رييس بخش مولكولي دپارتمان ژنتيك بيمارستان فوق تخصصي صارم گفت: هدف از pgd (تشخيص پيش از لانه‌گزيني جنين) جلوگيري از تولد نوزادان مبتلا به تالاسمي، انواع عقب‌ماندگي‌هاي ذهني، ناشنوايي، نابينايي، انواع سرطان‌ها و آنمي داسي شكل است.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر مهرداد نوروزي‌نيا گفت: تشخيص بيماري‌هاي ژنتيكي پيش از بارداري با به كارگيري روش تشخيص پيش از لانه‌گزيني (pgd) با استفاده از تكنولوژي‌هاي پيشرفته مولكولي در كشور امكانپذير شد.

وي افزود: اين روش كه از سوي متخصصان ژنتيك و ناباروري در بيمارستان صارم راه‌اندازي شده، تنها روشي است كه بدون سقط درماني از تولد كودكان مبتلا به بيماري‌هاي ژنتيكي جلوگيري خواهد كرد.

وي ادامه داد: در روش pgd پس از انجام آزمايش روي جنين از بارداري با جنين‌هايي كه دچار اختلالات ژنتيكي هستند، جلوگيري مي‌شود.

به گفته وي، در اين روش آزمايش روي جنين هشت سلولي كه حاصل لقاح مصنوعي است، انجام مي‌شود و در صورت اطمينان از سالم بودن جنين، او را به رحم مادر منتقل مي‌كنند تا به رشد طبيعي خود ادامه دهد.

وي ادامه داد: روش pgd بهترين، موثرترين و بي‌خطرترين روش پيشگيري از بيماري‌هايي همچون تالاسمي، آنمي داسي شكل، انواع عقب‌ ماندگي‌هاي ذهني،‌ ناشنوايي، نابينايي و انواع سرطان‌ها به شمار مي‌رود.

رييس بخش مولكولي دپارتمان ژنتيك بيمارستان فوق تخصصي صارم ادامه داد: در مواردي كه خانواده‌اي داراي فرزند مبتلا به يك بيماري ژنتيكي باشند، مانند خانواده‌هايي كه داراي فرزند مبتلا به تالاسمي ماژور هستند، تنها راهي كه تاكنون براي جلوگيري از به دنيا آمدن بيمار مبتلا به تالاسمي ماژور وجود داشت، تشخيص پيش از تولد از طريق آزمايش مايع آمينوتيك (مايع اطراف جنين) يا پرزهاي جنيني بوده است. در صورت ابتلاي جنين به بيماري‌ مورد آزمايش، ‌ختم حاملگي از طريق سقط جنين انجام مي‌شد.

وي افزود: هرچند آزمايش جنين مبتلا به تالاسمي، توانسته‌ از تولد بيماران مبتلا به تالاسمي جلوگيري كند، اما اين شيوه آسيب‌هاي زيادي براي مادر به دنبال داشته است.

نوروزي نيا با اشاره به سقط جنين‌هاي مبتلا به تالاسمي در هفته‌هاي 15 تا 19 بارداري يكي از علل استرس‌هاي زمان بارداري به شمار مي‌رود، افزود: تحقيقات نشان مي‌دهد، پيامد‌هاي استرس رواني سقط بر روي مادر گاهي به اندازه تحمل استرس براي فردي است كه در جنگ شركت كرده است.

وي گفت: زنان گاهي تا سال‌ها بعد از سقط از عوارضي همچون بي‌خوابي، افسردگي، احساس گناه و ده‌ها عارضه ديگر رنج مي‌برند.

رييس بخش مولكولي دپارتمان ژنتيك بيمارستان فوق‌ تخصصي صارم گفت: در مقايسه با تشخيص‌هاي رايج پيش از تولد كه اكنون در بسياري از آزمايشگاه‌هاي كشور انجام مي‌شود، تشخيص پيش از بارداري، اصولا بي‌خطر و بدون هيچ يك از عوارض ذكر شده است.

وي گفت: قبل از اين، تشخيص پيش از بارداري تالاسمي و بيماري‌هاي ديگر مانند سرطان پستان و تخمدان و ... در ايران انجام نمي‌شد، اما اكنون به همت متخصصان بيمارستان صارم، اين تشخيص در اين بيمارستان امكان‌پذير شده است.

نوروزي نيا در پايان گفت: با استفاده از اين تكنيك، بسياري از خانواده‌ها مي‌توانند به آرزوي ديرينه خود كه داشتن فرزندي سالم است با عوارض كمتري دست يابند.