عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي ايران گفت: تنبلي چشم بيماري ويژه سنين كودكي است كه درمان آن پس از 8 تا 10 سالگي كم‌اثر و در سنين بالاتر تقريباً غيرممكن مي‌شود.
پژمان بختياري در گفت‌وگو با فارس با بيان اينكه پي‌بردن به تنبلي چشم و درمان آن تابع زمان طلايي است اظهار داشت: براي درمان تنبلي چشم نبايد زمان را از دست داد؛ چرا كه شايد با يك كار ساده بتوان ديد كودك را بهبود بخشيد اما اگر زمان طلايي درمان از دست برود صدمه ايجاد شده قابل برگشت نبوده و در هيچ جاي دنيا نمي‌توان براي بهبود ديد اين كودك كاري كرد.
وي افزود: در اين عارضه چشم از نظر ظاهري مشكلي ندارد ولي ديد آن طبيعي نيست چرا كه چشم ارتباط كافي با مراكز بينايي در مغز ندارد و اگر در سنين كودكي كه بدن در حال رشد است اين اشكال برطرف نشود در بزرگسالي نمي‌توان براي آن كاري كرد.
بختياري تصريح كرد: به همين دليل كه در سنين رشد هنوز ارتباط مغز و چشم كامل شكل نگرفته است زمان محدود براي درمان وجود دارد و در اين زمان است كه مي‌توان ارتباط ضعيف شده چشم با مراكز بينايي در مغز را برقرار و حفظ كرد.
اين فوق تخصص چشم با اشاره به دلايل بروز تنبلي چشم يادآور شد: بيماري‌هايي چون انحرافات چشمي، ناهنجاري‌هاي مادرزادي، آب‌مرواريد مادرزادي، كدورت‌هاي قرنيه، تومورهاي چشمي و ضربات به چشم كه موجب پارگي قرنيه چشم در سنين كودكي مي‌شود مي‌تواند موجب تنبلي چشم شود.
وي اضافه كرد: شايع‌ترين فرم تنبلي چشم، تنبلي يك‌طرفه چشم است كه در آن يك چشم نسبت به چشم ديگر ضعيف‌تر است كه در سنين پايين با كمك عينك اصلاح مي‌شود و بايد گفت قابل درمان‌ترين فرم تنبلي چشم همين نوع است.
بختياري ادامه داد: در تنبلي چشم يك طرفه به علت اينكه ديد چشم آسيب ديده كمتر از چشم ديگر است و در رقابت بين دو چشم، چشم سالم‌تر مراكز بينايي بيشتري را در مغز اشغال مي‌كند، دو چشم به اندازه مساوي با مغز مرتبط نشده‌اند و ديد چشم آسيب ديده براي هميشه كمتر خواهد شد.

*تمام كودكان در سن 3 سالگي بايد از نظر انحرافات چشمي بررسي شوند

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي ايران تصريح كرد: مهمترين مسئله در درمان تنبلي چشم اين است كه همه كودكاني كه به ظاهر مشكلي ندارند در سن 3 سالگي از نظر انحرافات چشمي و عيوب انكساري بررسي شوند كه خوشبختانه اين برنامه به صورت كشوري درآمده است و اميدواريم با افزايش آگاهي والدين در اين زمينه شاهد كاهش انواع شايع تنبلي چشم باشيم.
وي افزود: در صورتي كه والدين كوچكترين مورد را در كودك خود از قبيل اينكه كودك انحراف چشم دارد، خوب بازي نمي‌كند، از چشمانش به درستي استفاده نمي‌كند و يا وسط مردمك چشم به جاي تيره بودن سفيد باشد را مشاهده كنند بايد حتما به كودك را به پزشك ببرند.
بختياري خاطرنشان كرد: شيوع تنبلي چشم در جوامع مختلف يك تا 3 درصد است و با وجود اينكه آماري در كشور در اين زمينه وجود دارد اما به نظر مي رسد اين آمار در مورد ايران نيز صادق باشد و از هر 100 كودك يك تا 3 نفر احتياج به درمان تنبلي چشم داشته باشند.
وي با اشاره به درمان تنبلي چشم تصريح كرد: درمان فرم شايع ذكرشده تنبلي چشم استفاده از عينك به طور تمام وقت است يعني كودك بايد هميشه عينك بزند و فقط هنگام خواب و حمام عينك را بردارد.
بختياري اضافه كرد: گاهي اوقات انواع يك طرفه تنبلي چشم را با بستن چشم سالم درمان مي‌كنيم كه البته اين مورد بايد با دستور پزشك انجام شود.
اين فوق تخصص چشم افزود: درمان انواع پيچيده‌تر تنبلي چشمي كه با بيماري هايي چون آب مرواريد مادرزادي و يا پارگي قرنيه چشم همراه است به آگاهي چشم پزشكان نياز است به طوري كه آنها بايد بدانند در حالي كه مسئله يك عضو چشم را حل مي‌كنند بهتر است هر چه سريعتر ديد شفاف براي كودك تا حد ممكن ايجاد كنند كه از تنبلي چشم جلوگيري شود.
وي گفت: تبلي چشم به عنوان بيماري ارتباط مغزي با چشم با هيچ درمان طبي جراحي يا ليزري قابل اصلاح نيست البته در بعضي موارد ليزر ممكن است كمك كننده باشد اما بايد گفت بهترين راه اصلاح ديد در تنبلي چشم استفاده از عينك است.