فعاليت مناسب و سالم كبد براي زنده ماندن انسان امري حياتي است چون كبد يكي از مهمترين وظايف يعني خارج كردن سموم از بدن را بر عهده دارد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، علاوه بر دفع سموم، كبد همچنين به بدن ما امكان مي‌دهد كه مواد مغذي و حياتي را از غذاهايي كه مي‌خوريم، جذب كند. با توجه به اين وظايف مهم، مراقبت از كبد ضروري و بسيار حائز اهميت است.

به گزارش سايت اينترنتي هلت مي آپ، در اين مقاله چند توصيه مهم و اثرگذار مطرح شده كه به فعاليت مناسب كبد و همچنين پيشگيري از بيماري و نارسايي كبد كمك مي‌كند.

در اين مقاله تاكيد شده است:

1- حتما وزن خود را كنترل كنيد چون چاقي و اضافه وزن از عوامل مهم بروز بيماري كبد چرب غيرالكلي هستند. از طريق مشورت با پزشك متخصص مي‌توانيد از راه كارهايي اطلاع پيدا كنيد كه در كاهش خطر بروز كبد چرب غيرالكلي نقش دارند. به طور كلي اضافه وزن تاثير سوء روي سلامت كبد دارد.

2- حتما واكسن‌هاي مربوط به بيماريهاي مختلفي را كه روي كبد تاثير مي‌گذارند، تزريق كنيد. واكسن‌هاي موجود براي اين منظور شامل هپاتيت a‌ و b هستند. اين واكسن‌ها براي اكثر مردم در دسترس هستند اما تزريق آنها براي افرادي كه سيستم ايمني بدن آنها به دلايل مختلف ضعيف شده، ضروري است.

3- از عوارض داروهايي كه مصرف مي‌كنيد حتما مطلع شويد. برخي داروها مثل استامينوفن اگر به طور صحيح استفاده نشوند سطح سموم موجود در كبد را افزايش مي‌دهند. به گفته كارشناسان كلينيك كليولند مصرف بيش از حد استامينوفن مهمترين عامل نارسايي شديد كبدي است. بنابراين قبل از مصرف هر دارويي حتي داروهاي غيرنسخه‌اي (otc) با پزشك مشورت كنيد.

4- از مصرف الكل جدا پرهيز كنيد. متخصصان مي‌گويند براي سلامت كامل كبد مصرف الكل را به طور كلي متوقف كنيد. الكل به مرور موجب سيروز كبدي مي‌شود تا جايي كه بيمار به پيوند كبد نيز نياز پيدا مي‌كند.

5- روابط جنسي نامشروع و كنترل نشده از عوامل جدي ابتلا به هپاتيت b و c هستند كه در نهايت كبد را مورد حمله قرار مي‌دهند. ويروس هپاتيت وارد سلولهاي كبدي مي‌شود و در آنجا تكثير مي‌كند.

6- از سموم استنشاقي پرهيز كنيد. كبد مواد سمي را از بدن خارج مي‌كند به همين ترتيب تماس زياد با اين مواد مي‌تواند فعاليت كبد را مختل كرده و كاهش دهد. براي حفاظت از كبد از قرار دادن آفت كش‌ها و ساير مواد شيميايي سمي به طور مستقيم بر روي پوست جدا خودداري كنيد. هنگام استفاده از اسپري‌هاي شيميايي بايد از نواحي استفاده كنيد كه هوا به خوبي تهويه شود و ماسك صورت را نيز فراموش نكنيد.