جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 7 از 7 مجموع

موضوع: پوسیدگی دندان(مقالات)

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض پوسیدگی دندان(مقالات)

  پوسيدگي دندان

  http://www.irib.ir/health/html/toothdecay.htm
  انتظار نكشيد تا به دندان درد بيفتيد
  http://www.irib.ir/health/html/dandandard.htm
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  با خوردن كشمش از پوسيدگي دندان جلوگيري كنيد


  كشمش به رغم شيرين بودنش براي دندانها مفيد است. به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران، به نقل از روزنامه ويسن شافت، كشمش حاوي موادي است كه رشد بعضي از باكتريهاي دهان را متوقف مي‌كند. پژوهشگران پنج نوع كشمش را روي باكتري‌ها آزمايش كرده‌اند. اولانول اسيداولانول آلدييد و هيدروكسي متول فول فورال، حتي به مقدار كم مؤثر بوده‌اند. اين سه ماده در آزمايشگاه، جلوي رشد محركهاي پوسيدگي از جمله استرپتوكوكوس موتانز را مي‌گيرند. علاوه بر آن مواد شيميايي آزمايش شده جلوي توانايي اس.موتانز را گرفته و مانع چسبيدن آن به دندان و در آخر پوسيدگي دندان مي‌شوند. يكي از محققان اذعان دارد كه درست است كه كشمش شيرين و چسبنده است؛ ولي اين ذهنيت اشتباه كه هر ماده شيريني باعث خرابي دندان مي‌شود، اشتباه است. شيريني كشمش از شير معمولي يا ساكارين نيست؛ بلكه از گلوكز و فروكتوز ساخته شده و عوارض دندان به واسطه‌ شير معمولي شيريني‌ها ايجاد مي‌شود
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  دانستني‌هايي درباره روكش دندان  دكتر فرين ميزائيان
  روكش كلاهكي است شبيه به دندان كه بر روي دندان‌هاي به شدت تخريب شده يا پوسيده قرار مي‌گيرد. روكش‌ها به دلايل گوناگوني بر روي دندان‌ها قرار داده مي‌شوند، اما مهم‌ترين آنها، پوسيدگي‌هاي بسيار وسيع و يا شكستگي‌هاي بزرگي در دندان است كه مواد پركننده دندان قادر به جايگزيني و ترميم آن نيستند و يا دندان در صورت ترميم با مواد معمول ترميمي، قدرت كافي را باز نخواهد يافت. همچنين روكش‌ها بر روي دندان‌هاي ترك خورده و يا شكسته قرار مي‌گيرند. از كاربردهاي ديگر روكش‌ها، استفاده از آنها به منظورهاي زيبايي است. روكش‌ها براي اصلاح بدشكلي‌هايي دندان و يا دندان‌هايي كه به شدت تغيير رنگ يافته‌اند استفاده مي‌شوند. روكش‌ها مي‌توانند از جنس فلز (طلا، نيكل، كروم)، سراميك و يا تركيبي از فلز و سراميك (چيني) باشند. روكش‌هاي تمام فلز خصوصيات فيزيكي و قدرت بيشتري دارند اما از ديدگاه زيبايي روكش‌هاي چيني مناسب‌ترند. اگر روكش‌ها مناسب و بر اساس اصول علمي ساخته شوند، لااقل 7 سال عمر مي‌كنند وعمر بعضي از آنها بسيار بيشتر خواهد بود.

  آماده سازي يك دندان براي روكش
  اغلب دندان‌هايي كه به علت پوسيدگي‌هاي وسيع نياز به درمان ريشه دندان پيدا مي‌كنند، پس از درمان ريشه و برداشت پوسيدگي‌ها، نسج زيادي از دست مي‌دهند و اين گونه دندان‌ها نيازمند نوعي حمايت داخل ريشه‌اي هستند كه به آن<پست)Post( >‌ گفته مي‌شود. دندانپزشك براي اين گونه دندان‌ها ابتدا ميله‌اي را داخل ريشه دندان جاسازي مي‌كند و سپس با بازسازي تاج و دندان، دندان را براي دريافت روكش آماده مي‌كند.
  در اين مرحله از دندان قالبي گرفته مي‌شود. اين قالب به لابراتوار دندانپزشكي (محلي كه پروترهاي دنداني ساخته مي‌شود) ارسال مي‌شود تا روكش ساخته شود.
  در جلسه بعدي روكش در دهان بيمار امتحان مي‌شود و در صورت مناسب بودن به دندان چسبانده مي‌شود.

  بعد از دريافت روكش
  اگر به تازگي روكشي دريافت كرديد و احساس كرديد براي دندان شما بلند است، حتما به دندانپزشك مراجعه كنيد تا آن را اصلاح كند در غير اين صورت به مفصل فكي شما فشار وارد خواهد شد.
  روكش‌هايي كه از دو لايه فلز و چيني ساخته شده باشند (لايه زيرين از فلز و پوشش رويي از چيني) ممكن است در كنار لثه حلقه سياه رنگي ايجاد كنند كه به علت لايه فلزي زير روكش است و اين امري طبيعي است. روكش دندان نه تنها به عنوان محافظي براي دندان از پوسيدگي ويا بيماري‌هاي لثه عمل نمي‌كند، بلكه يك دندان روكش شده نياز به بهداشت و مراقبت منظم و خاص دارد. اگر احساس كرديد روكش دندان شما لق شده است، ممكن است نياز به معاينه دندانپزشك و درمان داشته باشد. در اين صورت حتما براي اصلاح وضعيت روكش خود به دندانپزشك مراجعه كنيد تا از تخريب دندان زير روكش خود پيشگيري كنيد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  آنچه درباره پر كردن دندان‌هايتان نمي‌دانستيد
  ▲پر از آمالگام، خالي از دندان  هنگامي كه حفره‌اي چه به دليل پوسيدگي و چه به دليل شكستگي در دندان‌ها ايجاد مي‌شود،‌بايد توسط ماده‌اي به نام آمالگام ترميم شود.
  دكتر فرين ميزانيان
  ميناي دندان يكي از سخت‌ترين مواد موجود در اين كره خاكي است. دندان‌هاي ما به كمك ما مي‌آيند كه انواع و اقسام خوراكي‌ها از سخت‌ تا نرم را بجويم و له كنيم و تحويل دستگاه گوارشمان بدهيم. بجز موارد بسيار محدودي كه به‌عنوان نواقص مادرزادي محسوب مي‌شوند، دندان‌هاي ما در بدو رويش،‌سفيد،‌محكم و سالم هستند و به خوبي براي انجام وظايف خود آماده‌اند. اگر از دندان‌هايمان به خوبي مراقبت‌ كنيم، همراهان خوبي براي ما خواهند بود اما با كم‌لطفي‌هاي ما، نظير عدم رعايت بهداشت و تغذيه نامناسب، باكتري‌هاي دهاني ايجادكننده پوسيدگي دندان، فرصت خوبي پيدا خواهند كرد كه مواد غذايي مناسب را تخمير كرده، اسيدي توليد كنند كه اين اسيد مي‌تواند ميناي سخت دندان را حل كرده و پوسيدگي ايجاد كند. پوسيدگي‌هاي دنداني از نقاط بسيار كوچك و معمولا به‌صورت لكه‌هاي سفيد رنگي بر روي دندان‌ها آغاز مي‌شود كه در اين مرحله، اگر به خوبي از دندان‌ها مراقبت شده و فلورايد از طرق مختلف از جمله دهانشويه‌ها و خمير دندان‌ها به اين لكه سفيد برسد،‌پوسيدگي ممكن است متوقف شود. اما اگر روند پوسيدگي متوقف نشود، با ادامه فعاليت باكتري‌ها، ناحيه پوسيدگي وسيع‌تر مي‌شود. از طرفي بافت سخت مينا و عاج دندان‌، توسط اسيدها حل شده، ماده نرم پنيرمانندي بجاي دندان برجا مي‌ماند كه قادر به تحمل فشارهاي جويدن نخواهد بود و در نتيجه حفره‌هاي پوسيدگي ايجاد مي‌شود. در اين مرحله است كه ديگر پوسيدگي‌هاي دندان قابل برگشت نيست و بايد ترميم شود. اگر پوسيدگي دنداني در حد عاج و ميناي دندان باقي مانده باشد، ‌و به ناحيه مركزي دندان (پالپ يا عصب دندان) دست‌اندازي نكرده باشد، حفره ايجاد شده توسط مواد ترميمي دندان‌پزشكي قابل ترميم است كه به اصطلاح عام به آن <پر كردن دندان> گفته مي‌شود.

  آمالگام و تركيباتش
  هنگامي كه حفره‌اي چه به دليل پوسيدگي و چه به دليل شكستگي در دندان‌ها ايجاد مي‌شود،‌بايد توسط ماده‌اي ترميم شود. ماده ترميمي بايد تا حد امكان خواص مشابهي با دندان داشته باشد و با محيط بدن انسان نيز سازگار باشد. قديمي‌ترين ماده ترميمي در حدود دو هزار سال پيش در مصر استفاده شد. در اين كشور شخصي براي ترميم دندان خود از قطعه‌اي فلز برنز استفاده كرد اما بعد از مدتي اين فلز اكسيده شد و دندان او به رنگ سبز درآمد. از حدود 051 سال پيش ماده ترميمي به ‌نام آمالگام وارد عرصه دندان‌پزشكي ترميمي شد. آمالگام همان تركيب فلزيي نقره‌اي رنگ آشنايي است كه در دندان‌هاي بسياري از ما به‌عنوان پر كردگي قرار دارد‌.

  تركيبات آمالگام
  آمالگام آلياژي است كه دو فلز اصلي تشكيل دهنده آن جيوه و نقره هستند. عناصر ديگر مانند قلع و مس هم براي ايجاد بعضي خواص به اين تركيب اضافه شده‌اند. آمالگام قبل از تركيب شدن براي آلياژ به صورت دو قسمت پودر و مايع وجود دارد. قسمت پودري آن شامل نقره، مس و مقداري قلع است و قسمت مايع نيز از فلز مايع جيوه تشكيل شده است. در مطب دندان‌پزشكي ابتدا دندان‌پزشك، قسمت‌هاي پوسيده دندان را تراش داده و دندان را به شكل مناسبي براي پذيرش ماده ترميمي آمالگام آماده مي‌كند. سپس پودر و مايع آمالگام با هم مخلوط شده،‌تركيبي با قوام خميري ايجاد مي‌كند. كه اين قوام خميري حدود 2 تا 3 دقيقه به دندان‌پزشك فرصت مي‌دهد تا آمالگام را درون حفره دندان قرار داده و شكل مناسب را براي آن ايجاد كند. پس از اين زمان،‌آمالگام شروع به سفت شدن مي‌كند و آلياژ بسيار مستحكمي از خود به جاي مي‌گذارد. اين ماده در برابر رطوبت محيط دهان و فشارهاي ناشي از جويدن مقاومت خوبي دارد و عمر متوسطي بين 5 تا 01سال براي يك پركردگي آمالگام پيش‌بيني مي‌شود. علاوه بر آمالگام مواد ترميمي ديگري نيز به‌نام ترميم‌هاي همرنگ دندان در بازار دندان‌پزشكي وجود دارد. اين مواد براي ترميم‌هاي دندان‌هاي جلويي كه در معرض ديد هستند، انتخاب‌هاي مناسبي است اما از نظر تحمل فشارهاي جويدن و عمر براي ترميم سطوح جونده دندان‌هاي عقبي، انتخاب‌هاي چندان مناسبي نيستند.

  آيا آمالگام سمي است؟
  جيوه فلزي است كه به خاطر ايجاد بخارهاي سمي،‌براي بدن انسان مضر محسوب مي‌شود. اما جيوه‌اي كه در آلياژ آمالگام وجود دارد، از حالت آزاد خارج شده و به ‌صورت يك تركيب فلزي در آمده است و خواص اوليه خود را از دست مي‌دهد. چند سالي است كه در مجامع پزشكي و دندان‌پزشكي از سمي بودن آمالگام و ايجاد بيماري‌هاي عمومي گوناگون وابسته به آمالگام صحبت مي‌شود اما انجمن دندان‌پزشكي آمريكا هنوز آمالگام را به عنوان يك ماده ترميمي مطمئن و مناسب مي‌شناسد و اعلام مي‌كند كه ارتباط اثبات شده و معني‌داري بين بيماري‌هاي عمومي بدن و ترميم‌هاي آمالگام موجود در دهان افراد وجود ندارد‌.

  حساسيت آمالگام
  تعداد بسيار كمي از افراد جامعه ممكن است به ترميم‌هاي آمالگامي حساسيت داشته باشند. اين افراد انگشت شمارند و تاكنون تنها حدود 001 مورد حساسيت به آمالگام گزارش شده است. واكنش‌هاي آلرژيك به آمالگام معمولا مشابه ساير حساسيت‌هاي پوستي است و ممكن است ضايعات كهير مانندي در پوست و يا ضايعات قرمزي در دهان در مجاورت ترميم‌هاي آمالگام ايجاد شود. در افرادي كه به آمالگام حساسيت دارند، ترميم‌هاي آمالگام بايد توسط مواد ترميمي ديگري جايگزين شوند.

  ترميم‌هاي قديمي چه زماني بايد تعويض شود
  هر از گاهي در آينه به پركردگي‌هاي آمالگام خود نگاه كنيد. اگر قسمتي از يك پركردگي‌تان شكسته، پركردگي دندانتان كاملا خارج شده و يا بين دندان و پركردگي‌تان فاصله افتاده است بايد براي اصلاح آن به دندان پزشك مراجعه كنيد.

  توصيه‌هاي پاياني‌
  اگر در دندانتان يك حفره كوچك پوسيدگي مي‌بينيد براي ترميم آن هر چه سريع‌تر به دندا‌ن‌پزشك مراجعه كنيد زيرا با گذشت زمان پوسيدگي بزرگ‌تر شده و ترميم آن مشكل‌تر مي‌شود‌.
  اگر دندانتان با آمالگام ترميم شده، 2 ساعت بعد از پرشدن دندانتان چيزي نخوريد و تا 42 ساعت بعد از پر شدن دندانتان، با دندان تازه پر شده، خوراكي‌هاي سفت نخوريد
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  درد دندان  نویسنده : دكتر سيامك شايان امين
  وقتي كه يك درد شبانه به سراغ شما مي آيد و شما را وادار مي كند كه تا صبح در رختخواب به خود بپيچيد، ديگر كار از كار گذشته است. در آينه كه دقيق مي شويد، خال سياه رنگ كوچكي را روي دندانتان به ياد خواهيد آورد كه حالا تبديل به يك حفره سياه و عميق شده، يا يك پركردگي قديمي دندان كه مدتها پيش از جاي خود خارج شده و حالا بر اثر اهمال كاري شما و شكستن قسمتي از تاج، دندان تبديل به توده بي شكلي همراه با چرك و التهاب شده است.

  در اين گونه موارد با خوردن مسكنهاي پياپي يا گذاشتن عصاره گل ميخك روي دندان، كاري از پيش نخواهيد برد. دردي كه براي دقايقي آرام مي شود به ناگاه با خوردن يك ليوان آب سرد يا چاي داغ يا فشاري ناگهاني حين جويدن، دوباره بازمي گردد و امان شما را مي برد. در اينگونه موارد تنها راه حلي كه به ذهنتان مي رسد اين است كه شال و كلاه كنيد و در حالي كه دست خود را روي گونه تان مي فشاريد، سراغ دندان پزشك برويد.

  ٭ درون دندان چه خبر است؟
  در قسمت مركزي دندانها، بافت نرمي به نام "پالپ" وجود دارد. پالپ يا مغز دندان همانند ديگر اعضاي بدن شامل انبوه مويرگهاي خوني، عصب و سلولهاي همبندي است و از آنجايي كه تنها جزيي از دندان است كه در آن رشته هاي عصبي وجود دارند، در اصطلاح عاميانه به "عصب دندان" موسوم است.
  با پيش روي پوسيدگي در يك دندان و نفوذ آن به ناحيه پالپ و يا با شكستن يك دندان و نفوذ ترك به ناحيه پالپ، پالپ آسيب مي بيند. باكتري ها به داخل پالپ نفوذ مي كنند و اين منطقه عفوني مي شود. با انتقال عفونت از نوك ريشه به داخل استخوان يك كيسه چركي به نام "آبسه" درست مي شود. اگر اين بافت عفوني پالپ خارج نشود، درد و تورم ايجاد مي شود.

  ٭ تكليف دندانهاي كرم خورده چيست؟
  تا پيش از اينكه درد به سراغ شما بيايد، شايد بتوان دندان پوسيده را با يك ترميم ساده و صرف كمترين هزينه احيا كرد. اما اغلب ما تنها زماني به ياد دندانهايمان مي افتيم كه از شدت درد و تورم كلافه شده ايم. در اينگونه موارد دندان پزشك تنها دو راه پيش روي شما مي گذارد: كشيدن دندان يا درمان ريشه.
  بايد باور كنيد كه براي دندان شما هيچ جايگزين بهتر و مناسب تري از خودش وجود ندارد. پس براي كشيدن دندان به هيچ وجه عجله نكنيد. اگر دندان پزشك كوچكترين احتمالي براي باقي ماندن و كارايي دندان شما قايل است، سعي كنيد كه دندانهاي دردناك خود را نگه داريد و "درمان ريشه" را براي رهايي از درد جانكاه خود انتخاب كنيد.

  ٭ عصب دندان را بِكُشيم يا بكشيم؟
  از آنجا كه براي رهايي از درد شما، دندان پزشك پس از تهيه حفره اي در دندان، پالپ دندان را توسط ابزار خاصي خارج مي كند، اصطلاح "عصب كشي" براي اين كار رايج شده است. اما از آنجا كه علاوه بر عصب دندان، تمامي نسج پالپ هم از كانال ريشه خارج مي شود، اصطلاح عصب كشي چندان براي اين كار مصداق نمي يابد.
  "عصب كُشي" اصطلاح عاميانه ديگري است كه به اين كار اطلاق مي شود. ريشه اين عبارت به زماني بازمي گردد كه براي ساكت كردن درد دندان، ماده اي سوزآور و قليايي نظير سيانور يا روغن ترمز(!) را روي قسمت پوسيده دندان قرار داده و موجب سوزاندن نسج داخل پالپ مي شدند. اما "درمان ريشه" معادل مناسبي است براي عملي كه در دندان پزشكي با عنوان "اندو دنتيكس" معروف است.
  "اندو" يك واژه يوناني به معناي "داخل" است و "odont" (اُدُنت) به معناي دندان، و درمان اندودنتيكس به معناي داخل دندان (پالپ) است. در اين روش درماني پالپ ملتهب و عفوني از داخل ريشه خارج مي شود، كانال ريشه با دقت و ظرافت تميز شده، شكل داده مي شود و در نهايت داخل كانال پر و مسدود مي شود
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  درمان پوسيدگي دندان‌با شيرين بيان  بررسي هاي جديد محققان نشان مي دهد تركيباتي كه از ريشه گياه شيرين‌بيان به دست مي ايد مي تواند از پوسيدگي دندان‌ها جلوگيري كند .
  به نوشته پايگاه اينترنتي انجمن شيمي امريكا پوسيدگي دندان يكي ازشايع‌ترين اختلالات دندان است كه براي پيشگيري از ان نياز به‌مراقبت دائم‌و مستمر از دندان‌ها درطول زندگي‌است.

  محققان دانشگاه كاليفرنيا به تازگي در تحقيقات خود درباره بيماري‌هاي‌دهان‌و دندان و عوامل موثر در بروز اين بيماري ها دريافتند ريشه گياه‌شيرين بيان كه از ان براي توليد انواعي از محصولات و از جمله شكلات‌استفاده مي شود مي تواند در جلوگيري از پوسيدگي دندان‌ها و ايجاد حفره‌در انها موثر باشد .

  اين مواد مي‌توانند باكتري هاي مهم موثر در پوسيدگي دندان‌ها را غيرفعال‌كنند شيرين بيان در طب گياهي و به‌ويژه در كشور چين از سالهاي دور موردتوجه بوده است .
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت