جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع

موضوع: علل و راه‌حل شقاق سينه

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض علل و راه‌حل شقاق سينه

  دکتر اعظم السادات موسوي/متخصص بيماري‌هاي زنان/ استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران
  علل و راه‌حل شقاق سينه

  شقاق يا ترك خوردن پوست نوک پستان‌ها معمولا در شيردهي اول رخ مي‌دهد و شايع‌ترين علت آن به طور عمده نازك بون پوست ‌سر پستان است...


  اين مشکل در اثر مكيدن مكرر نوزاد به خصوص در روزهاي ابتدايي پس از زايمان كه مادر شير خوبي ندارد، ايجاد مي‌شود. بنابراين بهتر است مادر قبل از شيردهي، نوك پستان‌ را با شير خودش چرب و مرطوب نگه دارد تا از ترك خوردن آن جلوگيري شود اما اگر شقاق ايجاد شد، اين كار به تنهايي كافي نيست و مادر بايد از پمادهاي ترميم‌كننده پوست استفاده كند.

  علت دوم ايجاد شقاق نوك پستان‌ها كه مدتي پس از تولد و شيرخوارگي ايجاد مي‌شود، وجود قارچ و به اصطلاح برفك در دهان نوزاد است كه باعث كانديديازيس پوست شده و در پوست شقاق ايجاد مي‌كند.

  براي درمان اين نوع شقاق بهتر است از كِرِم‌هاي مرطوب‌كننده استفاده و قارچ‌ دهان نوزاد نيز درمان شود. استفاده از آب و صابون و مواد ضدعفوني‌كننده براي درمان و پيشگيري از شقاق پيشنهاد نمي‌شود اما به هنگام استحمام به‌كار بردن از ليف و صابون مشكلي ندارد.

  مهم‌ترين راه پيشگيري از شقاق نوک پستان و زخم شدن آن، شيوه صحيح شيردادن به کودک است؛ زيرا اگر نوزاد فقط نوک پستان را در دهان بگيرد، اين مشکل به وجود خواهد آمد.

  مادر بايد سعي کند تمام هاله قهوه‌اي رنگ پستان‌اش به طور صحيح در دهان نوزاد قرار بگيرد؛ به طوري که لب تحتاني نوزاد موقع شيردهي کاملا به بيرون برگشته باشد.

  بايد توجه داشت که کمي حساسيت و درد در اوايل شيردهي طبيعي است اما در صورتي که شيردهي با وضعيت مناسب صورت گيرد، درد و شقاق در نوک پستان ايجاد نخواهد شد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  نظر فوق تخصص پريناتولوژي(طب مادر و جنين)/ دكترشيرين نيرومنش/ استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران
  درمان ترک هاي نوک سينه چيست؟

  معمولا ترك نوك پستان بعد از زايمان، در هفته اول يا دوم شيردهي به وجود مي‌آيد. دليل اصلي ترك‌ها، كششي است كه نوزاد هنگام شيرخوردن با دهان خود ايجاد مي‌كند. كشيدن پستان براي خارج كردن نوك آن از دهان نوزاد هم مي‌تواند علت ديگر اين عارضه باشد...

  توصيه مي‌شود مادران قبل از بروز اين مشكل، زماني كه به نوزاد شير مي‌دهند، به هيچ‌وجه اقدام به كشيدن سر پستان از دهان نوزاد نكنند و اگر مساله‌اي فوري پيش ‌آمد و مجبور شدند شيردهي را متوقف كنند، بهتر است به جاي اين كار، انگشت تميز خود را به آرامي بين دو آرواره نوزاد قرار دهند تا پستان را رها كند.

  يکي ديگر از علل ترک نوک پستان، خشکي آن است. اين حالت در اثر شستشوي مکرر با آب و صابون به وجود مي‌آيد. مرطوب نگه‌داشتن و چرب کردن نوک سينه با کرم‌هاي ضدترک و ضدشقاق در بهبود ترك‌ها موثر است. از آنجا كه ترك سر پستان با خشكي همراه است، ماليدن بخش چرب شير روي نوك پستان يا استفاده از كرم‌هاي مخصوص هم روش مناسبي براي درمان است.

  علاوه بر ترک سينه که عمده‌ترين مشکل در خانم‌هاي شيرده است، عدم تخليه شير هم باعث تشکيل آبسه و عوارض آن و کيست‌هاي شيري مي‌شود. اگر خانمي به ترك سر پستان مبتلا شد، نبايد شيردهي را قطع كند. تجمع شير باعث درد شديد، تب، تورم و حتي آبسه مي‌شود، بنابراين بهتر است به شيردهي و تخليه شير از سينه ادامه داد هرچند شيردهي در اين حالت دردناک است. توصيه مي‌شود بعد از اولين ساعت تولد، شيردهي آغاز شود. اين کار در بهبود شرايط مادر و کاهش مرگ‌ومير موثر است.

  به هيچ‌وجه نبايد به جز شير مادر، شير ديگري به نوزاد بدهيد. مادران نبايد نگران كاهش شير خود در روزهاي اول باشند، تغذيه مناسب، مصرف مايعات فراوان و افزايش تعداد دفعات شيردهي و مک‌زدن سينه به‌وسيله کودک باعث افزايش شير مي‌شود. معمولا بعد از سومين روز تولد مقدار شير افزايش مي‌يابد. استفاده از شيرخشك باعث کاهش ترشح شير مادر و موفقيت شيردهي خواهد شد. بسياري از نوزادان به دليل تغذيه با شيرخشک تمايلي به خوردن شير مادر ندارند و عدم تخليه شير از سينه باعث بروز درد و تب و گاهي عفونت در مادران مي‌شود، اما اگر ترك سينه همراه با ترشحات عفوني باشد از گذاشتن سينه در داخل دهان کودک اجتناب كنيد اما معمولا زخم‌ها يا ترک سينه ترشحات عفوني و چرکي در پي ندارند.

  در عين حال براي بهبود ترك مي‌توانيد از كرم‌هايي كه در بازار موجود است، استفاده كنيد. بايد بعد از هر بار شيردهي، اين كرم را به سر سينه بزنيد و قبل از شيردهي مجدد آن را با مختصري آب گرم و پنبه مرطوب پاك كنيد. برخي مادران از كرم a+d استفاده مي‌كنند كه آن هم نتيجه‌بخش است اما كرم‌هاي مخصوص شقاق پستان بهترند. براي نظافت، شستشوي سينه با آب ولرم به‌تنهايي بعد از هر بار شيردهي يا رفتن به حمام يک روزدرميان يا هر روز اشکالي ندارد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت