عضو هيات مديره انجمن روماتولوژي با هشدار نسبت به قطع ناگهاني کورتون در افرادي که به مدت طولاني مصرف‌ كننده اين دارو هستند، گفت: کم مصرف كردن و يا قطع داروي کورتون در اين افراد بايد تحت نظر پزشک معالج صورت گيرد.

دکتر احمدرضا جمشيدي در گفت‌وگو با خبرنگار" بهداشت و درمان" خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) واحد علوم پزشکي ايران، در اين باره توضيح داد: علت بروز اين حالت به سيستم بين غده هيپوفيز و غده فوق کليه در بدن مربوط مي‌شود؛ درافرادي که به علت ابتلا به روماتيسم يا بيماري‌هاي ديگر، به مدت طولاني از کورتون استفاده مي‌کنند، اين سيستم بلوکه مي‌شود از اين‌رو اين احتمال وجود دارد كه در صورت قطع ناگهاني کورتون خارجي با هيجاني کوتاه مدت، فرد وارد حالت اغما شود.

وي با بيان اين كه کورتون نام قديمي يکي از فرآورده هاي دارويي معروف است که امروزه ديگر موجود نيست، افزود: اين دارو به نام‌هاي بتامتازون، دگزامتازون و هيدروکورتيون موسوم است که بسياري از پزشکان اين داروها را براي دردهاي مزمن تجويز مي‌کنند.

وي در پايان تاكيد كرد: هيچ گاه به طور مداوم از اين داروها استفاده نکنيد. پوکي استخوان يکي از عوارض درازمدت مصرف اين نوع دارو است و اگر به توصيه پزشک مجبور به استفاده از آن هستيد به طور مداوم از اين ترکيبات استفاده كرده و هرگز به طور خودسرانه آنها را قطع نکنيد