جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 3 از 3 مجموع

موضوع: کلیه علل کاهش قد

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض کلیه علل کاهش قد

  جثه بدن هر شخصی در نتیجه تعامل و تداخل عوامل داخلی و محیطی در طول دوران رشد وی شکل خواهد گرفت .
  عوامل داخلی شامل فاکتورهای ژنتیکی است که فرد از والدین خود دریافت می کند وتقریبا قابل دستکاری نیستند . عوامل محیطی نیز موثراند که می توان به آب و هوا ، موقعیت جغرافیائی ، تغذیه ، بیماریها ، ویتامنها و املاح و.... اشاره نمود که می توان با کنترل آنها شرایط را به نفع رشد قد فراهم کرد .
  در خصوص عوامل داخلی در صورتیکه نقص گیرندهای پیام های عصبی قابل ترمیم باشند این امکان وجود دارد که با تحریک و تجویز هورمونها و اصلاح گیرندها عوامل ژنتیکی را تغییر داد .
  هرگاه عوامل محیطی مد نظر هستند باید شرایط یا بهتر بگویم مصالح ساختمانی را فراهم کنیم تا رشد قدی امکان یابد. این مصالح عبارتنداز ویتامین D و املاحی مثل کلسیم ، فسفر ، منیزیم ، روی و فلوئور همچنین آهن ویتامین C و دیگر ریز مغذی ها و مواد پروتئینی .
  در تحقیقات بعمل آمده مشخص شده که مرمان شرقی کوتاه قد که به دلایلی آمریکا و جزایر هاوائی را برای سکونت انتخاب کرده اند دارای شرایط قدی بهتری نسبت به هموطنان شرقی خود دارند که در موطن خودهستد و این نتیجه حاصل شده که آب و هوا و تغییرات رفتاری در غذا خوردن آنها نیز موثر بوده است چرا که در این مناطق مردمان از پروتئین بیشتری در سبد غذائی خود بهره می برند .

  دیسپلازی های استخوانی
  استئوژنز ایمپرفکتا- استئو کندروپلازی

  بیماریهای ذخیره لیزوزومی
  موکوپلی ساکاریدها- موکولیپیدوزها

  سندرم های کوتاهی قد
  سندرم ترنر( دیس ژنزی گناد ها)
  سندرم نونان( سندرم پسودوترنر)
  تریزومی های اتوزومال 13- 18- 21
  سندرم پرادر ویلی
  سندرم لارنس-مون یا باردت-بیدل
  ناهنجاریهای اتوزومی
  سندرم های دیس مورفیک( راسل سیلور, کرونلیا دولانژ)
  پسودو هیپو پاراتیروئیدیسم

  بیماریهای مزمن
  بیماری های قلبی: شانت چپ به راست-نارسائی قلبی-
  بیماریهای ریوی:فیروز کیستیک- آسم
  بیماریهای دستگا ه گوارش:سوءجذب( مثل سلیاک)- اختلالات بلع- بیماریهای التهابی روده- بیماریهای کبدی
  بیماریهای خونی: آنمی داسی شکل- تالاسمی-
  بیماریهای کلیوی: اسیدوز توبولر کلیوی- اورمی مزمن-
  اختلالات ایمونولوژیک: بیماریهای بافت همبند- آرتریت روماتوئید جوانان
  عفونت مزمن: ایدز-
  عدم تحمل فروکتوز مادرزادی

  سوء تغذیه: کواشیو کور- ماراسموس- کمبود آهن- کمبود روی- بی اشتهائی به علت شیمی درمانی سرطان ها

  کوتوله های LARON( افزایش هورمون رشد ولی کاهش IGF-1)
  PYGMIES( هورمون رشد و IGF-II طبیعی ولی کاهش IGF-I)
  کم کاری تیروئید
  ازدیاد گلوکورتیکوئید: درونی- خارجی
  دیابت قندی با کنترل ضعیف
  دیابت بی مزه( بدون درمان)
  راشیتیسم مقاوم به ویتامین D هیپوفسفاتمیک
  هیپر پلازی مادرزادی آدرنال مرد ساز( کودک بلند قد ولی بزرگسال کوتاه قد)

  کوتاهی قد کودک بعلت کمبود های عاطفی و جسمی و تغذیه ای:
  سابقه خانوادگی وجود نداره- در هر دو جنس دیده میشود- شکل صورت طبیعی هست- از نظر تکامل جنسی ممکن است تاخیر وجود داشته باشد- سن استخوانی معمولا تاخیر دارد.. خطوط توقف رشد دیده میشود-رشد دندان ها متغیر است- افزایش قند دیده نمیشود- از نظر ژنی و کروموزومی طبیعی هستند- هورمون تیرویید ممکنه طبیعی باشه یا پائین- با تحریک هورمون رشد مقادیر بالائی گزارش میشه- فاکتور رشد شبه انسولینی 1 پائین هست- کاری که میشه برای درمان اینها کرد اینه که شرایط زندگی و محیطی رو برای اینها بهبود بدهیم

  کوتاهی قد بعلت بیماری سندرم ترنر:
  سابقه خانوادگی وجود نداره- فقط در دختر ها هست- صورت اینها .. یا طبیعی هست و یا اینکه صورت ویژه سندرم ترنر رو دارن- از نظر تکامل اندام های تناسلی به شکل قبل از بلوغ جنسی هستند- سن استخوانی تاخیر دارد- دندان ها طبیعی هستند-
  قند بالا ندارند- از نظر کروموزومی و ژنی غیر عادی هستند.. یعنی 45 x یا حذف نسبی کروموزوم x .. و یا بصورت موزائیک هستند- از نظر هورمون تیروئید ممکنه طبیهی باشه و ممکنه کم کاری اکتسابی دیده بشه- با تحریک هورمون رشد مقدار طبیعی دیده میشود- فاکتور رشد شبه انسولینی 1 .. طبیعی هست- از نظر درمانی.. کاری که میشه برای اینها انجام بدیم اینه که: هورمون های جنسی بدیم و یا اینکه هورمون رشد بدیم.. گاهی oxandrolone مفید است.

  کوتاهی قد موقتی( تاخیر سرشتی-constitutional delay in growth)
  چنین مسئله ای در خانواده و فامیل زیاد وجود داره- در پسر ها بیشتر در دختر ها هست- شکل و شمایل صورت طبیعی هست- تکامل جنسی تاخیر داره- سن استخوانی تاخیر داره- دندان ها.. احتمالا تاخیر دارند- قند بالا وجود نداره- از نظر ژنی و کروموزومی طبیعی هست- افزایش هورمون تیروئید دیده نمیشه- با تحریک هورمون رشد.. ممکن است هورمون رشد بطور گذرا پائین یا طبیعی دیده بشه- فاکتور رشد شبه انسولینی 1... طبیعی نسبت به سن استخوانی اما پائین نسبت به سن تقویمی- از نظر درمان این مسئله باید به والدین و کودک اطمینان داده بشه که نهایتا به حد قد هم کلاسی ها و والدئنشون میرسند و گاهی لازمه که از استروئید های جنسی جهت شروع رشد جنسی در بیماران انتخاب شده استفاده کنیم

  کوتاهی قد فامیلی:
  سابقه خانوادگی همیشه وجود داره- در هر دو جنس دیده میشه- شکل و شمایل صورت طبیعی هست- تکامل جنسی طبیعی هست-
  سن استخوانی طبیعی هست-دندان ها طبیعی هستند- افزایش قند وجود ندارد-از نظر ژنی مشکل غیر عادی دیده نمیشود- هورمون تیروئید طبیعی هست-تحریک هورمون رشد طبیعی هست- فاکتور رشد شبه انسولینی 1 طبیعی هست- نیازی به درمان ندارد

  کوتاهی قد به علت وجود بیماری مزمن:
  از نظر سابقه خانوادگی ممکنه وجود داشته باشه ممکنه نباشه- در هر دوجنس دیده میشه-شکل صورت طبیعی هست- از نظر تکامل جنسی تاخیر وجود داره- سن استخوانی تاخیر داره- دندان ها طبیعی یا تاخیر دارن- قند بالا دیده نمیشه- از نظرژنی و کرومزومی طبیعی هستند- هورمون تیروئید طبیعی هست- اینکه وضع هورمون رشد با تحریک اون چی میشه متغیر هست- میزان فاکتور رشد
  شبه انسولینی پائین یا طبیعی هست..( بساه به وضعیت تغذیه ای)- از نظر درمانی هم کاری که میشه برای اینها انجام داد اینه که سوء اغذیه و نارسائی عضوی اونها رو درمان کنیم.. با دیالیز ویا پیوند ویا داروهای قلبی ویا انسولین

  کم کاری تیروئید:
  از نظر سابقه خانوادگی ممکنه باشه یا نباشه- در هر دو جنس دیده میشه- صورت اینها خشن هست و ممکنه صورت خاص بیماران
  کم کاری تیروئید رو داشته باشن که اسمش هم کرتین-از نظر تکامل جنسی معمولا تاخیر وجود داره... اگر شدید باشه ممکنه بلوغ
  زودرس رخ دهد- سن استخوانی معمولا تاخیر دارد- دندان ها تاخیر دارد- قند بالا وجود نداره- از نظر کروموزومی طبیعی هستند- هورمون تیروئید اونها پائین هست- با تحریک هورمون رشد مقدار اون کم هست- فاکتور رشد شبه انسولینی مقدارش پائین هست- درمان هم با دادن هورمون تیروئید انجام میشه

  کم کاری هیپوفیز شامل کمبود گنادوتروپین ها( احتمالا همراه با کمبود ACTH یا TRF)
  سابقه خانوادگی نادر هست- در هر دوجنس دیده میشود- از نظر شکل صورت یا نابالغ هستند و یا دارای نقایص خط وسط هستند
  مثل کام شکری و یا هیپرپلازی اپتیک). از نظر تکامل جنسی تاخیر دارند- سن استخوانی تاخیر داره- دندان ها تاخیر دارن- ممکنه قند بالا داشته باشن یا نداشته باشن- از نظر ژنی طبیعی هستند- هورمون تیروئید اونها ممکنه پائین یا طبیعی باشه- پس از تحریک
  هورمون رشد مقدار اون پائین هست- فاکتور رشد شبه انسولینی پائین هست- برای درمان هم باید کمبود ها رو جبران کرد

  عوامل دخیل در کوتاهی قد
  عوامل ژنتيکي، عوامل محيطي، کمبودهاي تغذيه‌اي، عوامل داخل رحمي، عملکرد جفت، اعتياد دارويي، کمبود اکسيژن، ديابت، نارسائي‌هاي مزمن کليوي و... همگي از جمله عواملي هستند که در کوتاهي قد موثرند.

  علل کاهش رشد و کوتاهي قد در کودکان :

  کاهش ميزان مصرف تغذيه ي مادر باردار و مشکلات رواني و اجتماعي مادر در تغذيه و پرورش کودک ، روماتيسم مفصلي ، بي اشتهايي ، مشکلات رواني واجتماعي کودک ، ژنتيک ، بيماريهاي مادرزادي ، اختلال در عمل هورمونها يي چون هورمون رشد (جي اچ ) ، فوق کليه پرولاکتين ، ال اچ ، اف اس اچ وهورمونهاي تيروئيد ( غده هيپوفيز در مغز به عنوان مهمترين علت هورموني در ايجاد کوتاهي قد دخالت دارد ودر صورتي که اين غده در توليد هورمون رشد ، سستي نشان دهد کوتاهي قد رخ مي دهد ).
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  اما راه حل مناسب برای فراهم کردن شرایط محیطی کدامند :
  ▪ خواب کافی و منظم جهت افزایش ترشح هورمون رشد .
  ▪ بیشتر کردن دفعات غذائی از سه با ر در روز به پنج تا شش بار در روز تا در هر وعده مقدار کمتری غذا دریافت کنیم و از ترشح انسولین بیش از اندازه جلوگیری کنیم .
  ▪ مصرف غذاهای کربوهیراتی پیچیده بجای غذاهای کربوهیدراتی ساده که از ترشح سریع انسولین جلوگیری کنیم.
  ▪ انجام ورزش با برنامه ریزی در حدی که بدن به فعالیت واداشته شود و همان شرایط شک که لازمه ترشح هورمون رشداست در بدن ایجاد شود .
  ▪ برنامه ریزی برای مصرف غذا قبل از فعالیت های ورزشی حداقل یکی دوساعت و بلافاصله بعد از انجام تمرینات ورزشی . لازم به ذکر است فعالیت های ورزشی باید در حدی باشد تا ماهیچه ها به فعالیت واداشته شوند تا هیپوفیز شروع به ارسال پیام برای ترشح هورمون رشد نماید .
  ▪ دریافت مواد غذائی حاوی پروتئین با ارزش بیولوژیکی بالا همچنین دریافت متعادل املاح کلسیم ، فسفر، روی، منیزیم، فلئور و دیگر ریز مغذی ها که باید از طریق خورد غذاهای سرشار از این منابع بدست آید.
  ▪ از آنجائیکه بیشترین مقدار هورمون رشد در دو ساعت اولیه خواب ترشح می شود هرگز قبل از خواب غذای سنگین مصرف نکنیم که در این صورت ترشح انسولین هم کنترل شده باشد.
  ▪ مصرف منابع خوب آرژینین که می توان به شکلات تلخ اشاره کرد شکلات تلخ حاوی آرژینین و مقداری اسید آمینه لیزین است . جوی دوسر یکی از منابع غنی آرژنین به شمار می رود و در عوض شیر یکی از منابع خوب لیزین است ، ترکیب این دو ماده غذائی می تواند زمینه ساز مناسبی برای افزایش ترشح هورمون رشد باشد .مغزهای خوراکی نیز از منابع خوب آرژینین هستند از این میان بادم را می توان نام برد. همچنین بادام مقدار اسید های آمینه خوبی به بدن می رساند .
  ▪ از منابع خوب کلسیم می توان به شیرو ماست و فراوردهای آن سبزیجات برگ سبزشاره کرد ازمنابع خوب فسفر نیز به مواد غذائی پروتئینی ، تخم مرغ ، مغزها و ا ز منابع خوب ریز مغزی ها بطور مشخص می توان به جگر اشاره کرد که به مقدار بالا همه ریز مغذی ها را به بدن می رساند .
  ▪ کنترل قد و وزن کودک در سالهای اول زندگی و ترسیم نمودار رشد کودک توسط کارشناسان مجرب در مراکز بهداشت به ما کمک میکند که در صورت بروز مشکل با انجام تدابیر لازم مشکل پیگیری شود .
  ▪ در پایان ذکر این موضوع لازم است که در صورتی که والدین همه مراحل را رعایت می کنند نباید انتظاری فراتر از شرایط موجود داشته باشند و تنها با راهنمائی فرزند خود می توانند زندگی خوبی را برای وی به ارمغان آورند.

  اگر چه نمی توان عوامل محیطی و ژنتیکی را به راحتی جدا کرد ولی با بررسی ملل مختلف ، نژادها و سرزمینهای گوناگون این نتیجه به دست می آید که عوامل محیطی بسیار مهم اند . ضمنا افراد نیز می توانند رژیم غذایی مناسبی را انتخاب کنند تارشدی آرام و طولانی تر داشته باشند.
  طی تحقیقاتی مشخص شده که انسان کنونی از انسان اولیه بسیار بلند قامت تر است ؛ این نتیجه که با مقایسه ستون مهره ها در سنگواره های به دست آمده حاصل شده است . از لحاظ فیزیولوژیک ، یک مادر بلند قد ، نوزادی با وزن گیری بهتر خواهد داشت زیرا فضای لگن مادر بیشتر است و جنین رشد بهتری در رحم دارد .

  آقای دکتر! چرا قد ما کوتاه می‌شود؟
  ـ طول قد ما و بلندی یا کوتاهی آن تحت تاثیر عوامل گوناگونی است. این عوامل می‌تواند درونی یا بیرونی باشد. منطقه جغرافیایی، وراثت، متابولیسم درونی بدن، تغذیه، نژاد و بیماری‌ها از عوامل مهم موثر بر طول قد ما هستند. برای مثال نژاد زرد قد کوتاهی دارند ولی در همین نژاد تاثیر عوامل بیرونی مانند تغذیه و ورزش قابل مشاهده است و آنها هم توانسته‌اند به مرور زمان قد خود را افزایش دهند. عوامل ژنتیکی در هر شخصی از مهم‌ترین عوامل موثر بر طول قد است و چگونگی رشد استخوان‌ها و میزان آن را مشخص می‌کند. علاوه بر آن آنچه که بیماری‌های ارثی و اشکالات ژنتیکی شناخته می‌شود می‌تواند سبب کوتاهی قد شود.
  یک نوزاد با وزن متوسط سه کیلوگرم وقد متوسط ۵۰ سانتی‌متر متولد می‌شود که این قد برای پسرها تا ۱۶ سالگی و دخترها تا ۱۸ سالگی افزایش می‌یابد. پس از این سنین رشد طولی اندام‌ها متوقف می‌شود اما همان‌طور که گفته شد برخی از بیماری‌ها می‌تواند این رشد را مختل کند. برخی از این بیماری‌ها علاوه بر کاهش رشد طولی موجب آسیب به مفاصل شده و سبب اشکالاتی در حرکت می‌شود.
  طول قد فردی مناسب با قد والدین است. منحنی طول قد در اختیار بسیاری از کلینیک‌ها و مراکز واکسیناسیون کودکان قرار دارد. در این مراکز اگر طول قد کودک از ۳ درصد کمتر و یا از ۹۷ درصد بیشتر باشد علت آن بررسی می‌شود. اگر کوتاهی قد ناشی از بیماری‌های ژنتیکی نباشد، تناسب اندام وجود دارد. یعنی طول قد و اندام‌ها تناسب دارد ولی در بیماری‌های ژنتیکی به‌طور معمول این‌طور نیست. برای مثال در بیماری اکو ندروپلازلی طول قد بلند و طول اندام‌ها کوتاه است.

  علل كوتاهی قد:
  علل کوتاهی قد شامل موارد زیر است:

  * کوتاهی قد ژنتیكی: که در این حالت، سرعت رشد كودك در سال طبیعی است و سن استخوانی نسبت به سن تقویمی عقب نیست.

  * تأخیر سرشتی در رشد: کودکانی که از سن دو سالگی، كوتاهی قد دارند و سرعت رشد آنها در سال تقریبا طبیعی است، ولی سن استخوانی آنها عقب تر است. بلوغ در این کودکان با تأخیر است، ولی در نهایت، بیشتر این كودكان به حد ژنتیكی قد خود می‌ رسند.

  * بیماری هایی مانند: سوء‌تغذیه، كمبود ویتامین d و کمبود كلسیم كه موجب نرمی استخوان می ‌شود، بیماری سلیاك(عدم تحمل گلوتن موجود در گندم)، كم‌خونی‌ها، بیماری‌های التهابی دستگاه گوارش ، بیماری‌های كلیوی مزمن، نارسایی قلبی، بیماری‌های مزمن ریوی یا كبدی و كم‌كاری تیروئید.

  * مصرف برخی داروها مانند داروهای كورتونی نیز می ‌تواند موجب اختلال در رشد شود.

  * اختلالات رشد داخل رحمی نیز از علل دیگر كوتاهی قد كودكان هستند.

  ژنتيك و نژاد مهم ‌ترين عامل موثر بر طول قد هر فرد است.
  از نظر وراثتي، قد هر فرد متناسب با قد والدين خود خواهد بود، بنابراين متوسط قد پدر و مادر منهاي 5 يا 6 سانتي‌ متر براي دختران و به علاوه 5 يا 6 سانتي ‌متر براي پسران، قد تقريبي هر فرد پس از بلوغ خواهد بود، اما در اين ميان راه‌ هايي نيز براي افزايش قد وجود دارد.

  عواملي كه موجب كوتاه‌قدي مي‌شوند
  بيشتر آنهايي كه كوتاه‌قد هستند بيماري خاصي ندارند، بلكه والدين كوتاهي دارند يا تاخير رشد دارند و در بزرگسالي به قد مناسبي مي‌رسند.

  نوزادان نارس معمولا موفق نمي‌شوند به قد پيش‌بيني‌‌شده دست يابند و كوتاه‌تر باقي مي‌مانند.

  هر بيماري جدي و بعضي‌ داروهايي كه براي درمان آن بيماري استفاده مي‌شوند، مي‌توانند روي قد تاثير بگذارند، مثلا نارسايي كليه، سيستميك فيبروز و اختلالات روده‌اي كه جذب مواد غذايي را كاهش مي‌دهند از اين دسته‌اند.

  ديابتي كه در دوره كودكي آغاز شود (معمولا ديابت نوع يك) باعث كوتاه‌قدي مي‌شود، اما تشخيص به موقع و درمان، از شدت كوتاهي قد مي‌كاهد.

  پوكي استخوان و خشك‌شدن ديسك‌هاي بين‌مهره‌اي موجب مي‌شود با افزايش سن، قد افراد كمي كوتاه‌تر شود.

  كم‌كاري تيروئيد، باعث كاهش هورمون تيروئيد شده و اگر در دوره كودكي رخ دهد، علاوه بر خستگي، عملكرد نامناسب در مدرسه، يبوست و عدم تحمل سرما، موجب كوتاه‌قدي نيز مي‌شود.

  اگر كودك دچار كمبود هورمون رشد شود، طي جهش رشدي به اندازه كافي رشد نمي‌كند و كوتاه‌تر باقي مي‌ماند.

  استفاده از كورتون براي مدت طولاني در كودكي موجب عقب‌ماندگي رشد مي‌شود. كورتون‌ها براي درمان بيماري‌هايي چون كرون، كوليت اولسرو، آسم يا التهاب مفاصل استفاده مي‌شوند ولي معمولا خط نهايي درمان هستند.
  عواملي كه قد را تعيين مي‌كنند
  قد نهايي افراد بر اساس عوامل متعددي شكل مي‌گيرد. اين عوامل شامل تغذيه، ژنتيك و سلامت كلي بدن است.

  يكي از موارد مهم تعيين‌كننده قد اين است كه استخوان‌هاي دراز تا چه اندازه رشد مي‌كنند. استخوان‌هاي دراز (مانند ران و ساق پا)‌ در انتهاي خود داراي صفحات رشد هستند كه به آنها اجازه بلند شدن مي‌دهد. تقريبا در سن 17 سالگي ‌صفحات رشد بسته مي‌شوند و استخوان توانايي بلندتر شدن را از دست مي‌دهد.

  قد نهايي افراد بر اساس عوامل متعددي شكل مي‌گيرد. اين عوامل شامل تغذيه، ژنتيك و سلامت كلي بدن است.
  بعضي از هورمون‌ها در رشد و افزايش قد در طول زندگي و دوران بلوغ موثرند. اين هورمون‌ها شامل هورمون رشد، هورمون تيروئيدي، كورتيزول و هورمون‌هاي جنسي (استروژن و تستوسترون)‌ هستند.

  حتما مي‌دانيد كه جنس نيز روي رشد قدي تاثير مي‌گذارد. جهش رشد كه در دوران بلوغ رخ مي‌دهد، در دخترها 2 سال زودتر از پسرها آغاز مي‌شود، اما به نظر مي‌رسد پسرها هنگام آغاز جهش رشد بلندقدترند. بلندقدي مردان نسبت به زنان (حدود 7/12 سانتي‌متر)‌ به رشد بيشتر پسرها طي جهش رشدي و داشتن قد بلندتر پيش از شروع جهش رشدي در پسرها مربوط مي‌شود. بنابراين با اين كه جهش رشدي در دخترها زودتر آغاز مي‌شود، قد نهايي معمولا در پسرها بلندتر است.

  ژنتيك نقش مهمي در تعيين قد دارد. در بهترين شرايط تغذيه‌اي و سلامتي، عاملي كه بيشترين تاثير را در تعيين قد نهايي فرد دارد، ژن‌ها هستند.

  فرزندان يك خانواده كه غذاي مشابهي مصرف مي‌كنند و در يك محيط زندگي مي‌كنند، قدهاي متفاوتي دارند؛ به اين دليل كه تركيب ژني آنها با هم فرق دارد. اختلالات ژنتيكي مي‌توانند باعث كوتاهي قد شود.

  مادران كوتاه قد بچه هاي كوتاه قد به دنيا مي آورند
  نتايج تحقيقات دانشمندان دانشگاه لينكوپينگ سوئد حاكي است، احتمال به دنيا آوردن ...


  نوزاد كوچك در مادراني كه هنگام تولد جثه خودشان هم كوچك بوده است، بيشتر است.
  به گزارش رويترز، اين دانشمندان با مطالعه بر روي 24 هزار مادر داراي نوزاد دختر دريافتند، احتمال به دنيا آمدن نوزاد كوچك از مادراني كه هنگام تولد جثه شان كوچك بوده است،2/7 بار بيش از سايرين است. اين درحالي است كه نارس به دنيا آمدن مادران هنگام تولدشان موجب نارس به دنيا آمدن نوزادان آنها نمي شود.
  نتايج تحقيقات اين دانشمندان در مجله بين المللي زايمان حاكي است، نحوه رشد مادر بر رشد نوزاد اوتاثير مي‌گذارد

  به كودك توجه كنيد تا بيشتر رشد كند

  بي‌توجهي به فرزندان، عواقب جسمي و اجتماعي سويي به بار ميآورد.
  بر اساس نتايج تحقيقات دانشمندان ويسكانسين آمريكا توليد هورمون‌هايي كه موجب رشد اجتماعي كودك مي‌شود در بچه‌هايي كه در سنين پايين، مورد بي‌توجهي والدين خود قرار مي‌گيرند، كم است. به گزارش خبرگزاري بي.بي.سي دانشمندان دريافتند در بچه‌هاي يتيم ترشح اين هورمون افزايش نمي‌يابد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض بررسی کلیه علل کوتاهی قد از نگاهی دیگر

  واریاسیون های طبیعی:
  سرشتی( تاخیر سن بلوغ ) - ژنتیک( کوتاه قدی فامیلی ) -

  کمبود هورمون رشد مادرزادی :
  کمبود مجزای هورمون - کمبود همراه با سایر کمبود های هورمون هیپوفیز - با نقص های خط وسط - آژنزی هیپوفیز
  - همراه با نقص های ژنی

  کمبود اکتسابی هورمون رشد :
  تومور هیپوتالاموس / هیپوفیز - هیستوسیتوز x ( هیستوسایتوز سلول لانگر هانس ) - گرانولوم و عفونت مغزی-
  ضربه به سر ( در زمان تولد و پس از آن ) - تابش اشعه به هیپوتالاموس/هیپوفیز- حوادث عروقی مغزی - هیدروسفالی
  - اتو ایمون - کوتولگی روانی اجتماعی( کمبود عملکردی هورمون رشد ) - درمان با آمفتامین برای بیش فعالی

  کوتو لگی لارون ( افزایش هورمون رشد و کاهش igf1)

  pygmies ( مقدار هورمون igf2 طبیعی ولی igf1 کاهش پیدا کرده است )

  کم کاری تیروئید

  افزایش گلو کورتیکوئید ( اندوژن اگزوژن )

  دیابت قندی با کنترل ضعیف

  دیابت بی مزه درمان نشده

  ریکتز مقاوم به ویتامین d هیپوفسفاتمیک

  هیپر پلازی مادرزادی آدرنال مردانه ساز ( کودک بلند , بالغ کوتاه )

  کمبود های p450c21 و p450c11

  دیسپلازی های اسکلتی
  مثل استئوژنز امپرفکتا - استئو کندرو پلازی

  بیماریهای ذخیره لیزوزومی:
  موکو پلی ساکاریدوز ها - موکو لیپیدوز ها

  سندرم های کوتاه قدی :
  سندرم ترنر ( سندرم دیس ژنزی گونادی )
  سندرم نونان ( سندرم ترنر کاذب )
  تریزومی اتوزومال 13 18 21
  سندرم پرادر ویلی
  سندرم لورنس مون باردت بیدل
  ناهنجاریهای اتوزومی
  سندرم های دیسمورفیک ( مثل راسل سیلور و cornelia de lange )
  پر کاری کاذب پاراتیروئید

  بیماریهای مزمن

  اختلالات قلب:
  شنت چپ به راست - نارسائی اختقانی قلب

  اختلالات ریه :
  سیستیک فیبروزیس- آسم

  اختلالات گوارشی :
  سوء جذب ( مانند بیماری سلیاک) - اختلالات بلع - بیماریهای التهابی روده -

  اختلالات کبدی

  اختلالات خونی:
  کم خونی سیکل سل - تالاسمی -

  اختلالات کلیه:
  اسیدوز توبولار کلیوی - اورمی مزمن

  اختلالات ایمنی
  بیماریهای بافت همبند - آرتریت روماتوئید جوانان

  عفونت های مزمن:
  ایدز

  عدم تحمل ارثی فروکتوز

  سوء تغذیه :
  ماراسموس -کواشیور کور - کمبود آهن - کمبود روی - بی اشتهائی به علت شیمی درمانی سرطان

  برگرفته شده از بخش غدد و متابولیسم کتاب اطفال نلسون مبحث کوتاهی قد

  دوستانی که علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتری هستند.می توانند از1332 عللی که در این سایت معتبر در باره کوتاه بودن قد اشاره شده استفاده کنند
  http://www.wrongdiagnosis.com/sympto...ure/causes.htm

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت