در يك مطالعه جديد معلوم شد پسوريازيس كه يك بيماري معمول پوستي است خطر ابتلا به سكته مغزي و نامنظم شدن ضربان قلب را افزايش مي‌دهد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، گروهي از متخصصان دانماركي در اين مطالعات مي‌گويند در برخي موارد بيماران مبتلا به پسوريازيس نزديك به سه برابر بيشتر از ساير افراد در معرض ابتلا به اين بيماريها و مشكلات عروقي هستند.

اين يافته كه در مجله اروپايي قلب به چاپ رسيده، تاييدي بر مطالعات قلبي است كه پسوريازيس را با بروز مشكلات قلبي و عروق خوني مرتبط مي‌دانند. اين مشكلات قلبي و عروقي شامل حمله قلبي و حتي مرگ ناشي از اين بيماريها هستند.

به گزارش مجله آنلاين لايوسانيس، دكتر اولي آلهوف متخصص قلب بيمارستان گنتوفت در دانشگاه كوپنهاگ در اين باره خاطرنشان كرد: در سالهاي اخير بيماري پسوريازيس فقط بعنوان بيماري كه ظاهر و پوست انسان را مبتلا مي‌سازد در نظر گرفته نمي‌شود بلكه اين بيماري يك مشكل سيستماتيك است و فاكتور خطرزا براي قلب و عروق محسوب مي‌شود.

دكتر آلهوف تاكيد كرد: مبتلايان به پسوريازيس بايد از نظر شاخص‌هاي بيماريهاي قلبي و عروقي از جمله بي‌نظمي در ضربان قلب نيز مورد معاينه قرار بگيرند.

پسوريازيس يك بيماري مزمن پوستي است كه نام آن از كلمه‌اي يوناني به معني «خارش» گرفته شده است. در اين بيماري ناحيه‏اي از پوست ملتهب شده و برجسته مي‏شود كه با قرمزي پوست و خارش همراه است و روي آن نيز پوسته‏هاي نقره اي رنگ ديده مي‏شود. پوست سر، آرنج‏ها و پشت بدن بيشتر در معرض اين بيماري قرار دارند.

گاهي شدت پسوريازيس آنقدر خفيف است كه بيمار اصلا از ابتلا به آن آگاه نيست. از سوي ديگر گاهي اين بيماري آنقدر شديد مي‏شود كه نواحي گسترده‏اي از بدن را در بر مي گيرد. پسوريازيس اشكال گوناگون با شدت‌هاي متفاوت داشته و مسري هم نيست.

پسوريازيس اغلب در سنين جواني شروع مي‌شود، اما مي‌تواند در هر سني از دوران نوزادي تا سنين كهولت شروع شود. هم زنان و هم مردان تقريبا به يك نسبت به اين بيماري مبتلا مي‌شوند.

شايع‏ترين علامت پسوريازيس بروز برجستگي‏هاي كوچك قرمز رنگ است. بتدريج اين ضايعه بزرگتر شده و سطح آن پوسته پوسته مي‏شود. در حالي كه پوسته‏هاي سطحي براحتي جدا شده و مي‏ريزند تا پوسته‏هاي زيرين برداشته شوند، پوسته زير آنها دردناك شده و خونريزي خواهد كرد. بتدريج اين نواحي قرمز، رشد كرده و گاهي حتي كاملا وسيع و چشمگير مي‏شوند.