جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 4 از 4 مجموع

موضوع: آب مروارید در نوزادان و کودکان

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض آب مروارید در نوزادان و کودکان

  علل
  • شایع ترین علل آب مروارید در کودکان عفونت های داخل رحمی ، اختلالات متابولیک و سندرمهای ارثی می باشد. یک سوم آب مروارید در کودکان تک گیر است و با هیچ یک از بیماریهای سیستمیک یا چشمی ارتباط ندارد. اگر چه، ممکن است جهش خود به خودی منجر به آب مروارید در کودکان شود. بیش از23 درصد از آب مروارید مادرزادی زمینه ارثی(فامیلیال) دارند. بیشترین نوع انتقال اتوزوم غالب با نفوذ کامل است. آب مروارید ارثی احتمال دارد به صورت آب مروارید کامل،آب مروارید قطبی ، آب مروارید تیغه ای ، یا کدورت هسته ای ظاهر شود. تمام اعضاءخانواده کودک باید معاینه شوند.

  علل عفونی شامل سرخجه (شایع ترین)،سرخک آبله مرغان، سیتومگالوویروس، هرپس سیمپلکس، هرپس زوستر، فلج اطفال، آنفلولانزا، ویروس اپستین برر ، سیفیلیس،و توکسوپلاسموز می باشد.

  علل
  تعداد معدودی از کودکان با آب مروارید به دنیا می آیند.در بسیاری از این بیماران، هیچ دلیل خاصی یافت نمی شود.ممکن است آب مروارید مادرزادی همراه با :

  · سندرم کوندری پلازی

  · سرخجه مادرزادی
  سندرم سرخجه مادرزادی (crs)
  سندرم سرخجه مادرزادی (crs)
  · سندرم کونرادی
  http://en.wikipedia.org/wiki/Conradi...rmann_syndrome
  · سندرم داون (تریزومی 21)
  سندرم داون(مقاله جامع)
  http://forum.iransalamat.com/%D8%B3%D9%86%D8%AF%D8%B1%D9%85-%D8%AF%D8%A7%D9%88%D9%86-%D9%85%D9%88%D9%86%DA%AF%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%B3%D9%85-1225/%D8%B3%D9%86%D8%AF%D8%B1%D9%85-%D8%AF%D8%A7%D9%88%D9%86-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87-%D8%AC%D8%A7%D9%85%D8%B9-31597/#post71178
  · سندرم دیسپلازی اکتودرمال
  http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/e...cle/001469.htm
  · آب مروارید مادرزادی ارثی
  · گالاکتوزومی
  گالاكتوزومي
  گالاكتوزومي
  · سندرم هالرمن-استریف
  http://en.wikipedia.org/wiki/Hallerm...reiff_syndrome
  · سندرم لاو
  http://en.wikipedia.org/wiki/Oculocerebrorenal_syndrome
  · سندرم مارینسکو-شوگرن
  http://en.wikipedia.org/wiki/Marines...6gren_syndrome
  · سندرم پیر-رابین
  http://en.wikipedia.org/wiki/Pierre_Robin_syndrome

  · تریزومی13
  http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/e...cle/001660.htm

  علل آب مروارید مادرزادی چیست؟

  آب مروارید مادرزادی می تواند به علل مختلفی مانند زمینه ارثی، عفونت، مشکلات متابولیک، دیابت، تروما، التهاب یا واکنش دارویی رخ می دهد.

  برای مثال آنتی بیوتیک تتراساکلین که برای درمان عفونت در دوران بارداری مصرف می شود می تواند یکی از علل آب مروارید در نوزاد متولد شده باشد.


  علل آب مروارید در کودکان:

  برخی بیماری ها ممکن است باعث آب مروارید در کودکان گردد . علل مختلفی دارد بنابراین از پزشک باعث علائم آن را بپرسید.

  · ایدوپاتیک

  · ویروس سرخچه

  · سیتومگالوویروس

  · ویروس هرپس سیمپلکس

  · گالاکتوزی

  · نقص گالاکتوز 1 فسفاتاز یورودیل ترانسفر

  · نقص گالاکتوکیناز

  · سندرم دیس مورفیک

  · آنیدریا(فقدان مادرزادی عنبیه)

  · کلوبوم

  · دیابت ملیتوس

  · التهاب تمام یا قسمتی از عنبیه

  · آرتریت روماتوئید

  · درمان کورتیکواستروئید مزمن

  به نقل از
  iumss.blogfa.com

  منابع انگلیسی
  Cataracts in Children
  http://www.tc.umn.edu/~chris196/cataracts.htm
  Cataract, Congenital
  http://emedicine.medscape.com/article/1210837-overview
  Cataract in Child
  http://health.indiamart.com/eye-care...-in-child.html

  http://www.allaboutvision.com/condit...-cataracts.htm

  http://www.wrongdiagnosis.com/sympto...ren/causes.htm
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض والدين در زمينه درمان آب مرواريد مادرزادي كودكان تعلل نكنند

  يك متخصص بيماريهاي چشم با اشاره به اهميت تشخيص به موقع آب مرواريد مادرزادي در نوزادان گفت : چنانچه اين كودكان به موقع درمان نشوند , بينايي خود را از دست مي دهند.
  نعمت اللهي در مصاحبه با شبكه خبر سيما افزود از هر 250 نوزادي كه متولد مي شود , يك نوزاد داراي درجاتي از آب مرواريد است .
  وي با بيان اينكه اغلب آب مرواريدها با چشم غير مسلح قابل رويت نيست افزود : حدود 15 درصد افرادي كه در مراكز نابينايي هستند , علت نابينايي آنها آب مرواريد مادرزادي است اين متخصص به والدين توصيه كرد : در هفته نخست تولد نوزاد , وي را نزد چشم پزشك ببرند زيرا چنانچه آب مرواريد مادرزادي كودك در هفته نخست تشخيص داده و درمان شود ديد نوزاد طبيعي خواهد شد.
  وي تصريح كرد : اگر آب مرواريد مادرزادي در پنج يا شش ماهگي تشخيص داده شود و كودك در اين مدت از ديد محروم باشد عمل جراحي براي اين كودكان فايده اي ندارد و كودك ديد خود را از دست مي دهد اين متخصص در پايان گفت : اگر آب مرواريد مادرزادي به موقع درمان شود از تنبلي چشم , انحراف چشمي , عقب ماندگي ذهني و مرگهاي زودهنگام جلوگيري مي شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  يك فوق تخصص قرنيه:
  تشخيص ديرهنگام آب مرواريد، عامل تنبلي چشم در كودكان است

  يك فوق تخصص قرنيه با تاكيد بر لزوم انجام معاينات چشمي در نوزادان از ابتداي تولد گفت: هر بيماري از جمله آب مرواريد كه در كودكان منجر به تاري ديد شود، اگر تا پيش از 6 سالگي درمان نشود منجر به تنبلي چشم و در نهايت نابينايي خواهد شد.

  به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، دكتر محمدرضا جعفري نسب دانشيار دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي و فوق تخصص قرنيه افزود: برخلاف آب مرواريد در بزرگسالي كه به دليل كهولت سن ايجاد مي‌شود، اين بيماري در كودكان ممكن است به خاطر يك بيماري زمينه‌اي بروز كند، ولي از آنجا كه كودكان برخلاف بزرگسالان نمي‌توانند به خوبي از تاري ديد خود مطلع شده و اين مساله را به والدين بگويند، ممكن است تشخيص آب مرواريد به تاخير بيفتد و در نتيجه بيماري وسعت بگيرد.

  وي با بيان اينكه اگر تا پيش از 6 سالگي آب مرواريد در كودكان درمان نشود، منجر به تنبلي چشم و عارضه‌اي غيرقابل درمان خواهد شد به تشريح علايم اين بيماري پرداخت و گفت:‌ در دوران نوزادي كه كودك قادر به بيان تاري ديد نيست، اگر آب مرواريد نسبتا شديد باشد لكه‌اي سفيد يا خاكستري رنگ در مردمك چشم قابل تشخيص است. البته اين علامت فقط در موارد شديد بيماري آب مرواريد وجود دارد و در مرحله ضعيف يا متوسط چنين علامتي ديده نمي‌شود.

  دكتر جعفري نسب انحراف چشم به داخل يا خارج و به اصلاح لوچي چشم را از علايم آب مرواريد متوسط يا ضعيف عنوان كرد و با بيان اينكه هم ايجاد لكه سفيد و هم انحراف چشم نشانه تشخيص ديرهنگام آب مرواريد در كودكان است، ادامه داد: بهترين كار پس از تولد نوزاد و پيش از آن كه از بيمارستان مرخص شود، انجام تست رفلكس قرمز چشم است به طوري كه هر قدر عدد به دست آمده از اين ارزيابي با ده دهم فاصله داشته باشد، گوياي وجود بيماري چشمي در نوزاد است.

  دانشيار دانشگاه شهيد بهشتي در ادامه علت‌هاي مختلف بروز آب مرواريد در كودكان را برشمرد و توضيح داد: عفونت‌ها يا بيماريهايي مثل سرخجه در مادران باردار به ويژه در سه ماهه نخست حاملگي مي‌تواند دليلي براي ابتلاي نوزاد به بيماريهاي چشمي باشد. اين در حالي است كه بيماريهاي متابوليك در نوزاد يا مشكلاتي چون كمبود هورمون غده پاراتيروئيد يا قند پيشرفته در مادران نيز مي‌تواند منجر به بروز بيماريهاي چشمي از جمله آب مرواريد در دوران كودكي شود.

  وي البته اين موارد را از علل نادر بروز اين بيماري دانست و توضيح داد: در بيشتر مواقع آب مرواريد در كودكان جنبه ارثي دارد به طوري كه يا پدر و مادر در دوران كودكي اين مشكل را داشته‌اند يا ناقل اين بيماري بوده‌اند. اين در حالي است كه در برخي موارد نيز آب مرواريد بدون هيچ علت مشخصي رخ مي‌دهد كه البته از خوش خيم ترين انواع آب مرواريد به شمار مي‌رود.

  عضو هيات علمي بيستمين كنگره چشم پزشكي با بيان اينكه درمان دارويي و طبي در مواردي نادر به بهبود آب مرواريد در كودكان و بزرگسالان منجر مي‌شود، جراحي را تنها راه درمان اين بيماري معرفي كرد.

  وي در توضيح درصد عود آب مرواريد در كودكان پس از انجام عمل جراحي نيز گفت: بازگشت بينايي كودكان پس از جراحي منوط به انجام دقيق و درست تمامي مراحل جراحي و نبود هيچ نوع بيماري ديگر در چشم است، اما از آنجا كه در اين عمل، عدسي چشم برداشته مي‌شود و ديگر تصوير روي شبكيه نمي‌افتد، بايد از عدسي‌هاي جايگزين در قالب عينك با شماره‌هاي بسيار بالا، لنز تماسي و لنز داخل چشمي استفاده شود. البته از آنجايي كه لنزهاي داخل چشمي ايجاد حساسيت مي‌كنند و از سوي ديگر شماره چشم كودكان هر چند ماه يك بار تغيير مي‌كند لنزهاي داخل چشمي براي كودكان به ويژه براي كودكان زير يكسال توصيه نمي‌شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  تاخير در عمل جراحي آب مرواريد كودكان،منجر به از دست رفتن ديد مي‌شود

  رئيس انجمن چشم پزشكان سازمان نظام پزشكي استان‌اصفهان گفت:تاخير در عمل جراحي آب مرواريد كودكان، منجر به از دست رفتن ديد آنان مي‌شود.

  دكتر"حسن رزمجو " روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا افزود: تاخير در عمل جراحي مي‌تواند منجر به از دست رفتن ديدبه علت فقدان تشكيل تصوير ساختارمند بر روي شبكيه شود كه محدوديت بينايي را به همراه دارد.

  وي اظهار داشت: اين خطر در آب مرواريدهاي يك طرفه و نيز دوطرفه و متراكم كه حداكثر طي شش هفته اول تولد جراحي نشود ، بيش تر است.

  وي افزود : وجودآب مرواريد در كودكان، يكي از بزرگترين عوامل اختلال در چشم است كه هرچه سن كودك كم تر باشد،احتمال محدوديت بينايي نيز كمتر است.

  رزمجو با اشاره به اين كه‌كودكان از همان بدو تولد ، نيازبه معاينه چشم دارند،گفت:پيدايش محدوديت بينايي مي‌تواند منجر به‌تنبلي چشم كودكان شود، بنابراين نيازاست والدين هرسه يا شش ماه يكبار فرزندان خودرابراي معاينه به چشم پزشك مراجعه كنند ، تاسريعا اقدامات درماني موثر صورت بگيرد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت