آزمايش‌هاي پيش‌دبستاني
دكتر محمدعلي تقي‌پور
آغاز مدرسه و دردسرهاي شروع فصل تحصيلي گاهي از ساختن يك خانه هم مشكل‌تر است! به‌خصوص اگر مسئله سلامت جسمي بچه‌ها مثل واكسيناسيون، وضعيت بينايي، خريد كيفي كه به ستون فقرات او آسيب نزند و غيره در ميان باشد. حتما شما هم دوست نداريد فرزندتان سال تحصيلي را با مشكلات و بيماري‌هاي جورواجور آغاز كند، بنابراين قبل از شروع مدرسه، موارد زير را بررسي كنيد و در صورت نياز حتما به پزشك سري بزنيد.

مهم‌ترين نكته: واكسن
مي‌دانيم كه شما بزرگ‌تر‌ها و اكثر بچه‌ها از آمپول دل خوشي نداريد، اما چه بخواهيد و چه نخواهيد اكثر واكسن‌ها به‌صورت تزريقي است. قبل از آغاز مدرسه، بررسي كنيد كه وضعيت واكسيناسيون فرزندتان چگونه است. آيا همه واكسن‌ها را زده است؟ اگر واكسيناسيون او كامل باشد در هنگام ورود به مدرسه بايد واكسن سه‌گانه (يادآور )2، فلج اطفال (يادآور )2 و سرخك، سرخجه، اوريون‌)mmr( نوبت دوم را بزند، در غير اين صورت هم براي خودش دردسر درست مي‌كند، هم براي همكلاسي‌ها.

مامان، من خوب نمي‌بينم!
متاسفانه از هر 20 كودك، يكي از آنها در بينايي يكي از دو چشم مشكل داشته و خوب نمي‌بيند. اين آمار كم نيست و بايد مسئله را جدي گرفت. بنابراين حتما بايد معاينه چشم قبل از ورود به مدرسه انجام شود. قبل از مراجعه به پزشك، حتما علامت‌هاي )e( مربوط به معاينه چشم را به فرزندتان ياد دهيد تا حين معاينه با مشكل روبرو نشود. متاسفانه اكثر بچه‌ها نمي‌گويند كه در بينايي مشكل دارند، بنابراين منتظر اعلام آنها نباشيد و حتما معاينه چشم را انجام دهيد. به‌خصوص كه مسئله تنبلي چشم هم وجود دارد كه كاملا مخفي مي‌ماند، مگر اينكه توسط معاينه شناسايي شود. چاره آن هم بسيار ساده است و با بستن موقت چشم سالم، چشم تنبل درمان مي‌شود، البته اگر به موقع تشخيص داده شود. فراموش نكنيد كه بچه‌اي كه خوب نمي‌بيند، نمي‌تواند خوب درس بخواند.

‌چند توصيه مهم ديگر
ظدر صورتي كه احتمال مي‌دهيد فرزندتان مشكل شنوايي دارد، حتما قبل از شروع مدرسه او را به يكي از مراكز شنوايي‌سنجي معرفي كنيد.
ظعلاوه بر موارد گفته شده بهتر است فرزند مدرسه‌اي شما، شماره‌ تلفن مركز اورژانس شهر خود را بداند. ضمنا شماره تلفن منزل، محل كار پدر يا مادر، منزل پدربزرگ يا يكي از اقوام نزديك را به مدرسه بدهيد و همچنين بر روي يك كارت بنويسيد تا كودك هميشه همراه خود داشته باشد. اگر شماره منزل شما عوض شده است، حتما اين تغيير را به مدرسه اطلاع دهيد.
ظمعلم بهداشت مدرسه بايد بداند كه وضع سلامت كودك شما چگونه است. اگر كودك از داروي خاصي استفاده مي‌‌كند، حتي اگر فقط دارو را در منزل مصرف مي‌كند، بايد اين مسئله را به معلم بهداشت اطلاع دهيد. اگر بايد دارو را در مدرسه هم استفاده كند در اين رابطه به معلم بهداشت توضيح كافي بدهيد.
ظهر نوع مشكل جسمي يا روحي كودك بايد به مسئولين مدرسه‌ اطلاع داده شود. حتي اگر كودك شما به حساسيت مبتلاست، مسئولين مدرسه و معلم بهداشت بايد بدانند. تصور كنيد اگر كودك حساسيت غذايي خاصي داشته و در مدرسه از آن ماده غذايي مصرف كند، در صورت عدم اطلاع‌ مسئولين مدرسه چه اتفاقي مي‌افتد؟! مشكلاتي كه محدوديت‌هايي ايجاد مي‌كنند مثل آسم، كج بودن ستون فقرات يا مشكلات قلبي هم بايد قبلا اطلاع داده شوند تا فعاليت جسمي كودك فقط در محدوده مجاز انجام شود.

مسئوليت شما به همين‌جا ختم نمي‌شود
به اضطراب بچه‌ها در آغاز مدرسه دقت كنيد ودر اين رابطه از دوستان و همسالان آنها كمك بگيريد تا با هم به مدرسه رفته و اضطراب كمتري پيدا كنند.
حتما براي پايان ساعت مدرسه فكري كنيد. يا خودتان به دنبال او برويد و يا هر اقدامي كه امكان‌پذير است (مثل گرفتن سرويس) را انجام دهيد تا كودك بلاتكليف نماند.
در دوران مدرسه كودك بايد خواب كافي داشته باشد 8( ساعت و حتي بيشتر)، صبحانه بخورد و تغذيه مناسب داشته باشد. اگر بوفه مدرسه پر از مواد غذايي و خوراكي نامناسب است (مثل چيپس، پفك، كيك‌هاي مختلف و تنقلات بي‌خاصيت) حتما به كودك تذكر دهيد از آنها استفاده نكند و مسئله را با مسئولين مدرسه هم در ميان بگذارد. اگر عادات غذايي شما از ابتدا صحيح باشدن خود كودك، تمايل زيادي به اين تنقلات نشان نمي‌دهد.
يادتان باشد نظارت والدين بايد دائمي بوده و در تمام لحظات بر كودك نظارت كنند، به‌خصوص اگر كودك اولين بار است كه به مدرسه مي‌رود. در طول دوران تحصيل مشكلات مختلفي بروز مي‌كند كه بايد بتوانيد با مديريت مناسب و همكاري با مسئولين مدرسه اين مشكلات را برطرف كنيد. اطلاعات خود را در اين زمينه افزايش دهيد تا در صورت بروز مشكل، اقدام لازم و مناسب انجام شود.