جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 3 از 3 مجموع

موضوع: درد پستان(علل)

 1. #1
  vaali.m آفلاین است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  May 2005
  ارسالها
  9

  پیشفرض درد پستان(علل)

  با سلام

  من مدت يك هفته هست كه نوك سينه هايم درد ميكند طوري كه وقتي خواب هستم از درد آن بيدار ميشومواول فكر ميكردم كه شايد زمان تخمك گذاري باشد در صورتي كه تا حالا تجربه اين درد را نداشتم ولي نگرانم كه مبادا مشكلي وجود دارد.

  مرا راهنمايي كنيد.

 2. #2
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  درد پستان(علل)


  عللی که برای درد پستان مطرح شده شامل اینها هست:
  درد های حول و حوش زمان قائدگی( و نه تخمک گذاری)- درد ناشی از ایجاد غده های خوش خیم(Fibrocystic breast disease)- تغییرات طبیعی به علت هورمونهای زنانه- شروع دوره بلوغ- شروع دوره یایسگی- حاملگی- شیر دادن- درمان با هورمون زنانه استروژن- درد های عضلات و استخوان های سینه- صدمات به سینه- زونا- داروهائی مثل: digoxin-methyldopa-spironolactone-oxymetholone-chlorpromazine- عفونت پستان- سرطان پستان-

  همانطور که میبینید علت های زیادی برای این مشکل وجود داره .. وچون قصد من از جواب به شما طبابت نیست.. و تشخیص و درمان دقیق و صحیح نیست.. مختصری در باره شایعترین علت درد پستان که درد حول و حوش قائدگی هست میپردازم.. اگر احیانا متناسب با مشکل شما نیست.. بهتره به پزشک زنان مراجعه کنید

  درد های دوره ای پستان(Cyclic breast pain)
  این درد ها معمولا از چند روز قبل از قائدگی شروع میشن و معمولا با شروع خونریزی این درد ها فروکش میکنند. معمولا
  در هر دو سینه احساس میشن.. و همینطور در بالای سینه ها.. نزدیک بازوها. شدت درد میتونه.. از ملایم تا خیلی شدید هم باشه.

  امیدوارم در آینده وقتی باشه تا در باره علل دیگر درد پستان صحبت کنم...

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  آنچه خانم‌ها بايد درباره ماستالژي يا احساس درد در ناحيه پستان بدانند
  مشکل 70 درصد زنان

  درد سينه يا ماستالژي مشکل شايعي بين خانم‌هاست؛ به‌طوري که از هر 10 خانم 7 نفر در طول زندگي آن را تجربه مي‌کنند. در واقع در حدود 10 درصد از زنان، درد متوسط تا شديد پستان را لااقل در 5 روز از ماه تجربه مي‌کنند و در برخي موارد، در سرتاسر دوران قاعدگي چنين درد شديدي وجود دارد...

  زناني که يائسه شده‌اند، ممکن است دچار درد پستان شوند و البته اين علايم بيشتر در زنان جوان‌تر و حوالي يائسگي رخ مي‌دهند. اگر درد پستان شديد باشد، مي‌تواند زندگي فرد و فعاليت روزانه را تحت‌تاثير قرار دهد. اينکه درد پستان به تنهايي نشان‌دهنده سرطان پستان باشد، اتفاق نادري است و تنها در 2 تا 7 درصد از زنان، درد پستان ممکن است نشانه سرطان باشد. اما اگر شما درد غيرقابل توجيهي داريد که زندگي شما را مختل کرده و اگر به هر دليلي در مورد سرطان پستان نگران هستيد، به پزشک مراجعه کنيد تا مشکل شما بررسي شود.


  درد پستان؛ چرا و به چه علت؟

  در بيشتر موارد، تعيين علت دقيق درد پستان امکان‌پذير نيست اما علل احتمالي شامل تاثير اين موارد است:

  هورمون‌ها: درد پستان اگر به صورت دوره‌اي باشد و با قاعدگي ارتباط داشته باشد، احتمالا با هورمون‌هاي جنسي مرتبط است. کاهش يا از بين رفتن اين نوع درد با بارداري يا يائسگي نشان مي‌دهد که احتمالا هورمون‌ها در اين مورد نقش دارند. به هر حال مطالعات تاکنون نتوانسته‌اند اختلال هورموني خاصي را شناسايي کنند که عامل قطعي ايجاد درد دوره‌اي سينه‌ها باشد.

  عوامل ساختاري: مشکلات آناتوميکي و ساختاري در سينه‌ها مي‌تواند موجب ايجاد درد شود که در بيشتر موارد اين دردها غيردوره‌اي هستند. اختلالاتي مانند کيست‌ها، ضربه‌ها و آسيب ديدگي‌ها و جراحي‌هاي قبلي مي‌توانند موجب بروز درد شوند. علت اين نوع دردها معمولا خارج از بافت پستان است. مثلا ممکن است علت ايجاد درد، اختلالي درديواره قفسه سينه، عضلات، مفاصل، قلب و نواحي ديگر باشد که به علت انتشار درد به اين نحو احساس شود. کشيدگي عضلات پستان و آسيب‌هاي مفصلي نيز مي‌تواند موجب چنين دردهايي شود.

  اختلال در تعادل اسيد چرب: اختلال در تعادل اسيدهاي چرب در داخل سلول‌ها ممکن است حساسيت بافت سينه‌ها را به هورمون‌ها افزايش دهد. اين نظريه بر اين اساس ارايه شد که در مواردي مصرف مکمل‌هاي حاوي گاما لينولييک اسيد، موجب کاهش درد مي‌شود. اين ماده يک نوع اسيد چرب است. به نظر مي‌رسد گامالينولييک اسيد موجب تعادل اسيد‌هاي چرب شده و حساسيت بافت پستان به هورمون‌ها را کاهش مي‌دهد.

  داروها: مصرف برخي داروهاي هورموني، داروهاي درمان ناباروري و داروهاي خوراکي جلوگيري از بارداري ممکن است با درد پستان مرتبط باشند. در اثر درمان با استروژن و پروژسترون، ممکن است بافت سينه، حساس و دردناک شود. ممکن است علت ايجاد درد پستان در خانم‌هاي يائسه درمان‌هاي هورموني باشد. همچنين گزارش‌هايي از درد پستان مرتبط با مصرف داروهاي ضدافسردگي مانند داروهايي مثل فلوکستين و سرترالين وجود دارد.

  اندازه سينه: زناني که سينه بزرگي دارند، ممکن است دردهايي را به صورت غيردوره‌اي تجربه کنند. اين نوع درد ممکن است همراه با دردهاي گردن، شانه و پشت باشد. مطالعات نشان مي‌دهد که اگر عامل درد سينه، بزرگي آنها باشد، جراحي براي کاهش اندازه پستان مي‌تواند علايم را تخفيف دهد. البته جراحي سينه، خود مي‌تواند به دردهاي بعدي در پستان منجر شود.

  درد پستان معمولا به‌صورت دوره‌اي يا غيردوره‌اي است. هر نوع از اين دردها ويژگي‌هاي مخصوص خود را دارند.


  چه بايد کرد؟

  براي درمان، بايد علت زمينه‌اي ايجاد کننده برطرف شود. پوشيدن لباس زير مناسبي که به بافت‌ها فشار وارد نکند و حمايت کافي از بافت پستان ايجاد کند و تغيير روش جلوگيري از بارداري ايده مناسبي است. استفاده از ضد دردهاي موضعي در ناحيه دردناک براي تسکين دردهاي غيردوره‌اي کمک کننده است. اگر در دوران يائسگي هستيد و هورمون درماني براي شما انجام مي‌شود، ممکن است نياز باشد که هورمون درماني را متوقف کنيد. در دردهاي دوره‌اي شديد ممکن است پزشک با توجه به يافته‌هاي باليني و آزمايشگاهي داروهايي مانند دانازول، بروموکريپتين، تاموکسيفن يا ساير داروها را براي شما تجويز کند. مصرف برخي مکمل‌ها مانند مکمل‌هاي حاوي گاما لينولييک اسيد و يا مکمل ويتامين e به برخي از افراد کمک مي‌کند.  دردهاي دوره اي دردهاي غير دوره اي

  ويژگي دردهاي دوره‌اي

  گاهي برخي مشخصات درد پستان حاکي از دردهاي دوره‌اي پستان است که معمولا موارد زير را در بر مي‌گيرد:

  درد ارتباط واضحي با دوره‌هاي قاعدگي دارد.

  احساس ناراحتي مبهم، احساس سنگيني يا درد وجود دارد.

  معمولا با تورم يا توده همراه است.

  معمولا درد دو طرفه است و بيشتر در قسمت‌هاي فوقاني خارجي پستان احساس مي‌شود که به زير بغل تير مي‌کشد.

  درد معمولا طي دو هفته نزديک به شروع قاعدگي شديدتر مي‌شود و پس از آن تخفيف مي‌يابد.

  معمولا زناني را که در سنين پيش از يائسگي هستند، در 20 تا 30 سالگي درگير مي‌کند و همچنين زناني را که به حوالي يائسگي مي‌رسند، در حوالي چهل سالگي تحت‌تاثير قرار مي‌دهد.

  ويژگي دردهاي غيردوره‌اي

  دردهاي غيردوره‌اي نيز مشخصاتي دارند که شامل موارد زير است:

  به دوره قاعدگي ارتباطي ندارد.

  درد به‌صورت فشارنده و سوزشي احساس مي‌شود.

  ممکن است درد پايدار و متناوب باشد.

  معمولا يک طرفه است و ناحيه مشخصي را درگير مي‌کند و ممکن است به بقيه نقاط پستان انتشار پيدا کند.

  معمولا زنان يائسه را تحت‌تاثير قرار مي‌دهد و اکثر افراد در 40 تا 50 سالگي قرار دارند.


  ارزيابي

  ارزيابي درد پستان شامل مراحلي است که شامل موارد زير است:معاينه: معاينه کلينيکي توسط پزشک انجام مي‌شود. بافت پستان و غده‌هاي لنفاوي و نواحي مرتبطي مانند قلب، ريه و قفسه سينه و شکم نيز معاينه مي‌شوند. سابقه بيماري‌ها و مصرف داروها بررسي مي‌شوند و در صورتي که نياز باشد، بررسي‌هاي بيشتري نيز ممکن است انجام شوند.ماموگرافي: اگرتوده، کيست، بافت مشکوک يا غيرطبيعي در بافت پستان يافت شود، ممکن است پزشک به شما ماموگرافي را توصيه کند. ممکن است با معاينه طبيعي نيز پزشک ماموگرافي را توصيه کند چون احتمال دارد بافت غيرطبيعي کوچک باشد و در معاينه مشخص نشود. اگر چه معمولا براي سنين بالاي 30 سال اين روش توصيه مي‌شود.سونوگرافي: پزشک با توجه به نتيجه معاينات از بررسي‌هاي تکميلي استفاده مي‌کند. سونوگرافي بافت پستان معمولا براي افراد زير 30 سال استفاده مي‌شود و ممکن است براي ارزيابي درد استفاده شود.بيوپسي: توده‌هاي مشکوک يا بافت‌هاي غيرطبيعي ممکن است نياز به نمونه‌برداري داشته باشند. معمولا براي نمونه‌برداري به ميزان کمي از بافت نياز است که براي تشخيص به پاتولوژي فرستاده مي‌شود.

  هفته نامه سلامت

  Breast - premenstrual tenderness and swelling
  http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/e...cle/003153.htm
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت