فيبرآدنوما: فيبرآدنوم‌ها توده‌هاي گرد، سفت و لاستيكي، خوش‌خيم هستند كه از رشد بيش از حد بافت غددي و همبند ناشي مي‌شوند. فيبرآدنوم‌ها معمولا بدون درد هستند و ممكن است با فشار دادن كمي حركت كنند. اين توده‌ها به تغييرات هورموني پاسخ مي‌دهند، به‌طوري كه‌ در طي حاملگي بزرگ شده و بعد از يائسگي چروك مي‌شوند. زنان در هر سني ممكن است به آن دچار شوند، اما شايع‌ترين سن، معمولا سنين زير 20 تا 30 سال است. فيبرآدنوم ممكن است خودبه‌خود ناپديد شود. اما اگر نشود، يا بزرگ‌تر شود يا اگر شما درباره وجود آن مضطرب باشيد، پزشكتان برداشت جراحي آن را توصيه خواهد كرد.

فیبرو آدنوم ها توده های خوش خیم پستانی می باشند که در حدود 10% زنان دیده می شود. فیبرو آدنوم در تمام گروه های شنی ایجاد می شود ولی بطور عمده در دهه سوم و چهارم بروز می کند. با افزایش سن میزان بروز آن کاهش می یابد. فیبرو آدنوم های متعدد در 12 تا 20% موارد دیده شده و معمولا دوطرفه هستند. این توده های نرم , گرد و متحرک که در لمس سفت هستند , معمولا در معاینه پستان یافت می شوند.

هنگامی که فیبرو آدنوم مورد شک باشد مامو گرافی در رد سرطان کمک کننده نیست. یک ضایعه مشکوک کلینیکی باید با برداشتن کامل ارزیابی و بررسی شود. هنگامی که بافت شناسی تشخیص میکرو آدنوم را مشخص کرد , می توان توده را به حال خود رها نمود و فقط معاینه شخصی ماهانه و معاینه بالینی پستان بطور سالیانه و ماموگرافی های منظم غربالگری انجام شود. بعضی فیبرو آدنوم ها بطور خودبخود پسرفت کرده و بعنوان ضایعات پیش بدخیم در نظر گرفته نمی شوند. در 20% موارد فیبرو آدنوم عود می کند.

برداشتن جراحی و نمونه برداری در موارد زیر توصیه می شود :
1- توده باعث درد شده یا مرتبا بزرگ شود
2- نتیجه نمونه برداری نامشص یا مشکوک گزارش شود
3- بیمار نیاز به ابراز اطمینان بخشی دارد که بوسیله نمونه برداری قابل انجام است

نکته : توده های خوش خیم دیگر مثل آدنوم توبولار و هماتوم معمولا با فیبرو آدنوم اشتباه می شوند

منابع انگلیسی
http://www.healthatoz.com/healthatoz...broadenoma.jsp
http://www.emedicine.com/radio/topic109.htm