جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 3 از 3 مجموع

موضوع: سندرم ژيلبرت

 1. #1
  farzad32 آفلاین است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Jan 1970
  ارسالها
  2

  پیشفرض سندرم ژيلبرت

  سلام و عرض خسته نباشيد . . .
  جند تا سوال داشتم اگه جواب بدين ممنون ميشم!
  1.سندرم ژيلبرت چيست ؟
  2.طريقه درمان آن چگونه است :?: ؟ آيا داروي خاصي براي درمان اين بيماري وجود دارد !!!

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  شانگان‌ ژیلبرت‌ ـ gilbert's syndrome  نشانگان‌ ژیلبرت‌ عبارت‌ است‌ از افزایش‌ غلظت‌ بیلی‌روبین‌ خون‌ (یك‌ ماده‌ زاید حاصل‌ از تجزیه‌ گلبول‌های‌ قرمز خون‌). این‌ نشانگان‌ در واقع‌ یك‌ بیماری‌ نیست‌، بلكه‌ یك‌ وضعیت‌ طبیعی‌ به‌ شما می‌رود و معمولاً به‌ طور اتفاقی‌ در آزمایشات‌ معمول‌ پیدا می‌شود. این‌ نشانگان‌ در هر دو جنس‌ و در تمام‌ سنین‌ دیده‌ می‌شود اما در مردان‌ بیشتر است‌. این‌ نشانگان‌ از تولد با فرد همراه‌ است‌ اما علایم‌ آن‌ ممكن‌ است‌ تا 40-20 سالگی‌ آشكار نشوند.

  علایم شایع :

  معمولاً علامتی‌ وجود ندارد. ندرتاً ممكن‌ است‌ زردی‌ خفیف‌ (زرد شدن‌ پوست‌ و چشم‌ها)،خستگی‌، بی‌اشتهایی‌، یا درد در قسمت‌ بالایی‌ شكم‌ به‌ وجود آیند.

  علل بیماری :

  كبد در دفع‌ بیلی‌روبین‌ در صفرا خوب‌ عمل‌ نمی‌كند، كه‌ این‌ باعث‌ می‌شود سطح‌ بیلی‌روبین‌ خون‌ از حالت‌ طبیعی‌ بالاتر باشد. اگر سطح‌ بیلی‌روبین‌ خون‌ از یك‌ حد خاص‌ فراتر رود، زردی‌ ممكن‌ است‌ ظاهر شود. اگر در ارتباط‌ با این‌ بیماری‌ مشكلی‌ در كبد وجود داشته‌ باشد معمولاً خفیف‌ است‌.

  عوامل افزایش دهنده خطر :

  هیچ‌ عاملی‌ شناخته‌ شده‌ای‌ وجود ندارد. افرادی‌ كه‌ این‌ نشانگان‌ را دارند از نظرهای‌ دیگر سالمند.

  پیشگیری :

  راه‌ خاصی‌ برای‌ پیشگیری‌ وجود ندارد.

  عواقب مورد انتظار :

  این‌ نشانگان‌ خطری‌ را برای‌ فرد در برندارد.

  عوارض احتمالی :

  عارضه‌ خاصی‌ وجود ندارد.

  درمان :

  آزمایش‌ خون‌ از نظر بیلی‌روبین‌ و سایر آزمایشات‌ برای‌ بررسی‌ كار كبد. معمولاً هیچ‌ درمانی‌ لازم‌ نیست‌. اگر شما یا اطرافیانتان‌ متوجه‌ زردشدن‌ رنگ‌ چشم‌ها یا پوست‌ خود شدید، به‌ پزشك‌ مراجعه‌ نمایید، زیرا بعضی‌ از بیماری‌های‌ جدید نیز ابتدا با زردی‌ خفیف‌ شروع‌ می‌شوند.

  داروها :

  برای‌ این‌ اختلال‌ دارو ضرورت‌ ندارد.

  فعالیت :

  محدودیتی‌ برای‌ آن‌ وجود ندارد.

  رژیم غذایی :  رژیم‌ خاصی‌ توصیه‌ نمی‌شود.

  در این شرایط به پزشک خود مراجعه فرمایید :  اگر شما یا یك‌ نفر دیگر احساس‌ می‌كنید كه‌ پوستتان‌ مقداری‌ زرد شده‌ است‌.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  سندرم ژيلبرت اختلالي شايع بوده كه حدود ۷٪ جمعيت را مبتلا ميسازد . و تمايل چشمگيري به جنس مذكر دارد. كه به صورت افزايش بيلي روبين (غيركنژوگه ) خفيف ظاهر میشود و بصورت زردي (بويژه در چشم ها )خود را نشان مي دهد. علت ان جهش در ژن ناحيه پروموتر یو . دی . پی گلوكورونيل ترانسفراز است.اين سندرم كاملا خوش خيم است و انزيمهاي كبدي طبيعي هستند. در تحقيقات جديد دیده شده كه استفاده از يك نوع اسيد امينه به نام اسيدامينه متيونين به صورت SAM دو بار در روز (۵۰۰-۱۰۰۰ م.گ) یکی از مسيرهاي توليد اين انزيم را فعال مي سازد )pathwayII( و در نتيجه باعث كاهش بيلي میشود. البته من به شما توصيه ميكنم دارویی را خودسرانه مصرف نکنید. و حتما با پزشك متخصص مشورت کنید

  بیماری ژیلبرت بصورت اتوزوم غالب منتقل میشود. یعنی اگر یکی از والدین دارای اون بیماری باشه احتمال انتقال ژن منفرد آن به هر کدام از فرزندان و بروز اثرات آن50% است. ممکن است همه بیمارانی که دارای ژن معیوب می باشند علامت دار نباشند

  ندرم ژيلبرت شایع ترین اختلال ارثي متابوليسم بيلي روبين در كبد مي باشد . بر اساس يافته هاي اخير ، تست ريفامپين قادر است به عنوان يك تست تشخيصي مورد استفاده قرار گيرد به نحوي كه باعث افزايش ميزان بيلي روبين سرم بيماران مي شود ، اما در باره اثر آن بر ميزان بيلي روبين در افراد سالم اختلاف نظر وجود دارد . در اين مطالعه ، تاثير ريفامپين در افزايش ميزان بيلي روبين سرم بيماران مبتلا به ژيلبرت در مقايسه با افراد سالم مورد بررسي قرار گرفته است . 16 نفر مبتلا به سندرم ژيلبرت به عنوان بيمار و 15 فرد سالم به عنوان گروه شاهد مورد مطالعه قرار گرفتند.

  این بیماری یك اختلال خوش خیم ارثی است و حدود پنج تا هفت درصد مردم جامعه به آن مبتلا می‌شوند. فشارهای عصبی، فعالیت فیزیكی شدید و سرماخوردگی نیز در برخی افراد سبب بالا رفتن "بیلی‌روبین" خون، زرد شدن سفیدی چشم و بروز بیماری "ژیلبرت" می‌شود. "بیلی‌روبین" ماده‌ای است كه از شكسته شدن گلبول‌های قرمز تولید می‌شود. تشخیص این بیماری با معاینه كبد، طحال و انجام برخی آزمایش‌های خونی قابل تشخیص است، البته سونوگرافی كبد و طحال در این بیماران طبیعی است.وی، در خصوص راه درمان این بیماری اظهار داشت: درمان این بیماری، با شناسایی علت بروز بیماری در فرد و رفع آن، امكان‌پذیر است.این متخصص افزود: بر این اساس در صورتی كه علت بروز بیماری، فعالیت شدید فیزیكی باشد كاهش میزان فعالیت فیزیكی برای درمان بیماری و بهبود فرد ضروری است.امینی تاكید كرد: مصرف "اسید فولیك" نیز در درمان بیماری ژیلبرت نقش موثری دارد.وی، به راه‌های پیشگیری از ابتلا به بیماری "ژیلبرت" اشاره كرد و گفت:پرهیز از گرسنی، مصرف مایعات و مواد قندی بیشتر و كاهش فشارهای عصبی، در پیشگیری از ابتلا به این بیماری موثر است.

  بيماري "ژيلبرت"، يك اختلال خوش خيم ارثي است

  بيماري "ژيلبرت" يك اختلال خوش خيم ارثي است كه بر اثر افزايش بيلي روبين (ماده‌اي كه از شكسته شدن گلبول‌هاي قرمز توليد مي‌شود) در خون به دنبال گرسنگي در فرد بروز مي‌كند. فشارهاي رواني و فعاليت فيزيكي شديد نيز مي‌تواند سبب بالا رفتن بيلي‌روبين خون شود. سفيدي چشم در فرد مبتلا به اين بيماري تا حدودي زرد رنگ مي‌شود. اين بيماري، بيماري جدي نيست و با رفع علت آن به سرعت برطرف مي‌شود. از طريق معاينه كبد، طحال و انجام برخي آزمايشهاي خوني بيماري ژيلبرت در فرد قابل تشخيص است. پرهيز از گرسنگي، مصرف مايعات و مواد قندي در طول روز در پيشگيري از ابتلاي فرد به بيماري يادشده نقش موثري دارد. اين بيماري نياز به يك دوره درمان جدي ندارد و فقط درمان فرد نيازمند شناخت عامل بروز بيماري و از بين بردن آن است. البته مصرف "اسيد فوليك" كه به صورت قرص در داروخانه‌ها موجود است، در درمان بيماري ژيلبرت نقش موثري دارد. مقدار مورد نياز روزانه "اسيد فوليك" كه از طريق غذا وارد بدن مي‌شود، در حدود ‪ ۲۰۰‬ميكروگرم است.

  پس از مصرف آخرین دوز فنو باربیتال .. بیش از 6-4 ساعت در بدن باقی نمیماندبیماری ژیلبرت.. بیماری شایع ( 3% جامعه) و خوش خیمی هست و در اغلب مواقع مشکلات مهمی رو برای بیمار ایجاد نمیکند
  عللی که باعث مشکل دار کردن بیمار میشه شامل این موارد هست:کم آبی بدن- گرسنگی- بیمار شدن مکرر مثلا سرماخوردگی های پی در پی- دوره های قائدگی خانمها- فشار به بدن مثلا یک حادثه و یا فعالیت زیاد و بطور کلی استرس

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت