جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 7 از 7 مجموع

موضوع: شکاف لب و شکاف کام(مقالات)

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض شکاف لب و شکاف کام(مقالات)

  گفتگو با دکتر مهدي جعفري در باره لب شکری ها

  دکتر شکوفه شجاعي

  حتما شماهم درميان دوستان و آشنايانتان، پدر و مادرهايي را سراغ داريد که فرزندشان با شکاف لب و يا کام به دنيا آمده است و پدر و مادر سرگردان مانده‌اند که بايد با او چه‌کار کنند. قرار است در اين ماه سميناري با اين موضوع در اصفهان برگزار شود. با دکتر مهدي جعفري، متخصص جراحي دهان و فک و صورت و عضو هيات علمي دانشگاه تهران درباره اين کودکان و نکاتي که بايد والدين آنها بدانند به گفتگو نشسته‌ايم...
  سلامت : آقاي دکتر! بعضي از پدر و مادرها مي‌گويند به اين دليل فرزندشان دچار شکاف لب و کام شده است که آنها خطايي در زندگي شان مرتکب شده‌اند. اين باور غلط هنوز رايج است؟
  متاسفانه خرافات زدگي يک آفت ديرپاي تاريخي و اجتماعي است و هنوز که هنوز است در بعضي از قسمت‌هاي همين کشور پهناور ما هم هستند افرادي که باور غالب آنها با افکار غلط و مسموم قرون وسطائي آميخته شده و بروز ناهنجاري‌هاي مادرزادي را ناشي از تغييرات ستارگان و نجوم و ماه و خورشيد يا ساعت سعد و نحس و يا از همه بدتر، خطاکار بودن فرد به‌خصوصي مي‌دانند. واقعيت علمي ‌اين است که بروز شکاف لب از دو پس زمينه وراثتي و محيطي برخوردار است. وجود ژن‌هاي بروز اين ناهنجاري و مهيا شدن شرايط محيطي موجب بروز باليني اين ناهنجاري مي‌شوند و هيچ دليل ديگري در بروز آن اثبات نشده است.
  سلامت : در دوران بارداري مي‌توان با آزمايش‌هايي به وجود اين نقص پي برد؟
  در دوران بارداري مي‌توان به کمک مشاوره ژنتيکي به ميزان احتمال بروز آن در جنين پي‌برد اما اثبات دقيق بروز آن در يک مورد معين باليني نياز به مطالعات دقيق و به کارگيري روش آمنيوسنتز دارد تا دقيقا ثابت شود که جنين مبتلا به اين ناهنجاري هست و يا نه و در موارد شديد، در ماه‌هاي آخر بارداري بعضي از کلينيسين‌هاي ماهر نيز مي‌توانند به کمک سونوگرام اين ناهنجاري را تشخيص دهند.
  سلامت : معمولا خانواده‌ها کي مي‌فهمند که فرزندشان دچار اين نقص است؟
  در ايران اغلب پدر و مادرها پس از تولد متوجه وجود اين ناهنجاري در نوزاد مي‌شوند و اين مساله اغلب با بروز مشکلات شديد عاطفي و گاه تنش‌هاي شديد در روابط بين والدين و يا خانواده‌هاي آنها همراه است. متاسفانه ناهنجاري‌هاي مادرزادي در ايران به‌خصوص در خانواده‌هاي کم‌بضاعت يک فاجعه اقتصادي نيز به حساب مي‌آيد و به‌دنبال آن تبعات اجتماعي اين ناهنجاري‌ها نيز تاثيرات منفي خود را به جا مي‌گذارند.
  سلامت : بايد فرزندشان را پيش چه متخصصي ببرند؟
  به‌طور طبيعي، اولين پزشک برخورد کننده با اين ناهنجاري متخصص زنان و زايمان است که در لحظه خروج نوزاد از کانال زايمان متوجه نقص در صورت و يا دهان کودک مي‌شود و متخصصان زنان و زايمان هم به‌طور معمول و يا قراردادي، اين کودکان را به جراح اطفال که يکي از فوق‌تخصص‌هاي جراحي عمومي‌است ارجاع مي‌کنند.
  سلامت : راه درمان چيست و از کي بايد درمان را آغاز کرد؟
  درمان اين ناهنجاري بسيار پيچيده و طولاني مدت است و همواره به‌صورت تيمي ‌و گروهي انجام مي‌شود. معمولا در هفته سوم پس از تولد جراح با روش‌هاي مخصوصي(به‌خصوص اگر لب شکري دو طرفه باشد) سعي مي‌کند که يک اتصال اوليه بين قطعات ايجاد کند. اين عمل، ترميم نهايي و بعدي در حدود 3 ماهگي کودک را بسيار تسهيل مي‌کند سپس در حدود 9 تا 11 ماهگي کام نرم و سپس کام سخت ترميم نهايي مي‌شوند. اگر مشکل فرار هوا به داخل بيني و نقص گفتاري هم وجود داشته باشد، در سه سالگي نسبت به ترميم اسفنکتر بخش‌هاي مربوطه اقدام خواهد شد سپس بين 6تا 9 سالگي پيوند استخوان براي شکاف ناحيه آلوئول کودک انجام مي‌شود و در حدود 18 سالگي نيز جراحي‌هاي تصحيحي فک و يا اصلاح اسکارها براي بيمار صورت مي‌پذيرند. در تمام طول اين سال‌ها تيمي ‌متشکل از جراح اطفال، پزشک اطفال، دندان‌پزشک اطفال، روان‌شناس کودک، متخصص گفتاردرماني، جراح دهان و فک و صورت، متخصص ارتودنسي، جراح گوش و حلق و بيني و جراح پلاستيک و ترميمي ‌به‌طور مستمر و به صورت گروهي در درمان بيمار با يکديگر همکاري دارند.
  سلامت : به اين کودکان چگونه بايد شير بدهند؟
  مشکل عمده کودک متولد شده با شکاف لب و کام، نحوه تغذيه اين کودکان است به‌دليل وجود ارتباط بين دهان و بيني، محتويات دهان به طور مستمر وارد ناي و ريه‌ها شده و کودک را به پنوموني آسپيراسيون مبتلا مي‌کند که مقابله با آن بدن کودک را به شدت تضعيف مي‌کند. از سوي ديگر ورود هوا به داخل دهان و مخلوط شدن آن با شير مورد تغذيه کودک موجب ورود هوا به داخل معده و اتساع آن و دل دردهاي شديد، احساس سيري کاذب و گاهي متوقف شدن حرکات پريستالتيک مي‌‌شود که همه اينها بر عوارض قبلي بيماري اضافه مي‌شوند. بنابراين نحوه شير دادن به کودک بسيار مهم است. بهتر است حتي‌الامکان تغذيه به کمک سر شيشه‌هايي که داراي يک لبه مسدودکننده شکاف هستند و يا جهت خروج شير به طرف دهان بوده و پستانک آن شکاف کام را به‌طور موقتي و در هنگام بلع مسدود مي‌کند باشد و در فواصل کوتاه کودک از شيشه و يا پستان مادر جدا شده و به صورت قائم قرار گرفته و به کمک انگشتان به آرامي ‌به پشت کودک زده شود تا به اصطلاح از کودک آروغ‌گيري شود و هواي اضافي وارد شده به معده کودک از طريق مري خارج شود.
  سلامت : در بزرگسالي هم نياز به درمان‌هاي تکميلي است؟
  در بزرگسالي، اين بيماران نياز به جراحي‌هاي تصحيحي فک جهت اصلاح وضعيت فک بالا نسبت به ساير استخوان‌هاي صورت دارند که اصطلاحا به آنها جراحي‌هاي ارتوگناتيک گفته مي‌شود. درمان‌هاي ارتودنسي اين افراد گاهي تا اواسط دهه سوم زندگي ادامه خواهد داشت و تاثيرات اين ناهنجاري‌ها روي بيني بيمار و يا اسکارهاي موجود در صورت نيز بايد توسط روش‌هاي جراحي ترميمي ‌و زيبايي اصلاح شوند.
  سلامت : اين کودکان در بزرگسالي فرقي با همسالانشان دارند؟
  در صورتي که همه مراحل به نحو صحيح پيگيري و اجرا شوند و مشکل خاص و يا عارضه به‌خصوصي حادث نشود، به‌طور معمول پس از پايان درمان، اين بيماران جذب جامعه شده و با ديگر افراد معمولي هيچ تفاوتي نخواهند داشت و اغلب به صورت اعضاي فعال و مفيد جامعه به حيات خود ادامه مي‌دهند.
  سلامت : خود کودکان هم در جامعه ممکن است به‌خاطر اين نقص، دچار مشکلاتي شوند؟


  عدم پذيرش اين کودکان به‌وسيله ساير همسالان آنها به‌خصوص در مهدکودک‌ها و يا دبستان‌ها و ساير اجتماعات و گاه مسخره کردن آنها و يا ترسيدن از ظاهر آنها، سبب عوارض شديد رواني و عاطفي بعدي براي اين کودکان شده و گاهي آنها را به سوي افسردگي سوق مي‌دهد. بسياري از اين کودکان باهوش بوده و از قابليت‌هاي فراگيري بسيار بالايي برخوردار هستند. از نظر شخصيتي، بسيار آرام ولي گوشه‌گير و کاملا احساسي هستند. در رفتار با آنها، بايد آگاهي و عاطفه را به کار گرفت و به آنها فهماند که جامعه و متوليان آن و همچنين والدين و اعضاي تيم پزشکي، به مشکلات آنها واقف هستند و خود را در برطرف کردن اين مشکلات مسوول و سهيم مي‌دانند.

  هفته نامه سلامت

  احتمال انتقال مشکل لب شکری به نسل های بعدی
  احتمال انتقال مشکل لب شکری به نسل های بعدی
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  شكر بر لب


  بيماری- دكتر فرين ميزانيان:
  توضيح دادن براي مادري كه اشك چشم‌هايش را پر كرده و به سختي سعي مي‌كند جلوي فوران آن را بگيرد، كار آساني نيست.
  مي‌پرسد: «چرا كودك من؟» و بعد وقتي ادامه مي‌دهم كه از هر600 تا 1000 كودك يكي با شكاف كام يا لب متولد مي‌شود، دوباره همان سؤال را اين بار از عمق چشم‌هايش و از لابه‌لاي اشك‌ها مي‌پرسد. براي او توضيح مي‌دهم كه اين نقص به خوبي قابل درمان و كنترل است. علم پزشكي و دندانپزشكي پيشرفت‌هاي زيادي كرده است و موردي براي نگراني وجود ندارد. مي‌گويم كه مي‌توان به‌زودي نوزاد را جراحي كرد و مشكلات را تا حد زيادي كم كرد. براي او مي‌گويم كه احساسش قابل درك است.

  مي‌گويم و مي‌گويم و او همچنان از ميان هاله‌اي از اشك من را نگاه مي‌كند. خوب مي‌دانم كه اين مادر هم مانند خيلي از مادران ديگر كه كودكاني با شكاف لب و كام داشته‌اند، به‌زودي پيش من بر مي‌گردد و مي‌گويد حالا اوضاع خيلي بهتر است و توانسته‌اند با شرايط كنار بيايند و حال كوچولو هم خوب است و... .

  شايد چهره آشناي كودكاني را به خاطر بياوريد كه روي لبشان آثار بخيه از يك جراحي بر‌جاي مانده. اين چهره شما را به ياد واژه « لب شكري» مي‌اندازد. اما اصطلاح علمي آن، شكاف كام و لب است. نوزاد ممكن است تنها با شكافي يك طرفه روي لب متولد شود. حالت ديگر اين است كه شكاف لب با شكاف كام همراه باشد و كام سخت نيز دچار شكاف باشد و به عبارتي، در سقف دهان نوزاد شكاف و سوراخي ديده مي‌شود.

  اين شكاف‌ها ممكن است در يك قسمت از فك مثلاً فقط سمت راست باشد كه به آن شكاف يك‌طرفه گفته مي‌شود اما در حالت‌هاي شديدتر بيماري، در دو قسمت لب و كام شكاف وجود دارد (شكاف دو طرفه). اين اختلال، نوعي بيماري مادرزادي محسوب مي‌شود كه نوزاد هنگام تولد آن را به همراه دارد. درز روي لب در هفته 5 يا 6 پس از آغاز حاملگي(لقاح) و درز ناحيه كام در هفته 10 جنيني بسته مي‌شود. اگر به‌دليلي در روند بسته شدن اين درزها اختلالي حاصل شود و اين درزها بسته نشوند، شكاف‌هاي لب و كام اتفاق مي‌افتد.

  كجاي كار مي‌لنگد؟

  علت‌هاي شكاف كام و لب به خوبي مشخص نيست. بسياري از عوامل ممكن است در ايجاد اين نقص مؤثر باشد. ژنتيك البته نقش مهمي دارد. حدود يك سوم از افرادي كه دچار اين بيماري هستند، اين نقص را به‌صورت ژنتيك از يكي از والدين و يا خويشاوندان دور و نزديك خود دريافت كرده‌اند. عوامل محيطي هم بي‌تاثير نيستند. مصرف گروه خاصي از داروها در دوران حاملگي، عفونت‌ها، بيماري‌ها، مصرف سيگار، الكل و كمبود اسيد فوليك در دوران بارداري از اين عوامل هستند.

  درحدود 13 درصد از نوزاداني كه با شكاف كام و لب متولد شده‌اند، نقص‌هاي مادرزادي ديگري نيز ديده مي‌شود. بنابراين بايد كاملاً توسط پزشك اطفال معاينه شوند. شكافي كه روي لب وجود دارد ممكن است از يك بريدگي كوچك تا يك شيار كامل متغير باشد كه اين شيار ممكن است از لب بالا تا سوراخ‌هاي بيني كشيده شوند.

  شكاف‌هاي ناحيه كام هم مي‌توانند تنها در ناحيه كام نرم و زبان كوچك باشند اما گاهي ممكن است به كام سخت هم كشيده شود و كليه سقف دهان را در بر گيرد.كودكي كه با شكاف در ناحيه لب و كام متولد مي‌شود نه تنها در زمينه تغذيه بلكه در زمينه‌هاي گوناگون ديگري نيز ممكن است دچار مشكل شود. بسته به شدت و عمق اين شيارها، مشكلات نوزاد نيز ممكن است شديدتر باشد و تا سال‌هاي طولاني‌تري او را درگير كند. گاهي اوقات درمان اين بيماران ممكن است حدود 23 سال طول بكشد تا تمام عوارض آن اصلاح شود.

  تغذيه

  در كودكاني كه به شكاف لب به تنهايي دچار هستند، مشكل خاصي براي تغذيه پيش نمي‌آيد. آنها مي‌توانند تقريباً عادي، از شير مادرشان تغذيه كنند. تنها مسئله يافتن حالت مناسبي است كه مادر و كودك در آن قرار بگيرند و كودك بتواند از شير مادرش تغذيه كند. در مورد نوزاداني‌كه دچار شكاف كام هستند، شرايط كمي فرق مي‌كند. اين شكاف روند معمول مكيدن را مختل مي‌كند. نوزادي كه در كامش شكاف دارد، نمي‌تواند به‌طور كامل در دهانش هنگام بلع، خلأ ايجاد كند. اين خلأ در شرايطي ايجاد مي‌شود كه هنگام بلع كل ناحيه دهان، از اطراف مهر و موم و جدا مي‌شود. وقتي اين خلأ ايجاد شد، نوزاد مي‌تواند شير را از سينه مادر يا شيشه پستانك بمكد. هنگامي كه نوزاد دچار شكاف كام است، هوا از راه بيني به دهان وارد مي‌شود و خلأ اتفاق نمي‌افتد، بنابراين كودك نمي‌تواند به خوبي شير را بمكد.

  به اين ترتيب تغذيه با شير مادر معمولاً براي اين نوزادان به‌صورت مستقيم (ازسينه مادر) امكان پذير نيست. اما مادر مي‌تواند شير را بدوشد و به كمك فنجان و قاشق آن را به نوزادش بخوراند.كودكان داراي شكاف كام ممكن است هنگام شيرخوردن عق بزنند. شير در گلويشان بيفتد يا از بيني‌شان بيرون بزند. بعضي از پزشكان استفاده از يك صفحه پلاستيكي را توصيه مي‌كنند كه به تغذيه راحت‌تر كودك كمك مي‌كند. اين صفحه پلاستيكي كه به «مسدود كننده» معروف است، هنگام شير خوردن نوزاد در ناحيه سقف دهان قرار مي‌گيرد با مسدود كردن شكاف، به راحت‌تر شير خوردن او كمك مي‌كند. انواع بطري و شيشه‌هاي مخصوص شير هم براي تغذيه اين نوزادان در بازار وجود دارد.

  مشكلات گوش و حلق و بيني

  سقف دهان (كام) وظيفه باز و بسته كردن شيپور استاش در گوش را به‌عهده دارد. (اين شيپور مايعات را از گوش تخليه مي‌كند) بنابراين اگر كام (سقف دهان) وجود نداشته باشد يا سوراخ باشد تخليه گوش اتفاق نمي‌افتد. بسياري از كودكان مبتلا به شكاف كام مرتباً دچار عفونت گوش مي‌شوند و نيز به‌دنبال عدم‌تخليه مايعات گوش، شنوايي آنها هم دچار مشكل مي‌شود.كودكاني كه به‌دنبال داشتن شكاف كام، در گوش خود مايع دارند و به‌دنبال آن شنوايي‌شان دچار اختلال شده با تاخير در صحبت كردن نيز مواجه مي‌شوند. از طرفي عضلات فك آنها نيز به خوبي كار نمي‌كند و در سقف دهانشان نيز شكافي وجود دارد كه وجود همه اين مسائل باعث مي‌شود كه به عمليات گفتاردرماني نياز باشد. البته اين قضيه در مورد همه نوزادان مبتلا به شكاف كام صدق نمي‌كند و بسته به شدت و وسعت شكاف كام، نياز به گفتار درماني نيز متغير است.

  پيشگيري يا درمان؟

  راه‌هاي پيشگيري محدود است، زيرا علت اين نقص مادرزادي هنوز به خوبي مشخص نيست. بعضي پژوهش‌ها تاييد مي‌كنند كه مصرف مولتي ويتامين‌ها و اسيد فوليك در ماه‌هاي قبل از بارداري و همچنين دو ماه اول بارداري در پيشگيري از ايجاد شكاف كام و لب بسيار مؤثر است. مادران زماني كه تصميم به حاملگي دارند بايد چند ماه قبل از اقدام به بارداري، مصرف اسيد فوليك و ويتامين‌ها را آغاز كنند و نيز در اين مدت از مصرف الكل و سيگار بپرهيزند.

  در اغلب موارد، جراحي، درمان نهايي شكاف كام و لب است. زمان جراحي به عوامل مختلفي بستگي دارد. جراحان معتقدند كه شكاف لب بايد در 3 ماهگي و شكاف كام بين 9 تا 18 ماهگي به كمك جراحي بسته شود. مراحل جراحي‌هاي لازم ديگر با رشد كودك و در سنين بالاتر قابل اجرا است.

  مطمئنم كه دوستت دارم!

  وقتي كودكي با شكاف كام يا لب به دنيا مي‌آيد، چيزهاي زيادي وجود دارد كه والدين بايد آنها را قبول كنند يا بپذيرند. گاهي اوقات تولد نوزادي با نقص جسمي ممكن است خانواده را به هم بريزد يا زنجيره‌اي از اتفاقات غيرمنتظره و برخوردهاي عجيب و غريب ديگر را نه تنها در خانواده كوچك، بلكه در زنجيره بزرگ خاندان به‌وجود آورد. بعضي از افرادفاميل شنيده‌اند پديده شكاف كام و لب ژنتيك است و كار را به جايي مي‌كشانند كه حتي سعي مي‌كنند از خانواده خودشان سلب مسئوليت كنند: «از طرف خانواده ما كه هرگز چنين مشكلي ديده نشده... » همه اين واكنش‌هاي سريع و بدون تفكر و سطحي، ممكن است شرايط را براي خانواده سخت‌تر كند.

  در حالي‌كه مادر و پدر نوزاد متولد شده با شكاف، در حال آموختن اين نقص و راه‌هاي مقابله و درمان آن هستند، مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها نيز احتياج به كمك و آموزش دارند. آنها شايد در خاطرات دور و چه بسا مربوط به دوران كودكي خود كاوش مي‌كنند و نوزادي متولد شده با شكاف را به خاطر مي‌آورند كه نوزاد، كودكي و بزرگسالي بسيار سختي را گذرانده است. اين خاطرات آنها را درباره آينده نوه عزيزشان آشفته‌تر مي‌كند اما بايد درباره پيشرفت‌هاي فراوان علم پزشكي برايشان توضيح داده شود و چه بسا تمام آموزشهاي لازم براي نگهداري، تغذيه و يا درمان نوزاد، در اختيار مادر بزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها هم قرار بگيرد.

  اگر شما نوزادي داريد كه با شكاف متولد شده است فراموش نكنيد كه هم صحبتي با افرادي كه احساس شما را درك مي‌كنند، بسيار مفيد است. سعي كنيد به نحوي از وضعيت ساير والديني كه فرزندان با شكاف لب و كام دارند مطلع شويد و با آنها صحبت كنيد

 3. #3
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض بیماران شکاف لب و کام درمعرض خودکشی

  بسیاری ازبیماران شکاف لب وکام درمعرض ابتلا به اختلالات هیجانی، اضطراب، افسردگی و اختلالات سازشی هستند.
  مهرداد معمارزاده درگفتگو با خبرنگار سلامت نیوز افزود: اختلالات فیزیکی، تکلمی، شنوایی، تغذیه، تنفس از دیگر مشکلاتی است که این بیماران با آن روبرو هستند.
  وی با اظهار اینکه تنفس کم باعث شده که بیماران در سطح هوشی پایینی قرار بگیرند بیان داشت: دراغلب مواقع خانواده ها پس از اطلاع از مشکل فرزندانش به شدت افسرده می شوند و حتی از وجود فرزند خود سرباز می زنند و این درحالی که اکثر فرزندان هم پس از ورود به مدرسه درمقابل تمسخر دیگران احساس حقارت می کنند و به فکر خودکشی می افتند.
  عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اعلام اینکه دارو درمانی، روان درمانی، گروه درمانی وخانواده درمانی از روش های درمانی بیماران مبتلا به شکاف لب و کام است خاطرنشان کرد: هم اکنون کاملترین تیم درمانی شکاف لب وکام کشور در استان اصفهان با حضور پانزده متخصص تشکیل شده است.
  وی با اشاره به اینکه درمان شکاف لب و کام از دوران سه ماهگی نوزاد شروع می شود و تا سن بلوغ به طور کامل رفع می گردد تصریح کرد: پسران بیشتر در معرض ابتلا به شکاف لب هستند و دخترها مبتلا به شکاف کام می شوند.
  معمارزاده با اعلام اینکه عمل کام به علت اینکه تنها یک عضله دارد بسیار مشکل تر از عمل لب است ادامه داد: شکاف کام عوارض متعددی از جمله تودماغی صحبت کردن، برگشت مایعات غذا از بینی و صحبت ها نامفهوم به همراه دارد که باید عمل آن به دقت انجام شود و این درحالی که شکاف لب تنها بر روز زیبایی چهره تاثیر منفی دارد.
  وی سیگار، رژیم غذایی، ژنتیک و اشعه را از عوامل ایجاد کننده شکاف لب و کام بیان کرد و عنوان نمود: درصد کمی از بیماران براثر عوامل ارثی مبتلا می شوند و بسیاری از آنها به علت عوامل محیطی به بیماری شکاف لب و کام مبتلا می شوند

 4. #4
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض كجاي كار مي‌لنگد؟

  علت‌هاي شكاف كام و لب به خوبي مشخص نيست. بسياري از عوامل ممكن است در ايجاد اين نقص مؤثر باشد. ژنتيك البته نقش مهمي دارد. حدود يك سوم از افرادي كه دچار اين بيماري هستند، اين نقص را به‌صورت ژنتيك از يكي از والدين و يا خويشاوندان دور و نزديك خود دريافت كرده‌اند. عوامل محيطي هم بي‌تاثير نيستند. مصرف گروه خاصي از داروها در دوران حاملگي، عفونت‌ها، بيماري‌ها، مصرف سيگار، الكل و كمبود اسيد فوليك در دوران بارداري از اين عوامل هستند.

  درحدود 13 درصد از نوزاداني كه با شكاف كام و لب متولد شده‌اند، نقص‌هاي مادرزادي ديگري نيز ديده مي‌شود. بنابراين بايد كاملاً توسط پزشك اطفال معاينه شوند. شكافي كه روي لب وجود دارد ممكن است از يك بريدگي كوچك تا يك شيار كامل متغير باشد كه اين شيار ممكن است از لب بالا تا سوراخ‌هاي بيني كشيده شوند.

  شكاف‌هاي ناحيه كام هم مي‌توانند تنها در ناحيه كام نرم و زبان كوچك باشند اما گاهي ممكن است به كام سخت هم كشيده شود و كليه سقف دهان را در بر گيرد.كودكي كه با شكاف در ناحيه لب و كام متولد مي‌شود نه تنها در زمينه تغذيه بلكه در زمينه‌هاي گوناگون ديگري نيز ممكن است دچار مشكل شود. بسته به شدت و عمق اين شيارها، مشكلات نوزاد نيز ممكن است شديدتر باشد و تا سال‌هاي طولاني‌تري او را درگير كند. گاهي اوقات درمان اين بيماران ممكن است حدود 23 سال طول بكشد تا تمام عوارض آن اصلاح شود.

 5. #5
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض سن بالاي پدر،يكي از علل بدنيا آمدن نوزادان با شكاف كام و لب (لب شكري) مي‌باشد

  شكاف سقف دهان را كه بين دهان و بيني‌است شكاف كام و باز شدن و يا پارگي كنار لب كه معمولا تا حفره‌بيني است را شكاف لب يا” لب شكري” مي‌گويند.

  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از ایرنا ، دكتر “محمد هادي رفيعي” در حاشيه برگزاري نخستين سمينار كشوري ارتباط خانواده‌ها و متخصصين حوزه شكاف كام و لب در گفتگو با ايرنا افزود : اين بيماري يك نوع بيماري مادرزادي است كه در عامه مردم، عامل بروزاين بيماري را بيشتر از ناحيه مادر مي‌دانند.

  وي، ارث ، محيط ، سيگاري و الكلي بودن والدين ، ديابت مادران ، كمبود ويتامين آ، مصرف نكردن اسيد فوليك، خود درماني مادران هنگام بارداري و تغذيه نامناسب و نادرست را از ديگر علل بروز اين بيماري عنوان كرد.

  رفيعي با اشاره به‌اينكه از هر ‪ ۷۰۰‬نفر در دنيا يك نفر به بيماري شكاف كام و لب دچار مي‌شود،گفت: مشكلات تغذيه‌اي ، انسداد راه‌تنفس، مشكلات شنوايي، دندان و ارتباطي، زيبايي و عاطفي و كاهش اعتماد از جمله مشكلات مبتلايان به اين عارضه است.

  وي با بيان اين كه حدو ‪ ۹۵‬درصد از كودكاني كه با شكاف كام و لب به دنيا مي آيند بامديريت درماني بهينه چهره‌اي مناسب پيدا مي‌كنند و تا شش سالگي گفتارشان مطابق همسالان مي‌شود، گفت : سونوگرافي اولين پله براي شناسايي و در برنامه قرار دادن اين نوزاد براي درمان مي‌باشد.

  رفيعي افزود : درصورت شناسايي به موقع مناسب‌ترين سن براي ترميم شكاف لب سه تا شش ماهگي و در مرحله بعد ‪ ۹‬تا ‪ ۱۲‬سالگي مي‌باشد، كه به موازات عمل‌هاي جراحي بايد كودك تحت آموزش گفتار درماني قرار گيرد.

  وي، هزينه عمل‌هاي جراحي مورد نياز براي رفع عارضه شكاف كام ولب را زياد ذكر كرد و گفت: تامين هزينه جراحي‌هاي مورد نياز حمايت بيشتر بيمه و كمك خيرين را مي‌طلبد.

  شكاف كام و لب اولين نقص چهره‌اي و چهارمين نقص مادرزادي است ، كه شكاف كام در دختران و شكاف لب در بين پسران رايج تر است.

 6. #6
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض شكاف لب و يا كام شايع‌ترين آنومالي مادرزادي است

  پايان‌نامه پزشكي

  نتايج يك پايان نامه نشان داد كه شكاف لب يا كام شايع‌ترين آنومالي مادرزادي ناحيه صورت مي‌باشد.

  به گزارش سرويس پژوهش ايسنا، مجيد صديقي از دانشگاه علوم پزشكي شهيد صدوقي يزد با راهنمايي دكتر حسين آقاعقيلي، عضو هيات علمي دندانپزشكي در پايان‌نامه‌اي ضمن بررسي فاكتورهاي ايتولوژيك شكاف لب و يا كام در نوزادان متولد شده در زايشگاه شهر يزد به اين نكته تاكيد دارند كه اين عارضه مي‌تواند موجب بروز مشكلات تكلمي، اكلوژن، زيبايي و سلامتي بافت‌هاي پريودنشيوم در فرد مبتلا به شكاف لب و يا كام باشد.

  براساس نتايج اين پايان‌نامه؛ در ايتولوژي شكاف كام و يا لب فاكتورهاي محيطي و زمينه‌هاي ژنتيكي و اثر متقال ارث و محيط شركت دارند كه بايد از تاثير اين فاكتورهاي محيطي بر مادر باردار جلوگيري نمود و در زمينه‌ي فاكتورهاي ارثي نيز آگاهي لازم به خانواده‌ها منتقل گردد.

  نتايج اين پايان‌نامه نشان مي‌دهد كه تعداد گروه نمونه 47 نفر و شاهد 93 نفر بودند و تفاوت معني‌دار آماري ميان بروز شكاف لب و يا كام و سابقه خانوادگي ابتلا، مصرف سيگار پدر و مادر، سقط جنين، استرس وارد شده به مادر در سه ماه اول بارداري، ازدواج فاميلي، مصرف آسپرين در خلال سه ماه اول، مجروحيت در پدر، سن بالاي 30 سال در مادر وجود داشت.

  نوع مطالعه اين پايان‌نامه به صورت توصيفي و به روش مقطعي بوده است، با مراجعه به بخش‌هاي نوزادان شماره پرونده مواليد مبتلا به شكاف لب و يا كام و اطلاعات مربوطه استخراج گرديد،‌ سپس با مراجعه به منزل نمونه‌ها به كمك مادر كودك پرسشنامه تكملي گرديد و پرسشنامه جهت نمونه‌هاي با مراجعه به بخش اطفال بيمارستان‌هاي شهيد رهنمون و افشار و با كمك مادر كودك تكميل گرديد.

 7. #7
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  اسيد فوليك، احتمال تولد نوزاد لب شكري را كاهش مي‌دهد
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=724
  اولين جراحي تيمي" شكاف كام و لب ايران " در اصفهان انجام شد
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=724

  مرجع خوب برای کسب اطلاعات مقالات پزشکی به انگلیسی در این مورد

  http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/c...ate.html#cat46

  http://en.wikipedia.org/wiki/Cleft_lip_and_palate
  http://kidshealth.org/parent/medical...ip_palate.html
  http://www.medicinenet.com/cleft_pal...ip/article.htm
  http://emedicine.medscape.com/article/877970-overview
  http://www.plasticsurgery.org/Patien...nd_Palate.html

  http://www.cleftline.org/

  انجمن اختصاصی به انگلیسی
  http://www.cleft.org/forum/viewforum.php?f=2
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 02-May-2010 انجام شده است

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت