جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 7 از 7 مجموع

موضوع: ارزیابی توده های پستان زنان (اخبار و گزارشات)

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض ارزیابی توده های پستان زنان (اخبار و گزارشات)

  توده‌هاي خوش‌خيم پستان
  دكتر مهشيد چايچي
  خانم‌ها از هيچ سرطاني به اندازه سرطان پستان نمي‌ترسند؛ حق هم دارند، چون سرطان پستان شايع‌ترين سرطان در بين خانم‌هاست و بيشتر از هر سرطان ديگري خانم‌هاي ميانسال را گرفتار مي‌كند. براي همين هم به محض احساس كوچك‌ترين تغييري در پستان‌هاي خود، به وحشت مي‌افتند و از مطب اين دكتر به مطب آن يكي مي‌روند.
  با اين وجود، بسياري از توده‌هايي كه خانم‌ها به‌طور تصادفي و در نتيجه دقت عمل خود در پستان‌هايشان كشف مي‌كنند، توده‌هايي بي‌خطر هستند كه خودبه‌خود برطرف مي‌شوند، هرچند اين توده‌هاي بي‌خطر را هم نبايد مورد بي‌توجهي قرار داد.

  بافت طبيعي پستان‌ها
  در حالت عادي هنگامي كه پستان خود را معاينه مي‌كنيد، بافت‌هايي با تراكم متفاوت حس مي‌كنيد. علت اين مسئله اين است كه پستان به‌طور عمده از دونوع بافت مختلف يعني بافت چربي و بافت غده‌اي تشكيل شده است. بافت غده‌اي معمولا سفت است و به‌صورت توده‌هايي كوچك كه ندول ناميده مي‌شوند، احساس مي‌شود در حالي كه بافت چربي دور آن، نرم است.
  ‌امروزه پزشكان تاكيد بسياري بر معاينه پستان‌ها توسط خود افراد دارند. اگر شما به‌طور منظم پستان‌هاي خود را معاينه كنيد و درصورت بروز تغييرات در بافت پستان بلافاصله به پزشك مراجعه كنيد، مشكل شما خيلي سريع‌تر شناسايي و درمان مي‌شود. فراموش نكنيد كه تشخيص سرطان پستان در مراحل اوليه احتمال درمان اين بيماري را به‌شدت افزايش مي‌دهد.

  مراقب اين علايم باشيد
  اگر در اين معاينات توده‌اي در پستان يا تغييراتي در پستان خود كشف كرده‌ايد، پستان ديگر خود را نيز بررسي كنيد. بعضي برجستگي‌ها و توده‌ها در پستان ممكن است طبيعي باشند، به‌خصوص اگر در هر دو پستان به يك شكل وجود داشته باشند.
  اما اگر به يكي از حالات زير برخورديد، حتما به پزشك خود مراجعه كنيد:
  اگر توده پستان شما به تازگي ايجاد شده يا به شكل غيرطبيعي از بافت اطرافش متفاوت است.
  اگر بعد از عادت ماهانه شما توده برطرف نشد.
  اگر از نوك پستان مايعي ترشح مي‌شود.
  اگر متوجه تغييرات پوستي روي پستان خود شديد مثلا: قرمزي، دلمه بستن، فرورفتگي و چين‌خوردگي پوستي.
  اگر نوك پستان شما اخيرا به داخل فرورفته است (فرورفتگي‌هاي مادرزادي طبيعي هستند.)

  توده‌هاي مشكوك‌
  نترسيد! يافتن توده در پستان به تنهايي دليلي بر وجود سرطان پستان نيست. توده شما مي‌تواند يكي از بيماري‌هاي خوش‌خيم پستان باشد كه انفاقا خيلي هم شايعند. اما به هر حال براي اينكه خيالتان راحت شود، بهتر است به پزشك مراجعه كنيد. برخي از توده‌‌هاي خوش‌خيم و شايع پستان، اينها هستند:
  )1 تغييرات فيبروكيستيك: بيش از نيمي از زنان دچار اين حالت هستند. علايم و نشانه‌هاي آن عبارتند از: درد و افزايش توده‌هاي پستان (اغلب دوطرفه) كه هر ماه با نزديك شدن به زمان خونريزي ماهانه تشديد مي‌شود و بعد از خونريزي، علايم فروكش مي‌كند. اين مشكل در زنان سنين 30 تا 50 سال بيشترين شيوع را دارد. تكثير سلول‌ها در غدد پستان و رشد بيش از حد فيبرها در بافت نگهدارنده پستان، موجب اين تغييرات مي‌شود.
  درمان تغييرات فيبروكيستيك عبارت است از تغيير نحوه زندگي و مصرف دارو. بعضي تحقيقات نشان مي‌دهد كه اين بيماري با مصرف كافئين كه موجب احتباس آب مي‌شود، ارتباط دارد. بنابراين ممكن است پزشكتان به شما توصيه كند مصرف محصولات كافئين‌دار مثل شكلات، قهوه، چاي و بقيه نوشابه‌ها را قطع كنيد.
  مراقبت‌هاي شخصي شامل پوشيدن سينه‌بند مناسب و مصرف مسكن‌ها مثل استامينوفن و ايبوپروفن نيز مي‌تواند موثر باشد. البته داروهاي ديگري هم وجود دارد كه در موارد شديد و تنها با تجويز پزشك مي‌توان از آن استفاده كرد.
  )2 كيست‌ها: كيسه‌هاي پر از مايعي هستند كه از مجاري متسع به‌وجود مي‌آيند. توده‌هاي كيستيك ممكن است به خودي خود رفع شوند. البته با معاينه باليني نمي‌توان به‌طور قطعي كيست را تشخيص داد و بايد مايع كيست كشيده شده و بررسي شود. اگر بعد از اينكه پزشك مايع كيست را تخليه كرد، توده شما ناپديد شد و بعد از 6 هفته عود نكرد، احتمالا شما به درمان ديگري نياز نخواهيد داشت.
  )3 فيبرآدنوما: فيبرآدنوم‌ها توده‌هاي گرد، سفت و لاستيكي، خوش‌خيم هستند كه از رشد بيش از حد بافت غددي و همبند ناشي مي‌شوند. فيبرآدنوم‌ها معمولا بدون درد هستند و ممكن است با فشار دادن كمي حركت كنند. اين توده‌ها به تغييرات هورموني پاسخ مي‌دهند، به‌طوري كه‌ در طي حاملگي بزرگ شده و بعد از يائسگي چروك مي‌شوند. زنان در هر سني ممكن است به آن دچار شوند، اما شايع‌ترين سن، معمولا سنين زير 20 تا 30 سال است. فيبرآدنوم ممكن است خودبه‌خود ناپديد شود. اما اگر نشود، يا بزرگ‌تر شود يا اگر شما درباره وجود آن مضطرب باشيد، پزشكتان برداشت جراحي آن را توصيه خواهد كرد.
  )4 ماستيت: عفونت بافت پستان است كه اغلب به وسيله باكتري‌هايي كه طي شيردهي وارد پستان مي‌شوند، ايجاد مي‌شود. درد، قرمزي و تورم و گرمي از علائم اصلي ماستيت هستند. درمان حالت خفيف اين بيماري تجويز آنتي‌بيوتيك‌هاست. با اين وجود، اگر آنتي‌بيوتيك‌ها عفونت را برطرف نكند، يا اگر بيماري تشديد شود و آبسه ايجاد كند، ممكن است نياز به جراحي و تخليه آبسه باشد

  هفته نامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  افسانه شكوهي از تهران: 36 سال سن دارم و 6 ماه است كه متوجه يك توده در پستان شده‌ام. آزمايش‌ها طبيعي بود و در سونوگرافي مشخص شد بيشتر نماي ضايعات تومورال خوش‌خيم نظير فيبروآدنوما را نشان مي‌دهد. پزشك معتقد است بايد هر 3 ماه معاينه شوم و هر 6 ماه سونوگرافي انجام بدهم. بسيار نگران هستم نمي‌دانم چه غذاهايي بايد مصرف كنم يا اصلا چه بايد بكنم، لطفا مرا راهنمايي كنيد.


  توده‌هاي پستان انواع مختلفي دارند. فيبروآدنوما تومور شايع و خوش‌خيم پستان است. توده‌هاي پستان بايد دقيقا مورد بررسي قرار بگيرند. براي اين كار ماموگرافي بسيار سودمند است و در صورتي كه به طور قطعي در ماموگرافي توده‌اي مشاهده شود و در بعضي مواقع طبق‌نظر جراح، نمونه‌برداري از آن صورت مي‌گيرد. معمولا توده‌هايي مثل فيبروآدنوما را كه بي‌ضرر وخوش‌خيم است با جراحي بر مي‌دارند. فيبروآدنوما يك تومور محكم و سفت و غير سرطاني است. اين تومور كه فاقد درد است و به راحتي در لمس حركت مي‌كند، معمولا هنگام معاينه پستان كشف مي‌شود. ممكن است به صورت يك توده يا چند توده بروز كند. اين تومور شايع‌ترين تومور در اواخر دوران نوجواني و حدود 20 سالگي است.معمولا براي افتراق قطعي آن از انواع ديگر تومورها به خصوص تومورهاي بدخيم، بيوپسي ضرورت دارد، اما اگر كاملا مسجل شده باشد كه توده مورد نظر فيبروآدنوماست، بررسي و معاينات منظم بايد ادامه يابد و بهتر است كه اين توده با نظر پزشك جراح برداشته شود. اين مشكل درمان دارويي ندارد و هيچ رژيم غذايي خاصي براي آن در نظر گرفته نمي‌شود، به هر حال جاي نگراني نيست ولي توصيه مي‌كنيم حتما مسئله را پيگيري كنيد.

  WWW.SALAMAT.IR
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  مونا - خ، فسا: زني 27 ساله هستم كه از حدود 4 سال پيش متوجه شدم كه توده‌هايي كوچكي در سينه‌هايم وجود دارد. اين توده‌ها هر چند وقت يكبار كمي بزرگ مي‌شوند (مخصوصا قبل از پريودهايم) اما بعدا دوباره كوچك مي‌‌شوند . حتي جاي آنها هم بعضي وقت‌ها عوض مي‌شود و اصلا توده ثابتي نيست آيا ممكن است سرطان باشد؟
  انواع مختلفي از توده‌ها ممكن است در پستان‌ها ايجاد شوند و مهم‌ترين نكته افتراق خوش‌خيم بودن آنهاست. توده‌هاي بدخيم معمولا خصوصياتي كه شما ذكر كرديد را ندارند. اولا موقعيت آنها جابجا نمي‌شود، حجم آنها معمولا روبه افزايش است (كوچك نمي‌شود)، با پريودها ارتباطي ندارند و معمولا ظرف اين مدت 4(سال)، با علائم درگير كردن قسمت‌هاي ديگر بدن همراه مي‌شوند. به همين دليل در مورد شما احتمال بدخيمي چندان زياد نيست. مهم‌ترين تشخيصي كه در مورد شما به ذهن مي‌رسد بيماري تغيير فيبروكيستي پستان است كه بيماري نسبتا شايعي است. در اين بيماري توده‌هاي كيستي متعددي در سينه‌ها ايجاد مي‌شود كه اندازه آنها ممكن است با تغييرات سطح هورموني بدن شما تغيير پيدا كند. (به طور مثال به دنبال پريود آن)، درد و حساس شدن پستان هم به دنبال اين تغييرات هورموني دراين توده‌ها ايجاد مي‌شود. در كل احتمال بروز بدخيمي در اين بيماري چندان زياد نيست. اما با توجه به شرايط شما اكيدا توصيه مي‌كنيم كه هر چه سريع‌تر توسط يك جراح مجرب در زمينه بيماري‌هاي پستان ويك متخصص زنان و زايمان معاينه شويد. در ضمن در همين معاينه نحوه درست انجام معاينه پستان‌ها را از پزشك ياد بگيريد.

 4. #4
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  ارزیابی خانمی که با توده های مشکوک پستانی مواجه شده است

  اگر بیمار زیر 30 سال است ابتدا باید سونو گرافی شود.

  1- در سونو گرافی اگر کیست دیده شد که تکلیف بیمار تا حد زیادی مشخص شده است و مراحل تشخیصی متوقف می شود
  2 - اگر توده توپر و یا کیست کمپلکسی دیده شود بهتره که نمونه برداری شود

  اگر بیمار بالای 30 سال است ابتدا باید مامو گرافی تشخیصی انجام شود

  1- ضایعه مشهود در ماموگرافی(مطابق با ضایعه قابل لمس ) دیده شده:
  1-1 : اگر دانسیته speculate دیده شود باید نمونه برداری شود
  1-2: اگر دانسیته مدور دیده شود : باید سونو گرافی شود و اگر کیست دیده شود مراحل تشخیصی متوقف شده و تشخیص گذاشته می شود و اگر توپر باشد باید نمونه برداری شود

  2- اگر در مامو گرافی ضایعه قابل کشف نباشد ... باید سونو گرافی و یا MRI انجام شود

 5. #5
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  کیست‌های پستان

  کیست‌های پستان کیسه‌های پر از مایعی هستند که هنگامی تشکیل می‌شوند که غده‌های مولد شیر بزرگ می شوند.علت بروز این کیست‌ها هنوز کاملا مشخص نشده است، گرچه اعتقاد بر این است که ایجاد آنها ناشی از به هم خوردن تعادل تولید و جذب مایع است.کیست‌های پستان به خصوص در زنان در میان سنین 40 و 60 شایع هستند.
  این کیست‌ها به صورت توده‌هایی در پستان احساس می‌شوند، اما برخی دیگر آنقدر کوچک هستند که تنها با ماموگرافی قابل تشخیص هستند.اغلب کیست‌های پستانی خوش‌خیم هستند، و معمولا با افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان همراه نیستند.
  اما همه کیست‌ها باید بدون تاخیر بوسیله دکتر ارزیابی شوند.

  روزنامه همشهری

 6. #6
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  علاقه مندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به این مقاله که توسط انجمن پزشک خانواده آمریکا تهیه شده مراجعه کنند. این مقاله بسیار کامل و جامع است و حاوی الگوریتم کاربردی خوبی نیز هست
  http://www.aafp.org/afp/2005/0501/p1731.html

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  يك فوق تخصص جراحي پستان:
  همه توده‌هاي پستان، سرطاني نيستند
  شيوع عفونت در دوران شيردهي يكي از بيماري‌هاي پستان است


  يك فوق تخصص جراحي پستان گفت: توده‌هاي پستان در بين زنان بسيار شايع هستند ولي همه اين توده‌ها سرطاني نيستند و ابتلا به آنان نبايد موجب وحشت زنان شود.

  دکتر نسرين السادات علوي در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان افزود: برخي از توده‌هاي پستان، کيست هستند و با درمان دارويي و يا تخليه با سوزن ظريف قابل درمان هستند. بعضي از اين توده‌ها خوش خيم هستند و همه آن‌ها احتياج به عمل جراحي ندارند و در صورت نياز به عمل نيز عمل جراحي ساده و بدون عارضه‌اي خواهند داشت.

  وي در ادامه گفت: بيمار براي اين عمل جراحي نياز نيست به مدت طولاني بستري شود. با اين وجود به همه زنان توصيه مي‌شود که در صورت مواجهه با علايمي مانند توده در پستان، ترشح از نوک پستان، تغيير رنگ و حالت پوست، زخم و پوسته پوسته شدن سر پستان و سفتي دائمي قسمتي از آن كه پس از عادت ماهيانه از بين نمي‌رود به پزشک مراجعه کنند تا در صورت نياز، اقدام لازم براي تشخيص و درمان بيماري او انجام شود.

  علوي اضافه کرد: عفونت، يكي ديگر از بيماري‌هاي پستان است که در دوران شيردهي شايع‌تر است. درد و قرمزي پستان ازعلايم ابتلا به اين بيماري است و گاهي با تب همراه است. اين عارضه نيز نياز به مراجعه سريع به پزشك و درمان دارد تا در پستان گسترش پيدا نکند.

  اين فوق تخصص جراحي پستان در ادامه اظهار كرد: در صورت وجود آبسه در پستان لازم است پزشك علاوه بر تجويز آنتي‌بيوتيك، چرک را تخليه كند. اين كار را جراح معمولاً با استفاده از سرنگ و به صورت سرپايي انجام مي‌دهد اما در صورت آبسه وسيع و مقاوم به درمان، اين تخليه با عمل جراحي و در اطاق عمل انجام مي‌شود.

  وي با بيان اينكه زنان و دختران پس از20 سالگي هر ماه يک‌بار در انتهاي عادت ماهيانه با يک معاينه ساده وضعيت پستان‌هايشان را بررسي کنند، توصيه كرد: زنان از سن 30 تا 40 سالگي سالانه يك بار براي معاينه پستان خود به پزشك مراجعه كنند و پس از 40 سالگي با صلاحديد پزشک هر يك تا دو سال يک بار ماموگرافي انجام دهند.

  علوي در پايان درباره شيوع سرطان پستان در ايران اظهار كرد: آمار ابتلا به سرطان پستان در ايران در حد کشورهاي با شيوع متوسط است. با اين حال لازم است همه زنان درباره اين بيماري و علائم آن آگاهي کافي داشته باشند تا در صورت بروز هر گونه مشکلي، سريع به پزشک مراجعه کنند چون در صورت مراجعه و اقدام به‌موقع، اين بيماري قابل درمان است و عارضه‌اي برجاي نمي‌گذارد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت