جستجو در سایت توسط گوگل

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج 1 تا 10 از 16 مجموع

موضوع: تخریب وابسته به سن ماکولا / کوری سالمندی / مقاله و خبر

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض تخریب وابسته به سن ماکولا / کوری سالمندی / مقاله و خبر

  تخریب وابسته به سن ماکولا (AMD)

  AMD ماکولا را تخریب می کند. ماکولا قسمت حساس به نور شبکیه است که مسوول دید مستقیم و واضحی است که در اعمالی چون خواندن، تشخیص چهره ها، تماشای تلویزیون و رانندگی مورد نیاز است.


  بیماریهای چشم شبکیه‎چشم

  AMD ماکولا را تخریب می کند. ماکولا قسمت حساس به نور شبکیه است که مسوول دید مستقیم و واضحی است که در اعمالی چون خواندن، تشخیص چهره ها، تماشای تلویزیون و رانندگی مورد نیاز است. هنگامی که سلولهای ماکولا تخریب شد یک نقطه کور در مرکزمیدان بینایی ایجاد خواهد شد اما دید محیطی بدون تغییر باقی می ماند. بیماران دچار AMD می گویند "مانند این است که یک سوراخ در میدان بینایی شما وجود دارد. شما مستقیم را خیلی خوب نخواهید دید اما لبه های میدان بینایی را واضح خواهید دید."

  دو نوع AMD وجود دارد. این بیماری می تواند به عنوان نوع خشک یا مرطوب تشخیص داده شود.

  AMD خشک

  شایعترین نوع AMD، نوع خشک آن است و ۹۰% افرادی که برای آنها تشخیص AMD گذاشته میشود نوع خشک AMD دارند. این حالت زمانی ایجاد میشود که ذرات کوچکی به نام drusen در زیر ماکولا شروع به ته نشین شدن می کند. این ذرات ته نشین شده به تدریج باعث از بین رفتن سلولهای حساس به نور ماکولا میشود و به طور معمول باعث ایجاد دید بدشکل در یک چشم و نهایتا" در چشم دیگر می شود. بررسی مداوم AMD خشک یک ضرورت است چون می تواند به نوع شدیدتر آن که همان AMD مرطوب است تبدیل شود.

  AMD مرطوب

  هر چند که نوع مرطوب AMD تنها ۱۰% موارد AMD را شامل میشود ولی نوع شدیدتر AMD به حساب می آید. این نوع موقعی ایجاد میشود که عروق خونی ریز واقع در پشت شبکیه شروع به رشد به سمت ماکولا می کنند. این عروق معمولا" نشت خون و مایعات دارند که موجب صدمه به ماکولا و در نتیجه آن کاهش شدید و سریع در بینایی میشود. AMD مرطوب تقریبا" همیشه در افرادی اتفاق می افتد که AMD خشک دارند و معمولا" موجب کوری می شود.

  علائم این بیماری چیست و چگونه تشخیص داده میشود؟  کاهش دید که توسط خود شخص یا یک چشم پزشک حین آزمایشات روتین تشخیص داده شود می تواند به عنوان اولین علامت باشد. نشانه های بعدی می تواند مشخص کننده مشکل ماکولا باشد. هر شخصی که علائم زیر را تجربه کرده است باید با یک چشم پزشک مشورت داشته باشد.

  ۱. خطوط صاف کج و ماوج به نظر برسد یا در بعضی از موارد مرکز دید نسبت به تصاویر اطراف به هم ریخته تر باشد.

  ۲. در مرکز دید یک منطقه تیره و تار ایجاد شود.

  ۳. درک رنگ تغییر کند یا کاهش یابد.

  آیا درمانی برای AMD وجود دارد؟

  با اینکه تاکنون درمانی برای AMD وجود ندارد ولی تحقیقات امیدوار کننده ای به طور رسیع در زمینه های درمان از طریق اشعه، تغذیه، دارو و جراحی در حال انجام است.

  چه درمانهایی وجود دارد؟

  در حال حاضر برای AMD خشک هیچ درمانی وجود ندارد. به افرادی که در معرض خطر ابتلا به AMD هستند پیشنهاد میشود که یک تغذیه غنی از سبزیجات ورزش منظم و توقف در کشیدن سیگار داشته باشند.

  گاهی مواقع AMD مرطوب می تواند توسط لیزر درمان شود. این درمان شامل هدف گیری یک پرتو نورانی پرقدرت به کمک عروق خونی تازه رشد کرده و تخریب آنها است.

  من چه کاری در جهت پیشگیری و درمان AMD می توانم انجام دهم؟

  ۱. انجام معاینات روتین هر سال

  ۲. مراجعه به چشم پزشک خود بدون تاخیر در صورت وجود هر گونه کاهش در دید.

  ۳. شرکت داوطلبانه در مطالعات چشم

  ۴. حمایت تلاش های تحقیقاتی


  تخریب وابسته به سن ماکولا یا AMD یکی از علل اصلی کوری می باشد. این بیماری یک بیماری شایع مریوط به افزایش سن می باشد که به صورت تدریجی و بدون ایجاد درد باعث تخریب دید واضح و دقیق مرکزی میشود.

  چه کسی احتمال بیشتری برای ابتلا به AMD دارد؟

  بله، سن یک عامل در درگیری AMD می باشد. افراد بالای ۶۵ سال احتمال بیشتری برای درگیری AMD نسبت به جمعیت جوانتر دارند. همچنین زنان در معرض خطر بشتری نسبت به مردان می باشند. احتمال از دست دادن بینایی به خاطر AMD در سفید پوستان بسیار بیشتر از سیاه پوستان است. سایر عوامل خطرزای شایع برای ابتلا به AMD شامل موارد زیر است :

  ابتلای یکی از بستگان به AMD

  سیگار

  فشار خون بالا

  دوربینی

  چاقی

  basirclinic.ir
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  آیا بیماری‌های "ماکولا" قابل درمان هستند؟


  یک فوق تخصص بیماری‌های شبکیه، عارضه "استحاله ماکولای وابسته به سن" را که در افراد سالمند تظاهر می‌یابد از جمله بیماری‌های شایع مربوط به شبکیه چشم دانست و گفت: این بیماری با کاهش دید، بیمار را دچار اختلال بینایی می‌کند. البته با توجه به راهکارهای درمانی موجود، می‌توان بیماری را کنترل کرد.

  دکتر محمد ریاضی اصفهانی در گفت‌وگو با خبرنگار«سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره بیماری‌های ناحیه ماکولا توضیح داد: ماکولا قسمتی از شبکیه است که به طور طبیعی درهمه افراد وجود دارد. اما بعضی بیماری‌ها می‌توانند این قسمت را درگیر کنند.

  وی با بیان اینکه بیماری ماکولا انواع و اقسام مختلفی دارد، گفت: بیماری‌های دژنراتیو که یک نوع آن وابسته به سن است، بیماری‌های ژنتیک و متابولیک ماکولا از این جمله‌اند. همچنین ابتلا به برخی بیماری‌ها به دنبال بروز نقص سیستمیک در اعضای بدن نیز می‌تواند باعث بروز ماکولا شود.

  ریاضی اصفهانی ادامه داد: یکی از بیماری‌های شناخته شده متابولیکی که شیوع بالایی هم دارد، دیابت است. دیابت یا مرض قند می‌تواند باعث ایجاد ورم در ناحیه ماکولای شبکیه چشم شود.

  این فوق تخصص بیماری‌های شبکیه درباره راهکارهای درمانی ماکولا نیز توضیح داد: تزریق داخل چشمی برخی داروها، لیزر درمانی و عمل جراحی بسته به نوع درگیری ناحیه ماکولا به کار بسته می‌شود.

  وی "استحاله ماکولای وابسته به سن" که در افراد سالمند تظاهر می‌یابد را از جمله بیماری‌های شایع مربوط به شبکیه چشم دانست و گفت: این بیماری با کاهش دید، بیمار را دچار اختلال بینایی می‌کند. البته با توجه به راهکارهای درمانی موجود، می‌توان بیماری را کنترل کرد.

  ریاضی اصفهانی ادامه داد: ماکولای وابسته به سن به دو نوع خشک و مرطوب تقسیم بندی می‌شود. در این حالت بتدریج ماکولا دچار تحلیل و خونریزی شده و تجمع خون و چربی در این ناحیه ایجاد می‌شود. در این موارد لازم است حتما درمان از طریق تزریق‌های داخل چشمی یا سایر روش‌های درمانی انجام شود.

  به گفته این فوق تخصص بیماری‌های شبکیه، خوشبختانه با ورود داروهای جدید، سیر درمان این بیماران طی چند سال اخیر تغییر کرده است. متاسفانه اگر شخصی چند سال گذشته گرفتار این بیماری می شد، احتمال زیادی وجود داشت که بینایی خود را از دست بدهد، اما اکنون با توجه به پیشرفت‌های حاصله و استفاد از داروهای جدید می‌توان جلوی پیشرفت بیماری را تا 90 درصد گرفت.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  دژنراسیون ماکولا (Macular degeneration)‏

  دژنراسیون ماکولا (AMD or ARMD) شایعترین علت کوری در جهان است! در این بیماری ماکولا یا لکه زرد تخریب می شود. ماکولا قسمت حساس به نور شبکیه و مسئول دید مستقیم و واضح است که برای کارهای دقیق مثل خواندن و رانندگی لازم است.

  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، دژنراسیون ماکولا بر دو نوع است: خشک (Dry) و تَر (Wet). نوع خشک شایعتر بوده و حدود ۹۰% بیماران به این نوع مبتلا می شوند. نوع تَر معمولا با کاهش دید شدیدتر و جدی تری همراه است.

  دژنراسیون ماکولا در افراد بالای ۶۵ سال شایعتر بوده و زنان بیشتر به این بیماری مبتلا می شوند. اکثر موارد این بیماری با افزایش سن بوجود می آیند. این بیماری می تواند عارضه بعضی داروها نیز باشد. همچنین به نظر می رسد ارث نیز در ابتلا به این بیماری نقش داشته باشد.
  dry macular degeneration_ دژنرسانس ماکولا (خشک) wet macular degeneration- دژنرسانس ماکولا (wet)

  Source: eyemdlink

  علائم و نشانه ها

  دژنراسیون ماکولا می تواند سبب کاهش دید تدریجی یا ناگهانی شود. اگر خطوط مستقیم را موجدار می بینید، دیدتان تار است، یا لکه های تیره در مرکز دید خود می بینید احتمال دارد که دچار علائم اولیه دژنراسیون ماکولا شده باشید. در بسیاری موارد قبل از اینکه بیمار دچار علائم شود چشم پزشک علائم اولیه بیماری را در معاینه تشخیص می دهد. این کار معمولا از طریق تست میدان بینایی صورت می گیرد.
  مشاهده لکه سیاه مرکزی در فرد مبتلا به دژنرسانس ماکولا

  در دژنرسانس ماکولا دید مرکزی مختل شده و بیمار در مرکز دید خود لکه ای سیاه می بیند.

  علت دژنراسیون ماکولا

  علت دقیق این بیماری هنوز شناخته نشده است. نوع خشک ممکن است بر اثر پیر و نازک شدن بافت ماکولا، رسوب رنگدانه ها در ماکولا، و یا ترکیبی از این دو ایجاد شود. در نوع تَر عروق خونی جدید در زیر شبکیه رشد کرده و خون و مایع از آنها نشت می کند. این نشت سبب مرگ سلول های شبکیه شده و باعث ایجاد نقاط کور در دید مرکزی می شود.

  عواملی که شانس ابتلا به بیماری را افزایش می دهد عبارتند از: سابقه خانوادگی، مصرف سیگار، فشار خون بالا، دوربینی و چاقی.

  بسیاری از پژوهشگران و چشم پزشکان معتقدند که بعضی از مواد غذایی نظیر روی، لوتئین، زیگزانتین (Xyxantine) و ویتامین های A، C و E به کاهش خطر ابتلا به بیماری کمک کرده و یا پیشرفت AMD خشک را کند می کنند. چربی ها نیز ممکن است در این میان نقش داشته باشند. در مطالعه ای که نتایج آن در شماره آگوست ۲۰۰۱ مجله چشم پزشکی Archive of Ophthalmologoy چاپ شده است نتیجه گیری شده است که مصرف اسید های چرب امگا-۳ که در ماهی به میزان فراوانی یافت می شود اثر حفاظتی در مقابل دژنراسیون ماکولا دارد. از سوی دیگر، مصرف اسیدهای چرب امگا-۶ که در روغن های نباتی یافت می شوند خطر ابتلا را افزایش می دهد.

  بعضی از موارد دژنراسیون ماکولا عارضه ای از داروهای سمی نظیرکلروکین (دارویی ضد مالاریا) یا فنوتیازین ها (دسته ای از داروهای روانپزشکی) هستند.

  درمان دژنراسیون ماکولا

  این بیماری درمان قطعی ندارد ولی درمان هایی برای جلوگیری از پیشرفت بیمار و یا حتی بهبود دید وجود دارد.

  ویتامین ها و مواد معدنی: تحقیقات نشان داده است که ویتامین های آنتی اکسیدان نظیر بتا-کاروتن (ویتامین A) و ویتامین های C و E ممکن است ماکولا را در برابر تخریب محافظت کنند. اخیرا در مطالعه ای بر روی ۳۶۰۰ بیمار نشان داده شده است که مصرف ویتامین های C و E، بتا-کاروتن و روی، خطر پیشرفت بیماری را در بعضی بیماران تا ۲۸% کاهش می دهد. این یافته ها سبب می شوند تا پژوهشگران به بیماران در خطر ابتلا به AMD پیشرفته توصیه کنند آنتی اکسیدان و روی به مقادیر زیر مصرف کنند. مقادیر توصیه شده به شرح زیرند:

  ۵۰۰ میلی گرم ویتامین C
  400 واحد ویتامین E
  15 میلی گرم بتا-کاروتن
  و ۸۰ میلی گرم اکسید روی

  باید توجه داشت که کسانیکه سیگار می کشند نباید از قرص های بتا-کاروتن استفاده کنند زیرا ریسک ابتلا به سرطان ریه در این افراد و کسانیکه تازه سیگار را ترک کرده اند با مصرف بتا-کاروتن افزایش می یابد.

  درمان دارویی با ویزودین (Visudyne): ویزودین اولین دارویی است که برای نوع تَر بکار می رود. در این روش درمانی، دارو به دست بیمار تزریق شده و سپس با استفاده از یک لیزر غیر حرارتی فعال می شود. فعال شدن دارو سبب ایجاد واکنشی شیمیایی می شود که عروق خونی غیر طبیعی را از بین می برد. از هر ۶ بیمار درمان شده یک نفر دید بهتری پیدا می کند و این دو برابر بیمارانی است که از این دارو استفاده نمی کنند.

  درمان با لیزر: فوتوکوآگولاسیون با لیزر (Laser Photocoagulation) با تخریب و عایق بندی عروق خونی جدید و جلوگیری از نشت خون و مایع باعث بهبود بیماران مبتلا به نوع تَر می شود. در این روش جای لیزر مانند زخمی بر روی شبکیه باقی می ماند و باعث بوجود آمدن نقاط کور در دید بیمار می شود. پژوهشگران مشغول بررسی راه هایی برای کاهش زخم ها و همچنین درمان نوع خشک بیماری با لیزر هستند.

  فیلتراسیون خونی (Blood Filtration): در این روش که حدود ۲ دهه پیش توسط ژاپنی ها ابداع شد جریان متفاوت خون در غشاء سبب کاهش مقدار بعضی از پروتئین ها و اسید های چرب که مقدارشان زیاد است و ممکن است مضر باشند می شود. این تکنیک در بیماریهای مختلفی بکار گرفته شده است ولی نوع جدیدی از آن بنام رئوفرزیس (Rheopheresis) برای درمان نوع خشک AMD تست شده است. رئوفرزیس هنوز توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تأیید نشده است ولی بصورت تجارتی در کانادا و اروپا در دسترس است.

  تلسکوپ قابل جاگذاری (Implantable Telescope): این وسیله تلسکوپی کوچک است که تصویر را بزرگ کرده و بر روی شبکیه می اندازد. بزرگ شدن تصویر سبب می شود که نسبت قسمت تخریب شده ماکولا به اندازه تصویر کم شود و در نتیجه لکه هایی که در دید مرکزی دیده می شوند کوچکتر شوند. تلسکوپ مینیاتوری قابل جاگذاری (Implantable Miniature Telescope) در اواخر دهه ۹۰ اختراع شد و در حال حاضر بر روی ۲۰۰ بیمار آزمایش شده است.

  وسایلی که برای کاهش بینایی استفاده می شوند: هر چند اخیراً پیشرفت های زیادی در درمان AMD صورت گرفته است ولی دید از دست رفته قابل بازگشت نیست. برای بیمارانی که دیدشان را از دست داده اند وسایلی وجود دارد که با استفاده از لنز های بزرگ کننده و نور زیاد به بهبود بینایی کمک می کنند. بعضی از این وسایل تصویر را به قسمت های محیطی تر شبکیه و خارج از محدوده ماکولا منتقل می کنند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  گفت و گو با دکتر احمد ميرشاهي درباره دژنرسانس ماکولا يا استحاله لکه زرد

  وقتي پرده چشم پير مي شود ...

  لکه زرد يا ماکولا حساس‏ترين قسمت شبکيه چشم به نور است و از سلول‏هاي استوانه‌اي و مخروطي‌شکل زيادي تشکيل شده است. اين سلول‏ها نوري که از محيط وارد چشم مي‏شود، مي‏گيرند، آن را به جريان الکتريکي تبديل مي‏کنند و به مغز مي‏فرستند...

  گاهي در اثر عواملي مانند افزايش سن، تغييراتي در اين ناحيه ايجاد مي‌شود که بينايي را تحت‌تاثير قرار مي‌دهد و فرد ديگر نمي‌تواند به خوبي ببيند. به اين حالت دژنرسانس ماکولايا «پيري پرده‌چشم» مي‏گويند که بيشتر در افراد بالاي 45 سال ديده مي‌شود. براي آشنايي با اين بيماري چشمي، با دکتر احمد ميرشاهي، جراح و متخصص چشم، فوق‌تخصص شبکيه و استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت‌وگو کرده‌ايم.


  سلامت: آقاي دکتر! به جز افزايش سن، چه عوامل ديگري در ايجاد اين بيماري چشمي نقش دارند؟

  عوامل ژنتيکي مي‌توانند باعث ايجاد اين بيماري شوند. البته عوامل ديگري هم باعث تشديد بيماري مي‌شوند که از مهم‌ترين آنها مي‌توان به مصرف سيگار اشاره‌کرد. همچنين افراد بالاي 75 سال سن، افراد چاق، کساني که رژيم‌غذايي نامناسب و چربي خون بالا دارند، بيماران قلبي-عروقي، افراد دوربين، کساني که رنگ چشم‌هايشان روشن‌تر از حد معمول است و افرادي که طولاني‌مدت در معرض تابش مستقيم آفتاب قرار دارند، بيشتر از سايرين در معرض خطر ابتلا به اين بيماري هستند.

  سلامت: ميزان شيوع اين بيماري در ايران و در دنيا چقدر است؟

  اين بيماري به‌خصوص در جوامع صنعتي شيوع زيادي دارد؛ به‌طوري که شايع‌ترين علت نابينايي غيرقابل‌برگشت در اين جوامع محسوب مي‌شود. مثلا در کشوري مانند آمريکا، حدود يک ميليون و هشتصد هزار نفر به نوع شديد اين بيماري مبتلا هستند که آمار تقريبا بالايي است. شيوع اين بيماري در کشور ما هم زياد است ضمن اينکه سن ابتلاي بيماران هم به دليل شيوه زندگي ماشيني، افزايش چاقي و استعمال دخانيات کاهش يافته است. متاسفانه آمار دقيقي از مبتلايان به اين بيماري در ايران نداريم اما حدود 7 درصد در بيماران 65 سال به بالا و 20 درصد در سنين 75 سال به بالا ديده مي‌­شود.

  سلامت: بيشتر در خانم‌ها ديده مي‌شود يا در‌ آقايان؟

  در خانم­‌ها شيوع آن کمي بيشتر است.

  سلامت: بيماري پيري پرده‌چشم چه علايمي دارد؟

  مهم‌ترين علامتي که بيماران معمولا از آن شکايت مي‌کنند، تاري‌ديد است که در قسمت مرکزي ديد بيشتر و در اطراف آن کمتر است. به‌طوري که بيمار مي‌گويد وقتي مستقيم به فردي نگاه مي‌کنم، چهره او را نمي‌بينم ولي منظره اطراف صورتش را مي‌توانم ببينم. اين مشکل باعث مي‌شود ديد دقيق بيماران کاهش يابد، در نتيجه نتوانند بسياري از کارهايشان مانند رانندگي، خواندن و نوشتن، فعاليت‌هاي دقيق روزمره و... را انجام دهند.

  سلامت: آيا امکان تشخيص زودرس وجود دارد؟

  بله، با معاينه‌هاي ساليانه‏اي که افراد بالاي 50سال انجام مي‌دهند، مي‌توان به وجود اين بيماري پي برد و از پيشرفت آن جلوگيري‌کرد. به همين دليل توصيه مي‌کنم تمام افراد بالاتر از 45 تا 50 سال به‌خصوص افرادي که زمينه اين بيماري را در خانواده‌‌شان داشته‌‌اند يا دارند، سالي يک بار به متخصص چشم مراجعه کنند تا معاينه و بررسي شوند.

  سلامت: سير بيماري چگونه است؟

  بيماري مرحله خشک و مرطوب دارد. در اوايل بيماري يا در مرحله خشک، معمولا ديد بيمار کاهش زيادي ندارد و معمولا با تشخيص به موقع، رژيم‌غذايي مناسب، ورزش و استفاده از مکمل‌هاي دارويي مي‌توان به بيماران کمک کرد. وقتي بيماري پيشرفت کند، وارد مرحله مرطوب مي‌شود. در مرحله مرطوب، خون و ترشحات چربي زير شبکيه جمع مي‌شود و شبکيه را از حالت خشک خارج مي‏کنند. به همين دليل به اين مرحله، مرطوب مي‏گويند. قبل از اين مرحله در سطح شبکيه خونريزي‌اي وجود ندارد و چربي‌اي زير آن جمع نشده‌است. در مرحله مرطوب، ديد بسيار کاهش مي‌يابد و بيمار احساس مي‌کند اشياء را کج و معوج يا درهم‌ريخته مي‌بيند. در اين مرحله ممکن است روي سطح شبکيه خونريزي هم ديده شود. درمان‌هاي اين مرحله تخصصي‌تر است مانند تزريق‌هاي داخل چشمي برخي داروها که مهم‌ترين آنها «آواستين» نام دارد، ليزردرماني و... که هزينه‌بر هستند. به همين دليل در اين بيماري هم مانند ساير بيماري‌ها، پيشگيري مقدم بر درمان است و اگر بيمار در مرحله خشک به پزشک مراجعه کند. مي‌توان تا حد زيادي به او کمک کرد.

  سلامت:آيا اين بيماري در هر دو چشم ايجاد مي‌شود؟

  بيماري اغلب در هر دو چشم وجود دارد، اما ممکن‌است در يک چشم پيشرفته‌تر از چشم ديگر باشد؛ مثلا در بيشتر موارد، يک چشم در مرحله خشک قرار دارد و چشم ديگر در مرحله مرطوب. در اين افراد احتمال اينکه چشمي که در مرحله خشک قرار دارد وارد مرحله مرطوب شود، بسيار بيشتر است.

  سلامت: براي پيشگيري از ابتلا به اين بيماري چه بايد کرد؟

  يکي از عمده‌ترين راه‌هاي پيشگيري که امروزه بر آن تاکيد مي‌شود، علاوه بر قطع مصرف سيگار، داشتن رژيم‌غذايي مناسب، ورزش مداوم و مصرف مکمل‌هاي دارويي است زيرا مشخص شده بسياري از مواد دارويي مي‌توانند در کنار رژيم‌غذايي به تغذيه لکه‌زرد کمک کنند. درواقع اين مواد متابوليسم و سوخت‌وساز سلول‌هاي موجود در لکه‌زرد شبکيه را بهبود مي‌بخشند و کمک مي‌کنند سلول‌ها دچار پيري زودرس نشوند و بيماري به سمت مرحله مرطوب پيش نرود. مصرف مکمل‌ها باعث مي‌شود احتمال تبديل نوع خشک بيماري به نوع مرطوب آن 25 درصد کاهش پيدا کند که رقم بسيار بالايي است.

  سلامت: پس تغذيه مناسب مي‌تواند نقش مهمي در پيشگيري از ابتلا به بيماري هم داشته باشد؟

  بله، به همين دليل هميشه توصيه مي‌کنيم سبزي‌هايي با برگ‌سبز تيره مانند اسفناج، کلم‌بروکلي و... بيشتر مصرف شود. اين سبزي‌ها مقدار زيادي ريزمغذي دارند که در جلوگيري از استحاله لکه‌زرد بسيار مفيد است. وقتي بيماري در مرحله خشک قرار دارد، بيمار مجبور است مقادير زيادي از ريزمغذي‌ها مانند ويتامين a، c، e، لوتئين، امگا3 و... دريافت کند که دريافت همه آنها از راه مصرف موادغذايي امکان‌پذير نيست. از طرفي ميزان ترکيب‌هايي مانند لوتئين، ويتامين‌هاي e و c در رژيم‌هاي غذايي معمول آنقدر نيست که براي درمان لکه‌زرد کافي باشد. در نتيجه مصرف مکمل‌هاي دارويي به کساني که در مرحله خشک بيماري هستند، توصيه مي‌شود. علت ديگري که به مصرف برخي از اين مکمل‌ها اصرار مي‌شود، اين است که خوردن زياد بعضي موادغذايي مانند انواع ماهي‏ها که سرشار از امگا3 هستند، به دليل آلودگي وسيعي که درياها با برخي موادشيميايي به‌خصوص جيوه پيدا کرده‌اند، زيانبار است. به همين دليل مصرف بسياري از ماهي‌‌ها براي کودکان و زنان باردار به دليل احتمال مسموميت با جيوه، ممنوع است، اما مکمل‌ها حاوي امگا3 هستند بدون آنکه جيوه و مواد زائد ديگري در آنها وجود داشته باشد بنابراين مصرف آنها مي‌تواند بدون ايجاد مسموميت با يک فلز سنگين، کمک‌کننده هم باشد.

  سلامت: ميزان هريک از اين مواد چقدر بايد باشد؟

  فرمولاسيون‌هاي متفاوتي براي اين مواد وجود دارد ولي در مهم‌ترين و بزرگ‌ترين مطالعه‌اي که در آمريکا انجام شد، مقادير لازم هر کدام از ويتامين‌ها مشخص شده است؛ مثلا ويتامين c موجود در اين مکمل‌ها بايد 500 ميلي‌گرم، ويتامين e 400 واحد و ميزان کاروتن يا بتاکاروتن در حد 1500 واحد باشد. خوشبختانه اين ميزان‌ها در برخي مکمل‌هاي دارويي که در ايران هم وجود دارند، رعايت شده است و اين مکمل‌ها را براي بيماران تجويز مي‌کنيم.

  سلامت: ميزان مصرف روزانه لوتئين و امگا3 چقدر بايد باشد؟

  ميزان لوتئين آن 10 ميلي­?گرم و ميزان زيزانتين آن 2 ميلي­?گرم است ولي اين ميزان در فرمولاسيون‌هاي مختلف تغيير مي‌کند. مثلا لوتئين‌هاي متفاوتي در مکمل‌هاي مختلف وجود دارند که ميزان جذب آنها مثل هم نيست ولي معمولا حدود 90-80 درصد ميزاني که روي بسته‌ها نوشته‌ شده، جذب بدن مي‌شود. پس اين پزشک است که تشخيص مي‌دهد بيمارش از کدام يک از مکمل‌ها استفاده کند. نکته بسيار مهم درمورد مصرف مکمل‏هاي حاوي بتاکاروتن اين است که اين ماده احتمال به وجود آمدن سرطان ريه را در افرادي که سيگاري هستند يا به‌ تازگي مصرف سيگار را کنار گذاشته‌اند، افزايش مي‌دهد بنابراين افراد سيگاري بايد مکمل‌هايي مصرف کنند که فاقد بتاکاروتن است.

  سلامت: مکمل‌ها بايد حتما زير نظر پزشک مصرف شوند؟

  بله، زيرا مصرف بيش از حد ويتامين‌ها هم مي‌تواند مسموميت ايجاد کند؛ مثلا مصرف زياد ويتامين c باعث بروز سنگ کليه مي‌شود يا در بعضي مطالعه‌ها نشان داده شده مصرف بيش از حد ويتامين e ممکن است در مردها باعث بروز سرطان پروستات شود. مصرف زياد امگا3 هم عوارضي مانند دردهاي استخواني، ناراحتي‌هاي گوارشي و... به دنبال دارد بنابراين بايد دوز آنها را پزشک تعيين کند.

  سلامت: درمان‌ها باعث بهبود وضعيت بينايي مي‌شود يا فقط بينايي فعلي را حفظ مي‌کند؟

  در حال حاضر هدف ما از درمان اين است که بينايي فعلي براي بيمار حفظ شود ولي در مواقعي که بيمار با خونريزي و ورم زياد مراجعه مي‌کند، با دارودرماني و تزريق داخل چشمي، خونريزي جذب و ورم سطح شبکيه کاهش مي‌يابد که باعث مي‌شود تا حدودي بينايي بهتر ‌شود ولي در آينده‌اي نه‌چندان دور، با استفاده از سلول‌هاي بنيادي مي‌توان اميدوار بود بتوان ديد بيماران را به آنها برگرداند.

  سلامت: و نکته آخر؟

  کنترل وزن، چربي، فشارخون و سيگار‌نکشيدن از عوامل شناخته‌شده‌اي هستند که مي‌توانند از بروز اين بيماري و بسياري از بيماري‌ها جلوگيري کنند. از طرفي پرهيز از آفتاب، استفاده از عينک‌ آفتابي و جلوگيري از استرس هم مي‌تواند تا حدي از بروز اين بيماري به‌خصوص در کساني که زمينه خانوادگي ابتلا به اين بيماري را دارند، کمک‌کننده باشد.

  هفته نامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  دکتر فاطمه خالقي/اين بيماري، چشم بسياري از افراد بالاي 50 سال را مي‌گيرد!
  دژنرسانس ماکولا يعني چه؟

  دژنرسانس وابسته به سن ماکولا (AMD) يک بيماري چشمي است که بسياري از افراد بالاتر از 50 سال را درگير مي‌کند. در اين بيماري ممکن است يک يا هر دو چشم گرفتار شود...

  ماکولا يا بخش مرکزي شبکيه، در اغلب موارد دچار مشکل مي‌شود، ولي حتي در موارد پيشرفته نيز معمولا ديد جانبي بيمار حفظ خواهد شد.


  انواع دژنرسانس ماکولا کدامند؟

  اين بيماري دو نوع شايع دارد؛ نوع خشک و نوع مرطوب.

  • نوع خشک دژنرسانس ماکولا (Dry AMD): شايع‌ترين نوع دژنرسانس ماکولا است که در مراحل اوليه آن تغييرات زيادي در ديد بيمار ايجاد نمي‌شود. مواد اضافي به شکل رسوبات زردرنگ به نام «دروزن» زير شبکيه ديده مي‌شوند. با گذشت زمان، به تدريج ديد مرکزي بيمار کاهش مي‌يابد و ممکن است متوجه وجود نقاط کور در ديد مرکزي خود شود و رنگ‌ها کمرنگ‌تر به نظر آيند. به تدريج شبکيه در مناطقي نازک مي‌شود و اصطلاحا «آتروفي» پيدا مي‌کند. راه مطمئني براي بازگرداندن ديد از دست رفته بيمار در اين نوع وجود ندارد، اما با استفاده از مکمل‌هاي غذايي مي‌توان تا حدي از پيشرفت آن جلوگيري کرد. اين نوع مي‌تواند به نوع مرطوب دژنرسانس ماکولا تبديل شود، بنابراين لازم است اين بيماران تحت‌نظر چشم‌پزشک باشند.

  • نوع مرطوب دژنرسانس ماکولا (Wet AMD): شيوع آن بسيار کمتر از نوع خشک، ولي از نظر تاثير بر ديد مرکزي بسيار پرخطرتر است. بيماران مبتلا ممکن‌است ناگهان متوجه نقاط تاريک يا کور، اعوجاج تصوير و کاهش ديد مرکزي خود شوند. علت آن، ايجاد و رشد عروق ظريفي زير شبکيه است که «نئوواسکولاريزاسيون کوروييد» (CNV) ناميده مي‌شوند. اين رگ‌ها باعث نشت مايع و خون زير قسمت مرکزي شبکيه و برجستگي ماکولا، اعوجاج تصوير و کاهش ديد مرکزي خواهند شد. اين رگ‌هاي ظريف با گذشت زمان بزرگ‌تر مي‌شوند و ميزان نشت مايع و خون از آنها افزايش مي‌يابد و همچنين بافت شبکيه با شدت بيشتري تخريب مي‌شود بنابراين در نوع مرطوب دژنرسانس ماکولا، هر چه بيماري زودتر و در مراحل اوليه تشخيص داده شود، شانس بيشتري براي حفظ ديد باقي‌مانده و در مواردي افزايش ديد وجود خواهدداشت. به همين علت انجام بررسي‌هاي مکرر و منظم به‌وسيله خود بيمار و چشم‌پزشک ضروري است.


  طرز تشخيص دژنرسانس ماکولا

  معاينه‌هاي چشمي منظم چشم‌پزشک باعث تشخيص بيماري در مرحله بدون علامت خواهدشد. انجام معاينه‌هاي منظم مطابق الگوي زير براي تمام بيماران توصيه مي‌شود:

  • حداقل يک بار طي دهه سوم زندگي

  • حداقل دو بار طي دهه چهارم زندگي

  • هر 2 تا 4 سال در سنين 40 تا 64 سالگي

  • هر 1 تا 2 سال بعد از 65 سالگي

  اگر متخصص چشم در معاينه علايمي به نفع دژنرسانس ماکولا بيابد، ممکن است براي تاييد تشخيص يا درک بهتر شدت آن، انجام عکسبرداري از شبکيه را توصيه کند. در نوعي از عکسبرداري که «آنژيوگرافي» ناميده مي‌شود، رنگ خاصي را از طريق وريد بازو تزريق و سپس از چشم در فواصل زماني معين عکسبرداري مي‌کنند. با استفاده از آنژيوگرافي مي‌توان انواع مختلف دژنرسانس ماکولا را از يکديگر تشخيص داد.

  در نوع ديگري از عکسبرداري که به OCT معروف است، بدون نياز به تزريق ماده خاصي مي‌توان از چشم عکسبرداري کرد، با اين روش مي‌توان ميزان نشت مايع و تورم ناحيه ماکولا را تشخيص و شدت آن را اندازه‌گيري کرد.

  يکي از روش‌هاي بسيار مفيد براي ارزيابي ميزان پيشرفت بيماري که خود بيمار آن را انجام مي‌دهد، ارزيابي کيفيت ديد مرکزي با استفاده از «جدول آمسلر» است.

  در صورت استفاده از اين جدول به اين نکته‌ها دقت کنيد:

  1- لازم است از جدول آمسلر با اندازه واقعي استفاده کنيد، بنابراين برگه جدول آمسلر را از پزشک خود بخواهيد.

  2- جدول را در فاصله 33 سانتي‌متري خود نگه‌داريد.

  3- چشم مقابل را ببنديد و در صورت نياز، براي چشم موردنظر از عينک نزديک استفاده کنيد.

  4- به نقطه سياه مرکزي جدول خيره شويد و در عين حال هرگونه تغييري در خطوط جدول اعم از اعوجاج خطوط يا لکه‌هاي سياه را ثبت کنيد.


  درمان دژنرسانس ماکولا

  • درمان نوع مرطوب دژنرسانس ماکولا: درمان نوع مرطوب شامل استفاده از ليزر حرارتي، ليزر ويژه عروق زير شبکيه و تزريق داروهاي مهارکننده رشد عروق زير شبکيه است. هدف از درمان در مرحله اول، جلوگيري از رشد ضايعه و محدودتر کردن آن است. هرچه درمان ضايعه در مراحل ابتدايي‌تري انجام شود، نتيجه نهايي بهتر خواهد بود، با وجود تمام درمان‌ها باز هم ممکن است بيماري در موارد اندکي به پيشرفت خود ادامه دهد، بنابراين در مواردي ممکن است از چند نوع درمان براي يک بيمار خاص استفاده شود. طي پيگيري نيز ممکن است نياز به تکرار درمان وجود داشته باشد.

  • درمان نوع خشک دژنرسانس ماکولا: در حال حاضر درماني براي اين نوع وجود ندارد. تحقيقات انجام شده نشان داده است مصرف مکمل‌هاي ويتاميني، پيشرفت بيماري را کندتر مي‌کند ولي قادر به درمان بيماري نيست. درواقع، بيشتر نقش پيشگيري‌کننده دارد.

  چگونه مي‌توان چشمان خود را از اين بيماري محافظت کرد؟

  • از سبزي و ميوه‌‌هاي تازه بيشتر استفاده کنيد.

  • از قرص‌هاي حاوي مولتي‌ويتامين و املاح که براي دژنرسانس ماکولا و با ترکيب‌هاي معين ساخته شده‌اند با دستور پزشک استفاده کنيد.

  • نتايج مطالعه‌هاي مختلف نشان مي‌دهد سيگار باعث تشديد دژنرسانس ماکولا مي‌شود، پس اگر سيگاري هستيد لازم است هر چه سريع‌تر آن را ترک کنيد.

  • فشارخون خود را به خوبي کنترل کنيد.

  • ورزش کنيد، وزن خود را کم و پرهيز غذايي را رعايت کنيد.

  • چشمان خود را با استفاده از عينک آفتابي و کلاه از اشعه خورشيد محافظت کنيد.


  استفاده از وسايل کمک بينايي

  وسايل کمک بينايي از قبيل عينک‌هاي مخصوص،‌ ذره‌بين‌ها و کتاب‌هاي با حروف درشت به بيمار کمک مي‌کنند بتواند با وجود ابتلا به بيماري دژنرسانس ماکولا زندگي فعالي داشته باشد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  نشانه‌های هشدار دهنده از دست دادن بینایی

  مقداری کاهش بینایی با افزایش سن به طور طبیعی رخ می‌دهد، اما "نقصان بینایی" یک علائم طبیعی پیری نیست.

  همشهری آنلاین نوشت : اگر با وجود داشتن عینک طبی- به علت نداشتن بینایی مناسب –در انجام وظایف روزمره‌تان با مشکل روبه‌رو هستید، ممکن است دچار "نقصان بینایی" (low vision) شده باشید.

  مقداری کاهش بینایی با افزایش سن به طور طبیعی رخ می‌دهد، اما "نقصان بینایی" یک علائم طبیعی پیری نیست.

  نشانه‌های هشدار دهنده نقصان بینایی اینها هستند:

  * اشکال در شناخت صورت دوستان و نزدیکان.

  * داشتن مشکل در انجام وظایفی که نیاز دید نزدیک دارد، مانند دوختن، خواندن یا پختن.

  * اشکال در جور کردن لباس‌ها و تشخیص دادن رنگ‌ها.

  * دچار مشکل شدن هنگام حرکت در اطراف خانه به این علت که از نظر فرد چراغ‌ها به اندازه کافی روشنایی ندارند.

  * اشکال در خواندن علائم رانندگی خیابان‌ها و جاده‌ها یا تابلوی فروشگاه‌ها.

  * اگر هر یک از علائم بالا را تجربه می‌کنید، باید به پزشک‌تان مراجعه کنید.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  رژیم درمانی در کوری سالمندی


  دانشمندان دریافته‌اند هرچه افراد در دوران زندگی خود از سبزیجات و میوه‌جات بیشتری استفاده کنند و سیگار نکشند، میزان ابتلا به این عارضه کاهش می‌یابد حتی اگر ژن این بیماری در بدن آن‌ها وجود داشته باشد.
  آیا پدربزرگ یا مادربزرگی دارید که به مرور زمان دیدشان کاهش یافته باشد؟ آیا می‌دانید نام این عارضه چیست و علت بروز آن چه می‌باشد؟ این عارضه دژنراسیون ماکولار نام دارد.  دژنراسیون ماکولا (macular degeneration)


  دژنراسیون ماکولا1 (AMD ) شایع‌ترین علت کوری سالمندان در جهان است! در این بیماری ماکولا یا لکه زرد تخریب می‌شود. ماکولا قسمت حساس به نور شبکیه و مسئول دید مستقیم و واضح است که برای کارهای دقیق مثل خواندن و رانندگی لازم است.
  دژنراسیون ماکولا در افراد بالای 65 سال شایع‌تر بوده و زنان بیشتر به این بیماری مبتلا می‌شوند. اکثر موارد این بیماری با افزایش سن به وجود می‌آیند. این بیماری می‌تواند عارضه‌ی بعضی داروها نیز باشد.

  همچنین به نظر می‌رسد ارث نیز در ابتلا به این بیماری نقش داشته باشد. پس اگر خانواده شما به این عارضه مبتلا هستند، ژن این بیماری در بدن شما هم وجود دارد.

  دژنراسیون ماکولا بر دو نوع است: خشک (Dry) و تَر (Wet). نوع خشک شایع‌تر بوده و حدود 90درصد بیماران به این نوع مبتلا می‌شوند. نوع تَر معمولاً با کاهش دید شدیدتر و جدی‌تری همراه است.

  علت دقیق این بیماری هنوز شناخته نشده است. نوع خشک ممکن است بر اثر پیر و نازک شدن بافت ماکولا، رسوب رنگدانه ها در ماکولا و یا ترکیبی از این دو ایجاد شود. در نوع تَر عروق خونی جدید در زیر شبکیه رشد کرده و خون و مایع از آن‌ها نشت می‌کند. این نشت سبب مرگ سلول‌های شبکیه شده و باعث ایجاد نقاط کور در دید مرکزی می‌شود.  تأثیر رژیم غذایی بر دژنراسیون ماکولار


  بسیاری از پژوهشگران و چشم پزشکان معتقدند که عوامی محیطی نقش بسزایی در بروز این بیماری دارند. یکی از این عوامل محیطی مواد غذایی مصرفی ما و عادات غذایی ماست. بعضی از ترکیبات غذاها مانند روی، لوتئین، بعضی از اسیدهای آمینه و ویتامین‌های A، C و E به کاهش خطر ابتلا به بیماری کمک کرده و یا پیشرفت AMD خشک را کند می‌کنند.
  تحقیقات نشان داده است مصرف بعضی از انواع کربوهیدرات‌ها می‌توانند با بروز این بیماری ارتباط داشته باشند. عادت به مصرف مواد نشاسته‌ای با اندیس گلیسمیک بالا، موجب تسریع بروز این بیماری می‌شود. کربوهیدرات‌هایی که اندیس گلیسمیک بالا دارند، پس از مصرف به سرعت به قندهای ساده شکسته شده و سریع‌تر قند خون را بالا می‌برند.

  بتائین در ماهی، غلات، اسفناج وجود دارد و متیونین یک اسید آمینه‌ی ضروری است که در منابع غذایی پروتئینی مانند گوشت مرغ، ماهی و محصولات لبنی وجود دارد


  کیک و شیرینی‌ها، پنیر پیتزا، نانی که از آرد سفید تهیه شده باشد و شکر به سرعت به قندهای ساده تجزیه می‌شوند. در مقابل نان‌هایی که با آرد سبوس دار و آرد جو تهیه شده باشد، برنج قهوه‌ای و سبزیجات با سرعت کم‌تری تجزیه می‌شوند و قند خون را کندتر بالا می‌برند.

  بررسی بیش از 4 هزار فرد سالمند بین 50 تا 80 سال نشان داد مصرف کربوهیدرات‌هایی با اندیس گلیسمیک بالا تأثیر مهمی بر روند بیماری دژنراسیون ماکولار دارد. شکر، سوخت سلول‌های بدن است لیکن مقدار زیاد آن موجب تخریب پروتئین‌های موجود در سلول‌ها می‌شود. تجمع گلوکز در سلول‌ها خصوصاً سلول‌های چشم که بسیار حساس هستند موجب کاهش عمر این سلول‌ها می‌شود.

  افزایش سریع قند خون پس از مصرف این مواد غذایی می‌تواند موجب آسیب مویرگ‌های ظریف بافت چشم شود. مصرف این نوع مواد نشاسته‌ای نه تنها برای چشم‌های افراد مسن خطرناک است بلکه زمینه ساز بروز بسیاری از بیماری‌ها از جمله دیابت، بیماری‌های قلبی و عروقی و بعضی از سرطان‌ها خواهد شد.

  چربی‌ها نیز ممکن است در این میان نقش داشته باشند. مصرف اسیدهای چرب امگا-3 که در ماهی به میزان فراوانی یافت می‌شود اثر حفاظتی در مقابل دژنراسیون ماکولا دارد. از سوی دیگر، مصرف اسیدهای چرب امگا-6 که در روغن‌های نباتی یافت می‌شوند خطر ابتلا را افزایش می‌دهد.

  مصرف رژیم غذایی غنی از ویتامین D و مواد مغذی مفیدی چون بتائین و متیونین می‌تواند موجب کاهش دژنراسیون ماکولار شود. مطالعاتی که اخیراً در دانشگاه تافس آمریکا به انجام رسیده تایید کننده این مسأله است. در این مطالعات دوقلوهایی شرکت کردند که متولد جنگ جهانی دوم بودند. این دوقلوهای همسان دارای ژن مشترک بودند ولی میزان تماس آن‌ها با عوامل محیطی متفاوت بود.

  نتایج مقایسه این شرایط مختلف محیطی نشان داد هرچه افراد میزان بیشتری در معرض دود سیگار بودند آسیب های چشمی و میزان دژنراسیون ماکولار در آن‌ها بالاتر بود.

  همان‌طور که بیان شد این آسیب چشمی دوران پیری جنبه ارثی دارد و عوامل ژنتیکی در بروز آن دخیل هستند.  مطالعه‌ی این دوقلوهای مسن نشان داد با وجود این که هر دو قل ژن مشترکی داشتند ولی میزان بروز بیماری در آن‌ها کاملاً متفاوت بود و این مسأله ناشی از تأثیر عوامل محیطی بر بروز و شدت بیماری بود.

  دانشمندان ژنتیک دانشگاه تافس دریافتند هرچه افراد در دوران زندگی خود از سبزیجات و میوه‌جات بیشتری استفاده کنند و سیگار نکشند، میزان ابتلا به این عارضه کاهش می‌یابد حتی اگر ژن این بیماری در بدن آن‌ها وجود داشته باشد.

  مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین D مانند ماهی و شیر موجب کاهش بروز دژنراسیون ماکولار می‌شود زیرا این ویتامین خاصیت ضد التهابی دارد. این ویتامین از تشکیل عروق خونی جدید در زیر ماکولا جلوگیری می‌کند، در نتیجه مانع از خون‌ریزی در این ناحیه و از دست دادن کامل دید می‌شود.

  دریافت مقدار بیشتری از بتائین و متیونین، موجب کند شدن روند بروز بیماری می‌شود. این دو ماده با اثرات اپی‌ژنتیکی در بدن، موجب تغییراتی در ژن عامل بروز بیماری می‌شوند.

  افزایش سریع قند خون پس از مصرف این مواد غذایی می‌تواند موجب آسیب مویرگ‌های ظریف بافت چشم شود. مصرف این نوع مواد نشاسته‌ای نه تنها

  برای چشم‌های افراد مسن خطرناک است بلکه زمینه ساز بروز بسیاری از بیماری‌ها از جمله دیابت، بیماری‌های قلبی و عروقی و بعضی از سرطان‌ها خواهد شد


  بتائین یا تری متیل گلیسین یک ترکیب آمونیوم چهار وجهی است که اولین بار در چغندر قند کشف شد. بتائین ماده‌ای است سفید رنگ و گرانوله که یکی از متابولیت‌های کولین است و به عنوان یک دهنده‌ی گروه متیل عمل می‌کند. بتائین در ماهی، غلات، اسفناج وجود دارد و متیونین یک اسید آمینه‌ی ضروری است که در منابع غذایی پروتئینی مانند گوشت مرغ، ماهی و محصولات لبنی وجود دارد.

  تحقیقات نشان داده است که ویتامین‌ها و آنتی اکسیدان نظیر بتا-کاروتن (ویتامین A) و ویتامین‌های C و E ممکن است ماکولا را در برابر تخریب محافظت کنند.

  در مطالعه‌ای که بر روی 3600 بیمار انجام شد نشان داد مصرف ویتامین‌های C و E، بتا-کاروتن و روی، خطر پیشرفت بیماری را در بعضی بیماران تا 28درصد کاهش می‌دهد.

  این یافته‌ها سبب می‌شوند تا پژوهشگران به بیماران در خطر ابتلا به AMD پیشرفته توصیه کنند آنتی اکسیدان و روی به مقادیر زیر مصرف کنند. مقادیر توصیه شده به شرح زیرند:

  * 500 میلی گرم ویتامین C

  * 400 واحد ویتامین E

  * 15 میلی گرم بتا-کاروتن

  * و 80 میلی گرم اکسید روی  علائم و درمان دژنراسیون ماکولا  دژنراسیون ماکولا می‌تواند سبب کاهش دید تدریجی یا ناگهانی شود. اگر خطوط مستقیم را موج‌دار می‌بینید، دیدتان تار است، یا لکه‌های تیره در مرکز دید خود می‌بینید احتمال دارد که دچار علائم اولیه دژنراسیون ماکولا شده باشید.
  مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین D مانند ماهی و شیر موجب کاهش بروز دژنراسیون ماکولار می‌شود زیرا این ویتامین خاصیت ضد التهابی دارد


  در بسیاری موارد قبل از این‌که بیمار دچار علائم شود چشم پزشک علائم اولیه بیماری را در معاینه تشخیص می‌دهد. این کار معمولاً از طریق تست میدان بینایی صورت می‌گیرد. این بیماری درمان قطعی ندارد ولی بعضی داروها و درمان با لیزر برای جلوگیری از پیشرفت بیمار و یا حتی بهبود دید وجود دارد.
  در نهایت رعایت اصول تغذیه‌ای صحیح مانند مصرف بیشتر مواد غذایی مفید و حذف سیگار مانع از بروز این بیماری شده و یا روند آن‌را با تداخلات ژنتیکی کند می‌کند.

  بخش تغذیه و آشپزی تبیان
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #8
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

 9. #9
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  تخريب لكه زرد، مهم‌ترين علت نابينايي سالمندان


  يكي از مهم‌ترين بيماري‌هاي چشم، استحاله يا تخريب لكه زرد است كه پزشكان به آن «دژنراسيون ماكولا» مي‌گويند.

  تخريب لكه زرد، شايع‌ترين علت كاهش بينايي ناشي ازبالا رفتن سن است كه علت دقيق آن هم هنوز شناخته نشده است. به عبارت ديگر، تخريب يا استحاله ماكولا، علت شايع افت ديد در افراد بالاي 55سال است. از آنجايي كه اين بيماري فقط ديد مركزي را مختل مي‌كند، به‌ندرت باعث نابينايي فرد مي‌شود؛ با اين حال مي‌تواند خواندن، رانندگي‌كردن و انجام ساير فعاليت‌هاي روزمره‌اي كه نياز به ديد مركزي و دقيق دارند را بسيار مشكل يا غيرممكن كند. براي آشنايي بيشتر با علل تخريب مركز بينايي و همچنين آخرين پيشرفت‌هاي صورت گرفته براي درمان آن در جهان و در كشورمان با دكتر سيدمسيح‌هاشمي، متخصص چشم و عضو هيأت علمي دانشگاه ايران به گفت‌‌وگو نشستيم.

  * در مورد اهميت لكه زرد و نقش آن در بينايي توضيح مي‌دهيد؟

  ماكولا يا لكه زرد در مركز شبكيه قرار دارد. شبكيه هم، لايه حساس به نور است كه در قسمت خلفي كره چشم قرار دارد. نور روي ماكولا متمركز مي‌شود. در ماكولا ميليون‌ها سلول مخصوص بينايي وجود دارد. ماكولا يا لكه زرد نور را دريافت و به علائم عصبي تبديل كرده، به مغز منتقل مي‌كند. اين روند ديد مركزي ناميده مي‌شود. در واقع ديد مركزي، توانايي رانندگي كردن، خواندن و انجام فعاليت‌هايي كه نياز به ديد مستقيم، دقيق و ظريف دارد را فراهم مي‌آورد. اگر ماكولا صدمه ببيند، قسمت مركزي تصوير ديده شده تار مي‌شود و تصوير در اطراف منطقه تار شده وضوح بيشتري دارد. پس اهميت لكه زرد در اين است كه در قسمتي از شبكيه كه نزديك عصب بينايي است، سلول‌هاي اصلي بينايي كه مخصوص ديد در روز، ديد دقيق و ديد رنگي هستند، تجمع پيدا كرده‌اند. در واقع انسان به وسيله لكه زرد بهترين و دقيق‌ترين ديد را به دست مي‌آورد.

  * واقعا اين بيماري به‌عنوان شايع‌ترين علت كاهش بينايي در سالمندان مطرح است؟

  بله، در حال حاضر مهم‌ترين علت كاهش بينايي در سالمندان، در كشورهاي پيشرفته، همين استحاله يا تخريب لكه زرد است و ديابت، دومين علت نابينايي محسوب مي‌شود. چيزي حدود 60 درصد افراد بالاي 55 سال حتما اين بيماري را تجربه مي‌كنند.

  * اين بيماران به‌طور كامل بينايي خود را از دست مي‌دهند؟

  خير. بيماري كه مبتلا به تخريب لكه زرد مي‌شود، نابينا نمي‌شود چون فقط قسمت مركز بينايي تخريب مي‌شود نه قسمت محيطي. ولي بينايي‌ بيمار به‌قدري كم مي‌شود كه ديگر نمي‌تواند مطالعه كند يا كارهاي ظريف انجام دهد و وقتي به جايي خيره مي‌شود، در مركز آن، قسمتي را به شكل كدر يا لكه يا خاكستري رنگ مشاهده مي‌كند. همچنين ممكن است همراه اين بيماري كوچك ديدن اشياء يا بزرگ ديدن اشياء و يا كج ديدن اشياء هم ايجاد شود.

  * نخستين علائمي كه بيماران به خاطر آن به پزشك مراجعه مي‌كنند، چيست؟

  وقتي بيمار به ما مراجعه مي‌كند، خودش اظهار مي‌كند كه در كمتر از يك هفته ديدش به‌شدت كاهش پيدا كرده. در معاينه نيز معمولا خونريزي ته چشم ديده مي‌شود. البته بيمار اصلا احساس درد نمي‌كند.

  * شما چطور تشخيص مي‌دهيد؟

  ما با افتالموسكوپ، عمق حفره چشم بيمار را نگاه مي‌كنيم. نواحي تخريب شده در معاينه به شكل خونريزي در داخل چشم و در همان قسمت لكه زرد ديده مي‌شود. در يك مدل از استحاله لكه بينايي نيز تخريب به شكل پيري است، يعني سلول‌ها حيات خود را از دست مي‌دهند بدون اينكه خونريزي يا اختلالات عروقي اتفاق بيفتد.

  * درماني هم وجود دارد؟

  براي افراد مبتلا به اين اختلال، درمان دارويي وجود ندارد ولي براي پيشگيري از پيشرفت آن يا گرفتارشدن چشم به بيماري، درمان‌هايي شامل مواد معدني يا ويتامين‌ها پيشنهاد مي‌شود كه بسيار مفيد است و فرد به‌مدت طولاني و شايد تا آخر عمر بايد آنها را استفاده كند.

  * براي حالت اول كه همراه با خونريزي و ترشح مايع است چطور؟ آيا درماني وجود دارد؟

  بله، براي اين حالت كه همراه با خونريزي و اختلالات عروقي و ترشح مايع از درون رگ‌ها به بيرون رگ‌هاست تا امروز درمان‌هاي زيادي پيشنهاد شده كه يكي از آنها كه تا چند سال قبل رايج بود، انجام ليزر روي رگ‌هايي است كه آن رگ‌ها از خودشان تراوش دارند.

  * در مورد اين رگ‌ها بيشتر توضيح مي‌دهيد؟

  عروقي كه خونريزي مي‌كنند يا تراوش دارند، عروقي هستند كه نابجا ايجاد شده‌اند و ما اصطلاحا به آنها «نورگ‌ها» مي‌گوييم. يعني در محل لكه زرد نورگ‌سازي مي‌شود و اين رگ‌هاي جديد در واقع رگ‌هاي بيمار هستند كه با عجله ساخته شده‌اند. اين رگ‌هاي غيرطبيعي كه بسيار ريز و مويرگي هستند، بعد از اينكه ساخته شدند، شروع مي‌كنند به تراوش كردن مايعات درون رگ‌ها به بيرون. علاوه بر آن پاره مي‌شوند و ايجاد خونريزي مي‌كنند. همچنين تجمع مايع و خونريزي زير شبكيه موجب مي‌شود كه سلول‌هاي شبكيه در ناحيه مركزي و در ناحيه‌اي كه انسان بهترين ديد را دارد، از كار بيفتند.

  * چه پيشرفت‌هايي براي درمان اختلال عروق چشم صورت گرفته است؟

  بله، براي درمان اختلال اين‌عروق ظرف 10سال اخير پيشرفت‌هايي صورت گرفته بود به اين ترتيب كه ابتدا با انجام آنژيوگرافي يعني تزريق ماده فلورسانس در داخل رگ و عكسبرداري از آن، محل رگ‌ها را مشخص مي‌كردند و اگر محل رگ‌ها ديده مي‌شد، روي آنها ليزر مي‌تاباندند. يعني رگ‌هاي جديد و غيرطبيعي را با ليزر مي‌سوزاندند و بعد از سوزاندن بهبودي نسبي حاصل مي‌شد. طبيعي است كه سوزاندن رگ‌ها از داخل چشم ممكن نيست و به وسيله ليزر انجام مي‌شود. ليزر از خارج از چشم به داخل تابانده مي‌شد و رگ‌ها را تخريب مي‌كرد اما همراه تخريب رگ‌ها خود شبكيه هم سوزانده مي‌شد و در نتيجه ممكن بود ليزر ديد بيمار را دچار مشكل كند و بيمار بينايي خود را از دست بدهد.

  * و حالا چه درماني جايگزين ليزر شده؟

  بعد از اين مرحله، مرحله ديگري در درمان ايجاد شد كه در داخل رگ بازوي فرد، يك ماده‌اي را تزريق مي‌كردند كه بسيار گران بود و قيمتي حدود 1000 دلار داشت. اين دارو بعد از تزريق، از طريق رگ‌هاي خوني به چشم مي‌رسيد و در داخل همان رگ‌هاي غيرطبيعي تجمع پيدا مي‌كرد. بعد، جراحان توسط ليزرهاي كم‌توان به داخل چشم و روي آن عروق ليزر را مي‌تاباندند و اين تابش ليزر موجب مي‌شد كه آن رگ‌ها بر اثر موادي كه داخل رگ تزريق مي‌شدند، منعقد گرديده و دوباره از كار بيفتند. اين درمان بسيار مؤثر بوده و از پيشرفت بيماري جلوگيري مي‌كرد ولي بهبودي زيادي به بيمار نمي‌داد. اما در حدود يك سال است كه جهشي قابل‌توجه و شگفت‌آور در درمان‌ اين بيماري ايجاد شده و آن تزريق داروهايي در داخل چشم است. به اين ترتيب كه به تازگي ثابت شده كه نوسازي و جديدسازي عروق نوپا در بدن تحت‌تأثير ماده‌اي است كه به آن ماده رشددهنده عروق جديد مي‌گويند.

  * شما گفتيد رشد عروق جديد خطرناك است. پس اين ماده نمي‌تواند مضر باشد؟

  خير، اين ماده، ماده بدي نيست. به‌عنوان مثال وقتي قسمتي از دست زخم مي‌شود، براي ترميم احتياج به رگ دارد و رگ‌ها بايد بازسازي شوند. اين ماده خودش موجب ساخته شدن عروق جديد و ترميم زخم مي‌شود. پس يك ماده طبيعي است كه براي بدن لازم است و اگر بدن آن را ترشح نكند، بازسازي نقاط آسيب‌ديده صورت نمي‌گيرد. ولي در مورد چشم اين ماده عمل نابجايي را انجام مي‌دهد، يعني رگ‌هايي را مي‌سازد كه ضرورتي به ساخته شدن آن رگ‌ها نيست. براي همين ما به اين نتيجه رسيديم كه اگر ماده‌اي را در چشم تزريق كنيم كه اين ماده را كنترل كرده و مانع فعاليت آن شود، در واقع به هدف خودمان رسيديم و به اين ترتيب داروي مهم «آواستين» يا «بواسي زوماپ» ساخته شد.

  * اين داروها در ايران هم وجود دارد؟

  بله، اين دارو از 6 ماه پيش نيز به ايران وارد شد و الان در بيش از 10 استان كشور پزشكان به‌طور عمده براي جلوگيري از رشد عروق جديد مركز بينايي از آن استفاده مي‌كنند.

  همشهری
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 10. #10
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  داروهاي نسل جديد، نويدبخش بينايي مطلوب در سالمندي
  يك چشم پزشك:
  داروهاي ضد رشد عروق جديد در پيشگيري از نابينايي ناشي از پيري بسيار موثر است

  يك جراح ومتخصص بيماري‌هاي چشم، پيري مرکز بينايي را شايع‌ترين علت نابينايي و کم بينايي در افراد بالاي 50 سال در کشورهاي غربي برشمرد و افزود: داروهاي نسل جديد نويد بخش بازگشت بينايي براي بسياري از سالمندان است.

  دکتر عليرضا لاشيي، در گفت‌وگو با "خبرنگار بهداشت و درمان" خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، با اشاره به پيرشدن جمعيت و افرايش بروز اين عارضه اظهار کرد: پيش از اين پيري مرکز بينايي درمان خاصي نداشت و در اغلب موارد به کم بينايي شديد فرد منجر مي‌شد.

  وي، استفاده از نوعي ليرز با عنوان " فتوديناميک تراپي" را از شيوه‌هاي درماني اين عارضه چشمي دانست و يادآور شد: اين درمان بسيار گران است و نتايج اميدوارکننده‌اي هم در پي ندارد.

  اين جراح و متخصص چشم پزشکي، به نتايج درخشان داروهاي ضد رشد عروق جديد به عنوان يکي از درمان‌هاي نوين اشاره کرد و افزود: استفاده از اين داروها در 80 درصد موارد با موفقيت همراه است.

  دکتر لاشيي، با بيان اينکه در آمريکا و بسياري از کشورهاي جهان Avastin به صورت غيرمستقيم و غيررسمي براي درمان پيري مرکز بينايي استفاده مي‌شود، گفت: اين دارو به صورت اختصاصي براي درمان سرطان‌هاي روده بزرگ کاربرد دارد.

  وي، ادامه داد: براي درمان بهتر دژنرسانس سني شبکيه گاهي "اوستين"( داروي ضد رشد عروق جديد) با ترکيبات استروييدي (کورتوني) و حتي ليزر فتوديناميک تراپي استفاده مي‌شود.

  اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران، از نکات مطرح در استفاده از داروي "اوستين" را تزريق تا هشت بار آن در سال عنوان کرد و يادآور شد: اما امروزه سه تزريق به فاصله چهار تا شش هفته توصيه مي‌شود و تزريق‌هاي بعدي برحسب نياز و نتايج عکس‌هاي بيمار ادامه مي‌يابد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت