یک داروی آنتی بادی مونوکلونال جدید بهبودی شگرفی در بیماران مبتلا به پسوریازیس ایجاد می کند. محققان گزارش می دهند در برخی موارد، بهبودی تا شش ماه پس از یک تزریق طول می کشد.

مترجم دکتر نگار اصغربیک

یک داروی آنتی بادی مونوکلونال جدید بهبودی شگرفی در بیماران مبتلا به پسوریازیس ایجاد می کند.


محققان گزارش می دهند در برخی موارد، بهبودی تا شش ماه پس از یک تزریق طول می کشد.


نویسنده مطالعه دکتر Gerald G.krueger، دارنده کرسی افتخاری ریاست Benning در دپارتمان درماتولوژی در دانشگاه utah گفت " مطالعاتی که ما انجام دادیم به روشنی نشان داد که دارو عمل می کند، و بسیار اثر بخش عمل می کند." " من تصور می کنم این دارو می رود که یک درمان بسیار موثر باشد اگر آنچه ما در مطالعه فاز 3 می بینیم مشابه آنچه ما در مطالعه فاز 2 دیدیم، باشد. و هیچ دلیلی برای باور کردن این مسئله که اینطور نخواهد شد، وجود ندارد."


Krueger افزود، مطالعه جدید در تحقیق در حال حرکت به سمت مطالعه فاز 3 که در حال حاضر راهبری می شود، سودمند بود. آن مطالعه اطلاعات بی خطری و اثر بخشی بیشتری را احتمالاً در 2008 فراهم خواهد کرد.


Liz Horn، رئیس تحقیق در بنیاد ملی پسوریازیس افزود" ما هنوز نیاز داریم که نتایج مطالعه فاز 3 و برخی اطلاعات بی خطری طولانی مدت را ببینیم زیرا این یک داروی جدید است، اما بیماران حاضر در مطالعه نتایج معجزه آسایی را دیده اند." " برخی یک تزریق داشته اند و واقعاً برای یک مدت طولانی آسوده مانده اند.


پسوریازیس بین 2% و 6/2% یا بین 8/5میلیون و 5/7 میلیون از آمریکایی ها را مبتلا می کند. بیماری هنگامیکه بدن به طور ناگهانی شروع به تولید بیش از حد سلولهای پوستی می کند، رخ می دهد. سلولها قبل از اینکه فرصتی جهت بلوغ داشته باشند، روی سطح پوست انباشته می شوند، تکه های براق روشن پوشیده شده با فلس های نقره ای ایجاد می کنند.


این تکه های پوست احساس خارش، سوزش و گزش ایجاد می کنند. آنها اغلب بیشتر روی آرنج ها، زانوها، و دیگر بخش های پا، پوست سر، کمر، صورت ، کف دست و پاها رخ می دهند. اما بر طبق نظر موسسه ملی سلامت آمریکا آنها می توانند روی پوست هر جای بدن رخ دهند.


پزشکان معتقدند که بیماری به سیستم ایمنی ارتباط دارد و ذاتاً ژنتیکی است. اما هیچ کس مطمئن نیست چرا برخی افراد از پسوریازیس رنج می برند، در حالیکه بقیه اینطور نیستند، و چه چیزی سبب می شود که بیماری اولین بار شروع شود و سپس گسترش یابد. نیاز شناخته شده گسترده ای برای درمان های جدید وجود دارد.


مطالعه جدید، که در شماره 8 فوریه مجله پزشکی New England چاپ شد، 320 فرد مبتلا به پسوریازیس متوسط تا شدید را که به صورت تصادفی جهت دریافت آنتی بادی مونوکلونال اینترلوکین -23/12 در دوزها و زمان بندیهای مختلف، یا یک پلاسبو انتخاب شدند، در برگرفت. هزینه مطالعه توسط کارخانه داروسازی Centocor که دارو را تولید می کند، تامین شد.


بهبودی 75% یا بیشتر در 52% شرکت کنندگانی که یک دوز 45 میلی گرمی از آنتی بادی مونوکلونال دریافت کردند، در 59% از کسانیکه یک دوز 90 میلی گرمی دریافت کردند، در 67درصد کسانیکه یک دوز 45میلی گرم چهار بار در هفته دریافت کردند، و در 81درصد کسانیکه دوزهای 90 میلی گرمی چهار بار در هفته را دریافت کردند، وجود داشت.


حداقل 90 درصد بهبودی به ترتیب در 23% ، 30%، 44% و 52% از بیمارانی که آنتی بادی مونوکلونال دریافت کردند، وجود داشت. تنها 2% از افرادیکه پلاسبو دریافت کردند این نوع بهبودی را تجربه کردند.


تعداد 79درصد از گروه اینترلوکین-23/12 در مقایسه با 72% از گروه پلاسبو، عوارض جانبی را تجربه کردند. این تفاوت از نظر آماری قابل توجه در نظر گرفته نشد.


محققان گفتند، میزان پاسخ بالا به دارو از این عقیده که پسوریازیس بیماری با یک پایه ایمنی است حمایت می کند.


دکتر Daniel Bennett، دستیار پروفسور طب داخلی در مرکز علوم سلامت M&A کالج پزشکی تگزاس و درماتولوژیست بیمارستان White & Scott گفت " اولین چیزی که این مقاله انجام داد، دادن شواهد بیشتر از طبیعت واسطه گری شونده با سیستم ایمنی پسوریازیس است." " در گذشته بحث در مورد این بود که مشکل اساساً در پوست است یا در مقابل توسط سیستم ایمنی واسطه گری می شود. اما هرچه بیشتر ما با مولکول های علامت ده واقعی در پاسخ ایمنی کلنجار رفتیم، شواهد بیشتری یافتیم که بنظر می رسد بیماری توسط سیستم ایمنی واسطه گری می شود."


این دارو در دسته ای از داروها که بیولوژیک ها گفته می شوند، قرار می گیرد که مکانیسم های فعالیت خاصی دارند. این ترکیب روی مولکول های علامت ده در پاسخ ایمنی که پیش از این هدف گیری نشده اند، عمل می کند. Bennett گفت" این مسئله توسعه ای از بیولوژیک ها است."


اما این واقعیت که بیماری برای یک دوره زمانی طولانی پس از تنها یک تزریق برطرف می شود نیز بر این مسئله که مکانیسم دیگری از فعالیت وجود دارد، دلالت می کند.


Krueger گفت " یا دارو از آنچه هر کس احتمال دارد تصور کند طولانی تر باقی می ماند یا اثرات down-Regulatory دارد." " در حال حاضر، عقیده ما این است که دومی مطرح است چرا که دارو یک نیمه عمر 21 روزه دارد." مونوکلونال آنتی بادی اینترلوکین-23/12 بنظر می رسد که علیه بیماری التهابی روده نیز عمل می کند، که نشان می دهد مسیر اینترلوکین-23/12 در هر دو بیماری معمول است.

mahyanews.com