جستجو در سایت توسط گوگل

صفحه 2 از 4 ابتداابتدا 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج 11 تا 20 از 33 مجموع

موضوع: لوزه سوم (مقالات و گزارشات)

 1. #11
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  مراقبت بعد از عمل لوزه

  معمولاً والدين بعد از عمل جراحي حلقي لوزه فرزندشان سئوالاتي براي مراقبت بيشتر آنها از کادر درماني دارند .

  براي مثال :

  ۱ - عمل لوزه هاي حلقي چيست ؟

  ۲ - پس از جراحي فرزند ما چه احساسي خواهد داشت ؟

  ۳ - چگونه ميتوانيم از فرزند خود در خانه مراقبت کنيم ؟

  ۴ - فرزند من چه بخورد و چه بنوشد ؟

  ۵ - چه موقع بايد به پزشک مراجعه کنيم ؟

  والدين گرامي بعد از عمل جراحي حلقي لوزه فرزندتان به نکات زير توجه فرمائيد :

  *

  برداشتن لوزه هاي حلقي را عمل حلقي لوزه مي نامند .
  *

  در ۲۴ ساعت اول بعد از عمل حلقي لوزه ممکن است فرزند شما حالت تهوع ، استفراغ ، احساس سوزش گلو هنگام خوردن غذا تا دو هفته داشته باشد .
  *

  گوش ها و گلو عصب مشترکي دارند بنابراين در کودکان عمل شده گوش درد شايع است .
  *

  بهبودي حدود دو هفته طول ميکشد در اين مدت مرطوب نگهداشتن گلو مهم است . براي انجام آن کودک خود را تشويق به نوشيدن مايعات صاف شده و خنک نمائيد .
  *

  جهت تسکين درد بعد از عمل جراحي فقط از استامينوفن استفاده نمائيد . به هيچ وجه از آسپرين استفاده نشود . از مسکن ۳۰ تا ۶۰ دقيقه قبل از خوردن غذا استفاده نمائيد .
  *

  از سرفه کردن و فين کردن جلوگيري کنيد چون باعث تحريک گلو مي شود . از تماس فرزندتان با افراد بيمار جلوگيري نمائيد .
  *

  در هفته اول فرزند خود را تشويق به بازيهاي آرام ( مثل خواندن - بازيهاي ويدئوئي و تماشاي تلويزيون ) نمائيد . از ورزش يا دويدن تا دو هفته بعد از عمل جراحي جلوگيري کنيد .
  *

  ۲۴ ساعت اول پس از جراحي از مايعات سرد و صاف مثل آب ونوشيدني هاي بدون کافئين و گاز و ژله استفاده شود . از نوشيدن مايعاتي که رنگ قرمز دارند خودداري شود چون در صورت استفراغ با خون اشتباه مي شود .
  *

  بعد از ۲۴ ساعت در صورتيکه حالت تهوع از بين رفته باشد ميتوان غذاهاي نرم مثل : بستني ، شير ، ماست ، شيربرنج را شروع کرد از خوردن آب پرتقال خودداري شود زيرا سبب سوزش گلو خواهد شد .

  از روز دوم به بعد ميتوان از غذاهاي نرم ديگري مثل :

  *

  نيمرو
  *

  سوپ
  *

  فرني
  *

  پوره سيب زميني استفاده شود که اين رژيم هاي غذائي بايد تا دو هفته ادامه يابد .

  در صورت بروز علائم يا نشانه هاي زير با جراح تماس بگيريد :

  الف - استفراغ خوني ( خون روشن )

  ب - خون دماغ شدن

  ج - هر استفراغي ۲۴ ساعت پس از جراحي

  د - دردي که به مسکن جواب ندهد .

  هـ - تب بالاتر از ۳/۳۸ درجه سانتيگراد

  و - کم شدن آب مثل لبهاي خشک ، دهان چسبنده ، چشمان گود افتاده ، کم ادراري براي بيش از ۸ ساعت .

  والدين عزيز با رعايت نکات بالا بخوبي ميتوانيد از کودک خود بعد از عمل جراحي حلقي لوزه مراقبت کنيد .
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #12
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  لوزه سوم و قانون ۱۰
  گفتگو با دکتر کامران کامروا متخصص گوش و حلق و بینی درباره یکی از مشکلات شایع کودکان


  بزرگی لوزه سوم یکی از دلایل اختلال نفس کشیدن در کودکان کم سن است. بسیاری از والدین در مورد اینکه آیا باید با جراحی لوزه سوم را برداشت یا نه تردید دارند...

  دکتر کامران کامروا، متخصص گوش و حلق و بینی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران به این سوالات پاسخ داده است.

  ▪ آقای دکتر! در مورد لوزه سوم زیاد شنیده ایم اما درمورد آن اطلاعات کمی داریم. داشتن لوزه سوم چه فایده ای دارد؟

  لوزه سوم یا لوزه حلق بینی (نازو فارنکس)، بخشی از سیستم دفاعی ناحیه حلق و دهان است که در اصطلاح علمی به آن حلقه والدایر گفته می شود. این حلقه شامل لوزه سوم، لوزه های حلقی و لوزه زبانی است که متشکل از بافت های لنفاوی هستند. لوزه سوم به صورت مجتمع در ناحیه حلق بینی و سایر غدد لنفاوی به صورت پراکنده در حلقه والدایر قرار گرفته اند. در واقع وظیفه اصلی لوزه سوم، ایجاد سد دفاعی در برابر ورود عوامل خارجی، میکروب ها و ارگانیسم های زیان آور بدن است. به عبارت دیگر سدی در بدن برای دفاع از ورود عوامل خارجی، بعد از بزاق و مخاط زبان و دهان است که بعد از دهه سوم زندگی بی فایده به نظر می رسد.

  ▪ چرا گاهی لوزه بزرگ می شود و آیا افراد خاصی لوزه سوم دارند؟

  لوزه سوم و سایر غدد لنفاوی در همه افراد وجود دارد و محل تجمع سلول های لنفوسیتی هستند و واکنش بدن را نسبت به ورود عوامل خارجی تعیین می کنند. اغلب واکنش ها به صورت از بین بردن عوامل یا ایجاد حافظه ایمنی در بدن است. اگر لوزه ها در معرض میکروب ها و ارگانیسم های زیان آور فراوانی قرار بگیرند بدن در جهت مقابله با آنها شروع به بزرگ شدن می کنند و به حد توپ پینگ پنگ می رسند و ایمنی بدن را در برابر عوامل خارجی بالا می برند. در واقع غدد لنفاوی، محل تجمع و بلوغ سلول های لنفوسیتی هستند. یعنی غدد لنفاوی محلی هستند که سلول ها در آن محیط بالغ شده و حافظه پیدا کرده و با ورود اجسام خارجی مقابله می کنند.

  ▪ با وجود این چرا گاهی لوزه سوم را برمی دارند؟

  مانند هر عضوی در بدن، وجود بیماری می تواند عضوی را از حالتی مفید به یک حالت مضر تبدیل کند یا اینکه منجر به ایجاد بیماری در بدن شود. بنابراین اگرچه غدد لنفاوی عوامل مناسبی برای دفاع بدن هستند اما گاهی اوقات نیز خودشان عامل مضر برای سلامتی می شوند.

  ▪ آیا اشخاص خود می توانند متوجه بزرگی لوزه شوند؟

  معمولا با بازشدن دهان، ۲ لوزه در دو طرف حلق وجود دارد که به آن لوزه های حلقی می گویند که در دوسوی زبان قرار می گیرد. اما لوزه سوم که در انتهای حلق بینی واقع می شود و در معاینات ظاهری با چشم قابل مشاهده نیست زیرا در بالای کام نرم و پشت بینی قرار گرفته و تنها از طریق عکسبرداری، آندوسکوپی و آینه های حلقی دیده می شود. با این حال افرادی که لوزه سوم شان بزرگ می شود دهانی باز یا چانه کوچکی دارند، صورتی کشیده و لب کوتاهی دارند و دائم در حال تنفس از دهان هستند و اغلب زیر چشم هایشان پف آلود، ملتهب و قرمزرنگ است. دندان هایشان به صورت منظم رشد نکرده و می توانند مبتلا به سینوزیت مزمن و همچنین اختلالاتی در گوش شوند. اینها علایم یک فرد با چهره آدنوییدی یا adenoied face است. همچنین این مساله منجر به تغییر صدای کودک و تودماغی صحبت کردن او می شود.

  حتی در مواردی نیز این علایم می تواند شدیدتر باشد مانند مشکلات خواب که به صورت آپنه های خواب یا توقف تنفس حین خواب، تقلای شبانگاهی که در بستر قابل مشاهده است عدم آرامش هنگام خواب آلرژی، سینوزیت، آسم یا علایم شدیدتری مانند فشارخون اولیه و گاهی اوقات در کودکان به صورت شب ادراری دیده می شود. کودکی که این علایم را دارد به دلیل اینکه خواب آرامی در طول شب نداشته، صبح ها خیلی ناآرام و بدخلق از خواب بیدار می شود و میلی به غذا ندارد. سرکلاس خواب آلود است و به نوعی تمرکز کمی در کلاس درس دارد و یادگیری وی کاهش می یابد که این مساله ممکن است باعث افت تحصیلی کودکان شود.

  ▪ لطفا در این خصوص بیشتر توضیح دهید. اگر لوزه بزرگ شده ای را برندارند چه اتفاقی می افتد؟

  وجود یک غده لنفاوی برجسته غیر از اینکه علایم ابتدایی مانند خروپف، بسته شدن راه بینی که منجر به تنفس از دهان می شود ایجاد می کند در طولانی مدت وقتی حجم لوزه سوم از حد مشخص و متعارفی بزرگ تر شود باعث ایجاد تغییراتی در تنفس فرد و فشار روی تخلیه لنفاوی ناحیه سر و گردن می شود که منجر به سینوزیت می شود. همچنین می تواند به دهانه شیپوراستاش که هوای داخل گوش را از طریق حلق تامین می کند فشار وارد کند و نهایتا باعث انسداد شیپوراستاش شود که این عامل منجر به یک التهاب در گوش می شود که به آن اوتیت یا التهاب گوش میانی می گویند. عدم درمان به موقع آن در درازمدت می تواند تغییرات جدی مانند تغییر شکل فک و صورت برای فرد ایجاد کند. در این موارد چانه رشد نمی کند و فاصله بینی و لب افزایش پیدا می کند که باعث ایجاد شکل خاصی در افراد می شود. غیر از تمامی این عوارض ذکرشده، ممکن است کودک به دلیل شنوایی به پزشک مراجعه کند. در ضایعه ایجاد شده پرده گوش به داخل کشیده شده و عارضه ای به نام اوتیت سروز ایجاد شود یا حالت بیرون زدگی همراه با ترشحات مایعی که پشت پرده است که این مساله روی شنوایی کودکان تاثیر بسزایی می گذارد. متاسفانه گاهی اوقات شاهد این مساله هستیم که پس از اینکه کودک مبتلا به آدنویید بزرگ شده و فک و صورتش مشکل پیدا می کند و وضعیت دندان هایش به هم می ریزد تازه والدین به این فکر می افتند که لوزه سوم را بردارند. در این شرایط اگرچه می توان لوزه سوم را برداشت. در این شرایط اگرچه می توان لوزه سوم را برداشت اما اصلاح عوارض پیش آمده سخت و گاهی نیز غیرممکن است.

  ▪ در چه شرایطی لازم است لوزه برداشته شود؟

  اگر لوزه سوم، باعث ایجاد مشکلات جدی مانند شروع تغییرات چهره آدنوییدی یا سینوزیت مزمن یا اوتیت میانی که غیرقابل کنترل باشد یا مشکلاتی چون آسم و آلرژی های شدید در کودک شود، باید این وضعیت بررسی شده و با عمل جراحی لوزه سوم برداشته شود. روش های جراحی شامل کورت کشیدن یا برداشتن به وسیله لیزر یا کوبولیشن است که هیچ کدام مزیت فوق العاده بیشتری بر دیگری ندارد. به ر غم اینکه در کتاب های گوش و حلق و بینی علایم خاصی برای برداشتن لوزه سوم وجود دارد اما همچنان روش های درمانی استفاده از اسپری های بینی یا درمان آنتی بیوتیک نیز جای خود را دارد. اما قطعا در مواردی که پزشک جراح تصمیم به جراحی می گیرد بهتر است بدانید که این تصمیم می تواند بسیار موثر باشد. برای انجام عمل جراحی پس از یک دوره بررسی اقدام می شود اما در موارد حادی که فرد دچار گوش درد حاد شده باشد که منجر به پارگی پرده گوش می شود سریعا تصمیم برای جراحی گرفته می شود. البته قبل از آن یک عکس نیم رخ گردن و احتمالا یک تست شنوایی باید انجام شده باشد و اگر نشانه ای از انسداد راه تنفسی باشد اقدام به برداشتن لوزه سوم می شود.

  ▪ معمولا برخی از والدین با دیدن علایم ذکر شده به کودک خود آنتی بیوتیک می دهند. خوردن آنتی بیوتیک چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

  متاسفانه در کشور در خصوص مصرف آنتی بیوتیک همگی ما داروخانه، پزشک، بیمار و سیستم درمانی مقصر هستیم و این مساله موضوعی است که باید با جدیت با آن برخورد شود و آگاهی و اطلاعات کافی در نحوه مصرف آن داده شود. اگرچه آنتی بیوتیک، دیدگاه جدیدی برای بهداشت عمومی و تسهیلات خوبی برای سلامت بشر ایجاد کرده است و از سوی دیگر فرصتی عالی برای رهایی بشر از عفونت های مرگبار است اما مصرف بی رویه و خودسرانه آن می تواند باعث تغییر مکانیسم بدن شود. به علاوه برخی میکروب های مفید در بدن وجود دارد که این میکروب ها به فرد کمک می کند تا سالم بماند و نسبت به میکروب های مهاجم مقاوم باشد. برخی از آنها برای تولید ویتامین و تقویت سیستم ایمنی بدن مفید است و مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک باعث از بین رفتن آنها می شود. لوزه سوم در شرایط عادی به هیچ وجه نیاز به آنتی بیوتیک ندارد. مگر در موارد خاصی چون عفونت ها و سینوزیت های مزمن که با تشخیص پزشک تجویز شود.

  ▪ بهترین زمان برای برداشتن لوزه سوم در کودکان چه زمانی است؟

  از زمانی که کودک ۱۰ هفته سن دارد یعنی از سه ماهگی به بالا هنگامی که ۱۰ کیلوگرم وزن دارد و هموگلوبین خونش ۱۰ است – می توان عمل جراحی انجام داد. اما معمولا زمانی پزشک اقدام به این عمل می کند که عوارض جدی ایجاد نشده باشد. اگر کودکی لوزه سوم دارد توصیه می شود تا قبل از بروز عوارض تصمیم به برداشتن آن گرفته شود. با توجه به اینکه کودک قدرتی برای تصمیم گیری وضعیت خود ندارد، والدین باید درخصوص عدم درمان لوزه سوم و اینکه چه عوارضی می تواند بر کودکشان بگذارد پرسش وجو کنند و اگر نمی توانند تصمیم درستی بگیرند به پزشک خود اعتماد کنند. بسیاری از اختلالات رفتاری و خواب و فشارخون های اولیه مربوط به این مساله است و به خاطر یک تصمیم اشتباه پدر و مادر کودک برای سالیان سال اکثر این عوارض را همراه خواهد داشت.

  ▪ چگونه می توان از ابتلا به این ناراحتی پیشگیری کرد؟

  این بیماری پیشگیری خاصی ندارد. با مشاهده نخستین علایم والدین باید کودک را نزد پزشک ببرند و از مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک اجتناب کنند. فراموش نکنید که عدم مراجعه به موقع به پزشک باعث ایجاد عوارضی در کودک می شود و قطعا مشکلاتی را به همراه خواهد داشت. برخی از این عوارض قابل اصلاح هستند اما متاسفانه تعدادی از آنها ضایعه همیشگی هستند. بنابراین والدین باید بلافاصله بعد از مشاهده علایم و قبل از بروز عوارض ذکر شده یا در صورت مشاهده هر کدام از عوارض لوزه سوم به پزشک متخصص مراجعه کرده و نسبت به درمان یا انجام عمل جراحی اقدام کنند.  راضیه پاشایی
  روزنامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #13
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  لوزه كودك را باید درآورد یا نه؟‏

  لوزه‏ها در دو طرف حلق قرار داشته و در مقابله با عفونت های تنفسی و دیگر عفونت ها نقش مؤثری دارند. اما گاهی خود لوزه‏ها تبدیل به محلی برای ایجاد عفونت های حاد و مزمن می‏شوند.

  لوزه ها
  دانشمندان معتقدند لوزه ها در تكامل دستگاه ایمنی بدن كودك نقش دارند. لوزه ی كودكان به طور طبیعی بزرگ تر از افراد بالغ است و با افزایش سن از حجم آن كاسته می‏شود.

  هر چند بزرگی لوزه معمولا ناشی از عفونت است، ولی در بسیاری از موارد نیز ممكن است لوزه كودكی بزرگ تر از حد طبیعی باشد، ولی هیچ گونه عفونتی در آن وجود نداشته باشد.

  در بسیاری از كودكان، لوزه‏های دو سمت حلق ممكن است چنان بزرگ باشند كه در خط وسط به هم برسند، بدون این كه كودك مشكل خاصی داشته باشد. بر عكس این حالت هم امكان پذیر است، یعنی در مواردی لوزه با اندازه كوچك، دارای عفونت قابل ملاحظه ای است. بنابراین بر اساس حجم لوزه نمی توان به طور مستقیم به عفونت آن پی برد. وجود ترشحات سفید پنیرك مانند روی لوزه نیز همیشه دال بر عفونت آن نیست.

  قرمزی و پرخونی لوزه همراه با تورم غدد لنفاوی زیر گلو بهتر می‏تواند نشان دهنده ی عفونت ‏باشد.  بسیاری از والدین سرماخوردگی‏های مكرر كودك، گرفتگی بینی، عفونت مكرر گوش، بی‏اشتهایی، لاغری یا تب مكرر را در اثر بزرگی و عفونت لوزه می‏دانند و اصرار در برداشتن لوزه كودك دارند. ولی این مساله احتیاج به معاینه و بررسی از سوی پزشك متخصص دارد و چون لوزه در ایمنی بدن مؤثر است، همواره سعی می‏شود تا حد ممكن از برداشتن آن خودداری شود.

  لوزه‏ها در جریان عفونت حلق یا اصطلاحا گلودرد چرکی كه در كودكان بسیار شایع است عفونی و بزرگ می‏شوند كه اكثرا با بهبود عفونت، مجددا كوچك می‏گردند
  در بعضی از خردسالان لوزه دچار عفونت مزمن می‏شود كه علایم آن شامل گلودرد مكرر، درد در هنگام بلع غذا، اشكال در تنفس، خشكی، تحریك گلو و بوی بد تنفس است. گاهی در این موارد بزرگی لوزه به حدی است كه باعث انسداد قابل ملاحظه جریان هوای تنفسی می‏شود و منجر به تنفس سخت و كمبود اكسیژن خون می گردد و در صورت عدم درمان، عوارض ریوی قابل ملاحظه خواهد داشت. در این موارد بهتر است با جراحی لوزه انسداد تنفسی برطرف شود.

  در بیشتر كودكان با افزایش سن، تعداد و شدت عفونت های لوزه كم می‏شود.  لوزه سوم در قسمت پشت و بالای حلق قرار دارد و بافت نرم و پهنی است كه عفونت و بزرگ شدن آن معمولا از لوزه‏های دو سمت حلق تبعیت می‏كند، اما گاهی نیز به تنهایی بزرگ می‏شود. بزرگی لوزه سوم باعث انسداد جریان هوای بینی و بسته شدن شیپور استاش كه گوش میانی را به حلق متصل می‏سازد، می‏شود.

  تنفس دهانی
  علایم بزرگی لوزه سوم شامل گرفتگی بینی، تنفس از دهان و ترشح مداوم بینی است. این كودكان معمولا صدای گرفته و تودماغی دارند. تنفس دهانی گاهی فقط در هنگام خواب بروز می‏كند، به خصوص اگر فرد به حالت درازكش خوابیده باشد. اما اگر لوزه سوم خیلی بزرگ باشد، كودك در هنگام روز هم با دهان نفس می‏كشد و لب و دهان او خشك می‏شود.  از دیگر علایم بزرگی لوزه سوم، عفونت مكرر یا مزمن حلق است. ورود ترشحات چركی به حلق به خصوص در هنگام شب و نیز خشكی گلو در اثر تنفس دهانی، منجر به سرفه‏های شدید می‏شود. لوزه سوم باعث بسته شدن شیپور استاش و عفونت مكرر یا مزمن گوش میانی همراه با كاهش شنوایی می‏شود.  در بعضی از كودكان كه لوزه‏های آنها بسیار بزرگ است، در هنگام خواب انسداد موقت جریان هوا روی می‏دهد كه منجر به خرناس كشیدن، تنفس سخت، كاهش اكسیژن خون و بالا رفتن گاز كربنیك آن و مشكلات ریوی قابل ملاحظه خواهد شد.  چه لوزه هایی را باید درآورد؟

  لوزه‌ها یك عضو دفاعی بدن به شمار می‌روند كه گلبول سفید می‌سازند، از این رو كودكانی كه لوزه سوم دارند، نباید بی ‌دلیل تحت عمل جراحی قرار گیرند. اما در موارد زیر برداشتن لوزه الزامی است :

  - در كودكانی كه به علت عفونت های شدید و مكرر، ترس از افزایش ابتلا به تب روماتیسمی وجود دارد.

  - بزرگی لوزه باعث انسداد قابل ملاحظه ی راه هوایی کودک می‏شود.

  - عفونت مكرر گوش و كاهش شنوایی بروز می كند.

  - در لوزه، آبسه پدید می آید.

  برداشتن لوزه تأثیری در درمان و پیشگیری از سرماخوردگی و سینوزیت ندارد

  توصیه های ضروری

  * کودکان را شب حمام نکنید. سرماخوردگی‌‌‌های مكرر یكی از عوامل تشدید و برگشت لوزه سوم در كودكان است. استحمام كودكان در شب یكی‌ از عوامل ابتلای‌ آنها به سرماخوردگی است، زیرا در شب درجه حرارت بدن پایین می آید و از طرفی به خاطر كنار زدن رو انداز توسط كودك، كودك مستعد ابتلا به سرماخوردگی می‌شود.  * كودكی كه تحت عمل جراحی لوزه سوم قرار گرفته است نباید از غذاهای آماده استفاده كند، زیرا ادویه‌های موجود در این غذاها موجب تحریك و حتی برگشت لوزه می‌شود.  * در كودكان دارای حساسیت (آلرژی) عمل جراحی لوزه نباید در ماه های تابستان انجام شود. ولی برای كودكان سالم و بدون حساسیت، ماه های خرداد تا شهریور، زمان مناسبی برای برداشتن لوزه است.  * جراحی لوزه نسبت به سایر جراحی هایی كه توسط بیهوشی عمومی صورت می گیرند، خطری ندارد و باید مراقب عوارض پس از عمل بود.  * نكته مهمی كه در مورد لوزه های دائم الچركی وجود دارد این است كه نباید تصور كرد لوزه كودك بدون جراحی، التیام پیدا می كند. عفونت مزمن لوزه هایی كه دائماً چرك می كنند، خطرناك است و حتماً باید جراحی شود تا كودك، درمان شود، زیرا تكرارعفونی شدن لوزه می تواند منجر به انسداد راه تنفسی، تغییر وضعیت صورت، دردهای پیاپی گلو و عفونت گوش شود.

  فرآوری : نیره ولدخانی
  بخش تغذیه و سلامت تبیان
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #14
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  لوزه خطرناك كودكان

  جام جم آنلاين: غم‌انگيز است ديدن كودكي كه در خواب به سختي نفس مي‌كشد، خرخر مي‌كند و دهانش نيمه‌باز مانده است تا بتواند هوا را از راه دهان تنفس كند، همين كودكان هستند كه احتمالا از شرايط‌شان مي‌شود نتيجه گرفت لوزه سومشان راه بيني‌شان را به ميزان دوسوم بسته است و درچنين وضعيتي پس از 2 سالگي و در صورت تاييد پزشك بايد جراحي شوند.

  پيش از آن كه بخواهيم در اين گزارش درباره جراحي لوزه سوم به شما هشدار بدهيم بايد اول بدانيد كه لوزه سوم چيست و در بدن انسان‌ها به چه كار مي‌آيد. لوزه سوم، در واقع جزئي از بافت ايمني بدن محسوب مي‌شود و در حفاظت از بدن در برابر بيماري‌ها بخصوص در خردسالي نقش دارد، به طوري كه پژوهش‌ها نشان مي‌دهد اگر در خردسالان زير 2‌سال وجود نداشته باشد آنها را با مشكلات جدي در خصوص سلامت مواجه مي‌كند، اما اين لوزه معمولا با بزرگ‌شدن انسان‌ها كوچك مي‌شود و پس از مدتي ديگر قابل مشاهده هم نيست و با افزايش سيستم ايمني بدن، اهميت خودش را در محافظت از بدن از دست مي‌دهد.

  دكتر عليرضا جعفري، دبير انجمن متخصصان گوش، حلق و بيني درباره انواع لوزه‌ها توضيح مي‌دهد: 2 نوع لوزه در بدن انسان وجود دارد، يكي لوزه‌هاي كامي كه وقتي دهان باز مي‌شود آنها را مي‌بينيم و ديگري لوزه سوم كه داخل دهان پشت خروجي بيني و زبان كوچك است و در معاينه معمولي ديده نمي‌شود.

  او با بيان اين‌كه براي بررسي لوزه سوم بايد راديوگرافي كرد، مي‌افزايد: در مورد لوزه‌هاي اصلي و كامي وقتي در يك فصل براي فردي بيش از 3 بار گلودرد چركي شديد به همراه تب 40 درجه كه در آن نتواند غذا بخورد پيش آيد بايد لوزه عمل شود. همچنين اگر فرد دچار آبسه لوزه يا مشكوك به سل لوزه باشد.

  جعفري تصريح كرد:‌ بزرگي خود لوزه به تنهايي نياز به عمل جراحي ندارد، مگر اين كه اين لوزه‌ها آنقدر بزرگ شده باشند كه راه تنفس را ببندند كه در اين صورت لوزه بايد عمل شود.

  اين متخصص گوش، گلو و بيني ادامه مي‌دهد: اگر بيماراني كه تشخيص داده شده است بايد جراحي شوند، جراحي نشوند نوع بيماري‌شان به مرور روي فك دنداني آنها اثر منفي خواهد گذاشت. عارضه ديگر اين مشكل ترشح مايع در هر دو گوش و كاهش شنوايي است.

  به گفته او، لوزه‌هايي كه در حد متوسط هستند و گاهي سرما مي‌خورند نيازي به عمل جراحي ندارند چون خود لوزه‌ها جزو سيستم لنفاوي بدن هستند و در كودكان نقش ايمني و جلوگيري از عفونت را بازي مي‌كنند لذا توصيه مي‌شود لوزه‌ اصلي تا 5 سالگي عمل نشود مگر اين‌كه خيلي شديد باشد و راه نفس را ببندد.

  پس از جراحي به چه نكاتي بايد توجه كنيد؟

  شايد شما هم از آن گروه پدر و مادرهايي باشيد كه خيال مي‌كنند مي‌شود با به تاخيرانداختن اين جراحي آن را به‌دست فراموشي سپرد و بزرگ شدن غيرطبيعي لوزه سوم را در كودكتان ناديده بگيريد به اين اميد كه اين عارضه خود به خود خوب شود، اما شايد اگر از عوارض آن آگاه شويد نظرتان عوض شود.

  دكتر جابر قرشي، جراح پلاستيك بيني و صورت درباره عوارض بزرگ‌شدن لوزه‌ها و بخصوص لوزه سوم به مواردي چون عفونت‌هاي مكرر گوش مياني و سينوس‌ها، تحريك مزمن گلو، مشكل در تغذيه و اكسيژن‌رساني به بدن كه در‌نهايت منجر به نقص در فرآيند رشد مي‌شود، اشاره مي‌كند و مي‌افزايد: امكان دارد بزرگي لوزه‌ها بويژه لوزه سوم باعث جمع‌شدن مايع پشت پرده گوش و ايجاد مشكلاتي براي كودك شود.

  اين جراح پلاستيك بيني و صورت به نكاتي كه بايد پس از جراحي رعايت شوند اشاره مي‌كند و توضيح مي‌دهد: بيمار پس از جراحي تا 6 ساعت بايد از خوردن و آشاميدن پرهيز كند و تا 10 روز پس از جراحي نيز بايد غذاهاي سرد و نرم بخورد.

  وي مي‌افزايد: تب شديد بيمار در روز دوم و كمي گوش درد در روزهاي پنجم و ششم و بوي بد دهان تا چند روز پس از جراحي طبيعي است، ضمن آن كه پس از عمل احتمال دارد بيمار تا مدتي احساس گلودرد كند كه به دليل زخم داخل گلوي اوست، اما در اين شرايط پرهيز از غذا خوردن درست نيست چون خوردن غذا باعث التيام سريع‌تر زخم مي‌شود.
  فایل پیوست فایل پیوست
  • File Type: jpg 100844118127.jpg (4.8 کیلوبایت, فایل 2612 مرتبه دریافت شده است)
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #15
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  برای جراحی لوزه سوم عجله نکنید
  لوزه سوم عبارت است از یک نسج لنفاوی بدون کپسول در داخل حلق بینی

  (حلق از 3 قسمت تشکیل شده: 1- حلق دهان یا اوروفارنکس 2- حلق حنجره‌ای یا هیپوفارنکس 3- حلق بینی یا نازوفارنکس).

  لوزه سوم در انتهای حلق قرار دارد و نقش آن تأمین ایمنی بدن است و اگر در مواردی مشکلاتی برای بچه به‌دنبال بزرگ شدن آن ایجاد شود، می‌توان با عمل جراحی نسبت به خارج کردن آن اقدام کرد.

  در اصطلاح عامیانه به این لوزه، لوزه سوم می‌گویند چون در حلق 2 لوزه اصلی وجود دارد و این قسمت از نسج لنفاوی که بعد از 2 لوزه ذکر شده قرار دارد به نام لوزه سوم خوانده می‌شود.

  دکتر محمد صادقی، جراح متخصص گوش، حلق، بینی و حنجره در این خصوص توضیحاتی ارائه می‌دهد.

  * اغلب از پزشکان می‌شنویم که بچه لوزه سوم دارد؛ آیا این لوزه فقط در برخی از بچه‌ها وجود دارد؟

  به‌طور کلی در تمامی افراد این لوزه‌ وجود دارد ولی ممکن است در بعضی از بچه‌ها این لوزه‌ بزرگ‌تر از حد معمول شده باشد و به‌اصطلاح هیپرتروفی پیدا کرده باشد که البته در همه بچه‌ها این اتفاق نمی‌افتد.

  * بزرگی لوزه سوم چه علائمی دارد و چه مشکلاتی برای بیمار پیش می‌آورد؟

  علائم بزرگی لوزه سوم عبارتند از: 1- انسداد بینی (بیماران قادر نیستند از بینی به خوبی تنفس کنند). 2- سینوزیت‌های مکرر 3- تکلم تودماغی 4- مشکلات و ناراحتی‌های گوش از جمله اوتیت سروز یا التهاب سروزی گوش (این عارضه باعث می‌شود هوا به گوش میانی خوب نرسد).

  * روش برخورد با کودکی که دچار بزرگی لوزه سوم شده چگونه است؟ آیا مشکل، خودبه‌خود برطرف می‌شود؟

  اگر با بزرگ شدن لوزه سوم این بچه‌ها دچار عوارضی شوند یا اگر بچه با ناراحتی‌های گوش مواجه شود یا به‌علت بزرگی لوزه‌ها کودک دچار سینوزیت‌های مکرر شده و یا به‌علت بزرگی بسیار زیاد لوزه‌ها، انسداد راه‌های هوایی ایجاد شود، در اینگونه موارد باید عمل انجام شود ولی در غیراین صورت معمولاً با افزایش سن خودبه‌خود برطرف می‌شود و نیازی به انجام عمل جراحی نخواهد بود.

  * منظور از برطرف شدن لوزه سوم که در جواب سؤال قبل اشاره فرمودید چیست؟

  معمولاً لوزه‌های سوم با افزایش سن کوچک‌تر می‌شوند. به‌علت اینکه لوزه سوم از یک نسج لنفاوی تشکیل شده است، از حدود 4 سالگی به بعد نسج لوزه تحلیل می‌رود. یکی از دلایلی که باعث می‌شود شکایت مریض کم شود این است که راه‌های هوایی و مسیر حلق و حنجره با افزایش سن بزرگ‌تر شده و در نتیجه لوزه سوم نسبت به این راه‌ها کوچک می‌شود. از طرفی خود لوزه‌ها هم به مرور زمان کوچک‌تر می‌شوند. بنابراین هم بزرگ شدن راه‌هوایی حلق و حنجره و هم کوچک شدن و باقی ماندن لوزه سوم در همان حالت اولیه هر دو مؤثر هستند. گاهی ممکن است اینگونه نباشد و به مرور زمان بهبودی حاصل نشود و حتی در افراد بزرگ‌تر و بچه‌های 12 و 14ساله هم، لوزه سوم ایجاد مشکلات و عوارضی کند. در نتیجه بهتر است حتما با نخستین مشکل نسبت به درمان اقدام شود و والدین نبایستی در تمام موارد صبر کنند تا با افزایش سن مشکل برطرف شود.

  عدم‌درمان به موقع می‌تواند عوارضی را به‌دنبال داشته باشد که برای سلامتی بچه مشکل‌ساز خواهد بود؛ به‌عنوان مثال اگر ضایعه ایجاد شده مربوط به گوش باشد باعث می‌شود پرده گوش به داخل کشیده شده، عارضه‌ای به نام اوتیت سروز ایجاد شود. اگر چه با افزایش سن مشکل لوزه سوم حل می‌شود ولی این عارضه (اوتیت سروز) برای بچه تا مدت‌ها ایجاد ناراحتی می‌کند یا در موارد دیگر درصورت عدم‌درمان لوزه سوم، ممکن است بچه دچار سینوزیت شود و درصورت ایجاد سینوزیت‌های مکرر صبر کردن صلاح نیست.

  بنابراین درصورت بروز عوارضی مانند سینوزیت، اوتیت سروز(عفونت گوش) و حتی عفونت غیرمیکروبی گوش و انسداد راه هوایی باید درمان سریعاً انجام شود. از موارد دیگر که حتما لازم است کودک تحت عمل جراحی قرار گیرد شک به بدخیمی است. البته معمولاً لوزه سوم خوش‌خیم است ولی در مواردی هم ممکن است ضایعه بدخیمی داشته باشد. در حالت بدخیمی و اوتیت‌های مکرر و سینوزیت مزمن و انسداد راه تنفسی باید حتماً عمل جراحی انجام شود و صبر کردن به هیچ وجه جایز نیست.

  * بی‌توجهی به لوزه سوم و عدم‌جراحی آن‌چه عواقبی در پی دارد؟

  اگر لوزه سوم باعث ایجاد عوارضی در بدن شده و به موقع درمان نشود، می‌تواند در نهایت بد فرم شدن صورت را به‌دنبال داشته باشد یا باعث شود سقف دهان دچار مشکل شود، دندان‌ها به‌صورت منظم رشد نکنند، سینوزیت مزمن ایجاد شود، عوارضی در گوش به‌وجود‌آید و همچنین اوتیت سروز ایجاد شود.

  * والدین کودکی که لوزه سوم بزرگ دارد، چه مواردی را باید رعایت کنند؟

  والدین باید در سرماخوردگی‌ها یا مواردی که باعث عفونت می‌شوند بسیار مراقب باشند و با توجه به اینکه روش خاصی برای پیشگیری وجود ندارد، باید بلافاصله بعد از مشاهده علائم و قبل از بروز عوارض ذکر شده یا درصورت مشاهده هر کدام از عوارض لوزه سوم به پزشک مراجعه کرده و نسبت به درمان یا انجام عمل جراحی برای فرزند خود اقدام کنند.

  * بسیار مشاهده می‌شود که والدین این کودکان با بروز کمترین ناراحتی، سر خود برای کودکشان آنتی بیوتیک تجویز می‌کنند. توصیه شما چیست؟

  با توجه به اینکه لوزه سوم در بیشتر موارد اصلاً احتیاج به آنتی‌بیوتیک ندارد، بدیهی است تجویز آنتی بیوتیک به‌طور خودسرانه نه تنها باعث درمان نمی‌شود بلکه باعث ناراحتی‌های دیگر هم خواهد شد و اصلاً به صلاح سلامتی بچه نیست که بدون تجویز پزشک متخصص، اقدام به مصرف آنتی‌بیوتیک کند، چون مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک به‌تدریج باعث کاهش کارایی سیستم دفاعی بدن بچه می‌شود که حاصل آن ایجاد بیماری‌های فرصت طلب در بچه است.

  * در درمان این بیماران با چه مشکلاتی مواجه هستید؟

  مشکلاتی که در درمان این بیماران وجود دارد عبارتند از: مشکلات عمل جراحی، مشکلات حاصل از بی‌هوشی، خونریزی و ایجاد عفونت، عدم‌آگاهی والدین در مراجعه کردن به موقع به پزشک متخصص و اقدام کردن به موقع نسبت به درمان این بیماری.

  عدم‌آگاهی از مراجعه به موقع به پزشک باعث ایجاد عوارضی در بچه می‌شود و مشکلاتی را به همراه خواهد داشت که بعضی از آنها قابل اصلاح ولی متأسفانه تعدادی از آنها ضایعه‌گذار است.

  * توصیه شما به بیماران و والدین چیست ؟

  چنانچه بچه از نظر تنفس مشکل داشته باشد یا اگر گوش بچه و همچنین سینوس‌های او مشکل داشته باشد، باید بلافاصله به پزشک متخصص مراجعه کنند و نسبت به درمان بیماری اقدام شود.

  * توصیه کلی شما به والدین چیست؟

  با توجه به اینکه این بیماری پیشگیری خاصی ندارد، باید والدین محترم به‌طور مرتب مراقب سلامتی بچه‌های خود باشند و با مشاهده نخستین علائم این بیماری به پزشک متخصص مراجعه کنند. به هیچ‌وجه آنتی‌بیوتیک به‌صورت خودسرانه مصرف نشود، زیرا در مواردی ممکن است باعث بروز عواقب جبران ناپذیری در سلامتی بچه شود یا این فرض که ممکن است با افزایش سن، کودک خودبه‌خود خوب شود، منتظر خوب شدن تدریجی بیماری نباشند و حتماً نسبت به درمان به موقع اقدام کنند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #16
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  يك متخصص گوش و حلق و بيني:
  برزگي لوزه سوم در رشد فك و بيني كودك اختلال ايجاد مي‌كند


  يك متخصص گوش و حلق و بيني گفت: بزرگي بيش از حد لوزه سوم باعث ايجاد اختلال در رشد فك و بيني كودك مي‌شود و او به راحتي نمي‌تواند نفس بكشد.

  دكتر ابراهيم آذري زنجاني در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا، افزود: ‌بزرگي لوزه سوم باعث مي‌شود كه فك و دندانهاي بالاي كودك جلوتر از حد معمول بيايد. علاوه بر آن، شبها اكسيژن به اندازه كافي به بدن كودك نرسد و در نتيجه او در طول روز خواب آلود است.

  اين متخصص گوش و ‌حلق و بيني درباره راه تشخيص بزرگي بيش از لوزه سوم گفت: دهان اين گونه كودكان معمولا موقع خواب باز مي‌ماند و با دهان باز تنفس و خرخر مي‌كند. صورت و بيني اين كودكان كشيده است و دندانهاي بالاي آنها نسبت به دندانهاي پايين بيشتر ديده مي‌شود.

  وي در ادامه درباره علت مداوم چرك كردن لوزه‌هاي برخي از افراد بزرگسال گفت: اين مشكل مربوط به لوزه‌هاي كامي است. اين لوزه‌ها كه در حلق هستند و ديده مي‌شوند، ‌معمولا سوراخ دارند اما سوراخ‌هاي لوزه‌هاي برخي از افراد بيشتر است و در آن ماده سفيد رنگي جمع مي‌شود كه باعث بد بو شدن دهان مي‌شوند.

  آذري زنجاني در پايان گفت: لوزه‌هاي اين گونه افراد شياردار هستند و اگر اين بيماران سالانه بيش از دو - سه بار دچار آنژين چركي شوند بايد تحت عمل جراحي قرار گيرند تا اين لوزه‌ها ازبدن آن‌ها خارج شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #17
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  جراحي لوزه باعث اضافه وزن مي‌شود!

  ايسنا: عمل جراحي لوزه به مصرف بيشتر کالري و در نتيجه اضافه وزن منجر مي‌شود. دانشمندان آمريکايي در پژوهشي به بررسي افرادي که عمل لوزه انجام داده بودند، پرداختند. اين افراد براساس تعادل يا اضافه وزنشان انتخاب شدند. اختلالات تنفسي به هنگام خواب، متداول‌ترين دليل عمل لوزه آنها بود. طبق يافته‌هاي به دست آمده،عمل لوزه باعث مي‌شود تا اين افراد کالري‌ بيشتري مصرف کنند. از ديگر نتايج اين تحقيق اين بود که کودکان مبتلا به ورم مزمن لوزه با اشکال در بلعيدن غذا مواجه مي‌شوند که اين مساله به جذب کمتر کالري مي‌انجامد. محققان بر اين باورند افرادي که در دوران کودکي عمل جراحي لوزه داشته‌اند، بيشتر در معرض ابتلا به چاقي قرار دارند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #18
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  لوزه سوم در كودكان درصد ابتلا آنها به سینوزیت را افزایش می‌دهد

  یك متخصص اطفال گفت: كودكانی كه لوزه سوم در آنها بزرگ شده چاره‌ای جز باز كردن مداوم دهان برای تنفس ندارند؛ این مسئله موجب انسداد بینی شده و موجب خارج نشدن ترشحات می‌شود كه درصد ابتلا این دسته از كودكان به سینوزیت را افزایش می‌دهد.
  سلامت نیوز : یك متخصص اطفال گفت: كودكانی كه لوزه سوم در آنها بزرگ شده چاره‌ای جز باز كردن مداوم دهان برای تنفس ندارند؛ این مسئله موجب انسداد بینی شده و موجب خارج نشدن ترشحات می‌شود كه درصد ابتلا این دسته از كودكان به سینوزیت را افزایش می‌دهد.

  احمد هاشمی در گفت‌وگو با فارس در خصوص لوزه سوم در كودكان اظهار داشت: لوزه سوم، لوزه‌ای است كه در پشت حفره بینی و در داخل دهان قرار دارد.

  وی گفت: در همه كودكان لوزه سوم وجود دارد اما در بعضی از كودكان ممكن است بزرگ شود و همین امر منجر به بسته شدن حفره بینی از عقب حفره می‌شود.

  این متخصص اطفال ادامه داد: از آنجایی كه لوزه سوم منجر به باز ماندن دهان كودك می‌شود، خشك شدن دهان، از خواب پریدن یا انسداد كامل بینی را برای كودك به وجود می‌آورد؛ در این شرایط برای درمان چاره‌ای جز عمل برای كودك وجود نخواهد داشت.

  هاشمی با بیان اینكه كودكانی كه لوزه سوم در آنها بزرگ شده چاره‌ای جز باز كردن مداوم دهان برای تنفس ندارند، افزود: این مسئله موجب انسداد بینی شده و از طرفی مانع از خارج شدن ترشحات می‌شود از این رو درصد ابتلا این دسته از كودكان به سینوزیت را افزایش می‌دهد.

  این متخصص اطفال خورخور كردن، باز ماندن دهان هنگام خواب، كسل شدن را از عوارض لوزه سوم در كودكان دانست و افزود: برای پیشگیری ازاین مسائل بهتر است با توجه به نظر پزشك اقدامات جراحی برای كودك انجام شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 9. #19
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  يك متخصص گوش، حلق و بيني:
  بزرگي لوزه سوم موجب کاهش شنوايي مي‌شود


  تحقيقات نشان مي‌دهد؛ تقريبا بيشترين بيماري‌هاي انسان مربوط به گوش، حلق و بيني است؛ چرا که از سرماخوردگي ساده تا تومورهاي وسيع سر و گردن را شامل مي‌شود و از جمله آنها کاهش شنوايي است که بزرگي لوزه سوم مهمترين علت آن به شمار مي‌رود.

  دکتر عليرضا جعفري متخصص گوش، حلق و بيني در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) واحد علوم پزشکي ايران ضمن بيان مطلب فوق افزود: بيماري‌هاي عفوني مجراي فوقاني تنفسي و سينوزيت‌ها بعد از بيماري‌هاي عفوني گوش از بيماري‌هاي شايع اين رشته محسوب مي‌شوند. بنابراين کاهش شنوايي نيز اهميت خاصي مي‌يابد؛ چرا که ممکن است در ابتدا تنها 20 تا 30 درصد شنوايي را کم کند اما در صورت ماندگاري و عدم اقدام به درمان آن به 40 درصد نيز مي‌رسد و مي‌تواند مشکلات جدي براي فرد فراهم کند.

  دبيرانجمن گوش، حلق و بيني در ادامه ضمن اشاره به اين که مهمترين علت اين بيماري بزرگي لوزه سوم است، افزود: خرخر کردن شبانه و آلرژي‌هاي سر و گردن از جمله علائم آن هستند. همچنين بلند کردن صداي تلويزيون يا وسايل صوتي و نشستن نزديک آنها نيز مي‌توانند مهم بوده و علايمي از اين بيماري به شمار روند.

  وي گفت: در صورتي که آنتي بيوتيک تراپي و درمان‌هاي طبي که جزء اولين اقدامات درماني هستند، پاسخ ندهد لازم به ايجاد شکاف و جايگزاري لوله جهت تخليه ترشحات از گوش فرد مي‌باشد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 10. #20
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  بهترين سن براي جراحي لوزه سوم

  ديروز که براي بردن آرين، به خانه مادرم رفته‌ بودم، دختردايي‌ام، افسانه، و پسرکوچولويش، شايان، را ديدم. از آخرين باري که شايان را ديده بودم کمي تپل‌تر شده بود و برعکس هميشه که خواب‌آلود و بي‌حوصله بود داشت با آرين شيطنت مي‌کرد...

  از افسانه پرسيدم: «چه کار کردي که پسرت کمي وزن گرفته و بالاخره از اون لاغري رها شده؟!» افسانه هم با خنده گفت: «دو ماه پيش بالاخره لوزه‌اش را عمل کرديم.»

  دکتر مي‌گفت همه بي‌حالي و جثه ضعيف و رنگ‌پريده‌اش و حتي بي‌قراري‌هاي شبانه شايان به خاطر لوزه سوم او بوده است. بالاخره با کمک دکتر ما متوجه شديم علت بروز اين مشکل لوزه چه بوده است و دکتر ضمن توصيه به رفع عامل تحريک‌کننده لوزه و حلق‌اش تصميم گرفت، لوزه را جراحي کند و بردارد.

  دکتر مي‌گفت: «اگر عامل محرک حلق را رفع نکنيد، حتي جراحي نيز بي‌فايده است و دوباره مشکل عود خواهد کرد.» با تعجب از او پرسيدم: «چه عاملي مي‌تواند باعث تحريک حلق و لوزه يک بچه زير سه سال شود!؟»

  افسانه گفت: «باور نمي‌کنيد، اگر بگويم همه بچه‌هاي تهراني به خاطر آلودگي هوا در ريسک خطر تحريک حلق هستند. براي همين دکتر مي‌گفت بايد در مورد برطرف کردن ديگر عوامل محيطي، نهايت تلاش‌مان را بکنيم، همان‌طور که مي‌داني پدر شايان سيگار مي‌کشد. با اينکه او هرگز در خانه سيگار نمي‌کشد اما معمولا به محض رسيدن از سرکار، شايان را در آغوش گرفته و مي‌بوسد. دکتر به ما گفت که همه آلاينده‌هاي مضر و خطرناک دود سيگار، دور لب و صورت سيگاري‌ها باقي مي‌ماند و در درجه اول، والدين به خاطر بچه‌هايشان هم که شده، بايد سيگار را ترک کنند و يا لااقل، بعد از شستشوي صورت با آب و صابون، آنها را ببوسند.»

  من در مورد جراحي، به دليل سن کم شايان نگران بودم اما دکتر گفت: «بهترين سن براي جراحي لوزه سوم از صد روزگي تا سه سالگي است. اگر بدانيد که در پي به تعويق افتادن درمان چه مشکلاتي در انتظار فرزند شما است، بي‌درنگ و بدون نگراني بابت خطرات احتمالي، جراحي را مي‌پذيريد.»

  افسانه از عوارض به تعويق انداختن درمان چيزي نپرسيده بود. اين مطلب خيلي مهم بود. به همين خاطر، من براي کسب اطلاعات بيشتر، با دکتر کامروا که از کارشناسان همراه سلامت است،‌ تماس گرفتم و از ايشان قول گرفتم که يادداشتي در اين زمينه براي خوانندگان «سلامت» بنويسند.

  هفته نامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت