پژوهشگران علوم پزشکی می گویند خانواده ها باید بیشتر مراقبت رژیم غذایی فرزندان خود باشند زیرا کودکان چهار تا ۱۴ ساله نیز می توانند بر اثر چاقی و کم تحرکی ، به بیماری کبدی غیر الکلی مبتلا شوند.به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، اگرچه علت اصلی بیماری کبد چرب مشخص نیست، ولی به نظر می رسد این بیماری ارتباط نزدیک با برخی بیماری های متابولیک دارد که از آن جمله: چاقی، افزایش کلسترول و تری گلیسرید خون و دیابت را می توان نام برد. در درمان کبد چرب، کنترل این بیماری های زمینه ای بسیار موثر می باشد.پروفسور مارتین لمبارد مدیر مرکز بیماری کبدی انگلیس گفت: چاقی و کم تحرکی، کودکان را در خطر ابتلاء به بیماری خطرناک کبدی قرار می دهد.
بیماری کبدی ناشی از تولید چربی در سلول های کبدی است و این چربی می تواند موجب از کار افتادگی کبد شود.
اگرچه سیروز کبدی بیماری رایج مرتبط با مصرف زیاد الکل است اما چاقی نیز می تواند عامل بروز این بیماری شود.
لمبارد هشدار داد: کودکان چاق به خاطر وجود چربی زیاد در کبد در خطر ابتلا به بیماری کبدی هستند و در سنین بالاتر مشکلات جدی تری این کودکان را تهدید خواهد کرد.
پزشکان بیماری کبدی را قاتل خاموش می نامند و از اینکه نسل بعدی در سنین کودکی بر اثر بیماری های قابل پیشگیری مانند بیماری کبدی جان خود را از دست دهند ابراز نگرانی می کنند.

پژوهشگران می گویند گرچه این بیماری اغلب افراد را در سنین میانسالی مبتلا می کند. اما کودکان و نوجواناننی که از افزایش وزن و چاقی به ویژه چاقی شکمی رنج می برند. می توانند دچار افزایش چربی های خون بوده و یا از مبتلایان به دیابت باشند. و در نتیجه دچار بیماری کبدی غیر الکلی می شوند .

اگرچه در خیلی از موارد، علائم قابل توجهی در این بیماری وجود ندارد و با مشاهده ی بالا بودن آنزیم های کبدی و نیز تصاویر سونوگرافی، سیتی اسکن و mri تشخیص این بیماری معین می گردد. همچنین از بیوپسی کبد برای تشخیص میزان صدمه به بافت کبدی در بعضی از موارد استفاده می گردد.