یکی از بحث های جدی دولت آلمان در سال جدید مسیحی اختصاص بودجه ای کلان برای نگهداری از کودکان در کودکستان هاست. یکی از دلایل اختصاص این بودجه یافتن راه حلی برای پايين بودن نرخ زاد و ولد در آلمان و تشویق خانواده ها به بچه دار شدن، است.

يکی از دلايلی که زنان را از بچه دار شدن منصرف می کند اين است که بسياری از آنها مادر شاغل بودن را دشوار می دانند.

صرف نظر از مشکلات اقتصادی خانواده ها، که لزوم کار کردن مادران در خارج از خانه را ضروری می کند، موضوعات دیگری هم در این رابطه مطرح شده است.

مثلا این پرسش مطرح شده که آیا اصولا فرستادن کودکان کم سن به کودکستان تصميمی درست است و یا اینکه دور شدن از فضای خانواده ممکن است آنها را در سنین بالاتر دچار مشکل روحی کند؟

طرح و بررسی این موضوع تنها مختص آلمان نیست و روانشناسان و متخصصین تعلیم و تربیت در بیشتر کشورها با توجه به حضور زنان در بازار کار با آن درگير هستند.

اولین قدم به سوی زندگی اجتماعی

کسانی که فرستادن کودکان به کودکستان از سنین پائین را حمايت می کنند بر این نظرند که این اقدام تنها امکان کار کردن برای مادران را فراهم نمی آورد و نفع آنها را در نظر نمی گیرد، بلکه به کودکان هم کمک می کند تا زندگی اجتماعی را تجربه کنند و از همسن های خود ماهرت های اجتماعی بیاموزند.


مربی کودکستان
من در تجربه کاری خود می بینم که بچه ها از جدايی از خانواده رنج می برند. این جدائی برای بچه های زیر سه سال زود است. آنها به محبتی نیاز دارند از مربيان بدست نمی آورند


کريستا ويگاند

"اشتفانی مولر" روانشناس کودکان است او می گوید: "جدايی کودکان از خانواده نباید نگرانمان کند. این به واقع جدايی نیست، تجربه ای است که کودک در خانه نمی آموزد. پدر و مادر ها با تمام وقتی که می توانند برای کودکان بگذارند نمی توانند آنها را با تجربه هايی که بچه ها با هم و از هم می آموزند آشنا کنند. کودکان در کودکستان ها می آموزند که تنها نیستند و در رابطه با دیگران می باید تفاهم نشان دهند. آنها یاد می گیرند که از خواسته ها ی خود در رابطه با دیگران بگذرند، حتی اگر این تجربه چندان راحتی هم برایشان نباشد، اما مفید است."

"کریستا ویگاند" که خود مربی کودکستان است این نظریه را قبول ندارد: "من در تجربه کاری خود می بینم که بچه ها از جدايی از خانواده رنج می برند. این جدائی برای بچه های زیر سه سال زود است. آنها به محبتی نیاز دارند از مربيان بدست نمی آورند."

فشار اقتصادی و مشکلات خانواده ها گاه چنان آنها را درگیر می کند که کمتر به وضعیت روانی بچه ها توجه دارند و تلاش آنها برای یافتن جايی در کودکستان به تنها دغدغه فکری آنها تبدل می شود.

"ماریا" سه فرزند دارد. او و همسرش هر دو کار می کنند و کودکستان ها را بهترین نهاد مدنی جامعه می داند: "این فکر که خانواده همیشه بهترین جا برای بچه هاست، اشتباه است. بستگی به خانواده دارد. در خانواده هايی که درگیری وجود دارد یا پدر و مادر وقتی برای بچه ها ندارند چه خوبی برای بچه دارد؛ بچه ها در خانه چه می توانند بیاموزند. به علاوه در کودکستان ها معمولا کسانی کار می کنند که متخصص هستند. آنها بهتر از ما می دانند که با بچه ها چطور رفتار کنند."

کودکان مهاجر

نیاز کودکان مهاجر برای یافتن جائی در کودکستان یا مهد کودک بیشتر است. آنها برای ورود به مدرسه می باید زبان آلمانی را فرا گیرند که تنها امکان کودکستان می باشد. به علاوه در مورد خانواده هايی که مدت زیادی نیست که به مهاجرت آمده اند، ورود بچه ها به کودکستان به نوعی رابطه ای هم میان والدین و جامعه ایجاد می کند.


متخصص تعليم و تربيت
رفتن کودک مهاجر به کودکستان گامی مهم در جهت جذب در جامعه میزبان برمی دارند. استعداد های آنها شکفته می شود و به خصوص به یادگیری زبان آلمانی آنها کمک می شود


جنيفر پندرز

"فریبا" مادر تنهائی است که برای یافتن جايی در کودکستان باید یکسال صبر کند و او تمام فکر و ذکرش این است که بتواند زودتر بچه اش را در کودکستان جای دهد تا بتواند به کلاس زبا ن آلمانی برود و بعد از آن بتواند کاری پیدا کند.

"جنیفر پندرز"، متخصص تعلیم و تربیت است و بیشتر با بچه های مهاجر کارمی کند. او بر ضرورت وجود کودکستانها و مهد کودک برای کودکان مهاجر تاکید دارد: "رفتن بچه ها به کودکستانها ضروری است. آنها بدین ترتیب گامی مهم در جهت جذب در جامعه میزبان برمی دارند. استعداد های آنها شکفته می شود و به خصوص به یادگیری زبان آلمانی آنها کمک می شود. باید در نظر داشت که نه تنها خانواده های مهاجر بلکه آلمانی هايی هم از امکان مالی کافی برخوردار نیستند، نمی توانند تفریحات و سرگرمی هايی که بچه ها در کودکستانها دارند را در اختیارشان بگذارند. رفتن کودکان به کودکستانها قبل از هر چیز برای خود آنها مفید است."

دولت آلمان با اختصاص بودجه برای ایجاد کودکستانها و مهد کودک ها به حل پاره ای از مشکلات جوانان و خانواده ها امید دارد. خانواده های مهاجر و بخصوص آنها که هنوز وضعیت اقامتی ثابتی ندارند به برخورداری برابر از امکانات تازه امید بسته اند.

بودجه ای که حزب سوسیال دمکرات آلمان برای اینکار پیشنهاد می کند بيش از شش میلیارد یورو است. بر اساس طرح حزب سوسیال دمکرات آلمان می باید تا سال ۲۰۱۰، هفتاد و پنج هزار جا برای کودکان در کودکستان های آلمان ایجاد شود.


بی بی سی