جستجو در سایت توسط گوگل

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج 1 تا 10 از 12 مجموع

موضوع: شبكوري( اخبار و گزارشات)

 1. #1
  nayebzadeh آفلاین است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  ارسالها
  1

  پیشفرض شبكوري( اخبار و گزارشات)

  با عرض سلام

  لطفآ اخرین اطلاعات در مورد درمان شبکوری


  اینجانب مرد و38 ساله هستم  [/b]

 2. #2
  دکتر یاور آفلاین است عضو فعال
  تاریخ عضویت
  Jan 1970
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  451

  پیشفرض

  سلام

  متاسفانه در باره درمان این بیماری پیشرفتی حاصل نشده است. و در واقع اگر مشخص شود که اساس مشکل از سلولهای شبکیه است( که اغلب هم همینطور است) کاری نمیتوان کرد. کارهای در دست تحقیق است که بتوانند ثابت کنند ویتامینها مانع پیشرفت بیماری میشوند ( مثل ویتامین A ) .تنها سفارش توصیه به داشتن شرایط نور بیشتر است.
  اگر اطلا عات بیشتر میخواهید این منابع انگلیسی کمک میکنند.

  http://emedicine.medscape.com/article/1227488-overview

  http://en.wikipedia.org/wiki/Retinitis_pigmentosa
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 01-Apr-2010 انجام شده است

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  درمان نكردن شب‌كوري به شبكيه چشم آسيب جدي مي‌زند


  متخصصان هشدار دادند: شايع‌ترين علت بروز شب كوري در 5 تا 10 درصد كودكان آسيايي، كمبود ويتامين a و دريافت ناكافي مواد غذايي حاوي اين ويتامين است. دكتر «سهيلا فاضلي» متخصص چشم ضمن بيان اين مطلب در گفت‌وگو با ایسنا گفت: اختلالات ژنتيكي و كمبود ويتامين a از عوامل بروز شب كوري محسوب مي‌شوند، البته كمبود ويتامين a، در اثر دريافت ناكافي مواد غذايي حاوي اين ويتامين (ماهي، تخم مرغ، ميوه‌هاي نارنجي رنگ و سبز تيره) شايع‌ترين علت بروز اين بيماري شناخته شده است. وي در مورد نقشي كه ويتامين a بر عملكرد صحيح سلول‌هاي شبكيه چشم دارد، توضيح داد: ويتامين a در سلول‌هاي استوانه‌اي و مخروطي شبكيه چشم با پروتئين خاصي تركيب شده و در هنگام شب با توليد رنگدانه‌هايي امكان تصاوير و بينايي را در تاريكي براي افراد فراهم مي‌كند. دكتر فاضلي اختلال در آنزيم‌هاي جذب كننده ويتامين a در بدن و نيز اختلال در سيستم گوارش و كبد كه محل ذخيره ويتامين a است را از ديگر عوارض مربوط به ويتامين a در بدن با وجود دريافت مواد غذايي حاوي آن دانست و تصريح كرد: شب كوري تنها بيماري چشمي است كه بلافاصله با رفع مشكل جذب ويتامين a در بدن و يا دريافت مواد غذايي حاوي آن درمان مي‌شود، اما نكته قابل توجه آنكه عدم درمان اين بيماري، موجب خشكي چشم و آسيب جدي به شبكيه شده و احتمال بروز نابينايي را در افراد افزايش مي‌دهد. گفتني است به طور ميانگين روزانه هر فرد به 300 تا 1200 ميلي‌گرم ويتامين a نيازمند است و آمارها نشان مي‌دهد 5 تا 10 ميليون كودك در آسيا با كمبود اين ويتامين مواجه هستند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  يك متخصص چشم:
  تنها راه پيشگيري از بروز شب كوري انجام مشاوره ژنتيك پيش از ازدواج است


  « شب كوري‌ بيماري ارثي است كه با تخريب گسترده و پيشرونده شبكيه و سلولهاي مخروطي شبكيه چشم همراه است. ابتدا ديد محيطي بيمار را دچار اشكال مي‌كند و بيمار دچار كاهش ديد در شب مي‌شود، سپس مركز شبكيه را تحت تاثير قرار داده و ديد بيمار را در روز نيز كم خواهد كرد.»

  دكتر ميترا زماني متخصص چشم در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران

  - منطقه خوزستان - گفت: « اين بيماري در سنين كم بروز كرده و در بلوغ آشكار مي‌شود و در صورت كنترل نشدن در سنين بالاتر منجر به تنگ و تاريك شدن عروق شبكيه و آب مرواريد مي‌شود.»

  وي افزود:« تنها راه پيشگيري از بروز شب كوري انجام مشاوره ژنتيك پيش از ازدواج يا تولد فرزند است.»

  زماني با بيان اين كه كمبود ويتامين a در افراد عادي مي‌تواند منجر به شب كوري شود، يادآور شد:« بر اثر كمبود ويتامين a، رنگدانه‌هايي تيره رنگ در شبكيه چشم ايجاد شده كه به مرور محيط و مركز شبكيه را فرا مي‌گيرد.»

  اين متخصص چشم يادآور شد:« براي راحتي ديد افراد دچار اين عارضه، استفاده از وسايل كمك بينايي يا تلسكوپ معمولي كه اجسام را درشت مي كنند، توصيه مي‌شود.»
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  علايم شب‌كوري در سنين 10 تا 12 سالگي بروز مي‌كند


  خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
  سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

  يك متخصص چشم علت بيماري شب كوري را ژنتيكي دانست و گفت: تاكنون هيچ درماني براي اين بيماري كشف نشده است.

  دكتر علي عبداللهي در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران تاكيد كرد: علايم اين بيماري در سنين 10 تا 12 سالگي بروز مي‌كند و علامت شايع آن ديد كم فرد در هنگام غروب و شب است.

  وي گفت: پزشكان دنيا براي درمان اين بيماري بر روي پيوند شبكيه مطالعه مي‌كنند كه هنوز نتايج قابل قبولي بدست نيامده است.

  اين متخصص بيماريهايي كه ممكن است به دنبال شب كوري بوجود آيد را آب مرواريد و آب سياه عنوان كرد و تاكيد كرد: بايد در تست بينايي فرد زماني كه شب كوري تشخيص داده شد از ايجاد اين بيماريها جلوگيري كرد.

  دكتر عبداللهي نقش ويتامين a را در تكامل شبكيه مهم دانست و گفت: درموارد خاص اين بيماري، ويتامين a تجويز مي‌شود.

  وي در پايان بهترين راه پيشگيري از اين بيماري را آزمايش ژنتيك قبل از ازدواج دانست.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  كمبود ويتامين a شايعترين عامل شب‌كوري
  يك متخصص: بيماريهاي تب‌دار، گوارشي و كبدي زمينه‌ساز شب‌كوري هستند


  يك متخصص چشم عوامل مختلفي را در ابتلا به بيماري شب كوري دخيل دانست و گفت: شايعترين عامل آن كمبود ويتامين a است.

  دكتر اسماعيلي در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران شب كوري را اولين علامت كمبود ويتامين a دانست و تصريح كرد كه بيماريهاي ديگري نظير خشكي چشم و زخم قرنيه در مراحل پيشرفته نيز ناشي از كمبود اين ويتامين در بدن است.

  به گفته اين متخصص، سالانه حدود 5 تا 10 ميليون كودك آسيايي در اثر كمبود ويتامين a دچار بيماريهاي چشمي مي‌شوند.

  دكتر اسماعيلي علل كمبود ويتامين a را سوء تغذيه، بيماريهاي روده‌اي، اسهال مزمن، بيماري كبدي و سرخك دانست و تصريح كرد: كمبود ويتامين a در هر سني براي افراد مضر است ولي عمدتا در كودكان 1 تا 6 ساله و زنان باردار بويژه در دهه سوم بارداري خطرناك‌تر است لذا براي درمان آن از ويتامين a خوراكي استفاده مي‌كنند كه اين ويتامين در غذاهايي مثل جگر، تخم‌مرغ و فرآورده‌هاي لبني موجود است.

  وي همچنين بيماريهايي نظير مشكلات پرده شبكيه چشم و وراثت را عامل ديگر بيماري شب‌كوري برشمرد.

  دكتر اسماعيلي بيماريهايي كه زمينه بروز شب‌كوري را فراهم مي‌كند بيماريهاي تب‌دار، گوارشي و كبدي عنوان كرد و درمان و پيشگيري اين بيماريها را تغذيه مناسب دانست.

  وي اهميت عامل وراثت را در بروز اين بيماري بسيار كم دانست و در اين راستا عامل اصلي آن را سوء تغذيه عنوان كرد و ادامه داد: با توجه به تغذيه مناسب در ايران مراجعان بيماري شب كوري كمتر از يك درصد است.

  اين متخصص چشم در پايان بيماريهايي كه به دنبال شب كوري بروز مي‌كنند زخم قرنيه و كوري و حدود 5 درصد مرگ عنوان كرد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  علت ترس کودکان از تاریکی ، می تواند شب کوری باشد

  وحشت برخی کودکان از تاريکی، برخلاف تصور بعضی از والدين که آن را تلاش کودک برای جلب توجه می دانند، می تواند ناشی از شب کوری باشد.پژوهشگران می گويند که اين ناراحتی نادر و تشخيص طبی آن دشوار است.

  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از ” بی بی سی ” ، چشم اکثر مردم پس از مدت کوتاهی به تاريکی عادت می کند، اما چشم برخی از کودکان، که ظاهرا از هيچ گونه ضعف بينايی رنج نمی برند و در محيط پرنور به خوبی می بينند، به تاريکی عادت نمی کند. ترس از سايه

  پژوهشگران بيمارستان عمومی “گارتناول” در شهر گلاسکو در اسکاتلند با انتشار نتايج تحقيقات خود در “نشريه پزشکی بريتانيا” يکی از دو نوع ناراحتی مادرزادی شب کوری را تشريح کرده اند.

  والدين يک دختربچه سه ساله که او را نزد پزشکان برده بودند گفتند که بچه بی وقفه از نابينايی در تاريکی شکايت می کند.

  او به سختی به خواب می رفت و در تاريکی قادر به حرکت از يک اتاق تاريک به اتاق تاريک ديگر نبود، در حالی که می توانست به سوی محيط روشن حرکت کند.

  پدر و مادر کودک او را تنها پس از آن که مشخص شد خواهر سه ماهه اش به ضعف بينايی مبتلا است نزد پزشک بردند.

  مورد دوم به يک دختربچه دو ساله مربوط می شد که علاوه بر مشکل بينايی در تاريکی دائم به اشيا برخورد می کرد و زمين می خورد.

  اين دختر بچه نيمه شب درحال گريه از خواب برمی خاست اما به اتاق خواب پدر و مادرش نمی رفت و شديدا وحشتزده می شد. او همچنين از سايه می ترسيد.

  پزشکان دريافتند که در خانواده اين کودک، مشکلات بينايی از جمله شب کوری سابقه دار است.

  به اين کودک چراغ قوه ای داده شد تا در تاريکی با خود حمل کند و اتاق خواب او شب ها روشن نگاه داشته شد.

  به نظر می رسد به اين ترتيب وحشت او از شب برطرف شده باشد.

  گروه پژوهشگران که سرپرستی آن را “گوردون داتون”، متخصص چشم به عهده داشت، نوشت: “نابينايی شبانه در کودکان می تواند باعث وحشت عميق از تاريکی شود.”

  وی افزود: “تشخيص اين ناراحتی و اختيار دادن به کودک برای کنترل نور محيط می تواند زندگی خانوادگی را متحول کند
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #8
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  الگوي نادرست تغذيه، بيماري شب كوري را افزايش داده است


  يك متخصص چشم پزشك گفت: الگوي نادرست تغذيه ، علاوه بر افزايش بيماري‌هاي خوني، عروقي، گوارشي و قلبي، بيماري شب كوري را افزايش داده است.

  دكتر " فرهاد زمان وزيري " روز چهارشنبه در حاشيه دومين روز از اولين همايش سراسري "ايمني غذا" كه‌دراصفهان در حال برگزاري است‌به‌خبرنگار ايرنا گفت : مراجعات به مطب هاوكلينيك‌ها نشان مي‌دهد كه در سالهاي اخير به دليل الگوي نادرست تغذيه از جمله كمبود ويتامين ‪ ، a‬سن ابتلا به اين بيماري نيز كاهش يافته است.

  وي اظهارداشت: هر چند در سالهاي اخير معاينات صحت و سلامت كودكان قبل از ورود به مدرسه انجام مي‌گيرد،اما نياز است كه در طول سال به‌اين معاينات و درمان توجه شود.

  وي گفت:ويتامين ‪ a‬از ويتامين‌هاي اصلي و لازمه براي چشم است كه كمبود آن موجب شده است كه اين ويتامين به چشم نرسد و شب كوري را به همراه آورد.

  دكترزمان وزيري ، با اشاره به اين كه ژنتيك و كمبود ويتامين ‪ a‬از عوامل بروز و تشديد شب كوري محسوب مي‌شود، اظهار داشت: كمبود ويتامين در اثر دريافت ناكافي مواد غذائي حاوي اين ويتامين از جمله "ماهي" ، "ميوه" "سبزي" ، لبنيات بخصوص "كره" مي‌باشد.

  وي در مورد نقش ويتامين بر عملكرد صحيح سلول‌هاي شبكيه چشم گفت: ويتامين ‪ a‬در سلول‌هاي استوانه‌اي و مخروطي شبكيه چشم تركيب شده و در هنگام شب با توليد رنگ دانه‌هائي امكان تصاوير بينائي را در تاريك براي افراد فراهم مي‌كند.

  وي افزود: شب كوري تنها بيماري است كه بلافاصله با رفع مشكل جذب ويتامين ‪ a‬در بدن درمان مي‌شود، در غير اين صورت علاوه بر شب كوري فرد مبتلا به پيري زودرس و چروك اطراف چشم مي‌شود.

  اين متخصص بابيان اين كه مصرف تنقلات فانتزي و نوع دستگاههاي طبخ ازجمله موارد مهم در بروز اين بيماري شده است، يادآور شد: در صورت بي‌توجهي نسبت به اين ويتامين بخصوص در كودكان آسيب جدي و غير قابل درماني را به شبكيه وارد مي‌كند و احتمال بروز نابينائي را افزايش مي‌دهد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 9. #9
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  شب کوری، علامتی از کمبود ویتامین A

  شب کوری عبارت است از دید مشکل در هنگام تاریکی و شب.
  شبکوری

  شبکوری یک اختلال بینایی می باشد، به طوری که دید در تاریکی یا شب، به صورت غیر عادی مختل می شود.

  تنها دید ضعیف در شب مشکل افراد مبتلا به شبکوری نیست، بلکه هنگامی که از یک محیط روشن به یک محیط کم نورتر می روند، برای تطابق دید، نیاز به زمان طولانی تری نسبت به افراد معمولی دارند.

  تباین و تقابل(کنتراست) دید نیز ممکن است به میزان بسیار زیادی کاهش یابد.
  علل ایجاد شبکوری:

  این مساله به دلیل کمبود "رنگدانه ارغوانی" یا "رودوپسین" (rhodopsin) سلول های استوانه ای حساس به نور شبکیه، واقع در پشت چشم رخ می دهد.

  به طور معمول، شبکوری بیشتر به علت یک بیماری چشمی به نام "التهاب رنگدانه ای شبکیه چشم(retinitis pigmentosa)" که یک بیماری ارثی می باشد، اتفاق می افتد.

  علاوه بر این، رنگدانه ارغوانی چشم ممکن است به دلیل کاهش میزان ویتامین A در برنامه ی غذایی فرد، کاهش یابد.

  قرار گرفتن در معرض نور شدید نیز ممکن است موجب تخلیه ناگهانی ذخیره رنگدانه ارغوانی شود.

  شبکوری ممکن است در اثر بیماری های چشمی مانند "التهابات شبکیه و مشیمیه" و "آب سیاه(گلوکوم)" نیز به وجود آید.
  گزروفتالمی:

  گزروفتالمی(Xerophthalmia) فرم پیشرفته کمبود ویتامین A در چشم ها می باشد که بافت ملتحمه چشم، خشک و غیر شفاف می شود.

  در این بیماری چشم ها بیش از اندازه به نور حساس می شوند. علاوه بر این، تولید اشک به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد و موجب می شود که چشم ها رطوبت و لغزندگی طبیعی خود را از دست بدهند. این امر منجر به ایجاد زخم و عفونت در چشم ها می شود.
  درمان شبکوری:

  شبکوری ناشی از کمبود ویتامین A می تواند به وسیله دوز درمانی ویتامین A بهبود یابد. در مقابل برخی از آسیب های شبکیه چشم مثل التهاب رنگدانه ای شبکیه، معمولا برگشت ناپذیرند.
  ویتامین a
  اثرات مفید ویتامین A:

  ویتامین A موجب حفظ و نگهداری پوست و غشای مخاطی می شود. در رشد و نمو نیز موثر است. برای داشتن استخوان های محکم، پوست، مو، دندان و لثه سالم به ویتامین A نیاز است. این ویتامین موجب مقاومت بدن در برابر عفونت های تنفسی و کوتاهی دوره بیماری می شود. ویتامین A برای درمان شبکوری و خیلی از اختلالات چشمی سودمند می باشد.

  شبکوری یک علامت زودهنگام کمبود ویتامین A می باشد.
  منابع غذایی ویتامین a

  منابع غنی از ویتامین A عبارتند از: کره، جگر، شیر، زرده تخم مرغ ، ماهی، هویج ، کدو حلوایی ، طالبی، زرد آلو ، کلم بروکلی ، گریپ فروت ، اسفناج و سایر سبزیجات سبز تیره و برگی شکل.
  عوارض مصرف بیش از حد ویتامین A:

  این ویتامین از معدود ویتامین هایی است که زیادی و افراط در مصرف آن، عوارض خیلی شدیدی را به همراه خواهد داشت.

  علائم مسمومیت با این ویتامین ممکن است با مصرف 000/100 واحد بین المللی در روز اتفاق بیفتد.

  مسمومیت ویتامینی یا هایپرویتامینوز A( دریافت دوز بالا) منجر به کاهش اشتها، پوست خشک، سردردهای شدید، پوسته پوست
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 10. #10
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  شب‌‌کوری
  دید ضعیف در شب، مخصوصاً در افراد نزدیک‌بین، چیز شایعی است. از علل دیگر این شب‌کوری بیماری قند، آب مروارید، جدا شدن تدریجی شبکیهٔ چشم، و بیماری ارثی به‌نام التهاب رنگدانه‌ای شبکیه است.  - چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟

  - قدرت دید در نور ضعیف به‌طور ناگهانی مشکل شده یا بدتر می‌شود.

  - رانندگی یا کارهای دیگر در شب هنگام در اثر انعکاس نور مشکل شده است.

  - شب‌ ستاره‌هائی را که دیگران می‌بینند، نمی‌بینید.

  - شب‌کوری نشانهٔ چیست؟

  فیلم سینما شروع شده و شما در تاریکی سالن به‌دنبال یک صندلی خالی هستید. بالاخره جائی در وسط سالن پیدا می‌کنید و ظرف چند دقیقه تمام سالن را به‌راحتی می‌بینید. اما اگر بعد از پنج دقیقه هنوز نمی‌‌توانید پاکت خوراکیتان را ببینید، دید شبانهٔ شما دچار اختلال شده است.

  دید ضعیف در شب، مخصوصاً در افراد نزدیک‌بین، چیز شایعی است. از علل دیگر این شب‌کوری بیماری قند، آب مروارید، جدا شدن تدریجی شبکیهٔ چشم، و بیماری ارثی به‌نام التهاب رنگدانه‌ای شبکیه است. کمبود شدید ویتامین a نیز به شب‌کوری منجر می‌شود.

  - درمان شب‌کوری

  عینک بزنید. استفاده از عینک دارای پوشش ضدبازتاب نور باعث رسیدن نور بیشتری به چشم شده و دید شبانه را بهتر می‌کند. اگر کمی نزدیک‌بین هستید و نیازی به زدن عینک به طور دائم ندارید، لااقل بعد از غروب آفتاب از آن استفاده کنید.

  از نور زرد استفاده کنید. بعد از ۶۰ سالگی، بسیاری از مردم در نور زرد (چراغ معمولی) بهتر از نور چراغ‌های فلورسنت می‌بینند.

  چراغ کافی روشن کنید. اگر پزشک جدا شدن شبکیه را در چشم شما تشخیص داده است، به نور کافی، مخصوصاً هنگام مطالعه، نیاز دارید. در مراحل اولیه بیماری، قرار دادن یک لامپ هالوژن در پشت سر، از روی شانه نور مناسبی را فراهم می‌کند.

  خوب بخورید. شواهد نشان داده است که مواد مغذی کافی به کنترل گرفتاری‌هائی که باعث شب‌کوری می‌شوند کمک می‌کند. مهم‌ترین این مواد عبارتند از ویتامین‌های c,a و e، روی، و بتا کاروتن،که در بدن به ویتامین a تبدیل می‌شود. اگر برنامهٔ غذائی شما شامل غلات سبوس نگرفته، میوه، و سبزیجات است، بدنتان مواد کافی دریافت می‌کند. در غیر این صورت خوردن روزانهٔ کپسول مولتی ویتامین شاید لازم است.

  شب رانندگی نکنید. رانندگی بعد از غروب آفتاب، مخصوصاً وقتی نور چراغ اتومبیل‌های روبه‌رو چشم را می‌آزارد، کار دشواری است.
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 01-Apr-2010 انجام شده است
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت