کارشناسان مي‌گويند يک سرويس جديد تحويل خانگي کاندوم در هند و توليد ميلياردها کاندوم بيشتر در سراسر جهان، بيانگر پيشرفت‌ها در زمينه استفاده از کاندوم براي جلوگيري از گسترش همه‌گيري جهاني ايدز است...

به گزارش خبرگزاري فرانسه، اجلاس ايدز سازمان ملل اين هفته به صراحت از استفاده از کاندوم پشتيباني کرد. مذاکره‌کنندگان اين اجلاس گفتند بايد بر مخالفت شديد واتيکان و کليساي کاتوليک با کاندوم که حتي از نام بردن آن اکراه دارند و آن را وسيله پيشگيري لاستيکي مي‌نامند، غلبه کرد. جرج تمبو، رييس بخش ايدز در بنياد جمعيت سازمان ملل، در اين‌باره گفت: «ما از اين بيانيه بسيار خوشحاليم. اين پشتيباني صريح يقينا به غلبه بر مقاومت‌ها و نگراني‌ها درباره استفاده از کاندوم کمک خواهد کرد.» براساس گزارش بنياد جمعيت سازمان ملل، نياز جهاني به کاندوم براي مقابله با ايدز و تنظيم خانواده، از 13 ميليارد عدد در سال 2004 به 19 ميليارد عدد در سال 2010 رسيده است.

تمبو مي‌گويد سازمان متبوعش شمار کاندوم‌هاي تحويلي به کشورهاي هدف را از 2.7 ميليارد در سال 2009 به 3.2 ميليارد کاندوم در سال 2010 افزايش داده است. وزير بهداشت هند، غلام نبي‌آزاد نيز در اين اجلاس از «توزيع خانه به خانه» کاندوم به‌وسيله هزاران فعال بهداشت اجتماعي در اين کشور خبر داد. قرار است در ابتدا توزيع خانگي کاندوم در 17 ايالت هند که حدود 200 ميليون نفر جمعيت دارند، آغاز شود و بعد اين برنامه به تمام کشور گسترش يابد.

هند همچنين يک برنامه قطار «اکسپرس روبان‌قرمز» را راه‌اندازي کرده است که با سفر در سراسر اين کشور، کاندوم و توصيه‌ها‌ براي پيشگيري از ايدز را در اختيار مردم مي‌‌گذارد. اقدام‌هاي مشابهي در بسياري از کشورها به‌خصوص در آفريقا در حال انجام است.

وزير برنامه‌هاي ويژه کنيا، استر موروگي، در اين اجلاس گفت: «تقاضا براي کاندوم در اين کشور از 8 ميليون در ماه در سال 2005، به 20 ميليون در ماه در سال 2011 رسيده است.» وزير بهداشت کامرون، آندره ماما فودا هم اظهار کرد: «در فاصله سال‌هاي 2006 تا 2010 در اين کشور 145 ميليون عدد کاندوم توزيع شده است.» او ادامه داد: «تلاش‌هاي بسياري انجام شده است تا کاندوم در دسترس مردم قرار داشته باشد.» به گفته او، شمار تقاضا براي کاندوم‌هاي زنانه نيز در فاصله سال‌هاي 2006 تا 2010، 6 برابر شده است و گرچه اين اقدام‌ها به گسترش شيوع ايدز کمک کرده است.» اما در اين کشور با 19.5 ميليون نفر جمعيت حدود 560 هزار نفر در فاصله سني 15 تا 49 سال حامل ويروس ايدز هستند. تمبو از بنياد جمعيت سازمان ملل گفت: «دولت‌ها و فعالان بهداشتي، به تدريج در حال غلبه بر مقاومت‌‌هاي اجتماعي در مقابل مصرف کاندوم‌ هستند.» او گفت: «مساله فقط توزيع کاندوم نيست؛ بايد مطمئن شد که افراد از کاندوم استفاده مي‌کنند و شيوه صحيح استفاده از آن را نيز مي‌دانند.» بنابراين بنياد جمعيت سازمان ملل، مددکاران اجتماعي را تشويق مي‌کند به بازارها، جشنواره‌ها و رويدادهاي ورزشي مانند مسابقه‌هاي جام جهاني فوتبال سال قبل در آفريقاي جنوبي بروند و استفاده از وسايل پيشگيري را به مردم آموزش دهند.