جستجو در سایت توسط گوگل

صفحه 2 از 3 ابتداابتدا 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج 11 تا 20 از 30 مجموع
Like Tree2Likes

موضوع: روت کانال (عصب‌کشی) /مقاله و خبر

 1. #11
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  دندان شیری هم درمان ریشه می خواهد
  درمان دندان کودکان در گفتگو با دکتر محمدجعفر اقبال متخصص درمان ریشه

  دندان های شیری، تعدادشان ۲۰ عدد است. این دندان ها از سن ۶ ماهگی در دهان کودکان شروع به رویش می کنند و تا سن ۲۴ ماهگی، تقریبا تمام آنها در دهان طفل روییده اند...

  دندان شیری کودکان مثل دندان دایمی بزرگسالان شامل مینا، عاج، پالپ و سمنتوم است اما شکل تاج و ریشه اش کاملا متفاوت است. زیر ریشه این دندان ها، جوانه دندان های دایمی شکل می گیرد و رشد می کند. با رشد و تکامل جوانه دندان های دایمی، ریشه دندان های شیری تحلیل می رود، لق می شود و می افتد. زمان ماندگاری دندان های شیری موقت است؛ از ۶ تا ۱۰ سال در دهان می مانند و دندان های دایمی جایگزین آنها می شوند. در مواقعی که این دندان ها به مشکلی جدی برمی خورند، این سوال در ذهن بسیاری از والدین شکل می گیرد که مگر دندان های شیری هم نیاز به درمان ریشه دارند؟ دکتر اقبال، متخصص درمان ریشه و استاد دانشکده دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی، به این سوال پاسخ داده اند.

  ▪ آقای دکتر! آیا ممکن است دندان های کودکان هم نیاز به معالجه ریشه پیدا کند؟

  ـ بله؛ اتفاقا به علت اندازه کوچک دندان های شیری و شکل آناتومیک اختصاصی، دندان های شیری زودتر احتیاج به درمان ریشه پیدا می کنند و پوسیدگی در آنها سریع تر به پالپ یا عصب دندان می رسد. در دندان های شیری روش و نحوه معالجه ریشه کاملا متفاوت است. علت آن هم به فیزیولوژی ساختمان دندان های شیری برمی گردد. از آنجا که ریشه این دندان ها در طول زمان دچار تحلیل می شود، مواد و تکنیک های معالجه ریشه کاملا متفاوت است. ضمن اینکه وجود و نگهداری دندان های شیری تا زمان خاصی در دهان بسیار اهمیت دارد اما در برخی از موارد با تشخیص دندان پزشک اطفال می توان دندان های شیری نیازمند به معالجه ریشه را از دهان خارج کرد. تاکید بر این نکته لازم است که این کار با در نظر گرفتن همه جوانب و به وسیله دندان پزشک قابل توصیه است.

  ▪ بهتر است چه کسی کار درمان ریشه دندان های اطفال را انجام دهد؟

  ـ کار درمان ریشه یا درمان پالپ دندان های شیری در کودکان به وسیله دندان پزشکان متخصص کودکان یا دندان پزشکان عمومی انجام می شود و از حیطه سایر تخصص ها خارج است.

  ▪ برای کودکان کم سن یا کودکانی که برای درمان همکاری نمی کنند، چه باید کرد؟

  ـ خوشبختانه حدود ۱۰ سال است که دندان پزشکی بیمارستانی یا دندان پزشکی تحت بیهوشی و در اتاق عمل در برخی از بیمارستان های آموزشی به وسیله دندان پزشکان متخصص اطفال انجام می شود و این مشکل تا حدودی حل شده است. هم اکنون دانشکده های دندان پزشکی در تهران و بسیاری از مراکز استان ها این امکان را یافته اند که در یک یا چند بیمارستان، بیماران را بستری کرده و تحت بیهوشی، کودکان کم سنی که همکاری نمی کنند.

  ▪ اصلا دندان های شیری چه اهمیتی دارند؟

  ـ دندان های شیری مانند دندان های طبیعی در زیبایی و فرم و اندازه صورت نقش مهم و اساسی دارند. همچنین مانند دندان های اصلی مسوول جویدن و خرد کردن غذا در دوران کودکی و نوجوانی هستند و در تکلم نیز اهمیت بسزایی دارند. نقش مهم دیگری که دندان های شیری دارند این است که الگو، مدل و راهنمای دندان های دایمی هستند و تا حدود زیادی رویش دندان های دایمی از حیث زمان، جهت و محل قرارگیری به آنها مرتبط است.

  ▪ دندان های شیری هم مثل دندان های دایمی دچار پوسیدگی و بیماری می شوند؟

  ـ بله؛ دندان های شیری کودکان نیز مستعد پوسیدگی است. مکانیسم پوسیدگی در دندان های شیری با بزرگسالان یکسان است و عوامل میکروبی، تغذیه، رعایت بهداشت و مانند آن در ایجاد یا پیشگیری از پوسیدگی نقش دارد. بیماری های لثه یا پریودنتال نیز در کودکان ایجاد می شود اما معمولا نوع آن بیماری ها و همچنین میزان شیوع آن در کودکان متفاوت است. بیماری لثه ای که در کودکان شایع است، التهاب لثه است که در اکثر موارد با جرم گیری، آموزش و رعایت بهداشت، درمان می شود. خوشبختانه اطفال کمتر به بیماری های پیشرفته لثه که احتیاج به جراحی دارد، مبتلا می شوند.

  ▪ بعضی از کودکان در سنین پایین تر (۲ یا ۳ سالگی) احتیاج به کارهای دندان پزشکی پیدا می کنند و مبتلا به دندان درد یا آبسه دندان می شوند. علتش چیست؟

  ـ خب، دندان های شیری مانند دندان های دایمی نیاز به مراقبت و نگهداری دارند و باید اصول بهداشتی در مورد آنها رعایت شود منتها چون دندان های شیری از سن طفولیت در دهان وجود دارند و طفل در آن سنین نمی تواند خودش از آنها مراقبت کند والدین، به خصوص مادر مسوول مراقبت و رعایت بهداشت دهان و دندان های طفل است. در اطفال بسیاری از عادات و رفتارها شکل می گیرد. یکی از مواردی که در پوسیدگی دندان ها موثر است عادت و نحوه شیر و غذا خوردن طفل است. باقی ماندن و جمع شدن شیر در زمان بسیار طولانی مخصوصا هنگام خواب مهم ترین عامل پوسیدگی سریع و پیشرفته دندان های کودکان است. بعضی از کودکان عادت دارند سینه مادر یا سر شیشه شیر را برای مدت ها حتی در خواب در دهان خود نگه دارند. این مساله باعث باقی ماندن شیر در محیط دهان در زمان نسبتا طولانی می شود و به تخریب و پوسیدگی سریع دندان ها می انجامد. لازم است والدین ضمن رعایت بهداشت دهان و دندان های اطفال نسبت به عادات غذایی و نحوه زمان شیر خوردن اطفال حساس باشند و با دندان پزشک متخصص کودکان و نوجوانان یا دندان پزشک عمومی مشورت کنند.

  ▪ درمان های دندان پزشکی کودکان به وسیله کدام متخصصان باید انجام شود؟

  ـ یکی از بخش های مهم و مفصل در آموزش دندان پزشکی عمومی، بخش اطفال است. دندان پزشک در طول دوره تحصیل در بخش اطفال زیر نظر متخصصان و اساتید رشته دندان پزشکی اطفال، طرز رفتار با کودکان در مطب دندان پزشکی و درمان های رایج دندان پزشکی اطفال را می آموزد بنابراین دندان پزشکان عمومی می توانند درمان های مورد نیاز کودکان را انجام دهند اما یکی از رشته های تخصصی دندان پزشکی، رشته اطفال است که دندان پزشک عمومی پس از فارغ التحصیلی و قبولی در امتحانات ورودی مربوطه، به مدت ۳ سال دوره تخصص را طی می کند. این افراد که متخصص دندان پزشکی کودکان هستند، مناسب ترین افراد برای تشخیص یا مشاوره و درمان هستند.  دکتر گلرخ ثریا
  روزنامه سلامت

 2. #12
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  عصب‌کشي دندان کودکان زير10 سال تاثير منفي بر استحکام دندان دارد

  ايسنا: يک متخصص درمان ريشه با بيان اينکه عصب‌کشي دندان در کودکان زير 10 سال در استحکام دندان تاثير منفي دارد، گفت: «برخلاف تصور مردم، دندان عصب‌کشي شده با دندان سالم تفاوت چنداني ندارد و دندان‌هاي عصب‌کشي شده مانند دندان‌هاي سالم، فلورايد و کلسيم را از طريق بزاق دهان و مواد غذايي دريافت مي‌کنند، درد را حس مي‌کنند و مي‌توانند دچار پوسيدگي شوند.» دکتر وهاب شيعه‌زاده با اشاره به اينكه تصور عمومي بر اين است كه استعداد دندان‌ها به شکستن و از دست رفتن در صورت عصب‌کشي افزايش مي‌يابد، يادآور شد: «مستعد شدن دندان‌هاي عصب‌کشي شده به شکستن و از دست رفتن نمي‌تواند به ‌علت عصب‌کشي اتفاق افتد، بلکه مردم تا زماني که دچار درد و عفونت دنداني نشوند به پزشک مراجعه نمي‌کنند و اين امر موجب گستردگي پوسيدگي دندان و به دنبال آن از دست رفتن دندان مي‌شود.» شيعه‌زاده، ضربات وارده به دندان به ‌ويژه در کودکان را عامل بسيار مهم در رسيدن دندان به مرحله عصب‌کشي و تحليل ريشه دندان در سال‌هاي بعد دانست و خاطرنشان کرد: «در چنين مواقعي بايد فرد تحت نظر قرار گيرد تا در صورت نياز عصب‌کشي و پرکردن ريشه انجام و از بروز عوارض در سال‌هاي بعد پيشگيري شود.»

 3. #13
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  چرا عصب‌کشی دندان دردناک است؟
  درمان دندان توسط دندانپزشک

  حتما برای شما هم پیش آمده که دندان‌تان را عصب‌کشی کرده باشید و اگر چنین تجربه‌ای را داشته باشید، خوب می‌دانید که گاهی این کار بسیار دردناک است و تا چند روز پس از آن درد دارید. می‌دانید چرا؟

  دکتر ناهید اخلاقی، متخصص درمان ریشه دندان و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد به این سؤال پاسخ می‌دهند.  چرا بعضی‌ها می‌گویند بعد از عصب‌کشی دندان‌شان اصلا درد نکشیده‌اند، ولی بعضی دیگر درد شدیدی را تجربه کرده‌اند. این به خود دندانپزشک مربوط است یا به جنس دندان؟

  در درمان ریشه دندان، احتمال درد وجود دارد، ولی مدت و شدت آن متفاوت است. دندان‌هایی که قبل از درمان ریشه، به ضربه حساس بوده‌اند و یا به دلیل از بین رفتن عروق و اعصاب شان در اثر آلودگی میکروبی، مراحلی از عفونت را با خود دارند، احتمال درد در آنها پس از درمان ریشه بیشتر است. در عین حال، احتمال ایجاد درد برای دندان‌هایی که این شرایط را نداشته باشند نیز وجود دارد.

  به ‌طور کلی به دلیل آن که در درمان ریشه، فضای داخل ریشه‌ها (کانال) با وسایل مخصوص و ضدعفونی‌کننده‌ها تمیز می‌شوند واگر عروق و اعصاب از بین نرفته باشند، در روند درمان در حد فاصل انتهای ریشه با فضای اطراف آن، این عروق و اعصاب دچار پارگی می‌گردند‌ و به دلیل التهاب ناشی از این پارگی یا التهاب ناشی از گسترش آلودگی‌ها و یا در صورت وجود عفونت، ناحیه بسیار حساس و دردناک می‌شود و این دندان در تماس آسان با سطح مقابل‌اش قرار می‌گیرد که لازم است در مورد دندان‌های کرسی (جونده) حتما در شروع درمان، این سطوح تا حدی کوتاه گردند.

  در غیر این صورت درد تداوم خواهد داشت، چون مدام این تماس زودرس، در هنگام ضربه یا قرار گرفتن دندان‌ها روی هم، موجب تحریک ناحیه انتهای ریشه و ایجاد درد خواهد شد.  پس کمی درد پس از درمان ریشه طبیعی است؟

  بله. معمولا این درد طی روزهای اول پس از درمان طبیعی است و به مرور زمان کاهش می‌یابد. روند کاهش درد در بیماران و حتی در دندان‌های مختلف یک فرد بنا به شرایط خاص دندان متفاوت است و حتی بسیاری از بیماران ابراز می‌کنند که پس از درمان ریشه دردی نداشته‌اند.  اگر طولانی‌تر شد، چه‌طور؟

  اگر درد در طی زمان طولانی با همان شدت و وضعیت روزهای اولیه وجود داشته باشد (که البته احتمال‌اش کم است) یا آنکه شرایط نسبت به قبل بهتر باشد، ولی درد با درجاتی نسبتا بالا تداوم یابد، لازم است بررسی‌های کلینیکی و رادیوگرافی به ‌طور کامل صورت گیرد.


  دندان درد

  با درد دندان چه کنیم؟

  به دلیل طبیعی بودن احتمال بروز درد پس از درمان ریشه، جهت پیشگیری یا کاهش درد، مصرف مسکن‌های ضدالتهابی غیرکورتونی (ایبوبروفن، ژلوفن و از این قبیل) نیم ساعت قبل از شروع درمان ریشه یا بلافاصله پس از این درمان و ادامه دادن آن به مدت 24 ساعت بعد از درمان، به میزان زیادی موثر است. در دردهای بسیار شدید مصرف این مسکن‌ها کمک زیادی به کاهش درد می‌نماید.

  البته این داروها حتما باید توسط دندانپزشک معالج تجویز شوند و از مصرف خودسرانه آنها و آنتی‌بیوتیک‌ها باید خودداری کرد.  آیا در همه موارد نیاز به درمان مجدد ریشه وجود دارد؟

  خیر. در همه موارد نیاز به درمان مجدد وجود ندارد. متمایز نمودن درد طبیعی از غیرطبیعی ضروری است. فقط زمانی درمان مجدد صورت می‌گیرد که درمان در نمای رادیوگرافی، ناکامل یا ضعیف به نظر آید. در عین حال، احتمال وجود کانال‌های اضافی، پرکردگی‌های کوتاه یا بلند و ضعیف ریشه نیز ممکن است نیازمند درمان مجدد باشند که تشخیص آن با دندانپزشک و در صورت ضرورت مشاوره با متخصص درمان‌های ریشه دندان است.

  در شرایطی که درد بیمار تداوم یابد، لازم است وضعیت درمان ریشه، وجود ترک، ناراحتی‌های بافت لثه اطراف دندان، گیر غذایی احتمالی، بلند بودن سطح پانسمان و یا دندان و پرکردگی و تماس زودرس آن با سطح مقابل بررسی شود.  شما چه توصیه‌ای برای کاهش درد پس از خارج شدن از مطب دندانپزشکی دارید؟

  ابتدا قبل از شروع درمان از دندانپزشک‌مان در مورد شرایط اولیه دندان و نیز احتمال بروز درد و تورم از لحاظ مدت و شدت و طبیعی بودن آن سوال نماییم (معمولا همکاران ما توضیحات لازمه را قبل از درمان می‌دهند). حتی کتابچه‌های مختصر و مفیدی در مورد درمان ریشه توسط انجمن اندودنتیست‌های ایران چاپ شده است که همه می‌توانند از آن استفاده نمایند.

  نیم ساعت قبل و یا بلافاصله پس از درمان ریشه از مسکن‌های ضدالتهابی تجویز شده توسط دندانپزشک استفاده شود. به این ترتیب احتمال بروز درد بسیار کاهش می‌یابد.

  با توجه به آن که درمان ریشه از جمله درمان‌های پیچیده دندانپزشکی است و علت آن نیز پیچیدگی آناتومیکی ساختمانی ریشه دندان است، لذا دندانپزشک نیز از لحاظ داشتن ابزارهای لازمه و تجربه و توانایی جهت درمان مناسب، خود را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و در صورت لزوم بیمار را به متخصصان درمان ریشه معرفی می‌نماید.

  تهیه مصاحبه : محمد فرح بخش

 4. #14
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  درمان مجدد ریشه از درمان اولیه سخت تر است

  گفتگو با دکتر محمدجعفر اقبال درباره عصب کشی مجدد  ممکن است دندانی که قبلا درمان ریشه شده دردناک و عفونی شود و به درمان مجدد ریشه احتیاج داشته باشد. دکتر محمدجعفر اقبال، متخصص درمان ریشه دندان و عضو هیات علمی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، به سوالات مت در این مورد پاسخ داده اند....

  ▪ آقای دکتر! ممکن است یکی از دندان هایی که قبلا درمان ریشه شده، نیاز به معالجه مجدد پیدا کند؟

  ـ بله، امکان دارد. در برخی موارد، دندان هایی که معالجه ریشه شده اند، درمان شان با موفقیت همراه نیست و توصیه می شود برای اینکه نقایص درمان قبلی رفع شود مجددا تحت درمان قرار گیرند و به این می گویند درمان مجدد ریشه.

  ▪ چه نقایصی ممکن است وجود داشته باشد تا درمان مجدد توصیه شود؟

  ـ درمان ریشه دندان کاری وقت گیر و مشکل است. در برخی موارد، حین کار برای دندان پزشک مشکل هایی ایجاد می شود یا به علت ساختمان، آناتومی و شکل دندان در ریشه ها کار ایده آل انجام نمی شود. بنابراین ممکن است درمان اولیه ناموفق باشد. همچنین ممکن است به علت عفونت قبلی ریشه ها، ضایعه در انتهای ریشه شکل بگیرد که در این صورت دندان با تشخیص دندان پزشک کاندیدای درمان مجدد خواهد شد.

  ▪ ممکن است یک درمان ریشه ایده آل هم به درمان مجدد نیاز پیدا کند؟

  ـ بله. در برخی موارد با وجود درمان ایده آل نتیجه درمان موفقیت آمیز نیست و به عبارت بهتر درمان با شکست مواجه می شود. در این صورت ممکن است دندان پزشک متخصص تصمیم بگیرد مجددا دندان را تحت درمان قرار دهد یا اینکه جراحی کند. همچنین در صورتی که دندانی درمان شده باشد و پرکردگی تاج آن تخلیه شده باشد با نظر دندان پزشک مجددا تحت درمان قرار می گیرد.

  ▪ اگر درمان قبلی صحیح و مناسب انجام شده باشد و تاج آن ترمیم نشده باشد، باید مجددا معالجه ریشه شود؟

  ـ بله، حتی اگر درمان اولیه درست انجام شده باشد ولی ترمیم مناسب تاج انجام نشده باشد یا پانسمان برای مدت بیش از ۲ هفته افتاده باشد لازم است درمان مجدد انجام شود.

  ▪ چرا؟

  ـ چون محیط دهان بسیار آلوده است و میکروب های زیاد و متنوعی در محیط دهان و بزاق وجود دارد. اگر تاج دندان ترمیم نشود، ارتباط بین محیط دهان و کانال دندان وجود دارد. در آزمایش های مختلف ثابت شده که اگر تاج دندان ترمیم نشود باوجود درمان ریشه مناسب، میکروب ها ظرف ۲ تا ۳ هفته مجددا کانال را آلوده می کنند. به همین دلیل و به خصوص در مواردی که دندان درمان ریشه شده احتیاج به روکش دارد، لازم است با نظر دندان پزشک درمان مجدد ریشه انجام شود.

  ▪ درمان ریشه مجدد چه مراحلی دارد؟

  ـ کلا درمان ریشه مجدد از درمان ریشه اولیه سخت تر است و به همین علت احتمال موفقیت آن نیز از درمان اولیه کمتر است. لازم است دندان پزشک کانال پر شده را تخلیه کند. این کار با استفاده از مواد و وسایل مخصوص انجام می گیرد. پس از تخلیه کامل کانال یا کانال ها کار پاک سازی انجام شده و نهایتا کانال با مواد مناسب پر خواهد شد.

  ▪ چه ایرادهایی ممکن است منجر به درمان مجدد شود؟

  ـ در برخی موارد ممکن است دندان پزشک کانال دندان را به صورت کامل پاک سازی نکند یا نتواند تمام طول ریشه را تمیز کرده و با مواد مناسب پر کند. بنابراین دندان پزشک متخصص معالجه ریشه تصمیم می گیرد که درمان مجدد را انجام دهد. نیز در برخی از موارد دندان ها، ریشه یا کانال های اضافه دارند که در درمان اولیه یا تشخیص داده نشده یا درست درمان نشده است. در این مورد نیز ممکن است نیاز به درمان ریشه مجدد وجود داشته باشد.

  ▪ درمان مجدد به وسیله چه کسانی انجام می شود؟

  ـ بهترین کسی که می تواند در تشخیص و درمان مجدد ریشه به بیمار کمک کند، دندان پزشک متخصص معالجه ریشه یا اندودنتیست است. البته بعضی از دندان پزشکان عمومی که سال ها فقط کار درمان ریشه انجام داده اند نیز توانایی درمان ریشه مجدد را دارند.

  ▪ آیا اندودنتیست هر درمان شکست خورده ای را می تواند مجددا درمان کند؟

  ـ نه! بسیاری از موارد شکست درمان به علت نقص کار درمان ریشه نیست. نقص گاهی چنان بزرگ و شدید است که امکان اصلاح آن وجود ندارد، بنابراین در برخی از موارد امکان اصلاح درمان انجام شده وجود ندارد و لازم است درمان دیگری انجام شود.

  ▪ مگر راه دیگری برای حفظ و نگهداری دندان هایی که درمانشان با شکست مواجه شده وجود دارد؟

  ـ بله؛ در بعضی از موارد، مثلا دندان هایی که روکش های مناسبی دارند یا داخل کانال پین یا پست گذاشته شده است، امکان درمان مجدد وجود ندارد یا اصلا درمان مجدد به صلاح نیست. در این موارد دندان پزشک متخصص معالجه ریشه اقدام به جراحی پری اپیکال می کند.

  ▪ میزان موفقیت درمان مجدد ریشه چقدر است؟

  ـ در کل، میزان موفقیت درمان ریشه از درمان اولیه کمتر است اما به شرایط شخص و درمان قبلی نیز بستگی دارد. در مواردی که در درمان قبلی به ساختمان ریشه و شکل کانال صدمه نخورده است کار راحت صورت می گیرد و نتیجه درمان هم معمولا مطلوب است اما در بعضی موارد اشکال هایی ایجاد شده است که یا به سختی رفع می شود یا اصلا امکان رفع آن مشکل وجود ندارد. در این موارد نتیجه درمان مورد سوال است.

  ▪ چگونه و در چه زمانی می توان راجع به نتیجه درمان قضاوت کرد؟

  ـ کنترل نتیجه درمان بین ۶ ماه تا ۲ سال انجام می شود. در طول این مدت و پس از درمان نیز لازم است معاینه کلینیکی به وسیله دندان پزشک انجام گیرد و مشاهده ها و علایم مورد بررسی قرار گیرد، به این معنی که دندان پزشک مطمئن شود که دندان مشکل ندارد و فاقد درد و عفونت است. همچنین ضرورت دارد با توجه به شرایط دندان به صورت دوره ای از دندان رادیوگرافی تهیه شده و ضمن مقایسه تشخیص داده شود. به عبارت بهتر، معاینه دندان و دهان پس از ۲هفته و گرفتن رادیوگرافی ۶ ماه، ۱ سال و ۲ سال پس از درمان توصیه می شود.

  ▪ اگر درمان مجدد با شکست مواجه شد، چه راه حلی وجود دارد؟

  ـ در اکثر موارد می توان برای نجات دندان جراحی پر ی اپیکال را انجام داد البته نتیجه درمان جراحی نیز تضمینی نیست و احتمال عدم موفقیت وجود دارد. در اصل درمان مجدد و جراحی پری اپیکال تلاش برای حفظ دندان است و در این دو درمان نیز احتمال شکست وجود دارد بنابراین بیمار ضمن آگاهی باید ریسک عدم موفقیت درمان را قبول کند.

  ▪ اگر شخص راضی به انجام درمان مجدد نباشد یا ریسک عدم موفقیت درمان را نپذیرد، چه راه حلی وجود دارد؟

  ـ در برخی موارد، این امکان وجود دارد که بدون درمان مجدد کار جراحی پری اپیکال انجام شود. بنابراین اندودانتیست می تواند جراحی پری اپیکال را به بیمار پیشنهاد دهد و در صورت رضایت بیمار جراحی پری اپیکال انجام شود. در صورتی که بیمار به هیچ کدام از دو راه برای درمان راضی نباشد قاعدتا راهی جز خارج کردن دندان وجود ندارد.خوشبختانه امروزه با رایج شدن درمان ایمپلنت جایگزین کردن دندان ها راحت تر شده است هر چند که این درمان نیز شرایط و مشکلات مخصوص به خود را دارد اما دندان پزشکان و بیماران ترجیح می دهند دندان های مشکوک را خارج کرده و با ایمپلنت جایگزین کنند.  گلرخ ثریا
  روزنامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #15
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  دکتر محمدجعفر اقبال متخصص درمان ريشه دندان استاد دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي
  قبل از درمان بايد بيمار را توجيه کرد

  آموزش بهداشت دهان و دندان و پيشگيري از بيماري‌ها موضوع مهمي است که دانشجويان دندان‌پزشکي در طول دوره تحصيل به آن مي‌پردازند و ساعات زيادي از آموزش نظري و عملي را به آن اختصاص مي‌دهند....

  اما متاسفانه در برخي از موارد و به دلايل متعدد دندان‌پزشکان به اين مساله اهميت لازم را نمي‌دهند و بيماران اطلاعات لازم براي مراقبت‌هاي پس از هر درمان و به ويژه در مورد استفاده از پروتز به دست نمي‌آورند. گاهي با بيماراني مواجه مي‌شويم که از اين موضوع گله دارند و عنوان مي‌کنند که دندان‌پزشک‌شان هيچ توضيح خاصي يا نکته آموزشي را به آنها متذکر نشده است. نکته مهمي که در اين مساله وجود دارد، اين است که دندان‌پزشک بايد قبل از انجام هر کار، دليل انجام کار و مزايا و معايب آن را براي بيمار توضيح دهد و نبايد بيمار را بدون اطلاع کافي مورد اقدام‌هاي درماني قرار دهد. در اين حالت حتي اگر بهترين کار براي بيمار انجام شود به علت توجيه‌نبودن شخص و به محض ايجاد پرسش يا بروز يک علامت معمولي، ممکن است ترديد و عدم اعتماد ايجاد شود که اين ترديد ارتباط بين دندان‌پزشک و بيمار را دچار اختلال مي‌کند و شروعي براي عدم موفقيت درمان خواهد بود. پيشنهاد مي‌کنم تمامي افراد ضمن اعتماد به دندان‌پزشک خود اطلاعات کافي از شرايط دهان و طرح درمان دندان‌پزشکي خود را به دست آورند و قبل از انجام کار توضيحات کافي را درباره علت و چگونگي درمان، مزايا و معايب آن، حدود طول عمر هر درمان و نحوه نگهداري و مراقبت از دندان‌ها و پروتز کسب کنند. بعضي از بيماران مي‌گويند دندان‌پزشک ما در مورد پرسش‌هايي که از او مي‌پرسيم به يک پاسخ کلي اکتفا مي‌کند و مي‌گويد اين کار با شرايط لثه شما مساعد نيست. بهتر است براي اطمينان پيدا کردن در مواردي که سلامت لثه‌ها الزامي است مانند درمان کار گذاشتن بريج يا پل دنداني به يک دندان‌پزشک متخصص لثه (پريودنتيست) مراجعه کنند. لثه سالم شرايط خاصي دارد. رنگ لثه بايد صورتي رنگ پريده باشد و هرچه قرمزي بيشتري داشته باشد به معني التهاب بيشتر و بيماري است. در يک دهان سالم هنگام غذا خوردن يا مسواک کردن، خون‌ريزي ايجاد نمي‌شود. بروز خو‌ن‌ريزي مي‌تواند به علت وجود جرم، پلاک ميکروبي و التهاب و بيماري لثه باشد. وجود جرم در سطوح مختلف دندان‌ها و به خصوص در محل تماس با لثه، عامل ايجاد و پيشرفت بيماري پريودنتال و لثه است و بايد مورد توجه و درمان قرار گيرد. برخي از بيماري‌هاي لثه علت بوي بد دهان هستند البته بايد تاکيد شود که بوي بد دهان علت‌هاي مختلفي دارد اما توصيه مي‌شود اگر اين اشکال وجود دارد حتما مورد معاينه دندان‌پزشکي قرار گيريد. مزه بد داخل دهان و ديدن ترشح‌هاي زردرنگ و خونابه به خصوص هنگام صبح پس از برخاستن از خواب يکي از علايم بيماري است. در هر حال توصيه مي‌کنم هر 6 ماه يک بار به دندان‌پزشک مراجعه کنيد تا از راهنمايي‌هاي او و درمان‌هاي اوليه‌اي که خود نوعي پيش‌‌گيري است بهره‌مند شويد.

  هفته نامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #16
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  درمان ريشه به جاي ‌كشيدن دندان

  جام جم آنلاين: مراجعه به دندانپزشك و استفاده از خدمات مختلف دندانپزشكي در بيشتر مواقع آنقدر پرهزينه است كه بسياري از افراد جامعه، تنها در صورتي كه از دندان درد به ستوه آمده باشند، به سراغ درمان مي‌روند.

  دندان درد براساس مطالعه دانشگاهي كه روي حدود 400 بيمار مراجعه‌كننده براي درمان ريشه دندان (عصب‌كشي) صورت گرفته، مشخص شده است كه حداقل نيمي از اين افراد از دندان‌درد ناشي از بيماري التهاب شديد پالپ (عصب دندان) رنج مي‌برند. اين در حالي است كه درمان ريشه دندان در كشور ما همانند بسياري ديگر از كشورها شامل خدمات بيمه محسوب نمي‌شود و تعداد زيادي از افراد مراجعه‌كننده به اين مراكز كه از درد دندان به دليل التهاب پالپ دنداني شكايت دارند و نيازمند درمان ريشه دندان هستند، چاره‌اي جز كشيدن دندان ندارند.

  درواقع هزينه سنگين درمان ريشه دندان، در دسترس نبودن تجهيزات تخصصي در مناطق مختلف كشور و نبود پوشش بيمه‌اي براي درمان ريشه دندان باعث شده‌اند تا براي بسياري از مبتلايان به درد ناشي از عصب دندان، چاره‌اي جز كشيدن دندانشان وجود نداشته باشد؛ اما به نظر مي‌رسد با بهره‌گيري از روش نوين درمان پالپ زنده كه قرار است تا 2 ماه آينده در كشور اجرايي شود، آمار كشيدن دندان‌ها به ميزان چشمگيري در كشور كاهش يابد و به نوعي راه‌حل اساسي براي درمان اين مشكل پيش روي بيماران و پزشكان قرار گيرد.

  به گفته دكتر سعيد عسگري، درمان پالپ زنده به عنوان يك درمان جهت حفظ و نگهداري بافت پالپي در وضعيت سالم در دندان‌هايي كه قبلا تحت تاثير تروما و پروسه‌هاي ترميمي قرار گرفته‌اند، مطرح مي‌شود. اين درمان بويژه در دندان‌هاي دائمي جوان كه تكامل ريشه ناكافي است، مورد توجه قرار مي‌گيرد.

  عضو كميته علمي پنجاهمين كنگره بين‌المللي انجمن دندانپزشكي ايران، با اشاره به اين‌كه نتايج درمان پالپ زنده با بهره‌گيري از سيمان مخلوط غني شده كلسيمي پس از انجام مراحل پژوهشي موفقيت‌آميز، منجر به جلب نظر مساعد وزارت بهداشت شد، تصريح كرد: استقبال معاونت سلامت وزارت بهداشت از اين طرح سبب شد تا استفاده از روش درماني نوين پالپ زنده به بسته ارائه خدمات دندانپزشكي اضافه شده و به كليه دانشگاه‌ها ابلاغ شود.

  درمان با ماده‌اي متفاوت

  تكنيك درماني كه براي پالپ دندان در اين روش استفاده مي‌شود، متفاوت از درمان‌هاي جاري است و در حالي كه در روت‌كانال‌تراپي‌هاي فعلي، پرهزينه‌ترين نوع درمان استفاده مي‌شود، در شيوه نوين حداقل ميزان پالپ خارج و توسط ماده جديد ترميم مي‌شود كه بدين ترتيب دوام و ماندگاري دندان معالجه شده افزايش مي‌يابد.

  اين درمان اختصاصي نه براي پر كردن تاج دندان، بلكه براي پر كردن حفرات دنداني از قبيل ريشه و پالپ دندان است و ماده به كار گرفته شده در اين شيوه درماني، سيمان مخلوط غني شده كلسيمي است كه مانع از تغيير رنگ دندان مي‌شود. درواقع نكته حائزاهميت فراگير شدن اين نوع درمان با استفاده از ماده دنداني ايراني يعني سيمان مخلوط غني شده كلسيمي يا CEM Cement است كه براي اولين بار در كشور دانش فني ساخت و توليد آن به وجود آمده و از نظر فرمولاسيون در دنيا مشابهي ندارد.

  به گفته عسگري، اختراع اين ماده جديد با تلاش مستمر طي چند سال گذشته به ثمر رسيده است و نتايج مثبت درماني به دست آمده از اين اختراع در قالب تعداد زيادي از مقالات علمي منتشر شده در نشريات معتبر بين‌المللي در حوزه علوم دندانپزشكي تاييد و چاپ رسيده است.

  وي سيمان مخلوط غني شده كلسيمي را سيماني متشكل از پودر و مايع مي‌داند و مي‌افرايد: پودر اين مخلوط حاوي نمك‌هاي مختلف بيواكتيو (فعال در محيط زنده) است كه در آن يون كلسيم و فسفات به وفور يافت مي‌شود.

  مجري طرح ملي درمان پالپ زنده، با بيان اين‌كه هر يون كلسيم و فسفات، پيش‌ساخت ماده هيدروكسي آپاتايت (جزو آهكي هر بافت سخت زنده) است، مي‌افزايد: ازاين‌رو بدن با اين ماده آشناست و واكنش منفي نسبت به آن نشان نمي‌دهد.

  راه‌حلي براي دوام بيشتر دندان‌ها

  با وجود آن كه تا به امروز در عرصه دندانپزشكي، مواد مختلفي مورد استفاده قرار گرفته‌اند؛ اما از آنجايي كه سيمان مخلوط غني شده كلسيمي جديد، خاصيت ضدميكروبي دارد، توان رقابت با بهترين ماده مورد استفاده در درمان‌هاي فعلي كه همان كلسيم هيدروكسايد است را دارد.

  عسگري با بيان اين‌كه در دندان‌هايي كه پوسيدگي در آنها پيشرفت كرده و بيماري التهاب غيرقابل برگشت پالپ را ايجاد نموده، با استفاده از تكنيك درمان پالپ زنده توسط ماده CEM Cementمي‌توان به بهبود اين عارضه كمك كرد، تاكيد مي‌كند: با مطالعاتي كه پس از انتخاب صحيح بيمار روي دندان‌هاي مبتلا به التهاب پالپ غيرقابل برگشت انجام شده و در آن با رعايت موازين تكنيكي، قسمتي از پالپ تاجي برداشته مي‌شود. به اين ترتيب ديگر احتياجي به كشيدن اين دندان‌ها نبوده و اين دندان‌ها بدون انجام معالجه ريشه در دهان باقي مي‌مانند.

  مجري طرح ملي درمان پالپ زنده، در ادامه از ارائه خدمات دندانپزشكي به شيوه درمان پالپ زنده در مراكز بهداشتي درماني در 5 دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، ايران، شهيد صدوقي يزد، شيراز و مشهد خبر مي‌دهد و مي‌گويد: با اين شيوه درماني، طول عمر ريشه دندان بيشتر خواهد شد و قرار است با توليد انبوه اين ماده دنداني و كاربرد روش درمان پالپ زنده در سراسر كشور و با آموزش‌هاي ويژه‌اي كه به مسوولان و دست‌اندركاران سلامت دهان و دندان داده خواهد شد، همكاران دندانپزشك شاغل در مراكز (بهداشتي ـ درماني)، بيماران مراجعه‌كننده را به شرط امكان انجام اين درمان نوين، تحت پوشش قرار خواهند داد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #17
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  عصب کِشی درست است یا عصب کُشی ؟


  یکی از شایع ترین سوالاتی که بیماران در ار تباط با کار ما می پرسند این است که " عصب کشی(با کسره) درست است یا عصب کشی(با ضمه) ؟"

  واقعیت آن این است که هر دو اصطلاح غلط هستند عصب کشی(با ضمه) درمانی قدیمی بود که در طی آن از موادی استفاده می شد که خاصیت از بین بردن اجزای زنده درونی دندان را داشتتند. این مواد با از بین بردن و یا اصطلاحا" کشتن عصب منجر به تسکین درد می شدند.
  اما موضوعی که مهم بود این بود که پس از مدتی به علت پیشرفت بیماری فضای کانال دندان آلوده شده و دندان دچار مسائل دیگری از جمله آبسه و غیره می شد .
  به دلیل فوق انجام این عمل در دندانپزشکی جدید کاملا" منتفی شده و قابل قبول نمی باشد ، فقط در موارد خاص مثل موارد اورژانسی که بیمار درد شدید دارد می توان موقتا تا انجام درمان کامل ، از این روش که اصطلاحا" *پالپوتومی* نامیده می شود استفاده نمود.


  عصب کشی( با کسره ) نیز روشی بود که مدت ها استفاده می شد . در این روش توسط وسایلی ظریف که حالت خاردار داشتند عصب دندان از درون کانال ریشه خارج می شد . ظاهرا درد بیمار تسکین می یافت ،اما پس از مدتی بیمار با درد و یا آبسه مراجعه می نمود .
  اشکال این روش در این است که نه تنها عصب دندان ، بلکه دیواره احاطه کننده آن درون کانال دندان که عاج نرمی دارد نیز فساد پذیر است و حتما در طی عملیات پاکسازی بایستی تراشیده و تمیز گردد.در غیر این صورت همین عاج نرم پس از مدتی فاسد شده و منجر به ایجاد آبسه می گردد.
  این روش به عنوان درمان کامل در دندانپزشکی جدید مطرود شده و قابل قبول نمی باشد . فقط در موارد خاص اورژانسی که بیمار درد دارد می توان از این روش موقتا تا انجام درمان کامل استفاده نمود . اصطلاحا" به این عمل *پالپکتومی* نیز گفته می شود .


  پس درمان صحیح کدام است ؟
  درمان صحیح و کامل ، *درمان ریشه دندان* است . نام های دیگر آن * معالجه ریشه دندان* ، * روت کانال تراپی* ، * اندودنتیکس* و یا به اختصار * اندو* می باشد .
  در این روش تمامی محتویات قابل فاسد شدن درون کانال یا کانال های دندان و دیواره های عاجی قابل فساد تمیز شده ، علاوه برآن با موادی مخصوص کاملا مهرو موم می گردد.
  این روش کاملترین و قابل اطمینان ترین روش برای درمان دندان هایی است که دچار بیماری عصب گردیده اند و در سراسر دنیا معتبر و قابل قبول می باشد.
  با درمان ریشه دندان ، دندانی که در معرض از دست رفتن بوده ، مجددا در خدمت بیمار در آمده و به خوبی به اوسالهای سال سرویس می دهد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #18
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  چه موقع دیگر دندان قابل نگهداری نیست ؟


  ارزش یک دندان چقدر است ؟
  پرسش بسیار حساسی است و پاسخ به آن نیازمند در نظر گرفتن عوامل و شرایط متعددی است که ممکن است وجود داشته باشد و از بیمار تا بیمار دیگر متفاوت باشد.
  اصولا از نقطه نظر علم دندانپزشکی تا هنگامی که با اعمال دندانپزشکی بتوان یک دندان را ترمیم یا بازسازی نمود توصیه به خارج نمودن آن نمی شود.درمان های مختلف دندانپزشکی از قبیل ترمیمی ، جراحی لثه،درمان ریشه و پروتز عمده کوشش خود را معطوف به حفظ دندان طبیعی بیمار نموده اند.
  متاسفانه با در دسترس قرارگرفتن ایمپلنت های دندانی این ایده بوجود آمده که زحمت دندان های نیازمند درمانهایی از قبیل درمان ریشه و غیره را کم نموده و با جایگذاری یک ایمپلنت مشکل بیمار را مرتفع سازیم ، و تاسف برانگیزتر آن که این ایده از حرف به عمل درآمده و برخی از همکاران خواسته یا ناخواسته این خطا را مرتکب می گردند.


  ایمپلنت جایگاه خاص خود و موارد خاص خود را دارد و کسی منکر آن نیست . اما مسئله بسیار حائز اهمیت آن است که :
  آیا این بیمار ، واقعا" مورد ایمپلنت است ؟
  -آیا با درمان ریشه ، با درمان مجدد ریشه، دندان را نمی شود نگهداشت ؟
  -آیا با جراحی لثه و درمان هایی از قبیل قطع ریشه ، دو نیم کردن و و و ... نمی شود دندان را نگهداشت ؟

  امروز رسالت حرفه دندانپزشکی بسیار خطیر گشته و عدم دقت به ارزش های ویژه دندانپزشکی که سالهای سال مورد توجه دانشمندان و محققین این رشته در حفظ دندان های طبیعی بیمار بوده، امروزه در معرض هجوم تبلیغات و بعضا سو تعبیر و تفسیر برخی همکاران قرار گرفته است . آنچه نباید فراموش کنیم آن است که :
  یک دندان طبیعی هر چه باشد باز برای بیمار ملموس تر و خودی تر است .
  آیا اگر زمانی شما مشکلی در چشم خود پیدا کنید و به شما بگویند که ایمپلنت چشمی به بازار آمده که قدرت زوم 100 برابر با حافظه داخلی و قدرت عکسبرداری و فیلمبرداری دارد ، آیا شما به فکر درمان چشم خود هستید یا آن که چشم خود را با یک چشم مصنوعی جدید عوض می نمائید ؟!
  درخواست ما از همکاران آن است که با طرح درمان غلط بیمار را در معرض مشکلات و هزینه های زیاد قرار نداده و همچنین خود را در معرض مسایل آتی قرار ندهند ، به خصوص بیمار چون هزینه گزافی برای آن پرداخت می کند انتظارات بسیار بیشتری دارد که خوب حق اوست .

  پس به عنوان یک دندانپزشک دلسوز :
  1- حداکثر تلاش خود را در حفظ دندانهای طبیعی بیمار به عمل آوریم .
  2- از کشیدن دندان های قابل درمان اجتناب کنیم.
  3- به بیمار آگاهی های لازم در مورد روش های حفظ دندان را بدهیم.
  4- حق انتخاب روش درمان را برای بیمار قائل باشیم.
  5- مشکلات درمان را بررسی نموده و بی گدار به آب نزنیم.

  و در نهایت کاری را برای بیمار انجام دهیم که اگر خودمان در موقعیت بیمار قرار می گرفتیم و دندان خودمان نیاز به درمان پیدا می نمود ، آن کار را می کردیم.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 9. #19
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  توصیه های پس از درمان ریشه دندان


  بیمار گرامی به منظور این که راحتی بیشتری پس از درمان ریشه داشته باشید به مطالب زیر توجه فرمائید:

  چون عصب تا انتهای ریشه قطع و خارج گردیده است ، درون استخوان زخمی به وجود آمده که بهبودی آن همانند سایر زخم ها به گذشت زمان نیاز دارد ، لذا در اثر اعمال فشار بر روی دندان و یا به طور خود به خود ممکن است 3 روز تا یک هفته درد داشته باشید .

  در برخی شرایط ممکن است هیچ گونه دردی ایجاد نشود و یا درد خیلی کم و قابل تحمل باشد .حتی ممکن است دندان های مختلف در یک بیمار که درمان ریشه شده اند یکی بدون درد بوده و دیگری که اخیرا" درمان شده درد ناک باشد. این موضوع مربوط به تفاوت های افراد و تفاوت در شرایط هر دندان و میزان درگیری و آلودگی دندان دارد.

  دارو های خود را سر ساعت مصرف نمائید و از خود درمانی اجتناب ورزید . در صورت عدم تسکین دارو با پزشک خود مشورت کنید تا ایشان داروی دیگری به شما بدهند.

  دهان خود را با محلول آب نمک گرم روزی 3 بار و هر بار 3 دقیقه شستشو دهید . میزان گرمی محلول تا آنقدر زیاد باشد که فقط دهان شما را نسوزاند ، یعنی هر چه گرمتر بهتر.

  از کمپرس کردن حوله بر روی صورت خودداری نمائید ، زیرا مواردی از گسترش تورم صورت مشاهده شده است.

  روی پانسمان تا 2 ساعت فشار وارد نکنید و سعی کنید تا ترمیم دائم تاج دندان کمتر از این سمت دهان خود استفاده نمائید.

  فراموش نکنید که دندان شما که درمان ریشه شده برای دوام و استحکام کافی به روکش نیاز دارد . عدم نیاز به روکش در موارد خاص با صلاحدید پزشک شما می باشد .

  مسواک زدن بر روی دندان پس از 3 ساعت بلامانع است . مجاور پانسمان ازنخ دندان استفاده نشود زیرا احتمال خارج شدن پانسمان زیاد است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 10. #20
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  آیا هر دندان روت کانال شده باید روکش شود؟


  بسیاری از سؤالات مردم در زمینه لزوم یا عدم لزوم روکش کردن دندانهای عصب کشی شده است .باید دانست دندان های روت کانال شده به علت از دست دادن بافت خونی وعصبی خود ضعیف تر از دندان های سالم می باشند .از طرفی این گونه از دندان ها به طور معمول به علت پوسیدگی یا ضربه قسمت زیادی از تاج خود را از دست داده اندو باز سازی آن ها توسط دندانپزشک به تدابیر ویژه نیاز مند است .

  در بسیاری از موارد این دند ان ها نیاز به پست وکور ویا پین داخل ریشه دارند.پست وکور قطعه ای فبزی است که پس از قالب گیری از ریشه دندان روت کانال شده ساخته می شود .قسمت میله مانند این قطعه(پست)در داخل ریشه قرار می گیرد وقسمت دیگر آن(کور) جایگزین تاج دندان قرار می گیرد.پس از نصب پست وکور بر روی دندان مجددا" از دندان قالب گیری شده و روکش دندان ساخته می شود.گاهی به جای استفاده از پست وکور از انواع پین های داخل ریشه برای تقویت دندان استفاده می شود.به طور خلاصه می توان مواردی که دندان های روت کانال شده به روکش احتیاج دارند را به صورت زیر خلاصه کرد:
  1- دندان هائی که دیواره های جانبی آن ها از بین رفته است.
  2- دندان هائی که بیش تر حجم دندان را پرکردگی تشکیل می دهد.
  3- دندان هائی که قرار است به عنوان پایه بریج استفاده شوند.

  هنگامی که دیواره های جانبی دندان کاملا"سالم است وقرار نیست دندان به عنوان پایه استفاده شود نیازی به روکش کردن دندان نیست.
  در صورتی که این گونه از دندان ها نیاز به روکش داشته باشند واین کار در موقع خود انجام نشود احتمال شکستگی دیواره های دندان وجود دارد. که در این صورت این گونه دندان ها ممکن است غیر قابل درمان وکشیدنی باشند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت