جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 4 از 4 مجموع

موضوع: ترومای چشم - نحوه برخورد

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض ترومای چشم - نحوه برخورد

  معاينهٔ اوليه تروماى چشم
  در شرح حال به کاهش حدت بينائى و سرعت کاهش آن توجه نمائيد و در صورت وجود سابقه چکش‌کاري، تراشکارى يا انفجار، به جسم خارجى در چشم مشکوک شويد، معاينهٔ فيزيکى شامل حدت بينائي، مارکوس گان، حرکات چشم، حس پوست اطراف چشم، لمس لبهٔ کاسه چشم از نظر شکستگي، بررسى از نظر انوفتالمي، معاينه با اسليت لامپ (جسم خارجى و سائيدگى قرنيه، پارگى و جسم خارجى ملتحمه، عمق و شفافيت اتاق قدامي، واکنش مردمک به نور و مقايسه با چشم مقابل) و افتالموسکوپى مستقيم و غيرمستقيم مى‌باشد. اين معاينه حتى در چشم به‌ظاهر سالم بايد انجام شود.

  اقدامات فورى
  در پارگى آشکار کره چشم بدون دستکارى بيشتر و بدون مصرف آنتى‌بيوتيک موضعى يا داروى سيکلوپلژيک فرد را جهت عمل جراحى آماده نمائيد. بر چشم شيلد بگذاريد. آنتى‌بيوتيک وسيع‌الطيف وريدى و در صورت لزوم، ضد درد، ضد استفراغ و تتابولين بدهيد. مصرف غذا و مايعات خوراکى را محدود نمائيد. در موقع بيهوشى از شل‌کننده‌هاى عضلانى دپولاريزان استفاده ننمائيد (خطر خروج محتويات چشم). داروها و رنگ‌هاى موضعى بايد استريل باشند.

  خراشيدگى و پارگى پلک
  در خراشيدگى‌ها و پارگى‌هائى که لبه پلک درگير نشده است، درمان مشابه ساير نقاط بدن مى‌باشد. در پلک بافت‌ کنده شده ر ا مى‌توان به‌علت خونگيرى خوب در محل دوخت. در پارگى‌هاى کامل که لبهٔ پلک درگير است با نخ سيلک يا نايلون ۶ صفر ابتدا لبه پلک را در محل غدد ميبومين و مژه‌ها کنار هم مى‌آوريم، ولى گره نمى‌زنيم، تارس را بخيه منقطع قابل جذب مى‌زنيم، حال نخ‌هاى لبه پلک را گره مى‌زنيم، سپس پوست را منقطع بخيه کرده، با استفاده از پماد آنتى‌بيوتيک، پانسمان مى‌کنيم. ترميم فوق بايد با حداقل دبريدمان باشد. در موارد ادم شديد پس از تميز کردن و تجويز آنتى‌بيوتيک ترميم را به زمان رفع تورم موکول مى‌کنيم. در پارگى کانتوس داخلى جهت ترميم کاناليکول‌هاى اشکى ترميم اوليه ارجح است که ممکن است نيازمند لوله‌گذارى در اين کاناليکول‌ها باشد. نزديک کردن ساده انتهاهاى قطع شده کاناليکول‌ها اغلب کافى است چرا که لوله‌گذارى ممکن است آسيب را تشديد کند.

  اجسام خارجى سطحى و خراش قرنيه
  هر دو اين حالات مى‌تواند باعث درد و تحريک چشم به‌ويژه در حرکت چشم و پلک زدن شود. نقص اپى‌تليوم و نشت مايع زلاليه (تست سايدل؛ Seidel's test) را با فلورسئين مى‌توان کشف کرد. خراش عمودى بر قرنيه نشانه جسم خارجى روى ملتحمه پلکى فوقانى است. جسم خارجى سطحى را پس از مصرف قطره بى‌حسي، در زير اسليت لامپ با نوک سوزن ظريف استريل (و نه با سوآپ پنبه‌اي) خارج مى‌کنيم.حلقه‌هاى فلزى اطراف ذرات مس و آهن را نيز بايد خارج کرد ولى ذرات شيشه و کربن عمقى را مى‌توان در قرنيه باقى گذاشت. جهت خارج کردن ذرات عمقى و نيز ترميم محل نشت زلاليه، فرد را به اتاق عمل مى‌بريم. پس از خارج کردن جسم خارجى همانند خراش‌هاى قرنيه، از آنتى‌بيوتيک موضعى و پانسمان فشارى استفاده مى‌کنيم و هر روز از نظر عفونت ثانوى معاينه مى‌کنيم. در آسيب قرنيه مصرف مکرر بى‌حس‌کننده‌هاى موضعى (به‌علت تأخير ترميم و اسکار قرنيه) و مصرف استروئيد ممنوع است. بازماندن چشم‌ها حين بى‌هوشى عمومى از عوامل شايع سائيدگى قرنيه است.

  آسيب‌هاى نافذ و له‌شدگى چشم
  تروماى بلانت مى‌تواند باعث پارگى کره چشم و فتق محتويات کاسه چشم به داخل سينوس‌هاى مجاور (شکستگى‌ blow out) شود. به‌خاطر اينکه شايعترين محل تروماى بلانت قسمت تحتانى خارجى کره چشم است، شايعترين محل پارگى کره چشم قسمت فوقانى داخل ليموبس مى‌باشد. تروماى بلانت به‌خاطر شيوع بيشتر کندگى شبکيه در آن، پيش‌آگهى بدترى نسبت به تروماى نافذ دارد. تروماى نافذ باعث کاهش شديد بينائى (مگر در ذرات کوچک و پرسرعت چکش‌کاري، که درد و کاهش ديد خفيف است)، کموزيس هموراژيک، پارگى ملتحمه، کم عمق شدن اتاق قدامي، جابه‌جائى مردمک، هايفما، خونريزى زجاجيه و فشار داخل چشمى پائين، طبيعى يا به‌ندرت کمى بالا مى‌شود. ساير آسيب‌هاى ناشى از تروما عبارتند از اختلالات حرکتي، خونريزى زير ملتحمه، ادم قرنيه، التهاب عنبيه، گلوکوم زاويه بسته، پارگى عنبيه، ايريدودياليز، فلج تطابق، دررفتگى عدسي، کاتاراکت (حتى تا چند روز يا چند هفته بعد)، خونريزى زجاجيه و شبکيه (ادم برلين؛ Berlin's edema)، سوراخ شبکيه، پارگى کوروئيد و له‌شدگى عصب بينائى. از نظر درمان، به‌جز در پارگى کره چشم بقيه موارد جراحى فورى لازم ندارد. عنبيه و جسم مژگانى خارج شده از کره چشم را برحسب اينکه کمتر از ۲۴ ساعت يا بيشتر از ۲۴ ساعت بدون حفاظ بوده، به‌ترتيب به داخل چشم برمى‌گردانيم يا از لبه زخم، بريده جهت کشت مى‌فرستيم. زخم صلبيه قدامى را مى‌دوزيم ولى زخم محل خروج تروماى نافذ در صلبيه خلفى را به حال خود رها مى‌کنيم. غشاءهاى فيبروواسکولار زجاجيه که عامل جداشدگى شبکيه هستند را مى‌توان با ويترکتومى خارج کرد (پيش‌آگهى جداشدگى تروماتيک شبکيه ضعيف است). در موارد اندوفتالميت، ويترکتومى ديرهنگام (۱۴-۱۰ روز بعد) ارجح است. در چشم کاملاً تخريب شده ممکن است، خارج کردن کل چشم (Enucleation) يا خارج کردن کل چشم به‌جز صلبيه (Evisceration) لازم شود. عارضه بسيار نادر و احتمالاً خودايمنى افتالمى سمپاتيک که در چشم مقابل رخ مى‌دهد، در هر آسيب نافذ چشم به‌ويژه در آسيب يووه‌آ، امکان‌پذير است.

  اجسام خارجى داخل چشم
  در شرح حال ناراحتى چشم و تارى ديد همراه با سابقه چکش‌کارى به فکر آن باشيد. علاوه بر معاينات چشم‌پزشکي، CT اسکن کاسه چشم نيز درخواست نمائيد (MRI ممنوع است). ذرات آهن (عامل سيدروز) و مس (عامل شالکوز) بايد خارج شوند. بعضى آلياژها، شيشه يا چينى بهتر است در محل خود باقى بماند. در عمل جراحي، اجسام ناحيه قدام عدسى از راه ليمبوس و اجسام پشت عدسى از راه پارس پلانا خارج مى‌شود. ناحيه آسيب‌ديده شبکيه، جهت پيشگيرى از جداشدگى شبکيه با دياترمي، فوتوکواگولاسيون ليزرى درمان مى‌شود
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  چه چيزهايي سبب بروز جراحات و آسيب‌هاي چشمي‌مي‌شوند؟

  *‌ پرتاب اشيا و ذرات ريز در چشم : حدود 70 درصد از حوادث و آسيب‌هاي چشمي‌در اثر پرتاب و يا افتادن اجسام و اشياي كوچك در چشم اتفاق مي‌افتد. در بررسي‌ها مشخص شده كه سه پنجم اين ذرات اندازه‌اي كوچك‌تر از سر سوزن داشته‌اند و اغلب با سرعت زيادي وارد مي‌شوند.

  * تماس با مواد شيميايي: حدود يك پنجم جراحات چشمي‌ناشي از كار در اثر تماس با مواد شميايي و ورود آنها در چشم اتفاق مي‌افتد.

  * ساير موارد: ساير آسيب‌ها و حوادث چشمي‌هم به علت برخورد اشيا و اجسام با چشم (شاخه درخت، زنجيرها و طناب‌ها) هنگام انجام كار ايجاد مي‌شود.

  چه چيزهايي، چگونه به ايجاد جراحات چشمي‌كمك مي‌كنند؟

  * استفاده نكردن از وسايل حفاظتي: استفاده نكردن از وسايل حفاظتي يكي از عواملي است كه به ايجاد جراحت چشمي‌كمك مي‌كند. بر طبق تحقيقات و بررسي‌هاي سازمان آمار و اطلاعات كار آمريكا، مشخص شده كه سه نفر از هر پنج كارگر آسيب ديده در زمان وقوع حادثه از وسايل حفاظتي استفاده نكرده بودند.

  * استفاده از وسايل حفاظتي نامناسب : وسايل حفاظتي بايد متناسب با نوع شغل و مخاطرات موجود در آن انتخاب شود. حدود 40 درصد از كارگران آسيب ديده هنگام وقوع حادثه از نوعي وسيله حفاظتي استفاده كرده بودند كه متناسب با كار آنها نبوده است. بيشتر كارگران از عينك‌هاي ايمني بدون حفاظ در كناره‌‌‌ها و از وسايل حفاظتي بدون پوشش صورت استفاده كرده بودند.

  جراحات و آسيب‌هاي چشمي‌كجا بيشتر اتفاق مي‌افتد؟

  احتمال وقوع آسيب‌هاي چشمي‌در بيشتر مشاغل و محيط‌هاي صنعتي وجود دارد اما طبق تحقيقات انجام شده بيشتر از 40 درصد اين جراحات در ميان كاركنان مشاغلي مانند مكانيكي، تعميركاري، لوله كشي و نجاري اتفاق افتاده است. بيشتر از يك سوم كارگران هنگام انجام كارهايي مانند مونتاژ، سنگ زني و كار با دستگاه‌هاي تراش و برش دچار آسيب‌هاي چشمي‌شده اند. يك پنجم كل جراحات چشمي‌نيز مربوط به كارهاي ساختماني است. همچنين حدود نيمي‌از كارگران آسيب ديده در صنايع توليدي و بيش از بيست درصد در كارهاي تعميراتي مشغول به كار بوده اند.‌
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  آسيب‌هاي چشمي


  تا به حال برايتان پيش آمده كه چيزي داخل چشمتان رفته باشد و ندانيد چگونه آنرا دربياوريد؟ تا به حال كسي را ديده‌ايد كه بدون عينك آفتابي اسكي كرده و دچار درد قرمزي چشم شده است؟‌ صدمه به چشم ممكن است خفيف يا شديد باشد و در موارد شديد اگر فوراً رسيدگي نشود احتمال دارد بينايي شخص به خطر بيفتد. آسيب‌هاي چشم را در كل مي‌توان به 6 دسته تقسيم كرد. آسيب‌هاي نافذ چشمي، ضربه مستقيم به چشم، سوختگي‌هاي شيميايي چشمي، جسم خارجي در چشم، آسيب‌هاي ناشي از تابش نور و بريدگي چشم يا پلك.‌
  آسيب‌هاي نافذ‌
  هنگامي اتفاق مي‌افتد كه يك جسم تيز نيز مانند چاقو يا سوزن داخل چشم شود. در اين موارد جسم فرورفته نبايد تكان داده يا خارج شود. اگر جسم بلند است آن را با يك پارچه تميز يا گاز استريل در جايش ثابت كنيد و يك فنجان كاغذي يا تكه مقوايي كه به شكل مخروط درآمده (مطابق شكل) براي محافظت روي چشم آسيب ديده قرار دهيد و آن را با باند نگهداريد. اگر شي كوتاه است، دورچشم يك پارچه نرم كه به صورت حلقه درآمده بپيچيد (بدون اينكه شي را لمس كنيد) و سپس از يك باند براي تثبيت آن استفاده كنيد. براي پيشگيري از حركات چشمي هماهنگ (يعني حركات چشم آسيب ديده همراه با حركت چشم سالم) و در نتيجه تشديد آسيب وارده، چشم سالم نيز بايد پوشانده شود. بايد به خاطر داشته باشيد كه چشم را نبايد با آب بشوئيد و هم چنين سعي در خروج جسم فرورفته نكنيد. هيچ فشاري نبايد به جسم فرورفته وارد آيد و در اسرع وقت به اورژانسي مراجعه كنيد.
  ‌ضربه مستقيم به چشم‌
  اصابت ضربه يا مشت به چشم مي‌تواند خفيف باشد يا اينكه به حدي باشد كه بينايي را به خطر اندازد.‌ دراين موارد، مصدوم را با چشمان بسته به پشت بخوابانيد و فوراً يك كيسه يخ براي كاهش درد و تورم به مدت 15 دقيقه روي چشم آسيب ديده قرار دهيد. هيچ فشاري روي چشم وارد نكنيد. اگر مصدوم دچار درد، كاهش بينايي يا عدم تشخيص رنگ‌ها است، فوراً به اورژانس مراجعه كنيد. اگر هم ضربه آن‌قدر شديد بوده كه باعث خروج چشم از كاسه چشم شده است، بايد فوراً چشم را با يك پوشش استريل كه با آب تميز مرطوب شده است بپوشانيد. سعي در برگرداندن چشم به داخل خودش نكنيد. يك فنجان كاغذي يا مقوايي كه به شكل مخروط درآمده براي محافظت از چشم به‌كاربريد و فوراً به اورژانس مراجعه كنيد.‌
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  آسيب‌هاي چشمي  بريدگي چشم يا پلك‌
  در اين موارد هم فشار به كار نبريد. هر دو چشم را با گاز استريل يا پارچه تميز بپوشانيد و فوراً به پزشك مراجعه كنيد.‌

  ‌‌سوختگي‌هاي شيميايي چشم‌
  سوختگي‌هاي شيميايي (اسيد و باز) بي‌نهايت براي بينايي خطرناك هستند و انجام كمك‌هاي اوليه درست، تعيين‌كننده سرنوشت چشم و بينايي است. مواد قليايي (باز) مانند پاك‌كننده‌ها، آمونياك، سيمان، گچ و سود سوزآور آسيب شديدتري نسبت به اسيدهايي مانند اسيدهيدروكلريك، اسيدنيتريك، اسيدسولفوريك (اسيدباتري) و اسيداستيك ايجاد مي‌كنند، زيرا نفوذ عميق‌تر و مدت اثر طولاني‌تري دارند. اين آسيب‌ها در عرض 1 تا 5 دقيقه مي‌توانند اثر خود را برجا بگذارند. بنابراين بايد هر چه سريع‌تر از روي چشم زدوده شوند. براي اين منظور با انگشتانتان چشم را كاملاً باز نگهداريد و آن را سريعاً با آب بشوئيد. اگر امكان دارد از آب گرم استفاده كنيد. اگر آب در دسترس نيست از هر مايع غيرمحركي مي‌توانيد استفاده كنيد. 20 دقيقه، شستشو را ادامه دهيد. براي جلوگيري از ورود مواد شسته شده به چشم ديگر، چشم را از سمت بيني به سمت خارج بشوئيد. به مصدوم بگوئيد كه براي كمك به شستشو چشمش را بچرخاند. سپس هر دو چشم را با باند مرطوب و سرد به طور شل ببنديد و فوراً به اورژانس زنگ بزنيد. سعي در خنثي سازي ماده شيميايي نكنيد. آب معمولاً به آساني در دسترس است و براي شستشوي چشم بهتر است.‌
  اجسام خارجي در چشم‌
  به فردي كه احساس مي‌كند جسم خارجي در چشمش رفته بگوئيد كه چند بار چشمش را بازو بسته كند تا شايد حركت چشم، جسم را خارج كند. اگر خارج نشد، براي خروج آن با آب گرم چشم را شستشو دهيد. پلك مصدوم را باز نگهداريد و به او بگوئيد كه چشمش را در حين شستشو حركت دهد. در صورت عدم خروج جسم، پلك پائين را با كشيدن ملايم آن به سمت پائين نگاه كنيد. اگر جسمي ديديد آن را با يك گاز استريل يا پارچه تميز مرطوب برداريد. اگر جسم خارجي در زير پلك بالاست، براي ديدن و خروج آن، پلك را با كشيدن مژه‌ها و قرار دادن يك چوب كبريت يا سواب پنبه‌اي در پشت پلك بالا و چرخاندن پلك روي آن، نگاه كنيد. اگر جسم را ديديد آن را با يك گاز استريل مرطوب يا پارچه تميز مرطوب برداريد يا شستشو دهيد. بايد مراقب باشيد كه مصدوم چشمش را نمالد. اگر شي خارجي در چشم فرورفته است نبايد سعي در خروج آن كنيد. همچنين نبايد از پنبه خشك (مانند گلوله‌هاي پنبه‌اي) يا وسايلي مانند موچين براي خروج جسم استفاده كرد.‌

  ‌‌آسيب‌هاي چشمي ناشي از تابش نور‌
  اين آسيب‌ها هنگامي ايجاد مي‌شوند كه شخص به يك منبع اشعه ماوراء بنفش (مانند نور خورشيد، جرقه جوشكاري و برف درخشان) نگاه كند. 1-6 ساعت بعد از آن درد شديدي شروع مي‌شود.‌ براي درمان اين وضعيت، ابتدا هر دو چشم را با پارچه مرطوب و سرد بپوشانيد. به مصدوم بگوئيد كه چشم‌هايش را مالش ندهد و در يك اتاق تاريك استراحت كند تا هيچ نوري به چشمانش نرسد، اگر لازم شد به او مسكن بدهيد و به يك چشم‌پزشك مراجعه كنيد
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت