ، به وقوع بپیوندد . نتیجه تمام اینها دردی بسیار شدید خواهد بود ، چون بیضه ها یکی از حساس ترین نقاط بدن آقایان هستند . آسیب به بیضه تقریبا ناشایع است ولی آقایان باید توجه داشته باشند که ممکن است ایجاد شود ، پس برای اجتناب از آن چه باید کرد؟

  • آسیب به بیضه به چه علت ایجاد می شود و در آن هنگام چه کار باید کرد؟
  اگر شما مردی هستید که به وزنه برداری علاقه دارید و زیاد تمرین می کنید و یا اینکه زندگی سراسر فعالی را دنبال می کنید ، باید توجه داشته باشید که بیضه ها بسیار با ارزش هستند و از طرق مختلف آسیب می بینند . چون بیضه ها خارج از بدن و در کیسه بیضه ( اسکروتوم ) قرار دارند ، مثل قسمتهای دیگر سیستم تولید مثل و سایر ارگانها از حفاظت عضلانی و استخوانی محروم هستند . همچنین موقعیت آناتومیک بیضه ها ، آنها را در میادین ورزشی یا حین فعالیتهای بسیار شدید مستعد برخورد ضربه می کند .
  نکته مثبتی که وجود دارد اینست که چون بیضه ها در یک جا ثابت نیستند و همچنین از بافت اسفنجی ساخته شده اند ، به طور طبیعی توانایی جذب بسیاری از ضربات اتفاقی را بدون ایجاد آسیب دائمی دارند . بیضه ها اگرچه بسیار حساس هستند ولی می توانند به سرعت تغییر مکان دهند و ضربه های جزیی توانایی آسیب رسانی درازمدت به آنها را ندارند . همچنین فعالیت جنسی و ساخت اسپرم در اکثر موارد هنگام ضربه به بیضه تحت تاثیر قرار نمی گیرند .
  در صورت ضربه به بیضه ، طبیعتا درد ایجاد می شود و همچنین ممکن است به مدت کوتاهی حالت تهوع در فرد به وجود آید . در آسیب های جزیی بیضه ، درد می بایست به تدریج و طی یک ساعت کمتر شده و سایر علایم از بین بروند . طی این مدت اقداماتی از قبیل درازکشیدن ، حمایت بیضه ها با پوشیدن لباس زیر چسبان و قرار دادن کمپرس سرد از شدت درد می کاهد . عقلانی است که پس از ضربه ، فعالیت شدید ورزشی انجام نداده و چند روزی کارهای سبک انجام دهیم .
  به هر حال ، اگر درد کاهش پیدا نکرد و یا اینکه درد شدید بیش از یک ساعت طول کشید ، تورم در بیضه ها رخ داد ، تهوع و استفراغ ادامه پیدا کرد و یا اینکه تب ایجاد شد ؛ « به سرعت » به پزشک مراجعه کنید . این علایم نیاز به معاینه پزشکی در حداقل زمان ممکن را ایجاب می کند .

  • آسیب های جدی به بیضه
  نمونه های آسیب جدی به بیضه پیچش بیضه و شکاف بیضه هستند . در چرخش بیضه ، بیضه حول محور خود می چرخد و باعث می شود که خونرسانی به آن متوقف گردد . این حالت می تواند به دنبال ضربه شدید ، فعالیت زیاد یا حتی بدون علت خاصی به وقوع بپیوندد . چرخش بیضه شایع نیست ولی در صورت وقوع بیشتر در سنین 12 تا 18 سالگی اتفاق می افتد . در صورت وقوع می بایست حتما و در اسرع وقت ( در 6 ساعت اول پس از شروع درد ) به پزشم مراجعه نمود . متاسفانه پس از 6 ساعت ، صدمات جبران ناپذیری مثل کاهش تولید اسپرم و از دیت رفتن بیضه ها ایجاد می شود . پزشک می تواند به صورت دستی چرخش را جا بیاندازد و در صورتی که با این روش جا اندازی صورت نگیرد ، با عمل جراحی بیضه را به وضعیت اولیه خود بازمی گرداند .
  شکاف بیضه بسیار نادر است ولی امکان آن وجود دارد به خصوص زمانی که ضربه ای مستقیما به آن وارد شود یا هنگامی که بین عامل ضربه و قسمتی از استخوان لگن گیر کند . در این صورت خونربزی داخل کیسه بیضه ایجاد شده و به دنبال آن درد ، التهاب شدید ، تهوع و استفراغ ایجاد می شود . برای ترمیم آسیب انجام عمل جراحی ضروری است .

  • مراجعه به پزشک
  در صورت یکه به پزشک مراجعه کنید ؛ می بایست وی را در مورد شدت درد و مدت زمانی که آسیب ایجاد شده است ، آگاه سازید . برای تشخیص صحیح و افتراق علل دیگر مثل فتق، پزشک شکم و کشاله ران شما را معاینه می کند . همچنین پزشک کیسه بیضه را برایپیدا کردن علایمی مثل تورم ، تغییر رنگ و صدمه به پوست ناحیه معاینه خواهد کرد . چون گاهی عفونت دستگاه تناسلی یا مجاری ادرار نیز ممکن است علایم مشابهی ایجاد کند ، پزشک برای شما آزمایش ادرار نیز درخواست می کند .

  • جلوگیری از آسیب به بیضه
  عقلانی به نظر می رسد که جهت پیشگیری از آسیب به بیضه ها خصوصا در صورت انجام ورزش ، تمرینات شدید یا فعالیت زیاد ، اقداماتی انجام گیرد . برخی از این اقدامات عبارتند از :
  • محافظت از بیضه ها : در صورتی که ورزش می کنید یا در فعالیت شدید هستید ، همیشه از بیضه بند استفاده کنید . این وسیله از پلاستیک سخت ساخته شده و از بیضه ها هنگام فعالیتهای ورزشی مثل فوتبال یا کاراته - که احتمال ضربه به بیضه زیاد است – به خوبی محافظت می کند .
  • اندازه مناسب : حتما توجه کنید که بیضه بند را با اندازه مناسب انتخاب کنید . چون اندازه بزرگتر یا کوچکتر ایمنی مناسبی ایجاد نمی کند .
  • همیشه پزشک خود را مطلع سازید : اگر ورزشکار حرفه ای هستید ، جهت معاینه به طور منظم به پزشک مراجعه کنید . اگر درد بیضه حتی گه گاه دارید ، با پزشک خود مشورت کنید .
  • از خطرات احتمالی آگاه باشید : اگر ورزشکار هستید یا در فعالیتهای شدید که احتما آسیب به بیضه در آن وجود دارد شرکت می کنید ؛ از مربی یا پزشک خود درباره وسایل ایمنی مشورت بگیرید .

  شرکت در تمرینات ورزشی و داشتن زندگی فعال روش بسیار مناسبی برای تامین سلامتی و راهایی از استرس است . اما باید مطمئن باشید که بیضه های شما در امان هستند . همیشه وقتی ورزش یا فعایت شدید می کنید ، از لوازم ایمنی استفاده کنید و بدون ترس از صدمه به بیضه به کار خود ادامه دهید.

  تنظیم و ترجمه : دکتر رهام صادقی
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت