آیا پزشکتان به شما گفته دچار عارضه فیبروسیستیک پستان شده اید و بدون هیچ توضیح اضافه ای شما را در نگرانی رها کرده است؟
نترسید
!
این مقاله برای رفع نگرانی شما نوشته شده است.

بيماري فيبروكيستيك پستان در خانم ها بسیار شایع است. 30% الی 40% خانم ها از سنین بلوغ تا 50 سالگی دچار این عارضه می شوند. از آنجايي كه اين بيماري بسیار شايع است ، ديگر به عنوان بيماري در نظر گرفته نمي شود و معمولاً نگراني از بابت آن وجود ندارد. این بيماري غالباً پس از يائسگي برطرف مي شود (مگر اين كه هورمون درماني با استروژن انجام گيرد)
علایم: توده هاي غيرسرطاني و درد
درد در كل پستان ، خصوصاً درست قبل از شروع عادت ماهانه وجود دارد.
توده ها معمولاً در هر دو پستان وجود دارند. ممكن است تنها يك توده وجود داشته باشد، اما معمولاً چندين توده وجود دارد.
اين توده ها غالباً قبل از عادت ماهانه بزرگ مي شوند و بعد از آن كوچك مي شوند.

- علت بروز این عارضه ناشناخته است، اما بروز آن احتمالاً به استروژن و ديگر هورمون هاي توليد شده توسط تخمدان ها مربوط است .
پيشگيري بهتر است سيگار نكشيد و از نوشيدني هاي كافئين دار(مثل چای و قهوه) پرهيز كنيد.
پس از تشخيص ، پستان ها بايد هر ماهه توسط خود فرد از نظر به وجود آمدن توده هاي جديدتر يا تغيير درتوده هاي قبلي بررسي شوند. در صورت بروز هرگونه تغييري به پزشك بايد اطلاع داده شود.
اگر بیش از 40 سال دارید، ماموگرافي به طور منظم انجام شود
عواقب مورد انتظار توده هاي پستاني مرتباً ظاهر و پس از مدتي برطرف مي شوند. البته بعضي از توده ها از بين نمي روند و به طور دايمي باقي خواهند ماند. اين توده ها سلامتي را به خطر نمي اندازند.
گاهي مي توان بعضي از كيست ها را با سوزن تخليه كرد، كه نهايتاً باعث مي شود توده از بين برود. اگر توده پس از تخليه كردن ، به طور كامل از بين نرود، احتمال دارد سرطاني باشد و بايد از آن نمونه گرفته شود و تحت بررسي ميكروسكوپي قرار گيرد.
عوارض احتمالي ندرتاً اتفاق مي افتد كه بعضي از توده ها ظاهراً خوش خيم به نظر مي رسند اما در واقع سرطاني هستند. بنابراين براي رد سرطان غالباً لازم مي شود بررسي هاي تشخيصي انجام گيرند.
درمان این عارضه درمان قطعی ندارد، ولی با رعایت رژیم غذایی، مصرف منظم ویتامین ای علایم آن کم می شود. گاهی از اوقات مصرف داروهای ضد التهاب مثل ژلوفن لازم می شود. امكان دارد گذاشتن كمپرس سرد روي توده ها براي تخفيف درد كمك كننده باشد. هم در روز و هم در شب بايد از يك سينه بند مناسب استفاده شود.

اصول كلي - بررسي هاي تشخيصي عبارتند از ماموگرافي ، سونوگرافي (براي افتراق ضايعات كيستيك از ضايعات توپر مفيد است )، و نيز اقدامات تشخيصي مثل نمونه برداري يا تخليه كيست
- پستان ها بايد درست بعد يا به هنگام شروع عادت ماهانه هر ماهه توسط خود فرد معاينه شوند. در صورت بروز هرگونه تغييري در توده هايي كه قبلاً تشخيص داده شده اند، به پزشك خود مراجعه كنيد.
- سالانه حداقل يك بار براي معاينه پستان يا ساير بررسي ها به پزشك خود مراجعه نماييد. اگر سابقه سرطان در خانواده شما وجود دارد، امكان دارد نياز به انجام معاينات به فواصل كمتر باشد.
- - گاهي توصيه مي شود تومورهاي خوش خيم يا ضايعات محتوي چربي نكروز شده در آورده شوند.
رژيم غذايي از نوشيدني هايي كه حاوي كافئين هستند (قهوه ، چاي ، و برخي نوشيدني هاي ديگر) پرهيز كنيد.
از خوردن غذاهاي چرب و سرخ كردني خودداري كنيد. نمك رژيم غذايي نيز بايد كم شود. کاکائو و شکلات مصرف نکنید.


فیبرو سیستیک پستان، بیماری نیست. ترس ندارد. فقط نیاز به مراقبت دارد.