جستجو در سایت توسط گوگل

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج 1 تا 10 از 11 مجموع

موضوع: درمان بیماری های کبدی به کمک سلولهای بنیادی / خبر

 1. #1
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض درمان بیماری های کبدی به کمک سلولهای بنیادی / خبر

  اميد به درمان بيماری کبد به کمک سلول پايه

  جان جونز در اين مطالعه شرکت کرده است پژوهشگران آزمايش بی سابقه ای را برای معالجه بيماری مزمن کبد آغاز کرده اند که در آن از سلول های پايه استخراج شده از بدن بيمار تحت معالجه استفاده می شود.تيمی از دانشمندان در بيمارستان "همراسميت" لندن می کوشد روند "سروسيس" (نابودی بافت ها و سلول های کبد) را با بهره برداری و تقويت مکانيزم ترميمی موجود در بدن وارونه سازد.


  تصويب اعتبار تحقيقات سلول پايه در مجلس نمايندگان آمريكا

  جورج بوش با کودکانی که زمانی که به صورت جنين منجمد نگاهداری می شدند ديدار کرد مجلس نمايندگان آمريكا طرح تامين كمك هاى مالى براى تحقيقات روى سلول هاى پايه جنينى را تصويب كرد. اين راى زمينه ای را برای برخورد بين كنگره و جورج بوش، رييس جمهوری آمريكا، ايجاد می کند زيرا آقای بوش پيشتر گفته بود در صورت تصويب چنين طرحی، آن را وتو خواهد كرد و اجازه نخواهد داد به قانون تبديل شود

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض افق جديد در درمان بيماري‌هاي کبدي

  توسط محققان کشورمان صورت مي‌گيرد
  افق جديد در درمان بيماري‌هاي کبدي
  جام جم آنلاين: پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تمایز سلول های بنیادی انسانی به سلول های کبدی به شرایط بهینه ای برای بهبود عملکرد سلول های تمایز یافته کبدی دست یافتند و ادامه این تحقیق بر روی مدل حیوانی در دستور کار قرار دارد.

  دکتر مریم آیت‌اللهی- مجری طرح و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در گفتگو با مهر با اشاره به مشکلات درمانی بیماران کبدی افزود: برای درمان بیماری های حاد و مزمن کبدی که به مراحل پیشرفت رسیده اند، پیوند کبد تنها راه درمان است. این در حالی است که در حال حاضر تامین عضو پیوندی برای این دسته از بیماران تنها از منابع انسانی ممکن است لذا بسیاری از بیماران با مشکلات عدیده ای از جمله زمان انتظار طولانی جهت یافتن دهنده مناسب روبرو هستند و این مسئله ممکن است این بیماران را با خطر مرگ و میر ناشی از بیماری نارسایی کبد مواجه سازد.

  وی به تحقیقات انجام شده در این زمینه در پژوهشگاه مهندسی ژنتیک و زیست فناوری اشاره کرد و اظهار داشت: این طرح تحت عنوان «جدا سازی و تعیین ویژگیهای سلولهای بنیادی مغز استخوان انسان و تمایز به رده سلول های کبدی در محیط آزمایشگاه» اجرایی شد.

  آیت اللهی هدف کلی از اجرای این پژوهش را بررسی امکان استفاده از سلول های بنیادی انسان دانست و افزود: در این پژوهش سعی شد تا با استفاده از سلول های بنیادی اقدام به درمان بیماریهای کبدی شود از این رو در این تحقیقات در خصوص بهبود روش کشت و تمایز سلول های بنیادی به سلول های کبدی تحقیقاتی صورت گرفت.

  مجری طرح توضیح داد: فاکتورهای مهمی که در رابطه با بهینه سازی شرایط جداسازی، کشت و تکثیر سلول های بنیادی مزانشیم (سلول های بنیادی است که از مغز استخوان خود فرد جدا می شود) مد نظر قرار گرفت شامل روش های مختلف جداسازی سلول ها از نمونه مغز استخوان، بررسی استفاده از محیط های کشت با میزان قند و سرم مختلف و تغییر زمان اولین تعویض بود.

  وی با تاکید بر اینکه القاء تمایز به سلول های کبدی با استفاده از یک پروتکل جدید دو مرحله ای انجام شد، ادامه داد: در این پروژه به منظور رعایت اخلاق پزشکی، در فاز تحقیقات در هر آزمایش از سلولهای مزانشیم مغز استخوان موش بزرگ آزمایشگاهی(rat) به عنوان یک مدل حیوانی استفاده شد.

  عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز اضافه کرد: پس از کسب نتایج مناسب از فاز حیوانی، در فاز دوم تحقیقات بر روی نمونه های انسانی آغاز شد که در این راستا کلیه مراحل تحقیقات با استفاده از سلولهای مزانشیم مغز استخوان از نمونه های انسانی افراد دهنده نمونه مغز استخوان (به مقدار 3 میلی لیتر) با رضایت شخصی آنها تکرار کردیم.

  این محقق به نتایج این تحقیقات اشاره کرد و ادامه داد: نتایج حاصل از آزمایش های مختلف در گروه های تحت بررسی نشان داد که سلولهای تمایز یافته دارای عملکرد های سلول های کبدی هستند.

  وی توضیح داد: یکی دیگر از عملکرد های سلولهای کبدی در شرایط فیزیولوژیک آن است که کربوئیدرات ها در سلول های کبدی به شکل گلیکوژن ذخیره می شوند و سیتوپلاسم هپاتوسیت ها عموما حاوی ذرات گلیکوژن است که با رنگ آمیزی اختصاصی قابل مشاهده است. در این مطالعه در روز 23 ذرات گلیکوژن در داخل سیتوپلاسم سلول های تمایز یافته قابل مشاهده بود که می تواند حاکی از عملکرد صحیح سلولهای تمایز یافته باشد.

  به گفته این پژوهشگر، در حال حاضر ادامه این تحقیق و کاربرد استفاده از این سلولها در مدل حیوانی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حال پیگیری است.

  آیت اللهی با تاکید بر اینکه این تحقیق با همکاری پژوهشگاه مهندسی ژنتیک و زیست فناوری اجرایی شده است، اضافه کرد: سلول های بنیادی می توانند به عنوان یک منبع جدید (سلول درمانی) برای درمان برخی بیماریها از جمله بیماریهای کبدی به کار برده شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض توليد سلول‌هاي کبدي از پوست انسان

  توليد سلول‌هاي کبدي از پوست انسان

  دانشمندان انگليسي با هدف استفاده از سلول‌هاي کبدي سالم براي پيوندزدن به درون کبد صدمه‌ديده ناشي از بيماري‌هايي مانند سيروز يا سرطان از سلول‌هاي بنيادي به‌دست آمده از پوست انسان سلول‌هاي کبدي رشد دادند ...

  به گزارش خبرگزاري فرانسه پژوهشگران دانشگاه کمبريج نمونه‌هاي پوستي از 7 بيمار مبتلا به بيماري‌هاي وراثتي گوناگون کبد و 3 فرد سالم را گرفتند و نمونه‌هاي پوستي را «برنامه‌ريزي مجدد» کردند تا به صورت سلول‌هاي بنيادي در آيند که عملا مي‌توانند به هر بافتي در بدن تبديل شوند. رشد دادن سلول‌هاي کبدي در آزمايشگاه به خصوص مشکل است. پژوهشگران با تکثير اين سلول‌ها در کبدهاي دچار بيماري و تکثير سلول‌هاي سالم به دست آمده از گروه شاهد،‌ نه تنها توانستند دقيقا تعيين کنند که در سلول‌هاي کبدي بيمار چه اتفاقي رخ مي‌دهد، بلکه همچنين کارايي شيوه‌هاي جديد براي درمان بيماري‌ها را نيز روي آنها آزمايش کردند. پژوهشگر ارشد مرکز پژوهشي لوودويک والير در دانشگاه کمبريج اين کار را به‌عنوان «قدمي مهم به سوي کاربردهاي باليني سلول‌هاي بنيادي» توصيف کرد. چنين مهندسي‌هاي ژنتيکي مي‌تواند به درمان‌هاي هدف‌دار و شخصي‌شده منتهي شود ‌و زماني که سلول‌هاي بيمارشده به وسيله آنها درمان شدند، درنهايت مي‌توان اين سلول‌هاي سالم‌شده را به درون کبد آسيب‌ديده بيمار پيوند زد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  دانشمندان موفق به ساخت کبد در آزمایشگاه شدند.

  دانشمندان دانشگاه آمریکایی ویک فارست بوستون موفق به تولید و رشد کبدهای کوچک از سلول های بنیادین کبد انسان در آزمایشگاه شدند. هدف نهایی آن ها رسیدن به کبد با قابلیت پیوند است. قرار است که ابتدا کارکرد این کبد ها، درون مدل های حیوانی تست شود. این دستاورد علمی جدید در نهایت می تواند جان بسیاری از انسانها را نجات دهد، همچنان که این مطالعه می تواند اثرات بسیار مهمی بر درمان کلیه، لوزالمعده و دیگر ارگان ها داشته باشد.
  Small Livers Grown In A Laboratory From Human Liver Cells
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض ترميم كبد با سلول‌هاي بنيادي خون و پوست

  محققان ايراني موفق شدند

  ترميم كبد با سلول‌هاي بنيادي خون و پوست

  بيماراني كه بيماري‌هاي پيشرفته كبدي دارند، مي‌توانند با سلول‌هاي بنيادي گرفته شده از پوست و موي خودشان درمان شوند، اين پيشرفت مي‌تواند جان هزاران نفر را بدون انتظار براي دريافت كبد نجات دهد.

  به گزارش ايسنا، منطقه آذربايجان شرقي، محققان راهي ارزان براي توليد ميليون‌ها سلول كه مي‌تواند به عضو مورد نظر تزريق شوند و آن را بازسازي كند، يافتند. اين تكنيك شامل سلول‌هاي پوششي پوست و خون مي‌شود كه مي‌تواند به كبد منتقل شود.

  پس از ده سال از كشف سلول‌هاي بنيادي هر نوع پايه‌اي از سلول مي‌تواند به نوع ديگري تبديل شود و بدون هيچ عوارض جانبي كار كند اما منفعت استفاده از سلول‌هاي خوني و پوستي ارزان بودن آنها و آساني تركيبشان در آزمايشگاه است و به علت اين‌كه از خود بيمار گرفته مي‌شود، احتمال اين كه بيمار به آن واكنش نشان دهد، بسيار كم است.

  تنها منبع ديگر سلول‌هاي بنيادي، جنين است كه استفاده از آن با چالش‌هاي اخلاقي متععد مواجه است.

  دكتر يونيانگ جانگ از مركز سرطان جان هاپكينز مريلند مي‌گويد: اين يافته سرچشمه توليد سلول‌هاي كبدي براي بيماراني است كه از بيماري‌هاي كبدي رنج مي‌برند و به پيوند نياز دارند.

  اين سلول‌ها نه تنها مي‌توانند در مقياس بزرگ توليد شوند، بلكه مي‌توانند براي هر بيمار مناسب باشند، بدون آن‌كه سيستم دفاعي بدن مانند آنچه در پيوند اتفاق مي‌افتد، واكنش نشان دهد.

  دانشمندان به طور شيميايي اين سلول‌هاي خاص پوست و خون را ابتدا به صورت ناقص و سپس به صورت كامل به سلول‌هاي كبد تبديل كردند. آنها با تزريق اين سلول‌ها به موش‌ها مشاهده كردند كه در اغلب موارد كبد مي‌تواند به طور كارا كار كند.

  دانشمندان اميدوارند مشابه همين نتيجه در انسان‌ها نيز ديده شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض پژوهشگران ژاپني از سلول‌هاي بنيادي کبد ساخته‌اند

  پژوهشگران ژاپني از سلول‌هاي بنيادي کبد ساخته‌اند

  پژوهشگران ژاپني مي‌گويند از سلول‌هاي بنيادي، کبد انساني داراي کارکرد ساخته‌اند و به اين ترتيب اميد بيشتري براي ساختن اندام‌هاي مصنوعي براي افراد نيازمند به پيوند به وجود مي‌آيد...

  به گزارش خبرگزاري فرانسه، گروهي از دانشمندان، نوعي از سلول‌هاي بنيادي به نام «سلول‌هاي چند تواني القاشده(iPS)» را به بدن موش پيوند زدند و اين سلول‌ها به صورت يک کبد کوچک انساني داراي کارکرد رشد کردند.

  معمولا سلول‌هاي بنيادي از رويان‌‌هاي انساني برداشت ‌مي‌شوند و بعد اين رويان‌ها را دور مي‌اندازند.

  برخي افراد اين عمل را غيراخلاقي مي‌دانند، اما سلول‌هاي iPS را که بالقوه مي‌توانند به هر بافتي تبديل شوند، مي‌توان از انسان‌هاي بزرگسال نيز به دست آورد.

  دانشمندان ژاپني به سرپرستي پروفسور تيدکي تانيگوچي در دانشگاه يوکوهاما، سلول‌هاي انساني iPS را به «سلول‌هاي پيش‌ساز» تبديل کردند و بعد اين سلول‌ها را در سر يک موش پيوند زدند تا از جريان خون بالاي اين منطقه سود ببرند.

  اين سلول‌ها به صورت يک کبد انساني به اندازه 5 ميلي‌متر رشد کردند که توانايي توليد پروتئين‌هاي انساني و تجزيه داروها را داشت.

  گرچه هنوز بايد مراحل زيادي طي شود تا اين کشف را بتوان در درمان بيماران به کار برد اما پژوهشگران ژاپني مي?گويند اين موفقيت گام بزرگي در مسير استفاده از پژوهش?هاي پايه براي کاربردهاي باليني است.

  اين پيشرفت راه را براي ساخت اندام‌هاي مصنوعي انسان مي‌گشايد و به اين ترتيب اين اميدواري به وجود مي‌آيد که بتوان مشکل کمبود اعضاي پيوندي را حل کرد.

  دو گروه تحقيقاتي يکي در آمريکا و ديگري در ژاپن، به طور مجزا از هم، سلول?هاي iPS را که قابليت تبديل به انواع سلول?هاي بدن را دارند، کشف کردند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض رشد كبد جديد از سلول‌هاي بنيادي

  رشد كبد جديد از سلول‌هاي بنيادي

  جام جم آنلاين: كبد از بزرگ‌ترين و حياتي‌ترين اندام‌هاي بدن به شمار مي‌رود و خون زيادي را در خود ذخيره مي‌كند. آسيب‌هاي مختلف وارد شده به آن مانند بيماري هپاتيت به مرور زمان باعث نارسايي كبد و سيروز كبدي مي‌شود، عملكرد آن را مختل مي‌كند و حتي مي تواند باعث مرگ فرد شود.

  اين گونه بيماران به نوعي مرگ تدريجي را تجربه خواهند كرد و اگر دير اقدام نكنند و كار از كار نگذشته باشد، در صورت پيدا شدن مورد مناسب مي‌توانند از پيوند كبد استفاده كنند كه آن هم به زمان زيادي نياز دارد و اغلب اين شانس را از دست مي‌دهند. در واقع بيماري پيشرفته كبدي راه رفتن روي لبه تيغ است.

  در افرادي كه دچار سيروز كبدي مي‌شوند (مراحل آخر بيماري) كبد آنقدر متراكم از بافت‌هاي زخمي و آسيب ديده مي‌شود كه سلول‌هاي سالم را از بين برده و در عملكرد طبيعي كبد كه تصفيه سموم خون است، اختلال ايجاد مي‌كند. تنها راه در اين شرايط پيوند كبد است.

  در حال حاضر هر ساله براي هر صد هزار بيماري كه در ليست انتظار پيوند هستند، تنها حدود شش6 هزار مورد پيوندي وجود دارد كه در اين ميان احتمال پيدا كردن كبد پيوندي بسيار پايين است.

  به اين مورد، سن بالا و ابتلا به ساير بيماري‌ها را هم اضافه كنيد كه شانس پيوند را تقريبا به صفر مي‌رساند. اما مطالعاتي كه بتازگي در دانشگاه پيتزبرگ صورت گرفته حاكي از اميدهايي براي مبتلايان به بيماري‌هاي كبدي خواهد بود.

  تحولي نوين در دنيايي اسرارآميز

  محققان سلول‌هاي بنيادي دانشگاه پيتزبرگ به روشي دست يافته‌اند كه از آن طريق هر يك از 500 غده لنفاوي بدن كه اندام‌هايي كوچك و تخم‌مرغي شكل بوده و از طريق سلول‌هاي ايمني بدن براي مقابله با عوامل بيماري‌زاي مهاجم فعاليت مي‌كنند، به عنوان يك گرمخانه بتوانند كبدي سالم و كامل توليد كنند.

  زمان توليد كبد جديد تقريبا به اندازه زمان گرفتن سلول‌هاي كبدي از دهنده‌هاي سالم و قرار دادن آنها در داخل غدد لنفاوي بيماران كبدي است.

  ايده اين طرح سال 2007، زماني داده شد كه محققان سعي داشتند با اجراي تدابيري بر مشكل بزرگي كه سر راه احياي كبد در بيماران كبدي وجود داشت، غلبه كنند.

  در طول اين تحقيقات بود كه نتايج برخي مطالعات به دست آمده نشان داد سلول‌هاي كبدي قابل انتقال قادرند در برخي نقاط غير معمول بدن مانند قسمت زيرين كپسول كليوي و لايه ليفي محافظ كليه در برابر آسيب‌ها، به زندگي خود ادامه دهند.

  محققان دريافتند اگر به جاي تسليم شدن در برابر بيماري بتوانند سلول‌هاي كبدي را جدا از عضو بيمار كشت دهند، اين سلول‌ها قادر به بقا و تكثير و در نتيجه توليد كبد جديد خواهند بود.

  همين مساله باعث شد محققان رشد سلول‌هاي كبدي را خارج از عضو مرده مورد آزمايش قرار دهند. آنها هم از موش‌هايي كه در مراحل پاياني مشكل كبدي قرار داشتند استفاده كردند و كشت سلول‌هاي كبدي يا سلول‌هاي هپاتيتي را از موش ديگر به كپسول‌هاي كليوي زير پوست و در داخل طحال انجام دادند.

  اكثر موش‌هايي كه به دليل نارسايي كبد مراحل پاياني بيماري را سپري مي‌كردند، بعد از گذشت هشت هفته جان خود را از دست دادند ولي اين وضعيت با تزريق سلول‌هاي گرفته شده به داخل شكم تغيير كرد.

  موش‌هاي بيمار وزن گرفتند و انرژي از دست رفته خود را به دست آورده و طي چند هفته سلامت خود را پيدا كردند.

  با مشاهده موش‌هايي كه به دنبال اجراي اين روش ماه‌ها زنده ماندند، محققان تصميم گرفتند اين بار همين آزمايش را با نشانگرهاي فلوئورسنت انجام دهند تا بتوانند مسير سلول‌هاي كبدي را دنبال كنند و دليل اين موفقيت را بيابند.

  در كمال تعجب، مسير انتهايي اين سلول‌ها به غدد لنفاوي رسيد كه در آنجا با ايجاد غدد بزرگ، به توده‌اي منتهي مي‌شد كه باعث بقاي موجود زنده مي‌شود.

  در بسياري از موارد، غدد لنفاوي عوامل واكنشي زيستي مطلوبي براي رشد كبد تازه محسوب مي‌شود. آنها قابليت عجيبي براي گسترش خود داشته و بخوبي با كل اندام منطبق مي‌شوند.

  اين غدد دسترسي خوبي به جريان خون داشته و سلول‌هاي جديد را با مواد مغذي چون هورمون‌ها پرورش داده و عوامل مورد نياز براي رشد را مشخص مي‌كنند.

  همچنين به دليل وجود تعداد زياد غدد لنفاوي در بدن، برخي از آنها وظايف اصلي خود را فداي رشد كبد مي‌كنند.

  محققان دليل موفقيت‌آميز بودن تزريق‌هاي صورت گرفته را فضاي زياد شكمي براي جابه‌جايي سلول‌هاي تزريقي ذكر كرده‌اند.

  آزمايش‌هاي متوالي نشان داد با تزريق مستقيم سلول‌هاي هپاتيتي به داخل غدد لنفاوي، سلول‌هاي گرفته شده پروتئين‌هايي را شناسايي مي‌كنند كه در حال نابود شدن از كبد به داخل جريان خون ترشح مي‌شود.

  بين كبد تازه توليد شده و كبد بيمار ارتباط وجود دارد و برخي عملكردها را به طور مشترك انجام مي‌دهند.

  محققان با به كارگيري از اين روش موفق به رشد 20 تا 40 كبد جديد شدند كه رفته‌رفته اين ضعف را با از بين رفتن تدريجي كبد مركزي بر مي‌دارد.

  همه كبدهاي كوچك تا 70 درصد اندازه يك كبد معمولي را تشكيل مي‌دهند. محققان تاكنون هيچ واكنش غيرعادي در آزمايش‌هايي كه روي موش‌ها انجام داده‌اند، مشاهده نكرده‌اند.

  عدم پذيرش عضو مشكلي ايجاد نمي‌كند، زيرا موجودات مورد آزمايش از لحاظ ژنتيكي طوري طراحي شده‌اند كه بتوانند از DNA مشابهي استفاده كرده و خطر حمله سيستم ايمني را به سلول‌هاي هپاتيت بيگانه از بين ببرند.

  اما محققان براي جلوگيري از عدم پذيرش عضو از داروهاي خنثي كننده سيستم ايمني استفاده مي‌كنند.

  برنامه آينده آنها به كارگيري شيوه نويني موسوم به سلول‌هاي بنيادي قوي القايي است كه محققان در آن سلول‌هاي بالغ را دوباره برنامه‌ريزي مي‌كنند تا عملكردي همانند سلول‌هاي بنيادي جنيني داشته باشند بنابراين قابليت انتقال به هر نوع سلولي را پيدا مي‌كنند سپس پزشكان مي‌توانند از اين طريق خون و سلول‌هاي پوستي بيمار را جمع‌آوري و آنها را به سلول‌هاي كبدي سالم تبديل كرده و در نتيجه فرد بيمار خود مي‌تواند دهنده خود باشد.

  حتي در صورت تحت كنترل بودن عدم پذيرش عضو، بيماراني كه در مراحل پاياني بيماري كبدي بشدت دچار مشكل هستند، تسليم عمل جراحي مي‌شوند.

  با توجه به اين مساله، چون اين روش مستلزم انجام جراحي غيرتهاجمي‌تري است، محققان سلول‌هاي هپاتيتي را به غدد لنفاوي بخش‌هاي جانبي بدن موش‌ها، زير زانو يا دست‌ها تزريق مي‌كنند.

  رشد كبد در ناحيه پشت زانوها اصلا خوشايند نيست و در انسان‌ها ممكن است باعث ايجاد توده‌اي سنگين بيش از 500 گرم در نقطه‌اي نامناسب از بدن شود ولي رشد كبد در نواحي جانبي بدن به بيمار كبدي اين امكان را مي‌دهد كه مدت زمان بيشتري زنده بماند و در اين مدت توان كافي را براي عمل پيوند در موقعيتي بهتر به دست آورد.

  چشم‌اندازي به آينده

  محققان در طرح‌هاي آينده قصد دارند تمام اين آزمايش‌ها را بار ديگر روي خوك‌ها انجام دهند و بسيار اميدوارند سال آينده بتوانند اين پيوند را با موفقيت روي انسان‌ها به انجام برسانند ولي اين روش كشت اندام جديد در بدن خود بيمار، منحصر به كبد نمي شود.

  در حال حاضر محققان درباره راكتورهاي زيستي بحث مي‌كنند كه قابليت رشد بافت‌هاي متعددي را در داخل بدن داشته باشند.

  اين روش براي هر اندامي كه قابليت توليد سلول‌ها را داشته باشد، قابل اجراست. سلول‌هاي غده تيموس و پانكراس گزينه‌هاي بعدي براي تحقيقات آينده به شمار مي‌روند.

  در اين ميان برخي محققان نكاتي را درباره كشت كبد در غدد لنفاوي اشاره مي‌كنند. سلول‌هاي كبدي، صدها عملكرد متفاوت انجام مي‌دهند ولي در حال حاضر تنها چند عملكرد آن در موش‌ها مورد آزمايش قرار گرفته و احتمال اين كه سلول‌هاي پيوندي بتوانند تمام عملكردهاي يك كبد واقعي را انجام دهند خيلي كم است بنابراين آن گونه كه از شواهد بر مي‌آيد، اين تحقيقات به بررسي‌ها و مطالعات گسترده‌تري براي اجرا شدن روي بشر احتياج دارد و تمام جوانب آن بايد مورد مطالعه قرار گيرد.

  تا تحقق تمام آرزوها و اميدهاي بشر امروز، راه زيادي در پيش است كه نيازمند تلاش مداوم محققان در اين راه است.

  بازسازي اندام‌ها در مسير پيشرفت

  بازسازي دوباره اندام‌ها تنها منحصر به كبد نمي‌شود و مي توان آن را روي ساير اندام‌ها نيز اجرا كرد، ولي دانش پزشكي در اين راه كودك نوپايي است كه براي راه افتادن به زمان زيادي نياز دارد.

  محققان در تلاش هستند بتوانند با دانشي كه به دست آورده‌اند تمام اندام‌ها و اعضاي بدن را دوباره توليد كنند. ا

  ز ميان اين اندام‌ها مي‌توان به مثانه، ناي، قلب، ماهيچه‌ها و انگشتان اشاره كرد كه قابليت رشد مجدد را دارند و محققان روي آنها كار كرده‌اند.

  مثانه جزو نخستين اندام‌هايي بود كه حدود شش سال پيش در محيط آزمايشگاهي براي پيوند به انسان ساخته شد.

  سلول‌هاي مثانه بيمار در محفظه‌اي به شكل مثانه كشت داده شد و با حفظ عملكردهاي آن، به اندام اصلي آسيب‌ديده اضافه شد.

  در سال 2010 محققان تعدادي مثانه را با استفاده از تراش‌هاي برداشته شده از سلول‌هاي بنيادي مغز استخوان ميمون‌ها رشد دادند.

  سال گذشته پزشكان سوئدي نخستين ناي مصنوعي رشد يافته از سلول‌هاي بنيادي بيمار را پيوند زدند. در سال 2005 قسمتي از انگشت مردي به صورت كاملا اتفاقي قطع شد.

  او به توصيه برادرش كه يك جراح بود، از پودري روي انگشت قطع شده استفاده كرد كه حاوي مقداري از مواد مثانه خوك بود.

  به گفته وي اين پودر داراي پروتئين‌هاي مقوي است كه به رشد مجدد بافت كمك مي كند. با استفاده از اين پودر روي انگشت بريده شده، پس از چهار هفته انگشت دوباره شروع به رشد كرد.

  محققان طراح بافت بدن، از اين فناوري در رشد دوباره ماهيچه‌هاي آسيب‌ديده دست‌ها و پاها استفاده مي‌كنند.

  طبق شواهد به دست آمده ماهي‌ها و دوزيستان قادر به ترميم بافت و توليد دوباره سلول‌هاي قلبي براي ترميم آسيب وارده به عضو هستند ولي پستانداران از اين موهبت بي‌بهره‌اند.

  بتازگي محققان دانشگاه واشنگتن سعي مي‌‌كنند با استفاده از سلول‌هاي بنيادي رشد سلول‌هاي قلبي را كه پس از تولد در پستانداران متوقف مي‌شود، دوباره فعال نمايند.

  اما به كمك اين فناوري تاكنون توانسته‌اند اثر زخم‌ها را در پستانداران كاهش داده و نيز عملكرد قلبي را به دنبال حملات قلبي در موش‌ها بهبود بخشند. (جام جم - ضميمه سيب)

  ندا اظهري
  منابع: webmed / Discover
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #8
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض تبديل سلول بنيادي به سلول کبدي

  به همه پژوهشگران ايراني صورت گرفت
  تبديل سلول بنيادي به سلول کبدي
  جام جم آنلاين: پژوهشگران دانشگاه تربيت مدرس با همکاري سازمان انتقال خون ايران موفق به تبديل سلولهاي بنيادي مغز استخوان به سلول هاي کبدي روي داربست سه بعدي نانوالياف شدند.
  به گزارش واحد مرکزي خبر ، دکتر سميه کاظم نژاد، پژوهشگر طرح، نارسايي شديد کبدي را يکي از بيماريهايي که درمان آن بسيار دشوار است ذکر کرد و گفت: معمولا در اين دسته از بيماران ، پيوند کبد تنها راه باقي مانده براي ادامه حيات محسوب مي شود از اين رو مراکز پژوهشي مختلف به دنبال استفاده از سلول هاي بنيادي براي تبديل به سلول هاي کبدي هستند ولي ساختار دو بعدي استفاده شده تاکنون به علت از بين رفتن کامل کبد به عنوان محل رشد سلول هاي جديد، موفقيت چنداني را نصيب پژوهشگران نکرده است.

  وي افزود: در اين پژوهش ابتدا سلول هاي بنيادي «مزانشيمي »از مغز استخوان جداسازي شده و روي داربست پليمري سه بعدي در مقياس نانو که براي اين تحقيق در مرکز فن آوري بن ياخته تهيه شده بود ، قرار داده شد.

  دکتر کاظم پور نتايج به دست آمده از کشت سلولي را نشان دهنده تبديل موفقيت آميز سلول هاي بنيادي به سلول هاي کبدي ذکر کرد و گفت: اين سلول ها توانايي ترشح نشانگرهاي کبدي را داشتند.

  وي افزود: نوآوري اين طرح استفاده از داربست سه بعدي زيست سازگار در مقياس نانو بود که در مقايسه با روش هاي اعلام شده در استفاده از داربست هاي طبيعي، مقاومت بالاتري دارد و موجب مي شود سلول هاي بنيادي روي داربست به خوبي متصل شود و رشد کند. در مرحله بعد اين آزمايش روي مدل حيواني انجام خواهد شد.

  اين پژوهش در رساله دکتري بيوشيمي در دانشگاه تربيت مدرس انجام شده است و نتايج موفق مراحل بعدي اين تحقيق مي تواند اميدهايي را براي بيماران مبتلا به نارسايي هاي حاد کبدي فراهم آورد.

  از اين پژوهش تاکنون 4 مقاله علمي بين المللي منتشر و 2 اختراع نيز ثبت شده است
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 9. #9
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض موفقيت پژوهشگران «رويان» در درمان سيروز كبدي با پيوند سلول‌هاي بنيادي

  موفقيت پژوهشگران «رويان» در درمان سيروز كبدي با پيوند سلول‌هاي بنيادي

  پيوند سلول‌هاي بنيادي مغز استخوان به كبد يك بيمار با موفقيت در پژوهشكده «رويان» انجام شد

  عمل پيوند سلول‌هاي بنيادي مغز استخوان به كبد سه بيمار مبتلا به بيماري سيروز كبدي در پژوهشكده «رويان» انجام شده كه نتايج حاصل از پيوند در يك بيمار رضايت بخش است.


  « سيد محمود هاشمي»، عضو گروه سلول‌هاي بنيادي پژوهشكده «رويان» جهاد دانشگاهي با اعلام اين خبر به خبرنگار «پژوهشي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) واحد علوم پزشكي ايران گفت: پژوهشكده رويان تحقيقات وسيعي را در زمينه تبديل سلول‌هاي بنيادي جنيني و سلول‌هاي بنيادي بالغ (مغز استخوان) به سلول‌هاي عصبي، قلبي و كبدي در محيط آزمايشگاهي در دست انجام دارد، اما از آنجا كه كاربرد سلول‌هاي بنيادي بالغ يا مغز استخوان در ساير كشورها در مرحله حيواني نتايج مطلوبي را به همراه داشته است، بر آن شديم با استفاده از اين نتايج، اين سلول‌هاي بنيادي را به سه بيمار مبتلا به نوع پيشرفته بيماري كبدي پيوند بزنيم.


  وي ادامه داد: اين نوع پيوند سلول‌هاي بنيادي به دليل آنكه از سلول‌هاي بنيادي مغز استخوان خود فرد تهيه مي‌شود بدون عارضه است. همچنين پيوند اين سلول‌هاي بنيادي به بيماراني كه در مرحله پيشرفته بيماري كبدي هستند مي‌تواند اميدي براي نجات زندگي‌شان باشد.


  هاشمي درباره نحوه پيوند سلول‌هاي بنيادي مغز استخوان به بيماران كبدي توضيح داد: همكاران متخصص در مركز تحقيقات گوارش و كبد بيمارستان شريعتي، نمونه مغز استخوان سه بيمار را به پژوهشكده رويان فرستادند، ما نيز پس از تخليص سلول‌هاي بنيادي بالغ و خون‌ساز از نمونه‌هاي ارسالي آن را براي پيوند آماده كرديم كه توسط شريان كبدي به بيمار تزريق كردند تا سلول‌ها بعد از جايگزين شدن در محيط آسيب ديده كبدي شروع به رشد و ترميم بافت كبدي كنند.


  وي با اشاره به اينكه پس از گذشت پنج ماه از انجام عمل پيوند سلول‌هاي بنيادي مغز استخوان به كبد سه بيمار، نتايج باليني يك بيمار رضايت بخش است، افزود: اميدواريم در آينده با اجراي اين عمل پيوند بر روي تعداد بيشتري بيمار و بررسي كامل‌تر راه‌هاي نتيجه بخش بودن پيوند سلول‌هاي بنيادي مغز استخوان به كبد، بتوانيم بيماران بيشتري را از مرگ نجات دهيم.


  گفتني است، طرح پيوند سلول‌هاي بنيادي مغز استخوان به كبد بيماران با همكاري پژوهشكده «رويان» و مركز تحقيقات گوارش و كبد دانشگاه علوم پزشكي تهران و حمايت مالي سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران در حال انجام است
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 10. #10
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  رييس همايش نقش سلولهاي بنيادي دردرمان بيماريهاي كبدي:

  سالانه حدود 100پيوند كبد در كشور انجام مي‌شود
  هر سال حدود5هزار ايراني براثر بيماريهاي كبدي فوت مي‌كنند


  در كشور ما سالانه 100 پيوند كبد انجام مي‌شود كه در صورت وجود امكانات مي‌توانيم حداقل 1000 نفر را با پيوند كبد نجات دهيم.

  به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران - واحد علوم پزشكي تهران - دكتر ملك‌زاده، رييس همايش «نقش سلولهاي بنيادي در درمان بيماريهاي كبدي و گوارشي» در جريان اين همايش گفت: يكي از مسائل مطرح در بيماريهاي كبدي و گوارشي در كشور ما، ميزان مرگ‌ و مير بيماريهاي كبدي است كه سالانه حدود 5000 نفر در كشور بر اثر بيماريهاي كبدي همچون هپاتيت b و c و همچنين ديگر بيماريهاي مزمن كبدي جان خود را از دست مي‌دهند.

  وي در ادامه گفت: ما حداقل مي‌توانيم 1000 نفر را با پيوند كبد نجات دهيم ولي به دليل كمبود امكانات حداكثر 100 پيوند كبد در كشور انجام مي‌شود.

  وي ادامه داد: با اين كه نتيجه پيوند كبد بسيار بهتر از پيوند كليه است و بيماران به زندگي طبيعي خود برمي‌گردند ولي به دليل اين كه سرانه درماني براي هر ايراني سالانه 12 هزار تومان است و اين بدون تراسپلنت است، در نتيجه پيوند كبد براي همه اين افراد امكان‌پذير نيست.

  وي تصريح كرد: به همين دليل به دنبال راه جايگزين ديگري براي پيوند كبد شديم كه موضوع سلولهاي بنيادي مطرح شد.

  اين استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران افزود: گرچه هنوز راه طولاني در اين زمينه در پيش داريم ولي كارهايي كه هم اكنون توسط پژوهشگران به خصوص در مؤسسه رويان و همچنين مركز خون و آنكولوژي دانشگاه علوم پزشكي تهران انجام مي‌شود انگيزه‌اي شد تا در اين همايش گرد هم آييم و به تبادل اطلاعات و ارائه مطالب جديد در اين زمينه بپردازيم.

  وي در پايان گفت: موضوعاتي كه در اين همايش مطرح مي‌شوند بعضاً براي اولين بار در دنيا صورت گرفته كه اين مسئله مهمي است و آنچه كه انجام شده قدمهاي خوبي در اين زمينه بوده تا اميدي باشد براي كساني كه در مراحل آخر بيماريهاي كبدي هستند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت