جستجو در سایت توسط گوگل

صفحه 1 از 4 123 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج 1 تا 10 از 33 مجموع

موضوع: لوزه سوم (مقالات و گزارشات)

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض لوزه سوم (مقالات و گزارشات)

  ماموريت لوزه‌ها كي به پايان مي رسد
  لوزه‌ها جزئي از دستگاه ايمني بدن هستنداما اگر پزشك برداشتن لوزه‌ها را به صلا‌ح مي‌بيند، نبايد بترسيد.


  لوزه‌ها جز دستگاه لنفاوي بدن هستند كه وظيفه مقابل بدن با عفونت‌ها را به‌عهده دارد
  اسم لوزه به گوش همه ما رسيده است، احتمالا اسم لوزه سوم را هم شنيده‌ايم، اما اين لوزه چيست كه گاهي مي‌تواند باعث دردسر شود و پاي يك بچه چهار - پنج ساله را به اتاق عمل بكشاند؟
  لوزه‌ها، 2 توده به‌اندازه يك زيتون هستند كه در عقب دهان و در دو طرف زبان قرار دارند. وقتي‌ لوزه‌ها كوچك هستند، مثلا در شيرخواران يا بزرگسالان به سختي مي‌توان آنها را ديد، ولي در سنين كودكي كه لوزه‌ها بزرگ مي‌شوند، به‌راحتي مي‌توان آنها را در انتهاي دهان مشاهده كرد.
  لوزه‌ها جزء دستگاه لنفاوي بدن هستند كه وظيفه مقابله بدن با عفونت‌ها را به‌عهده دارد. پس لوزه‌ها بخشي از سيستم ايمني ما هستند. با اين حساب چطور مي‌توان آنها را برداشت؟ آيا در ايمني بدن اختلالي ايجاد نمي‌شود؟ مطالعات انجام شده، در بين افرادي كه لوزه‌هايشان برداشته شده و كساني كه لوزه‌ داشتند، نشان داده است كه ميزان شيوع عفونت و بدخيمي در كساني كه لوزه‌هايشان را برداشته‌اند، افزايش نيافته و به‌نظر مي‌رسد كه اگرچه لوزه‌ها جزئي از سيستم ايمني بدن هستند، ولي نبود آنها در كل كار اين سيستم اختلالي ايجاد نمي‌كند. لوزه سوم كه اسم درست آن آدنوئيد است، يك توده لنفي ديگر است كه بين دو لوزه قبلي قرار مي‌گيرد، جاي اين توده در عقب سقف دهان است و به همين خاطر فقط با وسايل مخصوص مي‌توان آن را ديد. اگر آدنوئيد بزرگ شود، راه عبور هوا از بيني را مسدود مي‌كند.
  لوزه‌ها و آدنوئيد، چه تاثيري بر سلامت كودك دارند؟
  هوا از طريق مسيري به نام راه هوايي كه از بيني شروع مي‌شود و از حلق و ناي مي‌گذرد، به ريه‌ها مي‌رسد و باعث انجام عمل تنفس مي‌شود. لوزه‌ها و آدنوئيد با ايجاد يك حلقه بافتي در حلق اين مسير را احاطه مي‌كنند. حال اگر لوزه‌ها و يا آدنوئيد بزرگ شوند، در مسير عبور هوا از حلق اختلال ايجاد مي‌شود. در حالت بيداري حتي اگر لوزه و آدنوئيد خيلي هم بزرگ شوند، در تنفس كودك مشكلي ايجاد نمي‌شود، هرچند كه علايمي مثل گرفتگي بيني، حرف‌زدن تودماغي و بازنگهداشتن دهان براي تنفس مي‌تواند ايجاد شود، اما در هنگام خواب چون عضلات حلق شل مي‌شوند، مشكل كودك آشكارتر مي‌شود. در اين هنگام از طرفي عضلات حلق شل شده‌اند و از طرف ديگر جريان هوا به‌علت تنگي مسير كاهش يافته است، در نتيجه راه عبور هوا كاملا مسدود مي‌شود و كودك ديگر قادر به نفس‌كشيدن نيست. بعد از چند ثانيه از قطع تنفس، كودك به‌طور نسبي هوشيار مي‌شود. سفتي عضلات بر مي‌گردد و گلو دوباره باز مي‌شود و صدايي شبيه آه‌كشيدن ايجاد مي‌شود.
  در طول يك خواب شبانه، اين چرخه چندين بار تكرار مي‌شود و به همين علت كودكاني كه لوزه بزرگ دارند، از يك خواب راحت و آرام محروم هستند. خرخركردن در خواب هم در بچه‌ها مي‌تواند از علايم بزرگي لوزه‌ها باشد. در اين حالت در اثر عبور هوا از مجاري هوايي و لرزش بافت نرم در عقب حلق صداي خروپف ايجاد مي‌شود.

  عفونت لوزه‌ها
  اگر لوزه‌ها عفوني شوند، رنگ‌ آنها قرمزتر شده و متورم مي‌شوند و گاهي غشاي سفيد يا زردرنگي روي آنها را مي‌پوشاند. در اين حالت مشكلي كه براي كودك ايجاد مي‌شود گلودرد است. اگر عفونت لوزه‌ها به‌طور مكرر ايجاد شود، با برداشتن لوزه‌ها مي‌توان آن را درمان كرد. اگر كودك از هر نظر سالم باشد و فقط مشكلش بزرگي بيش از حد لوزه‌ها باشد، با انجام عمل جراحي و برداشتن لوزه بيش از 90 درصد مشكلات تنفسي او در هنگام خواب برطرف مي‌شود. البته در چند روز اول بعد از عمل، به‌علت التهاب ممكن است اين بهبودي كاملا آشكار نباشد ولي بعد از گذشت چند روز با كمتر شدن تورم، بهبودي كاملا مشهود خواهد بود. در كودكاني هم كه به‌طور مكرر دچار گلودرد و عفونت لوزه مي‌شوند، برداشتن لوزه‌ها و آدنوئيد، باعث كاهش دفعات گلودرد مي‌شود، اما اين به معني آن نيست كه كودك ديگر سرما نمي‌خورد و گلودرد نمي‌شود، بلكه فقط تعداد دفعات آن نسبت به قبل بسيار كم مي‌شود.

  آيا برداشتن لوزه‌ها عمل سختي است؟
  در نظر اول شايد براي كودك و حتي پدر و مادرها، پيشنهاد برداشتن لوزه‌ها ترسناك باشد اما واقعيت اين است كه اين عمل يك جراحي ساده است كه از طريق دهان انجام مي‌شود و بنابراين هيچ برش يا بخيه‌اي بر روي پوست وجود ندارد و اگر پس از عمل مشكل در تنفس وجود نداشته باشد و كودك بتواند خوب بنوشد و بخوابد، مي‌تواند از بيمارستان مرخص شود. پس از عمل تا 2 هفته كودك نبايد غذاهاي تحريك‌كننده مثل چيپس و پفك و.... را بخورد در عوض مي‌توان به كودكي كه لوزه‌اش را عمل كرده، مرتب بستني داد، چون هم ازنظر غذايي مفيد است و هم به‌علت سردبودن باعث كاهش تورم و درد كودك مي‌شود. قبلا در دو هفته اول پس از عمل به‌طور انحصاري از مايعات استفاده مي‌شد كه امروزه هم توصيه مي‌شود، اما بيمار مجبور نيست كه فقط مايعات بخورد.
  در دو هفته اول پس از عمل ممكن است گلودرد وجود داشته باشد و يا كودك مزه بدي در دهانش احساس كند و يا در ساعات اول پس از عمل گوش درد داشته باشد، كه همه اينها گذرا است و خود به خود بهبود مي‌يابد ولي اگر شديد باشند مي‌توان از مسكن استفاده كرد. در مجموع بايد گفت كه برداشتن لوزه‌ها و آدنوئيد، عمل جراحي ساده‌اي است كه اگرچه پدر و مادرها ممكن است رغبتي به انجام آن نداشته باشند ولي وقتي متخصص گوش و حلق و بيني به‌علت مشكلات مختلف تنفسي و عفوني آن را به صلاح كودك مي‌بيند، نبايد از آن ترسيد و بايد اين عمل را انجام داد.‌
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  عفونت لوزه ها



  نویسنده : دکتر «محمدمهدي قاسمي»-متخصص گوش و حلق و بيني

  همه ساله در فصول سرد و معتدل بيماري‌هاي عفوني دستگاه تنفس فوقاني شيوع پيدا مي‌کند و در اين ميان عفونت لوزه‌ها يکي از مسائل سوءال‌برانگيز خانواده‌ها محسوب مي‌شود.
  لوزه‌ها بخشي از سيستم لنفاوي بدن هستند که به صورت دو توده در طرفين حلق واقع شده‌اند و به عنوان يک عضو از سيستم دفاعي بدن انجام وظيفه مي‌کنند بدين شکل که باکتري‌ها و ويروس‌هاي ورودي به گلو را به دام انداخته و آنتي‌بادي‌هايي رابراي مقابله با عفونت‌ها توليد مي‌کنند.






  لوزه‌ها در زمان تولد کوچک هستند و در دوران کودکي معمولا بزرگ و در بلوغ اغلب کوچک‌تر مي‌شوند. به طور طبيعي اين اعضاي لنفاوي به پيشگيري از انتشار عفونت از سينوس‌ها، دهان و گلو به ساير قسمت‌هاي بدن کمک مي‌کنند.

  لوزه‌ها در زمره غدد لنفاوي هستند که به تعداد بسيار زياد در سرتاسر بدن وجود دارند، تفاوت لوزه‌ها با ديگر غدد لنفاوي اين است که مشخصا به صورت غدد لنفاوي بيرون از سطح مخاط يا پوست به صورت مستقل در حلق ظاهر شده و در دو طرف ديواره ورودي حلق جاي گرفته‌اند.




  يک غده لنفاوي ديگر نيز تحت عنوان لوزه سوم يا آدنوئيد در ديواره فوقاني حلق در مجاورت قسمت خلفي بيني واقع شده است.

  عموما در کودکان اين غدد تحت تاثير فعاليت برخي ميکروب‌هاي موجود در دهان که معمول‌ترين آنها استرپتوکوک مي‌باشد، تحريک و عفوني مي‌شوند. اين ميکروب که مشخصا لوزه‌ها را درگير مي‌کند منجر به بروز بيماري تحت عنوان تونسيليت ( التهاب لوزه‌ها) يا آدنوئيديت ( عفونت لوزه سوم) مي‌شود. عفونت حاد حلق و لوزه مي‌تواند در هر سني اتفاق بيفتد اما در سنين زير 6 سال شايع‌تر است.

  در کودکان لوزه‌ها عموما از حد معمول بزرگترند اما اين بزرگي هميشه نشانه بيماري و لزوم انجام عمل جراحي نيست. اما اگر موارد بروز عفونت در لوزه و لوزه سوم به بيش از 6 نوبت در سال برسد و وخامت و تب ناشي از آن نيز به حدي باشد که کودک را دست‌کم يک يا دو روز و حتي بيشتر از رفتن به مدرسه باز دارد، در اين صورت بايد عمل برداشتن لوزه‌ها انجام شود زيرا عفونت مکرر ناشي از آن مي‌تواند سيستم‌هاي ديگر بدن همچون قلب را تحت تاثير قرار دهد و منجر به بروز روماتيسم قلبي، نارسايي کليه‌ها و روماتيسم حاد مفصلي شود.

  * دلايلي که انجام عمل جراحي لوزه را الزامي مي‌کنند :
  لوزه‌ها ممکن است در برخي افراد به حدي بزرگ باشند که راه هوايي بيني و حتي راه غذايي را مسدود کنند که اين حالت به نوبه خود منجر به بزرگ شدن قلب مي‌شود چرا که تعداد تنفس ها بالا مي‌رود و ميزان اکسيژن ارسالي به خون کاهش مي‌يابد در نتيجه قلب به واسطه نياز به فعاليت بيشتر، بزرگتر مي‌شود.
  ديگر عارضه مشکل‌ساز براي لوزه‌ها عفونت آبسه است که معمولا در افراد بالغ و مسن‌ترها شايع‌تر مي‌باشد. در اين وضعيت حين عمل شکافتن آبسه، لوزه‌ها نيز برداشته مي‌شوند.

  مورد ديگري که عمل برداشتن لوزه را جايز مي‌کند، وجود ميکروب ديفتري درون لوزه‌هاست. در اين حالت خود فرد سالم است اما لوزه‌هايش حامل بيماري ديفتري مي‌باشند.



  * تاثير عمل برداشتن لوزه‌ها بر سيستم دفاعي بدن
  لوزه‌ها تنها بخشي از سيستم دفاعي بدن ما هستند و برداشتن آنها درصورت عدم امکان ادامه فعاليت و بيمار شدن نيز خللي در عملکرد کل سيستم ايجاد نخواهد کرد اما ذکر اين نکته ضروري است که تنها در صورت وجود يکي از فاکتورهاي ياد شده، بايد عمل برداشتن لوزه را به عنوان يک گزينه درماني مد نظر قرار دهيم زيرا اغلب کودکان داراي لوزه‌هاي بزرگ و مبتلا به گرفتگي بيني، در اصل از عوامل آلرژيک رنج مي‌برند.
  در بيش از 80 درصد اين اطفال در صورت مصرف کافي آنتي هيستامين و ديگر داروهاي ضد حساسيت شاهد کوچک‌شدن لوزه‌ها، باز شدن راه تنفس و از بين رفتن نياز به جراحي خواهيم بود. متاسفانه در خانواده‌ها عموما علائم آلرژيک به سرماخوردگي و لوزه درد نسبت داده ‌مي‌شود و عفونت مخاط حلق و بيني با عفونت لوزه‌ها اشتباه گرفته مي‌شود.
  در واقع در ذهن اکثر پدر و مادرها اين تصور غلط شکل گرفته که بروز نشانه‌هايي همچون گلودرد، آبريزش بيني و سرفه، بيانگر ابتلاي کودک به عارضه سرماخوردگي است درحالي که اين علائم مشخصه‌هاي آلرژي هستند و تنها زماني مي‌توانيم بگوييم کودک دچار سرماخوردگي و لوزه درد شده که تب و لرز داشته باشد و از عهده انجام فعاليت‌هاي اجتماعي برنيايد.

  حفره حفره شدن لوزه‌ها را عارضه‌اي مختص بالغين است و براي رفع اين عارضه که مي‌تواند به دليل تجمع موادغذايي درون حفره‌هاي لوزه به بوي بد دهان بينجامد، بايد از داروهاي ضد حساسيت به ميزان کافي و به مدت لازم ( حداقل 20 روز) استفاده شود اما در صورت عدم امکان کنترل با دارو، اين افراد در قالب دارندگان انديکاسيون نسبي براي عمل جراحي برداشتن لوزه قلمداد مي‌شوند.

  جراحي لوزه از نظر پزشکي عمل ساده‌اي است که امروزه با روش‌هايي همچون ليزر و الکتروفرکوئنسي انجام مي‌گيرد. در کودکان طي عمل جراحي لوزه‌ها، لوزه سوم نيز معمولا برداشته مي‌شود و البته از سن 12-10 سالگي به بعد خود به خود لوزه سوم تحليل مي‌رود.
  از هر 100 هزار لوزه جراحي شده ممکن است تنها يکي خونريزي کند. تصور رايج مبني بر تغيير صدا و نحوه سخن گفتن کودک نيز به لحاظ علمي صحت ندارد و صرفا در روزهاي نخست پس از عمل به واسطه درد مقطعي، کودک قادر به اداي صحيح کلمات نيست. البته 80 درصد کساني که درگير مشکل لوزه هستند، مي‌توانند اين عارضه خود را با آنتي هيستامين کنترل کنند و نيازي به عمل جراحي ندارند.
  * اگر موارد بروز عفونت در لوزه و لوزه سوم به بيش از 6 نوبت در سال برسد و وخامت و تب ناشي از آن نيز به حدي باشد که کودک را دست‌کم يک يا دو روز و حتي بيشتر از رفتن به مدرسه بازدارد، در اين صورت بايد عمل برداشتن لوزه‌ها انجام شود
  * لوزه‌ها تنها بخشي از سيستم دفاعي بدن ما هستند و برداشتن آنها در صورت عدم امکان ادامه فعاليت و بيمار شدن نيز خللي در عملکرد کل سيستم ايجاد نخواهد کرد
  * در بيش از 80 درصد اطفال در صورت مصرف کافي آنتي هيستامين و ديگر داروهاي ضد حساسيت شاهد کوچک شدن لوزه‌ها، باز شدن راه تنفس و از بين رفتن نياز به جراحي خواهيم بود
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  گرفتاري‌هاي لوزه سوم



  دكتر حميد عمادي، متخصص عفوني

  در ميان اعضاي خانواده‌تان كسي را داشته‌ايد كه لوزه‌هاي خود را جراحي كرده باشد؟ يا حتي خودتان به دليل عفونت اين ناحيه مجبور شده‌ايد زير تيغ جراحي برويد؟ درباره وظايف آنها در بدن چه مي‌دانيد و اينكه هدف خداوند از خلقت‌شان چه بوده است؟

  اكثر ما حداقل نام لوزه را شنيده‌ايم اما نمي‌دانيم كه اين اعضا چه كارهاي مهمي ‌در بدن‌مان انجام مي‌دهند. در حقيقت لوزه‌ها سربازهاي بدن در دهان هستند. آنها در بدو ورود هر ماده غذايي، جلوي ميكروب‌هاي احتمالي را كه ممكن است از طريق غذا وارد بدن‌مان شوند، مي‌گيرند. شايد باورتان نشود اگر بگوييم كه لوزه‌ها قسمتي از سيستم دفاعي بدن‌مان را تشكيل مي‌دهند و مانند غدد لنفاوي، بدن را در برابر هجوم ميكروب‌ها محافظت مي‌كنند. در حقيقت آنها مانند پاسگاه‌هاي مراقبتي هستند كه هر عامل خارجي كه مي‌خواهد از طريق دهان وارد بدن شود، بررسي كرده و بعد اجازه ورود مي‌دهند.

  اما چرا لوزه‌ها عفونت مي‌كنند؟ از آنجايي كه آنها جزئي از سيستم رتيكولواندوتليال (سيستم‌دفاعي كه طحال، غدد لنفاوي و كبد نيز جزئي از آن به حساب مي‌آيند) هستند در فعاليت‌هاي دفاعي نقش دارند، به اين ترتيب كه با ورود هر نوع عفونتي تحريك شده و شروع به توليد گلبول سفيد مي‌كنند و با عامل ميكروبي مبارزه كرده و آن را از پاي در مي‌آورند، البته در اين بين بزرگ هم مي‌شوند. اما گاهي اوقات اين عفونت‌ها آن‌قدر زياد مي‌شوند كه ديگر لوزه‌ها ياراي مقاومت در برابر آنها را نداشته و اين موضوع موجب مي‌شود كه فرد به طور مرتب، تب كند و نتواند به راحتي نفس بكشد، زيرا لوزه‌ها آن‌قدر بزرگ شده‌اند كه جلوي راه بيني را گرفته‌اند. درباره لوزه سوم چه‌قدر اطلاعات داريد؟ همان‌طور كه گفتيم، لوزه‌ها مانند غدد لنفاوي عمل كرده و در هر نقطه‌اي از بدن وجود دارند. اما نوعي كه بيش از اندازه دچار التهاب مي‌شود لوزه‌اي است كه در مدخل ورودي بيني و دهان قرار داشته و به لوزه سوم شهرت دارد. اين لوزه در صورت عفوني شدن آن‌قدر بزرگ مي‌شود كه جلوي مجاري تنفسي را گرفته و نفس كشيدن را مشكل مي‌سازد. در اين هنگام است كه لوزه‌ها با كوچك‌ترين عامل ميكروبي تحريك شده و علائم عفونت را در فرد به طور مرتب ظاهر مي‌كنند. اغلب اين حالت در بچه‌ها ديده مي‌شود و بزرگ شدن لوزه‌ها در اين گروه سني آنها را مجبور مي‌كند تا با دهان نفس بكشند. پيش از اين، پزشكان با روبه‌رو شدن با فردي كه لوزه سوم داشت، به سرعت جراحي را پيشنهاد مي‌كردند و عمل جراحي تونزيلكتومي‌انجام مي‌شد و به طور كلي لوزه‌ها را از بدن خارج مي‌كردند. در حالي كه امروزه اين عمل جراحي سخت‌گيرانه‌تر انجام مي‌شود زيرا لوزه‌هاي مذكور جزئي از سيستم دفاعي بدن به حساب مي‌آيند كه تا مجبور نشويم، نبايد آنها را از بدنمان خارج كنيم مگر موارد بسيار نادر و عفونت‌هاي بسيار شديد. اما نكته بسيار مهمي‌كه وجود دارد آن است كه با وجود بزرگ شدن لوزها در دوران كودكي، با شروع دوران بلوغ در همين افراد لوزه‌ها كوچك مي‌شوند. به اين ترتيب، اگر افراد بتوانند تحمل كنند، بعد از بلوغ اين بزرگ شدن‌ها فروكش كرده و مشكل خود به خود حل مي‌شود، فقط بايد كمي ‌صبر كرد.‌
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  نفس‌هاي ناموزون لوزه سومي‌ها
  جام جم آنلاين: سرماخوردگي مداوم، خرخر كردن‌هاي شبانه و بي‌اشتهايي از علايم هشداردهنده‌اي است كه به محض مشاهده در كودكان نبايد بسادگي از كنار آن گذشت و با مراجعه به پزشك و تشخيص به‌موقع التهاب لوزه‌ها، مي‌توان با نسخه‌اي ساده، اين بيماري را درمان كرد.
  پزشكان متخصص معتقدند در غير اين صورت براي درمان اين بيماري گاه كار به مصرف آنتي‌بيوتيك، تزريق و حتي عمل جراحي كشيده مي‌شود.

  دكتر عليرضا قدسي‌زاد، جراح و متخصص گوش و حلق و بيني در گفتگو با «جام‌جم» اظهار مي‌كند: لوزه نوعي بافت لنفاوي است كه معمولا تا 5 سالگي در كودكان رشد كرده و پس از اين سن، كم‌كم تحليل مي‌رود.
  به گفته وي بافت لوزه در 3 قسمت از ناحيه گلو قرار گرفته است؛ يكي در دو ناحيه لوزه‌هاي طرفين كه همه مي‌توانند آن را در آيينه بينند (لوزه‌‌هاي كامي)‌ كه معمولا اين لوزه‌ها نسوجي هستند كه به عنوان نگهبانان بدن در مقابل حملات ميكروبي و سرماخوردگي‌ها متورم مي‌شوند و با تب و لرز و علايم عمومي همراه است كه در اين شرايط اگر كودك سالانه بيش از 3 بار دچار آنژين چركي يا التهاب لوزه‌ها (چركي)‌ شود، بايد هر چه سريع‌تر نسبت به برداشتن لوزه‌ها اقدام كرد و لوزه سوم كه بافت نسج لنفاوي است و گلبول‌هاي سفيد (سربازان بدن)‌ در اين نسج قرار دارند.

  گفتني است طبق نظر پزشكان متخصص اگر وجود لوزه‌ها، مشكلي در تنفس ايجاد نكرد، احتياجي به برداشتن آن نيست ولي برداشتن لوزه در بزرگسالان بيشتر به دليل بوي بد دهان است كه به علت گير كردن مواد غذايي در كريپت‌هاي لوزه (لابه‌لاي آن نسوج)‌ بوي بد دهان ايجاد مي‌‌شود.

  اين پزشك متخصص گوش و حلق و بيني مي‌افزايد: لوزه سوم همان بافت لوزه‌هاي كامي است كه در پشت بيني و زبان كوچك قرار گرفته است كه براي ديدن آن احتياج به گرفتن عكس از نيم‌رخ كودك است.

  علايم و عوارض لوزه سوم‌

  دكتر قدسي‌زاد، خر و پف‌هاي شبانه، با دهان باز خوابيدن، اشتهاي كم و تو دماغي صحبت كردن را از علايم لوزه سوم (لوزه حلقي)‌ بيان كرده و يادآور مي‌شود: در صورت عدم درمان به موقع اين عارضه، مشكلات تنفسي و كاهش شنوايي به دليل جمع شدن مايع پشت پرده گوش به وجود خواهد آمد و مي‌توان يكي از مهم‌ترين علل سينوزيت در كودكان را لوزه سوم ذكر كرد كه نخستين قدم در بهبود آن برداشتن لوزه سوم بزرگ است.

  تغيير شكل فك و صورت يكي از مهم‌ترين عوارض اين بيماري است كه شخص به دليل تنفس از راه دهان، دهانش همانند دهان ماهي نيمه باز و بيني‌اش كوچك مي‌ماند كه اين نوع قيافه، به قيافه آدنوئيد (لوزه سومي)‌ معروف است كه اولين راه پيشنهادي، راديولوژي و گرفتن عكس از نيم‌رخ است كه در صورت بزرگ بودن لوزه، بيمار بايد عمل جراحي شود.

  دكتر قدسي‌زاد ضمن اشاره به اين مطلب مي‌افزايد: «تب رماتيسمي» يكي از مهم‌ترين و خطرناك‌ترين عوارض اين بيماري است كه در آن بافت دريچه‌هاي قلبي بر اثر رسوب آنتي‌ژن ميكروبي درگير مي‌شود كه معمولا در اين شرايط بدن به اين آنتي‌ژن پاسخ داده و رسوب بر اثر مقابله بدن با ميكروب به وجود آمده و دريچه‌هاي قلب را بتدريج ضخيم و دچار تنگي مي‌كند.

  گفته مي‌شود در معاينات افرادي كه دچار آنژين چركي مي‌شوند، زنجيره‌هاي لنفاوي جلوي گردن، همانند دانه‌هاي تسبيح بزرگ شده و موجبات ترس و دلهره والدين را فراهم مي‌آورد در صورتي كه اين دانه‌ها بافت‌هاي دفاعي بدن را تشكيل مي‌دهند و آنچه مهم است كنترل و كاهش تب در كودكان است كه در اين مواقع پاشويه و مصرف قرص و قطره استامينوفن الزامي است.

  اين پزشك متخصص، كشت گلو را در درمان‌هايي كه به آنتي‌بيوتيك پاسخي نمي‌دهند بسيار مهم خوانده و خاطرنشان مي‌كند؛ برخي ميكروب‌ها به آنتي‌بيوتيك‌ها پاسخ نمي‌دهند، در نتيجه بهترين راه استفاده از ساير داروهاست كه طبق نظر پزشك تجويز مي‌شود.

  به گفته وي زكام را نبايد با آنژين چركي اشتباه گرفت، چراكه در بيماري زكام، ويروس نقش دارد، در صورتي كه در آنژين‌هاي چركي، برخي از ويروس‌ها باعث بروز اين بيماري مي‌شوند، ولي مي‌توان بدن درد، دردهاي عضلاني، استخواني، بي‌حالي و بي‌اشتهايي را از علايم آنژين چركي ذكر كرد. همچنين ديده شده است كه برخي از اين آنژين‌هاي چركي همراه با دانه‌هاي «مخملك» همراهند.

  توصيه‌هاي پزشكي‌

  گاهي كودكان تا ساليان سال از راه دهان تنفس مي‌كنند و والدين اين رفتار او را پاي آلرژي و حساسيت مي‌گذارند كه اشتباهي سخت مهلك است، چراكه ممكن است با گذشت زمان، گوش كودك سنگين شده و از آنجا كه دندان‌ها در معرض مستقيم هوا قرار مي‌گيرند، بزاق قدرت پوشش اين دندان‌ها را نداشته و پوسيدگي و به همراه آن از رديف خارج شدن دندان‌ها رخ مي‌دهد، دكتر قدسي‌زاد با بيان اين مطلب اظهار مي‌كند؛ برداشتن لوزه سوم كودكان ظرف مدت چند دقيقه همراه با بيهوشي عمومي، بدون هيچ‌گونه خونريزي شديد انجام مي‌شود.وي همچنين اين بيماري را نوعي بيماري فاميلي و نه بيماري ارثي معرفي مي‌كند كه بيماري «زكام» مي‌تواند يكي از عوامل تشديدكننده آن محسوب شود.

  دستورهاي بعد از عمل جراحي‌

  متخصصان بر اين عقيده‌اند كه كودك پس از انجام عمل جراحي لوزه سوم مي‌تواند با استراحت، نوشيدن مايعات سرد به مدت يك هفته و از هفته دوم خوردن غذاهاي نرم، شستن مرتب دهان با سرم شستشو، مصرف داروهاي تجويز شده شامل آنتي‌بيوتيك و مسكن و مراجعه فوري به پزشك در صورت تب بالاي 38 درجه و تهوع، سلامتي خود را به دست آورد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  یک موجود مزاحم و اضافی در دهان


  نگاهی به ساختار و عملکرد لوزه ها



  جراحی لوزه ها، شایع ترین عمل جراحی در سنین کودکی است و بسیاری از افراد، جراحی لوزه ها را در خود یا اطرافیان شان تجربه کرده اند. بستنی و آبمیوه خنک بعد از عمل هم برای خیلی ها آشناست. ولی آیا باید همیشه با لوزه ها به عنوان یک موجود مزاحم و اضافی برخورد کرد؟ نقش و عملکرد واقعی لوزه ها چیست و چه زمان باید آنها را با جراحی خارج کرد؟
  لوزه ها تجمعاتی از بافت لنفاوی هستند. در این بافت، سلول هایی که اصطلاحاً لنفوسیت نامیده شده و از خانواده گلبول های سفید هستند، در کنار هم قرار گرفته اند و در همان جا، تمایز پیدا کرده و فعالیت های خود را انجام می دهند. در واقع ساختار لوزه ها تا حد زیادی به غده های لنفاوی که در همه مناطق بدن پراکنده اند، شبیه است. نقش اصلی سلول های لنفوسیت، همکاری در عملکرد سیستم دفاعی بدن است. گروهی از آنها، مسوول ساخت و ترشح آنتی بادی ها یا پادتن ها هستند. این مواد، محافظت از ایجاد بیماری های عفونی را برعهده دارند. برای هر عامل عفونی، اعم از باکتری یا ویروس، یک یا چند پادتن اختصاصی ترشح می شود. همین پادتن ها هستند که باعث ناگیرایی برخی از بیماری ها می شوند. به عنوان مثال، هر کس به سرخک یا اوریون مبتلا شده و بهبود یابد، حتی در صورت مواجهه مجدد با ویروس این بیماری ها، دوباره دچار این بیماری ها نمی شود. بسیاری از واکسن ها هم با تحریک ساخت و ترشح پادتن ها توسط سلول های لنفوسیت عمل می کنند.
  معروف ترین لوزه ها، دو لوزه کامی هستند که در دو طرف حلق و در پشت زبان قرار گرفته اند. این دو را معمولاً می توان به راحتی از طریق دهان و با فشردن زبان به سمت پایین مشاهده کرد. به جز این دو، تجمع دیگری از بافت لنفاوی در پشت بینی قرار دارد که مستقیماً از طریق دهان قابل مشاهده نیست و به لوزه سوم یا آدنوئید معروف است. در قائده زبان، بین دو لوزه کامی هم چندین تجمع لنفاوی دیگر وجود دارد که به لوزه های زبانی موسوم هستند. بین لوزه های کامی و لوزه سوم نیز بافت های لنفاوی پراکنده یی وجود دارد که معمولاً اندازه آنها به حدی نمی رسد که با معاینه معمولی و با چشم غیرمسلح قابل مشاهده باشد. همه این لوزه ها در مناطقی قرار گرفته اند که مسیر عبور هوای تنفسی محسوب می شود. همچنین لوزه های کامی و زبانی در مسیر عبور غذا قرار دارند.
  لوزه ها در همه افراد وجود دارد ولی معمولاً در سنین کودکی، اندازه آنها بزرگ تر است و با افزایش سن، ساختار آنها دستخوش تغییر شده و اندازه آنها کاهش می یابد. لوزه ها مانند سایر تجمعات لنفاوی بدن به التهاب و عفونت واکنش نشان می دهند. این واکنش به صورت مهاجرت تعداد بیشتری از سلول ها به لوزه ها و افزایش فعالیت سلول هاست که نمود خارجی آن، تورم و بزرگی لوزه هاست. هر عاملی که در محدوده دهان، حلق و بینی باعث بروز التهاب و عفونت شود، ممکن است واکنش لوزه ها را به همراه داشته باشد. در بسیاری از موارد، عامل اولیه یی که واکنش لوزه ها را در بر داشته است، کشف نمی شود و فقط تورم و بزرگی غیرطبیعی لوزه ها جلب نظر می کند.
  مشکل زمانی بروز می کند که بزرگی لوزه ها منجر به بروز انسداد نسبی در مجاری تنفسی فوقانی شود. تورم لوزه سوم می تواند با مسدود کردن خلف بینی، منجر به انسداد نسبی و در موارد شدید، انسداد کامل راه هوایی بینی شود که این پدیده، بیمار را ناگزیر به تنفس دهانی می کند. در کودکی که در حال رشد است، حذف بینی از راه های هوایی، اثرات مخربی بر شکل گیری ساختار صورت می گذارد. این کودکان در صورتی که قبل از بروز تغییر شکل درمان نشوند، دچار بدشکلی به صورت تورفتگی بخش میانی چهره و همچنین رشد نامنظم دندان ها می شوند. تنفس دائمی از راه دهان، با کاهش دادن رطوبت حفره دهان و حلق، ممکن است باعث پوسیدگی دندان ها، التهاب مخاط ها و همچنین بوی بد دهان شود.
  در دیواره های جانبی حفره خلف بینی، در مجاورت همان محلی که لوزه سوم قرار گرفته است، دریچه هایی وجود دارند که به لوله یا شیپور استاش متصل می شوند. این لوله ها، گوش میانی را به حلق متصل می کنند و نقش آنها، تنظیم فشار هوای پشت پرده گوش است. در برخی موارد، تورم یا التهاب لوزه سوم منجر به کارکرد نامناسب و غیرطبیعی لوله استاش می شود که این امر با اختلال در تنظیم فشار گوش میانی، در نهایت به توکشیدگی پرده گوش و تجمع ترشحات در گوش میانی می انجامد. نتیجه نهایی چیزی نیست جز کاهش شنوایی. بنابراین در همه بیمارانی که در آنها، بزرگی غیرطبیعی لوزه سوم تشخیص داده می شود، لازم است گوش ها نیز به دقت مورد بررسی قرار گیرند.
  تورم لوزه های کامی نیز می تواند در تنفس، تغذیه و تکلم اثرات منفی بگذارد. تورم آنها می تواند منجر به خرخر یا حتی حملات قطع تنفس (آپنه) حین خواب شود. التهاب و عفونت مکرر لوزه ها نیز مشکلات فراوانی را برای گروهی از بیماران ایجاد می کنند. در سطح لوزه های کامی، شیارهایی قرار دارند که در برخی مواقع بیش از اندازه عمیق می شوند. گاهی ذرات غذا یا بافت های مرده یی که از خود لوزه جدا شده اند، همراه با ترشحات نواحی مجاور در این شیارها تجمع کرده و عفونت آنها با باکتری های موجود در دهان و حلق، منجر به ایجاد بوی نامطبوع دهان می شود.
  هرچند لوزه ها در عملکرد دستگاه ایمنی بدن خصوصاً در سنین کودکی دارای نقش هستند، ولی مشکلاتی که تورم یا التهاب مکرر آنها ایجاد می کند، در بسیاری از مواقع سبب می شود از نقش آنها چشم پوشی و آنها را با عمل جراحی خارج کنیم. در واقع بافت های لنفاوی فراوان دیگری در بدن وجود دارند و ثابت نشده است که غیاب لوزه ها، تاثیر قابل توجهی در عملکرد کلی دستگاه ایمنی داشته باشد. برای تصمیم گیری درخصوص جراحی لوزه ها، صرفاً تورم و بزرگی آنها کافی نیست. در صورتی که التهاب مکرر لوزه ها با کارکرد روزمره فرد تداخل داشته باشد یا او را در معرض عوارض دیگر قرار دهد و همچنین در صورتی که انسداد ایجاد شده توسط لوزه ها با تنفس طبیعی تداخل داشته باشد، اقدام به عمل جراحی می شود. اختلالات رشد صورت و دندان ها، مشکلات گوش و همچنین بوی نامطبوع دهان از دیگر مواردی هستند که پس از بررسی های کافی و اثبات ارتباط آنها با لوزه ها می توانند عاملی برای انجام جراحی لوزه ها محسوب شوند.



  دکتر نوید احمدی روزبهانی
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  کودکان و مشکلات لوزه


  لوزه‌ها غدد کوچکي هستند که در ناحيه حلق قرار دارند و محافظت بدن را عليه عوامل خارجي بر عهده دارند. هرگونه عامل محرکي که به حلق وارد شود، موجب تحريک لوزه‌ها مي‌شود.



  اگر دهان کودکتان را باز کنيد؛ مي‌توانيد لوزه‌هاي برجسته او را ببينيد (لوزه‌هاي حلقي و لوزه‌هاي زباني) اما لوزه بيني يا همان لوزه سوم را تنها در يک عکس راديولوژي مي‌توان ديد. علايم لوزه آن‌قدر متنوع است که بايد حتما به پزشک مراجعه کنيد تا تشخيص بدهد آيا زيان آنها از فايده‌شان بيشتر است يا نه و خلاصه چه درماني نياز دارد اما هدف من از نگارش اين يادداشت اين بوده که به والدين هشدار بدهم درمان لوزه سوم را در بچه‌هاي کوچک جدي بگيرند.


  به چهره زرد رنگ و جثه لاغر کودک خود بنگريد؛ او به دليل نداشتن اکسيژن کافي و تنفس دهاني نسبت به همسالانش از نظر رشدي عقب افتاده (بيشتر کودکان پس از درمان سه تا پنج کيلو چاق مي‌شوند) و چه بسا اگر براي درمانش اقدام نکنيد، در آينده به مشکلات فشارخون نيز دچار شود. يادتان باشد که هدف از درمان لوزه سوم، جراحي و برداشتن آن نيست.


  بايد پزشک عامل تحريک‌کننده حلق را شناسايي و درمان کند. خيلي اوقات با دارودرماني، لوزه‌ها را حفظ مي‌کنيم. چون در بچه‌هايي که عامل اصلي برطرف نمي‌شود، لوزه‌ها بعد از جراحي هم عود مي‌کند. اگر پزشک درمان جراحي را در نظر گرفت، واهمه نداشته باشيد.


  از سن صد روزه‌گي تا سه سالگي مي‌توان لوزه‌ سوم را جراحي کرد. اگر پزشک متخصص شرايط را مناسب مي‌داند، اصرار بي‌دليل بر حفظ لوزه‌هاي مشکل‌زا نداشته باشيد. مشکلاتي که به تبع تنفس دهاني و بسته بودن راه اصلي تنفسي براي بچه‌ها پيش مي‌آيد، ارزش اين اصرار نابجا را ندارد.


  مشکلاتي چون سينوزيت‌ها، آلرژي و آسم به مرور زمان و با ورود عوامل آلرژن به حلق رخ خواهند داد. به علاوه فرم چانه و دندان‌ها و فک دستخوش تغييراتي مي‌شوند و عقب افتادن رشد جسماني و خوب نخوابيدن به دليل تقلاي شبانه، آنها را خسته و خواب آلوده مي‌کند و سبب کاهش هوشياري و تمزکز در يادگيري مي‌شوند.


  آثار سوء لوزه سوم روي گوش و شنوايي را هم که حتي گاهي به پارگي گوش منجر خواهد شد (محل لوزه سوم نزديک شيپوراستاش است) اضافه کنيد. آيا با آگاهي از اين همه خطرات باز هم حاضريد از درمان لوزه فرزندتان امتناع کنيد؟
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  رشد غیر طبیعی آدنوئید


  باید در نظر داشت که آدنوئید در برخی افراد کاملاً طبیعی است. اگر این غدد عفونی نباشند، پزشک معمولاً جراحی را به تعویق می اندازد، چراکه این احتمال وجود دارد که به خودی خود کوچک شوند.


  اغلب در یک عمل جراحی میـتوان هـم لوزه ها و هم بافت غیر طبیعی غدد فوقانی گلو (آدنوئید) را بـا هــم انجام داد. هر چند شما با باز کردن دهان و نگاه کردن در آیـنه براحتی میتوانید لوزه های خود را مشاهده کنید، اما غدد فـوقـانـی گـلو قـابل مشـاهـده نیستند. پزشک برای مشاهده ی این بافتها باید از آینه های مخصوص و یا نوسان سنج استفاده کند.
  ● آدنوئید چیست؟
  به انبوهی از بافت های غده ای شکل که در گذرگاه میانی حفره ی خیشومی و گلو واقع شده اند، آدنوئید گفته می شود. این بافت ها که با نام علمی Nasopharyngeal Tonsils شناخته می شوند، از لوزه ها جدا هستند، و مانع ورود باکتری و ویروس به بینی شده و به بدن کمک می کنند تا با عفونت ها مبارزه کند.
  برخی از پزشکان بر این باورند که این بخش از بدن پس از اینکه فرد به سن سه سالگی رسید، دیگر هیچ گونه نقش مهمی را در بدن بازی نمی کنند و اصلاً مهم نیستند و معمولاً تا سن ۵ سالگی به کوچکترین حد خود رسیده و در داخل حلق قابل مشاهده نخواهند بود. می توان گفت تا زمانیکه شما به سن نوجوانی برسید، آنقدر کوچک می شوند که می توان گفت به طور کامل از بین می روند.
  ● علائم این اختلال چیست؟
  از آنجایی که این غده ها محل مناسبی برای ذخیره شدن جرم هایی که به بدن وارد می شوند، هستند، نسبت به عفونت ها از خود عکس العمل شدیدی نشان میدهند. از اینرو به محض ایجاد عفونت، متورم شده و برزگ می شوند. نشانه هایی وجود دارند که به واسطه ی آنها می توانید تشخیص دهید که لوزه سوم دارید:
  ▪ عدم توانایی در تنفس آسان از طریق بینی تنفس از طریق دهان
  ▪ صحبت کردن بطوریکه دچار گرفتگی بینی هستید
  ▪ تنفس پرسر و صدا
  ▪ خر خر کردن
  ▪ توقف تنفس برای چند ثانیه در هنگام خواب
  اگر پزشک تشخیص دهد که شما دچار این اختلال هستید او به احتمال زیاد:
  ▪ در مورد وضعیت گوش، حلق، و بینی شما سوالاتی را مطرح می کند.
  ▪ با گوشی طبی به تنفس شما گوش می دهد.
  ▪ گردن شما در زیر چانه را لمس می کند.
  برای تشخیص هر چه دقیق تر، این امکان وجود دارد که پزشک آزمایش X-ray نیز برای شما تجویز کند. اگر لوزه ها عفونی شده باشند، پزشک آنتی بیوتیک های خوراکی و یا حتی تزریق آمپول پنی سیلین را به شما توصیه می کند.
  ● جراحی چه زمان لازم است؟
  اگر با تجویز قرص و دارو عفونت موجود بهبود پیدا نکرد، و لوزه ها همچنان موجبات ناراحتی بیمار را فراهم می آوردند، پزشک راه حل جراحی را پیش روی بیمار قرار میدهد. این نوع عمل جراحی زمانی به بیمار توصیه می شود که یک و یا چند مورد از علائم زیر را تجربه کرده باشد:
  ▪ مشکلات تنفسی
  ▪ مشکلات تنفسی در هنگام خواب
  ▪ عفونت های مکرر
  این نوع جراحی زمانی الزام پیدا می کند که عفونت های لوزوی منجر به ایجاد عفونت های سینوسی و گوشی گردد. عفونت بیش از اندازه ی لوزه ها به گوش فشار آورده، جریان هوای طبیعی گوش را مختل می کند و در برخی موارد حتی منجر به از دست دادن شنوایی بیمار نیز می شود. به همین دلیل افرادی که به صورت مکرر دچار عفونت لوزه ها و نتیجتاً گوش می شوند، باید این عمل را انجام داده و سپس گوش خود را نیز شستشو دهند.
  از آنجایی که در این عمل لوزه ها را نیز می توان درآورد، اگر شما با اختلالات لوزوی نیز همراه هستید، می توانید با مشورت با پزشک خود لوزه هایتان را نیز طی همین عمل جراحی خارج کنید.
  ● در عمل جراحی چه کاری انجام می شود؟
  ▪ در حین انجام عمل جراحی:
  فرد تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد. به این معنا که عمل باید حتماً در اتاق مخصوص جراحی انجام شود و تیم پزشکی مکمل از دکتر بیهوشی، جراح و دارو شناس در اتاق حضور داشته باشند.
  این عمل چیزی بیش از ۲۰ دقیقه طول نمی کشد.
  پزشک از طریق دهان می تواند به لوزها دست پیدا کند و نیازی به برش بر روی پوست نیست.
  با ایجاد چند بریدگی لوزه های و سایر بافت ها از دهان خارج شده و سپس رگ های خونی منطقه ی مورد نظر سوزانده می شوند.
  پس از برداشتن بافت های لنفاوی حلق و بینی (آدنوئید برداری) بیمار در اتاق ریکاوری به هوش می آید.
  در اکثر موارد نیازی نیست بیمار بیش از ۵ تا ۱۰ ساعت در بیمارستان نگه داشته شود. با این وجود اگر علائم اختلال در تنفس و یا خونریزی مشاهد شود، بیمار باید مجدداً به اتاق عمل بازگردانده شود. کودکان زیر ۳ سال و افرادی که دارای بیماری های مزمن مانند صرع و یا فلج مغزی هستند، یک شب در بیمارستان بستری می شوند تا تحت نظر قرار بگیرند.
  دوران نقاهت پس از عمل، معمولاً در حدود یک هفته یا بیشتر طول می کشد و در این مدت این امکان وجود دارد که بیمار دردهای شدیدی را احساس کند. از آنجایی که گلو برای مدتی زخم است و درد بسیاری دارد، بهتر است بیمار غذاهای نرم مصرف کند. بهترین گزینه های مواد خوراکی عبارتند از: بستنی، پودینگ، فرنی، و سوپ خنک.
  پس از یک هفته بعد از عمل همه چیز باید به وضعیت نرمال خود باز گردد. محل بریده شده به مرور زمان بهبود پیدا می کند و مشکلی وجود ندارد که نگران آن شوید. اگر بافتی در عمل جراحی جا مانده باشد، ممکن است تورم پیدا کند اما معمولاً به ندرت ممکن است چنین مشکلاتی بوجود آید.
  بعد از عمل جراحی علائم بیماری به سرعت از میان می روند و بیمار دیگر هیچ گاه با علائم گذشته مواجه نخواهد شد.
  ● تشخیص آدنوئید
  باید در نظر داشت که آدنوئید در برخی افراد کاملاً طبیعی است. اگر این غدد عفونی نباشند، پزشک معمولاً جراحی را به تعویق می اندازد، چراکه این احتمال وجود دارد که به خودی خود کوچک شوند.

  سایت مردمان پورتال جوانان
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #8
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  دکتر کامران کامروا/ متخصص گوش و حلق و بيني و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران

  لوزه‌اي که آن را نمي‌بينيم

  ما در ناحيه حلق لوزه‌هاي حلقي، لوزه‌هاي زباني و لوزه بيني يا همان لوزه سوم را داريم. لوزه‌ها غدد کوچکي هستند که عليه عوامل خارجي محافظت بدن را بر عهده دارند. براي همين سعي مي‌کنيم آنها را مراقبت و حفظ کنيم. اما گاهي اوقات عوامل تحريکي وجود دارند که به حلق وارد شده و باعث تحريک لوزه‌ها مي‌شوند. اگر شما دهان‌تان را باز کنيد، مي‌توانيد لوزه‌هاي برجسته خود را ببينيد اما لوزه سوم در معرض ديد نيست و پشت بيني قرار دارد (سوراخ‌هاي بيني برخلاف تصور عام به سمت بالا نيست بلکه عمود بر صورت است) و فقط با عکس راديولوژي مي‌توان برجسته بودن آن را ديد. علايم لوزه بسيار متنوع‌اند و براي تشخيص آن حتما نيازمند مراجعه به پزشک هستيد...

  معمولا والدين اطلاعات زيادي در مورد وجود لوزه سوم و علايم درگيري آن در اطفال خود ندارند و متاسفانه جدي نگرفتن اين مشکل در بچه‌هاي زير سه سال، آنها را در معرض مشکلات جدي قرار مي‌دهد. گوشه‌اي از مشکلات را توضيح مي‌دهم. اين بچه‌ها تنفس دهاني دارند و هنگام خواب با دهان باز نفس مي‌کشند. از آنجا که قطر حلق در بچه‌ها هنوز تکامل کافي پيدا نکرده، هر عامل تحريکي مي‌تواند در حجم و اندازه آن تغيير ايجاد کند و به بسته شدن راه اصلي هوا (بيني) منجر شود و هوا از مسير غيرطبيعي دهان، به همراه انواع عوامل آلرژي‌زا، ميکروبي و عفوني، مستقيم و بدون فيلترهاي موجود در بيني، به حلق برسد. در نتيجه فقدان اکسيژن کافي، قلب مجبور به پمپاژ جبراني است و در صورت عدم درمان لوزه سوم در آينده، اين بچه‌ها، مشکلات فشارخون خواهند داشت. ضمنا نرسيدن اکسيژن کافي باعث عقب افتادن رشد جسماني و کاهش حافظه و هوش خواهد شد. از همه مهم‌تر تاثيرات وحشتناکي است که روي گوش و شنوايي به وجود مي‌آيد (محل لوزه سوم نزديک شيپوراستاش است) و حتي امکان دارد پارگي گوش رخ دهد. اين بچه‌ها از آنجا که با دهان باز مي‌خوابند، به مرور چهره خاصي پيدا مي‌کنند. فرم چانه و پشت لب بلند، باعث دندان‌هاي کج و بدشکل در آنها شده که اين يعني نياز به ارتودنسي و شايد هم جراحي فک و دهان در آينده.

  به والدين توصيه مي‌کنم، ابتدا با از بين بردن عوامل حساسيت‌زاي محيطي مثل ترک سيگار، عدم نگهداري از حيوانات و پرندگان خانگي، نظافت محيط از حشرات، به خصوص سوسک و جلوگيري از قرار گرفتن بچه‌هاي مستعد به ابتلا، در اجتماعاتي مانند مهدکودک که خطر عفونت‌هاي تنفسي بالاتر است، از بيماري لوزه سوم پيشگيري کنند و در صورت بروز هر گونه علايم، سريعا براي درمان اقدام نمايند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 9. #9
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  لوزه برداری
  دکتر احمد رضائیان [ متخصص گوش، حلق و بینی ]


  اثر برداشتن لوزه ها در وضعیت گوش میانی کودکان در یک مطالعه تصادفی کنترل شده در مورد 300 کودک بین 2- 8 سال که اندیکاسیون ادنوتانسیلکتومی داشتند ( با توجه به معیارهای پزشکی جاری ) ابتدا گروهی که عفونتهای مکرر گلو ( بیش از شش بار در سال ) و یا آپنه خواب داشتند از مطالعه کنار گذاشته شدند و بقیه به دو گروه تصادفی تقسیم شدند یک گروه آدنوتانسیلکتومی شدهند و گروه دوم فقط تحت نظر قرار گرفتند. مهمترین نتیجه محاسبه درصد درگیری گوش میانی یکطرفه یا دو طرفه براساس الگوریتم تنظیمی بود.

  بر همین اساس هر دو گروه کودکان در زمانهای شروع مطالعه و 3، 6، 12، 18 و 24 ماه پس از آن تحت معاینه اندوسکوپی و تمپانوتری قرار می گرفتند. که درصد گرفتاری در گوره عمل شده و عمل نشده به ترتیب 27 در مقابل 30، 16 در مقابله 25،18 در مقابل 21، 12 در مقابل 15، 17 در مقابل 15 و 14 در مقابل 10 درصد بود.

  جالب این بود که حتی در کودکانی که به خاطر وجود اوتیت مدیای دائمی و راجعه، افت شنوایی و یا عفونتهای تنفسی راجعه اندیکاسیون عمل پیدا کرده بودند( 111 نفر ) و عمل شدند و گروهی که در بدو ورود در معاینه اوتیت مدیا داشتند ( 28 نفر ) در طول مطالعه از نظر وقوع اوتیت مدیا تفاوتی نداشتند. نتیجه : ما نتیجه گرفتیم که در دو گروه انتخابی برای آدنوتانسیلکتومی یا آندیکاسیون های جاری طبی اعم از شکایت اوتیت مدیا یا سایر شکایات هیچگونه اثر مثبت درمانی ناشی از آدنوتانسیلکتومی در وضعیت گوش میانی مشاهده نگردید.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 10. #10
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  دکتر علي ملائکه

  دايره‌المعارف لوزه‌

  لوزه‌ها توده‌هايي از بافت لنفاوي هستند که در دو طرف گلو قرار دارند. معمولا وقتي از کلمه لوزه‌ها نام برده مي‌شود‌، اشاره‌مان به «لوزه‌هاي کامي» است که در عقب گلو ديده مي‌شوند. لوزه‌ها مانند ساير اندام‌هاي دستگاه لنفاوي به‌عنوان بخشي از دستگاه ايمني عمل مي‌کنند و به مقابله با عفونت‌ها (به‌ويژه عفونت‌هاي حلقي و عفونت‌هاي بخش فوقاني دستگاه تنفس) کمک مي‌کنند....

  لوزه‌ها چه کار مي‌کنند؟

  لنفوسيت‌هاي نوع b در لوزه‌ها پس از بالغ‌شدن پنج نوع عمده ايمونوگلوبولين (پروتيين‌هاي ايمني در خون) را توليد مي‌کنند. به علاوه اين لنفوسيت‌ها در محيط آزمايشگاهي مي‌توانند پادتن‌ها (آنتي‌بادي‌ها) اختصاصي بر ضد سم ديفتري ويروس فلج اطفال، باکتري پنوموکوک عامل ذات‌الريه، باکتري هموفيلوس آنفلوآنزا، استافيلوکوک طلايي و ليپوپلي‌ساکاريدهاي باکتري اشريشيا کولي را توليد مي‌کنند. لوزه‌ها و آدنوييدها، علاوه بر دخالت در ايجاد ايمني هومورال ناشي از لنفوسيت‌هاي b، به دنبال تحريک به‌وسيله آنتي‌ژن‌ها، از طريق سلول‌هاي t در ايجاد ايمني سلولي هم نقش دارند. عفونت طبيعي يا واکسن درون بيني با ويروس سرخک ضعيف‌شده خيلي بهتر از تزريق زيرپوستي واکسن با ايجاد لنفوسيت‌هاي فعال‌شده همراه است. برداشتن لوزه‌ها و آدنوييدها باعث مي‌شود توليد موضعي ايمونوگلوبولينa (يکي از انواع پروتيين‌هاي دستگاه ايمني که معمولا در دفاع موضعي دخالت دارد) در مقابل ويروس فلج اطفال در ترشحات قسمت فوقاني حلق کاهش ‌يابد. به هر حال روشن است که لوزه‌ها نقش مهمي در دفاع بدن در برابر عفونت‌هاي ويروسي و باکتريايي دارند و کارايي واکسن‌هاي داخل‌بيني از لحاظ ايجاد ايمني مخاطي موضعي به وجود اين بافت‌هاي فعال از لحاظ ايمني در بخش بيني و دهاني حلق بستگي دارد. بنابراين در مجموع شواهد حاکي از آن است که لوزه‌هاي کامي به طور مداوم در پاسخ‌هاي ايمني موضعي در مقابل باکتري‌ها و ويروس‌ها دخيل هستند. اگر لنفوسيت‌هاي موجود در لوزه‌ها به طور مداوم در مقابل تحريک قرار گيرند، ممکن است نتوانند به عوامل آنتي‌ژني ديگر پاسخ دهند. بنابراين به خصوص در موارد التهاب عودکننده لوزه، پاسخ ايمني در لوزه ممکن است مختل شود. در اين حال لوزه ديگر نه مي‌تواند به درستي از لحاظ ايمني موضعي عمل کند و نه به طور مناسبي توليد پادتن‌ها (آنتي‌بادي‌ها) در بخش فوقاني دستگاه تنفسي را تقويت کند.

  غارهاي لوزه

  لوزهاي کامي داراي سيستم گسترده‌اي از کريپت‌ها يا غارها هستند که سطح دروني بزرگي را ايجاد مي‌کنند و لوزه‌ها حاوي چهار بخش‌ لنفوييدي هستند که در کارکرد ايمني نقش دارند و شامل اپي‌تليوم شبکه‌اي غاري، منطقه خارج فوليکولي و مناطق غلاف فوليکول لنفاوي و مراکز زاياي فوليکولي مي‌شوند. در لوزهاي کامي در انسان، اولين بخشي که در معرض محيط بيرون قرار مي‌گيرد، اپي‌تليوم لوزه‌اي است. لوزه‌هاي کامي با يک اپي‌تليوم فلسي‌شکل چندلايه‌اي پوشيده مي‌شود که به درون غارهاي عميق و شاخه‌دار لوزه گسترش پيدا مي‌کند. اين غارها سطح تماس عوامل محيطي و بافت لنفوييدي لوزه‌ها را افزايش مي‌دهند. در فرد بزرگسال، ميانگين مساحت اپي‌تليوم لوزه‌ها 295 سانتي متر مربع تخمين زده مي‌شود، به علاوه 45 سانتي‌متر مربع اپي‌تليومي که سطح بخش دهاني حلق را مي‌پوشاند. کريپت‌ها در تمام ضخامت لوزه نفوذ مي‌کند و تقريبا به کپسول مياني آن مي‌رسند. کريپت‌ها صرفا فرورفتگي‌هايي در اپي‌تليوم پوشاننده لوزه‌ها نيستند، بلکه شبکه‌ پيچيده‌اي از مجاري را با يک نوع خاص اپي‌تليوم و به همراه ساختارهاي مجاور مانند عروق خوني و لنفاوي و مراکز زاياي لنفاوي ( که لنفوسيت‌هاي جديد در آن توليد مي‌شود) به وجود مي‌آورند. سلول‌هاي دستگاه ايمني مانند ماکروفاژ‌ها و گلبول‌هاي سفيد خون در اين غارها در پاسخ به عوامل بيماري‌زاي ذره‌بيني متمرکز مي‌شوند. به اين ترتيب، غارهاي لوزه‌ها با ايجاد تماس اوليه دستگاه ايمني به ميکروب‌ها، که ممکن است از راه غذا يا ساير مواد بلعيده‌شده وارد بدن شده باشند، نقش مهمي در فعال شدن اين دستگاه دارند. اما غارهاي لوزه‌ها در عين حال محيط مناسبي براي رشد باکتري‌ها و ايجاد مجموعه‌هاي آنها هستند که ممکن است به صورت «پلاک‌ها» يا «سنگ‌هايي» درون اين غارها رسوب مي‌کنند. به خصوص افرادي که دچار سينوزيت مزمن يا ترشح پشت حلق هستند، دچار رشد بيش از حد باکتري درون غارهاي لوزه‌ها مي‌شوند. اين پلاک‌هاي سفيد کوچک که به آن سنگ لوزه هم مي‌گويند، ممکن است بوي بدي داشته باشند و در ايجاد بوي بد دهان دخيل باشند. به علاوه اين پلاک‌ها جريان طبيعي چرک را از اين غارها مسدود مي‌کنند و ممکن است گلو را تحريک کنند (افراد مبتلا به سنگ‌هاي لوزه ممکن است از احساس اينکه چيزي به پشت گلوي‌شان چسبيده است، شکايت داشته باشند).

  التهاب لوزه يعني چه؟

  التهاب لوزه ممکن است به صورت حاد باشد که شايع ترين بيماري لوزه است و با گلودرد، تب و اشکال در بلع همراه است. لوزه‌ها ممکن است در اندازه طبيعي يا بزرگ‌تر باشند، اما معمولا ملتهب و قرمز رنگ هستند. گاهي ممکن است ترشحاتي روي آنها ديده شود. در يک بيمار ممکن است همه اين علايم و نشانه‌ها وجود نداشته باشد. التهاب عودکننده لوزه در مواردي وجود دارد که التهاب حاد لوزه در چهار تا هفت دوره در يک سال، پنج دوره در 2 سال متوالي يا 3 دوره در 3 سال متوالي رخ دهد. موارد مزمن التهاب لوزه ممکن است به علت اضافه شدن عفونت باکتريايي به عفونت ويروسي، به علاوه تاثير عوامل محيطي، عوامل مربوط به بدن فرد، استفاده گسترده از آنتي‌بيوتيک‌ها و رژيم غذايي به وجود آيد. هيپرتروفي لوزه به بزرگي لوزه‌ها مي‌گويند بدون اينکه سابقه‌اي از التهاب وجود داشته باشد. در حال حاضر بزرگي لوزه‌ها که باعث انسداد راه تنفسي مي‌شود، شايع‌ترين علت برداشت لوزه‌ها با جراحي است. بيماران مبتلا با درجات مختلف اختلال خواب به علاوه خرخر کردن، احساس خفگي در شب، بيدار شدن‌هاي مکرر و خواب ناراحت، اختلال در بلع، خواب آلودگي روزانه و تغييرات رفتاري مراجعه مي‌کنند.

  چرا لوزه‌ها را برمي‌دارند؟

  در مواردي شواهد ثابت‌شده‌اي وجود دارد که برداشتن لوزه به بيمار کمک مي‌کند. در بسياري موارد، به خصوص در کودکاني که عفونت يا بزرگي لوزه‌ها مشکل ايجاد مي‌کند، آدنوئيدها (لوزه‌ها) هم ممکن است درگير شوند که در اين صورت آدنوييدها را هم بر مي‌دارند. ممکن است چند دليل براي برداشتن لوزه‌ها وجود داشته باشد:


  1. انسداد گلو به علت بزرگي بيش از حد لوزه‌ها: اين شايع‌ترين علت برداشتن لوزه‌هاست. لوزه‌هاي خيلي بزرگ ممکن است در تنفس،‌ بلع يا واضح صحبت کردن تداخل کنند. انسداد راه تنفس ممکن است از حد «تنفس دهاني» شروع شود تا خرخر شديد و قطع تنفس هنگام خواب ادامه يابد. البته همه لوزه‌هايي که بزرگ به نظر مي‌‌رسند، واقعا باعث انسداد راه هوايي نمي‌شوند. معاينه به‌وسيله پزشک متخصص مي‌تواند قضيه را روشن کند.

  2. التهاب مزمن و عودکننده لوزه: لوزه‌ها حاوي حفره‌هاي بسياري هستند که به آنها «کريپت» مي‌گويند. در برخي از افراد اين حفره‌ها با مواد بدبو پر مي‌شد که متشکل از باکتري‌ها و سلول‌هاي مرده است. اين وضعيت ممکن است باعث گلودردهاي خفيف اما متناوب شود. آنتي‌بيوتيک‌ها تنها به‌طور گذرا اين عارضه را رفع مي‌کنند. برخي از افراد از وسائل مختلف مانند سواب‌ها براي پاک کردن لوزه‌ها استفاده مي‌کنند. در صورتي که مشکل زياد شديد نباشد، معمولا درمان لازم نيست، و در موارد شديد تنها راه علاج برداشتن لوزه‌ها است.

  3. ظاهر غيرمعمول لوزه‌ها: لوزه‌ها مانند هر بافت ديگري از بدن ممکن است محل تومورهاي خوش‌خيم يا بدخيم باشند. در اين موارد ممکن است لوزه يک طرف به صورت غيرمعمول و شاخصي بزرگ‌تر از طرف ديگر به نظر رسد. شايع‌ترين تومور لوزه در کودکان لنفوم (سرطان بافت لنفاوي) است. در بزرگسالان سرطان‌هاي لنفوم و کارسينوم ممکن است رخ دهد.

  کي بايد لوزه را برداشت؟

  لوزه‌ها در حوالي بلوغ به بزرگ‌ترين اندازه‌‌شان مي‌رسند و بعد به تدريج تحليل مي‌روند. اما لوزه‌ها در کودکان بزرگ‌ترين اندازه را نسبت به قطر گلو دارند و ممکن است بزرگ و ملتهب شوند و لازم شود که آنها را با جراحي خارج کرد. برداشتن لوزه‌ها در مواردي انجام مي‌شود که آنها باعث انسداد راه هوايي شده باشند يا با بلع تداخل کرده باشند. در سنين بالاتر بزرگي يک‌طرفه لوزه ممکن است بيانگر عفونت ويروسي لوزه، و تومورهايي مانند لنفوم يا کارسينوم سلول فلسي باشد. برخي از متخصصان گوش و حلق و بيني در مواردي که التهاب‌هاي مکرر و عودکننده لوزه رخ مي‌دهد، يا هنگامي که بزرگي لوزه‌ها باعث انسداد علامت‌دار راه‌هاي هوايي فوقاني شده است يا در مواردي که لوزه به صورت يک‌طرفه بزرگ شده است، برداشتن آن را توصيه مي‌کنند. بزرگ شدن لوزه‌ها ممکن است بر حرف زدن اثر بگذارد و باعث شود صدا تودماغي شود. سنگ‌هاي لوزه ماده اي است که روي لوزه جمع مي‌شود. اندازه آن ممکن است به حد يک دانه پاپ‌‌کورن برسد و به رنگ سفيد/کِرِم است. ماده اصلي اين به اصطلاح سنگ، کلاژن است، اما بوي ناخوشايند قوي دارد، که به خاطر سولفيد هيدروژن و متيل مرکاپتان و ساير موارد است.لوزه‌هاي کامي به همراه آدنوييدها يا لوزه‌هاي بخش فوقاني حلق، دو لوزه لوله‌اي و لوزه‌هاي زباني بخشي از «حلقه والدير» را تشکيل مي‌دهد. در کودکان لوزه‌هاي يک محل شايع براي عفونت‌ها هستند که ممکن است به التهاب حاد يا مزمن لوزه‌ها منتهي شود. اما در مورد اينکه عفونت مداوم است که باعث بزرگ‌شدن دايمي لوزه‌ها و مشکلات ناشي از آن مي‌شود، اختلاف نظر وجود دارد. برداشتن لوزه‌ها يکي از شايع‌ترين عمل‌هاي جراحي است که روي کودکان انجام مي‌شود. درباره اين موضوع که در چه مواردي لوزه‌ها را بايد برداشت، نيز اختلاف‌نظر وجود دارد؛ بايد ديد اينکه آيا منافع برداشتن يک بافت به طور مزمن عفوني بيشتر است يا زيان احتمالي ناشي از برداشتن بافتي که نقش مهمي در پاسخ ايمني دارد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

صفحه 1 از 4 123 ... آخرینآخرین

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت