جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 1 از 1 مجموع

موضوع: درمان زیستی برای پسوریازیس / Etanercept

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض درمان زیستی برای پسوریازیس / Etanercept

  etanerceptپسوریازیس و آرتریت پسوریازیسی را نمی توان درمان کرد. اما درمانهای مختلف زیادی می توانند علایم آنها را کاهش داده یا تقریباً متوقف کنند. در سالهای اخیر، ورود یک کلاس جدید از داروها به نام بیولوژیکها، درمان پسوریازیس را دچار تحول کرده است.


  مترجم دکتر غزال غضنفری

  پسوریازیس و آرتریت پسوریازیسی را نمی توان درمان کرد. اما درمانهای مختلف زیادی می توانند علایم آنها را کاهش داده یا تقریباً متوقف کنند. در سالهای اخیر، ورود یک کلاس جدید از داروها به نام بیولوژیکها، درمان پسوریازیس را دچار تحول کرده است.Etanercept یک درمان بیولوژیک است.

  اغلب داروها با ترکیب کردن مواد شیمیایی ساخته می شوند. در مقابل " بیولوژیکها" از پروتئین های انسانی یا حیوانی ساخته می شوند. بیولوژیکها بیش از 100سال است که مورد استفاده قرار می گیرند. واکسن ها و انسولین ازدسته بیولوژیکها به حساب می آیند زیرا از منابع زنده مشتق می شوند. گرچه تنها اخیراً، بیولوژیکهایی بوجود آمده اند که اختصاصاً پسوریازیس و آرتریت پسوریاتیک را هدف قرار می دهند و پتانسیل یک گزینش درمانی جدید را دارند. در سراسر دنیا، بیش از 400000 نفر با Etanercept درمان شده اند. در سنگاپور Etanercept برای اسپوندیلیت آنکیلوزان، آرتریت روماتوئید، آرتریت نوجوانی و آرتریت پسوریاتیک توصیه می شود.در جولای 2006 Etanercept تأییدیه HSA ( ادارۀ علوم پزشکی) را برای پسوریازیس دریافت کرد. Etanercept در سراسر جهان یک تجویز بیولوژیک درجه یک است.


  چرا بیولوژیکها مختلف هستند؟


  بیولوژیکها با درمانهای دیگر برای پسوریازیس و آرتریت پسوریاتیک متفاوت هستند زیرا آنها برای بلوکه کردن هر دو بیماری در پیشرفته کردن سیستم ایمنی طراحی شده اند. بپسوریازیس و آرتریت پسوریاتیک زمانی که سلولهای خاصی از سیستم ایمنی رهها و بیش فعال می شوند، پیشرفت می کنند. این سلولهای بسیار فعال شده باعث اتفاقاتی در بدن می شوند که سرانجام منجر به پیشرفت پسوریازیس به پوست می شوند. در برخی، علایم آرتریت در مفاصل رشد می کند.


  بیولوژیکها با بلوک کردن فعالیت سلولهای ایمنی مشخصی که در این بیماریها نقش ایفا می کنند، کار می کنند. نهایتاً اغلب، همه درمانهایی که برای پسوریازیس و آرتریت پسوریاتیک استفاده می شوند، به طریقی، سیستم ایمنی را هدف قرار داده یا تحت تأثیر می گذارند. این مسأله دربارۀ نور درمانی و درمانهای سیستمیک مثل متوترکسات و سیکلوسپورین هم صدق می کند. تفاوت آنها این است که تأثیر آنها روی سیستم ایمنی و بدن گسترده است و ممکن است دارای پتانسیل خطر عوارض جانبی شدید روی سایر اندامها باشد.


  از طرف دیگر، بیولوژیکها هدفمندتر هستند و این عوارض جانبی وسیع را برای بدن بوجود نمی آورند. آنها برای افراد مبتلا به پسوریازیس و آرتریت پسوریاتیک، گزینش بی خطر تری هستند، گر چه آثار مصرف درازمدت آنها هنوز شناخته نشده است.


  Etanerdept چگونه خوب عمل می کند؟


  در مطالعات پزشکی در نزدیک به نیمی از بیماران مبتلا به پسوریازیس با مصرف حدود 3 ماه Etanercept ، بهبود واضحی در پلاکهای پسوریازیس دیده شد. به طور کلی 3تا 4 بیمار بهبود یافتند. Etanercept می تواند سریع عمل کند؛ بسیار از بیماران ظرف حدود 2 ماه بهبود یافتند.


  در بسیاری از بیماران مبتلا به آرتریت پسوریاتیک که Etanercept دریافت می کردند در کمتر از 4 هفته، بهبود مشخصی گزارش شده است با فوایدی که در طول 6 ماه برقرار بودند. همچنین نشان داده شده است که Etanercept جلوی پیشرفت روند صدمات ساختمانی را گرفته است.


  یک مطالعه اخیر که نمای بی خطر Etanercept را برای 2.5 سال تأیید می کند، در پانزدهمین کنگرۀ آکادمی پوست و بیماریهای آمیزشی اروپا در اکتبر 2006 ارائه شده است. این مطالعه نمای بی خطر کلی Etanerceptرا که با مصرف دوز برای مدت 2.5 سال تغییر نکرده است، تأیید می کند. این یافته ها نتایج یک مطالعه اخیر دربارۀ Etanercept را دربارۀ اینکه میزان عوارض جانبی آن در حد دارونما بوده، تقویت می کنند. همچنین این مطالعه نشان می دهد که بیمارانی که تحت درمان غیر مداوم هستند( در زندگی واقعی، درمان پسوریازیس بیماران به دلایل مختلف متوقف شده و سپس دوباره آغاز می شود)، بعداز دوباره آغاز کردن درمان، به نتایج مثبتی، شبیه به آنچه بیماران تحت درمان مداوم دریافت می کنند، می رسند.

  mahyanews.com
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 15-May-2012 انجام شده است
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت