جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 9 از 9 مجموع

موضوع: پرولاكتين(اخبار و گزارشات)

دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
    موقعیت
    تهران
    Blog Entries
    3

پیشفرض پرولاكتين(اخبار و گزارشات)

ازدیاد بی دلیل پرولاکتین
    آدنوم هیپوفیز بعنوان یکی از علل بالا بودن پرولاکتین معمولا خیلی خوب به برموکریپتین و یا caberglide پاسخ میدهد. این آکونیست های قوی گیرنده های دوپامینرزیک مستقیما ترشح پرولاکتین را مهار میکنند و ترشح آن را از هیپوفیز قدامی کم میکنند
    خواه آدنوم و یا میکرو آدنو م وجود داشته باشد. خیلی از بیماران با بالا بودن پرولاکتین متوسط دوره های بدون پریود متوسط واقعی دارند..ولی بعضی دیگر فقط تولید پروژسترون فاز لوتئال آنها کمتر از حد طبیعی است. وقتی پر کاری پرولاکتین علت عدم تحمک گذاری است و یا اختلال تخمک کذاری است.. با طبیعی شدن پرولاکتین بهد از درمان داروئی عملکرد تخمدان در بیشتر بیماران بحالت طبیعی بر میگردد.

یکی از اختلالات وابسته به پرکاری پرولاکتین .. کم کاری تیروئید اولیه است. وقتی کم کاری تیروئید بطور کلینیکی ظاهر میشود..
    مشکل تشخیصی وجود ندارد.. اگر چه در بعضی بیماران تیروئید در سطح طبیعی است.. ولی سطح TSH بالاست.. که در جهت جبران اولیه کم کاری تیروئید sublinical رخ میدهد. در مان مناسب بیماران با افزایش خفیف TSH و پرولاکتین..
    جایگزینی..هورمون تیروئید است که پاسخ به آن طبیعی شدن TSH و پرولاکتین و برگشتن سیکل تخمدان به حالت طبیعی را بدنبال دارد.

موقعیت
    تهران
    Blog Entries
    3

پیشفرض

هورمون پرولاکتین

نام های دیگر این هورمون لاکتوژن ، ماموتروپ یا لاکتوتروپ می با شد. نقش اصلی آن تولید و ترشح شیر در غدد شیر ساز پستانها است، ولی در سلول های کبد ، کلیه ، غدد تناسلی و برخی نواحی دیگر بدن نیز گیرنده های پرولاکتینی شناسایی شده اند. نقش آن در مردان شناخته شده نیست ولی میزان این هورمون در خون زنان بیشتر از مردان است. در دوره حاملگی مقدار هورمون در خون زنان بشدت افزایش می یابد و دو تا سه هفته پس از زایمان به حد طبیعی باز می گردد. مکیدن پستان باعث تحریک ترشح پرولاکتین و ادمه ترشح آن می گردد. به نظر می رسد پرولاکتین در بروز میل جنسی نیز نقش داشته باشد و به همین دلیل گاهی آن را هورمون عشق (Love hormon ) می نامند.

ترشح هورمون تحت تاثیر دو فاکتور آزاد کننده و مهار کننده هیپوتالاموسی کنترل می شود که تاثیر فاکتور مهار کننده بیشتر از فاکتور آزادکننده است.مقدار ترشح هورمون در شبانه روز حالت نوسانی دارد و در طول شب بیشتر از روز است.همچنین مکیدن پستان ها ، تحریک نوک پستان توسط جنس مخالف ، مقاربت ، استرس ، هیپوگلیسمی ( کاهش قند خون ) و فعالیت شدید بدنی در زنان ترشح هورمون را افزایش می دهد. ترشح هورمون های استروژنی قبل از بلوغ و در دوران آبستنی و همچنین هورمون رشد و انسولین و بعضی از هورمون های غدد آدرنال در رشد پستان ها و افزایش غدد شیر ساز پستان دخالت دارند.

موقعیت
    تهران
    Blog Entries
    3

پیشفرض

پرولاكتين بالا

از ميان انوع پرولاكتينوماها.. ميكرو پرولاكتينو ما در زنان شايعتر ترند. در حالي كه ماكرو آدنوم ها بيشتر در مردان ديده ميشود.
    پرولاكتين در زنان ميتواند در زنان سبب پركاري غدد جنسي ناشي از كمبود گنادوتروپين ها شده و منجر به كمبود استروزن گردد. سطح گنادو تروپينها طبيعي است و استروئيد هاي جنسي كاهش دارند. پرولاكتين ترشح پالسي گنادو تروپين ها را مهار ميكند و افزايش ناگهاني LH در وسط سيكل متوقف ميسازد كه اين امر منجر به عدم تخمك گذاري ميگردد. در مردان مبتلا پرولاكتين بالا
    .. سطح تستوسترون معمولا كاهش يافته است.

خصوصيات باليني
    صرف نظر از علت پرولاكتينمي..خصوصيات باليني در اين اختلال مشابه است. پرولاكتينوما اغلب در زناني كه اختلال قائدگي و نازائي دارند رودتر تشخيص داده ميشود.. و اين موضوع بر خلاف مردان است كه با كاهش ميل جنسي و ناتواني جنسي مراجعه ميكنند. 90% زنان مبتلا به پركاري توليد پرولاكتين..با قطع قائدگي ترشح شير از پستان يا نازائي شكايت دارند. چنانچه پرولاكتينوما پيش از شروع دوران قائدگي شروع شود.. بالغين ممكن است با عدم شروع قائدگي اوليه مراجعه كنند. پرولاكتينوما علت 15-20 درصد موارد آمنوره ثانويه است. عدم تخمك گذاري بيمار با نازائي همراه است. ترشح شير يا همان گالاكتوره.. ممكن است همزمان.. قبل.. يا بعد از اختلال قائدگي ايجاد شود. . و گاه ممكن است از نظر باليني آشكار نباشد..يا تنها در معاينه پستان تشخيص داده شود. كمبود استروزن ممكن است موجب بروز استوپني.. خشكي وازن احساس گر گرفتگي و تحريك پذيري گردد. پرولاكتين توليد آندروزن آدرنال را تحريك ميكند و افزايش آندروزن ميتواند سبب افزايش وزن و پر موئي گردد.پرولاكتين ممكن است با اضطراب و افسردگي همراه باشد. مردان معمولا در اثر كم كار شدن غدد جنسي دچار كاهش ميل جنسي و ناتواني جنسي مي شوند.اين نشانه ها اغلب موارد توجه را به تشخيص پرولاكتينوماي بالا جلب نميكند..لذا در بسياري از موارد تشخيص تا زماني كه اختلال ديد.. سردرد و كم كاري هيپوفيز ايجاد شود به تاخير مي افتد.

تشخيص
    عوامل متعددي از جمله شرايط فيزيولوزيك مختلف( حاملگي.. استرس.. تحريك نوك پستان)..بعضي داروها( فنوتيازين ها.. متيل دوپا.. سايمتيدين.. متوكلوپرامايد..) و ضعيت هاي پاتولوزيك( كم كاري تيروئيد.. نارسائي مزمن كليه ضايعات قفسه سينه) ترشح پرولاكتين را تحت تاصير قرار ميدهند.. با اينحال سطوح پايه پرولاكتين.. بالاي 200 ng/dl معمولا بر وجود پرولاكتين بالا دلالت ميكند.. براي اثبات تشخيص بايد..MRI انجام داد.

درمان
    درمان داروئي توسط آگونيست دو پامين.. برومو كريپتين يا كابر گولين ...در اغلب بيماران عملكرد غدد جنسي و باروري را باز ميگرداند. آگونيست هاي دوپامين در تعدا قابل توجهي از بيماران مبتلا به ماكرو آدنوم باعث كوچك شدن تومور مي شود. در بيماراني كه دچار اختلالات ميدان ديد يا علائم عصبي شده اند.. و در بيماراني كه نميتوانند داروي طبي را تحمل كنند جراحي ترانس اسفنوئئيدال لازم ميشود.

موقعیت
    تهران
    Blog Entries
    3

پیشفرض

سوال:
    من 29 سال سن دارم و سال 80 ازدواج نمودم . بعد از 9 ماه جلوگيري طبيعي در اولين بار نآميزش حامله شدم. در 5 هفتگي تهديد به سقط گرديدم و بعد از دو هفته استراحت مطلق دوباره بهبود يافتم . تا بالاخره در پنج ماهگي به طور خود به خود و بدون هيچ دليلي كيسه‌ي آب بنده دفع گرديد و من سقط جنين نمودم . بعد از سقط به مدت يك سال خونريزيهاي نامنظم و طولاني داشتم .گاهي 25 روز در ماه خونريزي داشتم . به هر پزشكي كه مراجعه مي كردم متاسفانه اين مساله را طبيعي ميپنداشتند و همه متفق القول بودند كه براي حاملگي بعدي مي بايست دهانه‌ي رحمم را ببندم. بعد از گرفتن عكس رنگي از رحم و دادن آزمايشهاي هورموني مختلف گفتند كه مشكلي ندارم فقط دهانه‌ي رحم من گلداني شكل شده و مي بايست حتماْ بسته شود .ولي مشكل خونريزيهاي نا منظم من هنوزهم درمان نشده بود. تا اينكه به طور اتفاقي تشخيص داده شده كه از سينه هايم شير ترشح مي شود . كه بعد از انجام آزمايش گفته شد كه پرولاكتين بالايي دارم . حدوداْ2400 كه با رنج آزمايشگاه مربوطه طبيعي آن 240 مي بود و سپس درمان با بروموكريپتن روزي 3 عدد شروع شد . تا شش ماه . سپس روزي دو عدد . مقدار پرولاكتين كم شد ولي طي اين دو سال استفاده شير هيچ وقت قطع نگرديد. و چون سن من جهت باروري بالا ميرفت پزشك معالج در كنار بروموكريپتن . قرص پروژسترون و كلوميفن نيز تجويز نمود و سپس يك آمپول هورموني كه اسمش يادم نيست چون استفاده نكردم در سومين ماه استفاده از كلوميفن فقط تخمدان چپ يك فوليكول 18 ميلي آزاد نمود و من هم از اين نوع درمان قطع اميد كرده و به پزشك غدد مراجعه نمودم . بعد از انجام ام آر آي از هيپوفيز متوجه وجود يك تومور به اندازه 3 ميلي شدم .كه الان حدود شش ماه از تشخيص پزشك معالج مي گذرد قرصي كه استفاده مي كنم كابرگولين مي باشد .مقدار پولاكتين از 64 به 47/1 رسيده ولي دستور پزشك استفاده مجدد تا پايان يك سال است . با توجه به اين تشخيص و درمان پريودهاي من كاملاْ نا منظم مي باشد و متاسفانه باروري مقدور نمي باشد . من خيلي نگران وضعيت سلامتي خودم هستم و آيا با وضع موجود امكان باروري براي من موجود است يا نه
    جواب:
    هدف اصلی برای شما باید این باشه که تخمک گذاری در زمان مقرر خودش انجام بشه و اگه نمیشه باید علتشو پیدا کرد و بدنبال رفعش بود.. خوشبختانه..علت پیدا شده و به نظر نمیرسه چیز دیگه ای علت بروز مشکل شما باشه.. بهتره در حال حاضر تمام هوش و حواستونو روی مسئله پرولاکتین متمرکز کنید. اما در باره پرولاکتینتون باید بگم که..خوشبختانه..روش های متعددی برای درمان موارد افزایش یافته پرولاکتین وجود داره.. که اگه یک روش موثر نبود.. میشه از روشهای دیگه استفاده کرد.. که در تاپیک اشاره شده کاملا توضیح داده شده.. اما پیشنهاد من به شما اینکه ..یک پزشک متخصص غدد خوب پیدا کنید.. و دائم تحت نظرش باشید.. تا اگه لازم شد ..دارو تونو عوض کنه.. و تا پرولاکتینتون خوب نشده ..پیش متخصص زنان نرید.. حتی روشهای جراحی هم برای رفع مشکل شما هست.. اما برای شما پیشنهاد نمیشه.. و من نمیدونم چرا روش پیشنهادی پزشکتونو ادامه ندادید و به این زودی نا امید شدید
    سوال:
    دوره پريود من به مدت 10 روز عقب افتاد و چند روز قبل از آن هم از سينه هايم شير مي آمد البته به مقدار يكي دو قطره . وقتي به پزشك مراجعه نمودم آزمايش نوشت و آمپولي هم تجويز نمود براي تسريع پريود من . (البته تست حاملگي هم انجام شده كه معلوم شد حامله نيستم) در آزمايش مزبور مقدار پرولاكتين 3000 گزارش شد كه از نظر پزشك غير متعارف بود و عكس از سرم را تجويز كرد كه پس از بررسي آن گفت مشكل خاصي ندارم و براي مدت سه ماه قرص بروموكريپتين را برايم تجويز نمود. الان سه روز است كه آن قرص را مصرف مي كنم اما تغيير خاصي از نظر سينه هايم مشاهده نمي كنم. حال سوال من اين است كه آيا مشكل خاصي براي من وجود دارد . آيا دچار ناباروري مي شوم. بايد بگويم كه من عصبي هستم و دچار استرس زياد هم مي باشم. همچنين حدود يك سال پيش هم براي تيروييد به پزشك مراجعه كردم كه پس از آزمايش مشخص شد هيچ مشكلي ندارم
    جواب:
    پرولاکتین بالا یکی از دلایل این هست که تخمک گذاری انجام نشه.. که با درمان داروئی به مقدار زیادی میتونیم این افزایش رو کم کنیم و مجددا تخمدان رو وادار به تخمک گذاری کنیم. هیچ جای نگرانی نداره.. دوره درمان شما هنوز کامل نشده. به پزشکتون اعتماد کنید و دستورات اونو اجرا کنید. اشکالی توی کارش نیست..
    سوال:
    من 34 سال دارم و مدت 5 سال است كه بروموكريپتين مصرف مي كنم : اولا : مي خواستم بدانم تا كي من بايد به مصرف دارو ادامه بدهم . با توجه به اينكه احتمال بارداري بسيار ضعيف است(شوهرم اسپرم ضعيفي دارد) . دوما : مصرف طولاني مدت اين دارو چه عوارضي دارد و براي رفع آن چه بايد كرد. سوما : آيا احتمال پيشرفت بيماري وجود دارد يا خير .اگر دارد چه شرايطي ممكن است پيش بيايد .( با توجه به اينكه ميزان مصرف دارو از 5 سال پيش تاكنون تحت نظر پزشك كاهش يافته و به نصف قرص در روز رسيده است.)
    جواب:
    من نمیدونم با زبان انگلیسی آشنا هستید یا نه..ولی اگر بودید سایتی هست مخصوص بیماری هیپوفیز که در باره کلیه هورمونهای مترشحه اون بطور کامل صحبت کرده.. مثل هورمون رشد.. و همینطور پرولاکتین و جواب همه سوالهای شما در اون هست.. http://www.pituitary.org.uk/resources/prolactinoma.htm
    گرچه این لینک هم خیلی مفید هست
    http://www.emedicine.com/med/topic1915.htm

اولا در باره همسرتون بگم که اونقدر در این زمینه پیشرفت حاصل شده.. که حتی میتونن با داشتن یک عدد اسپرم لقاح مصنوعی
    ایجاد کنن و همین که همسرتون میتونه تولید اسپرم کنه باید خدا را شکر گذار باشید.

اما چون تابحال در باره این جنبه از پرولاکتین صحبتی نداشتیم و ممکنه سوال خیلی از خانمهای هم وطن ما باشه سعی میشه تا اونجا که وقت هست در این زمینه صحبت بشه. اینکه دارو رو تا کی باید ادامه بدید.. شما دقیقا اشاره به نقطه حساس درمان بروکرپتین کردید.. برای اینکه علی رغم اینکه دیده میشه حتی با مصرف چند هفته ای بروموکریپتین.. غده کوچک میشه و ترشح پرولاکتین کاهش پیدا کرده.. اما اغلب متخصصین تمایل دارند که مصرف بروموکرپتین رو سالها ادامه بدن. البته در این میان عده ای دیگر میان از رادیوتراپی استفاده میکنن به این هدف که مریضشونو مجبور نکنن سالها قرص استفاده کرده و عوارض اونو تحمل کنه.. اما به تجربه ثابت شده که اغلب این بیماران دچار مشکلات کم کاری غده هیپوفیز شدن و مجبور شدن که از هورمونهای جایگزین کم کاری استفاده کنن.. مثل تیروئید. و نهایتا اکثر این بیماران به طرف مصرف همان بروکریپتیم هدایت شدند.بنا براین درمان طولانی مدت شما لازم هست. اما اگر بزرگی غده شما کم باشه یعنی میکرو باشه..روش متخصصین در برخورد با این مسئله فرق داره.. برای اینکه بعضی هاشون اونقدر مصرف قرص رو ادامه میدن تا نهایتا حاملگی رخ بده.. اما بعضی ها هم میان یک وقفه ای میزارن و به تجربه هم براشون ثابت شده که غده برای همیشه کوچک شده. اما اگر غده بزرگ یا ماکرو هست.. دیگه حتما باید هر روز و تا سالها قرص رو مصرف کنید تا نهایتا حاملگی اتفاق بیفته... یعنی تا اونقدر باید ادامه بدید که ثابت بشه شما حامله هستید. مطمئن باشد تا بحال صد ها هزار نوزاد سالم به همین طریق بدنیا آمده اند و دیده نشده که مصرف دارو در هفته های اول حاملگی اثر نامطلوبی روی بچه گذاشته باشه. داروی بروکریپتین داروی ایمنی هست و توسط اکثر بیماران بخوبی تحمل میشه.بهتره با غذا خورده بشه تا اون احساس تهوع پس از مصرف دارو کمتر باشه.گاهی با صرف دارو سرگیجه دیده میشه.گاهی یبوست دیده میشه که بهتره مصرف سبزی و میوه رژیم غذائیتون رو زیاد کنید.روش معمول مصرف قرص این هست که قرص 2.5 میلی گرمی رو 2 یا سه بار در روز مصرف کنید. البته گاهی بنا بر صلاحدید پزشک و بنا به همان دلائلی که گفتم پزشک دوز رو کم میکنه.. حتی بعضی ها برای مدتی قطع میکنند.
    سوال:
    من داراي پريود نا منظمي هستم و از پستان هايم شير ترشح ميشود به دكتر مراجعه كردم ازمايش تيروييد و پرولاكتين وسونوگرافي تخمدان دادم كيستهاي ريزي داشتم قر ص جلوگيري مصرف كردم چند ماهي خوب بودم ولي اين ماه 6 روز است عقب انداختم در ضمن دكتر بعد از
    معاينه سينه من گفت پرولاكتين بالاييي ندارم و قرص بروموكريپتين روزي 1 عدد داد نصف صبح نصف شب و من چون فرامو ش كردم روزي نصف خوردم ولي هنوز تر شح شير دارم در ضمن من قرص فلوكستين براي افسردگي مصرف مي كنم حال مي خواهم بدانم ايا لازم است
    دوباره به دكتر مراجعه كنم لطفا من را راهنمايي كنيد
    جواب:
    از نامه شما اینطور فهمیدم که برای اینکه پزشکتون شک کرده که نکنه علت ترشح شیر از پستان شما از افزایش پرولاکتین باشه.. در خواست سنجش پرولاکتین کرده... ولی ظاهرا طبیعی گزارش شده .. اما چون داروی برومو کرپتین میتونه جلوی ترشح شیر را بگیره .. از اون برای رفع مشکل شما استفاده کرده.. من شخصا معتقدم تا علت بیماری مشخص نشده.. نباید درمان بی هدف انجام داد..مسلما برای هر مشکل طبی دلایل مشخصی وجود داره.. اما گاهی هم و در بعضی موارد دلیل خاصی براش پیدا نمیشه.. مثل مشکل شما. روش مصرف بروموکرپتین به این نحو هست که از دوز های کم شروع میشه و بتدریج دوز اون افزایش پیدا میکنه.. گاهی حتی تا 6 ماه هم باید مصرف بشه تا به هدفمون برسیم.. بنا براین بهتره به پزشکتون مراجعه کنید تا دستور داروئی جدیدی بهتون بده... در ضمن ازشون خواهش کنید.. تا جائی که براشون ممکنه دلیل این مشکل رو براتون پیدا کنن..
    سوال:
    من حدود 5 سال است كه ازدواج كرده ام مشكل من به پايين بودن سطح پرولاكتين برميگردد. اخيرا ازمايشي از تيروپيد و اف اس اج و ال - اچ و پرولاكتين داده ام همه موارد طبيعي است فقط پرولاكتين من پايين است يعني رنج طبيعي 66-100 است ولي براي من 23 است دكتر حدود يكسال بروموكريپترين تجويز كرده است حالا داستي نكس هفته اي يكبار ميخورم از طرفي از سينه من ترشح بي رنگ خارج ميشود كه دكتر ميگويد مربوط به همين مسپله است. در مقالاتي كه از اينترنت ميخوانم نوشته شده كه پرولاكتين بالا خطر دارد و دارو بروموكريپترين براي بالا بودن پرولاكتين تجويز ميشود. ميخواهم بدانم آيا صحيح است يا نه و من چكار بايد بكنم.من دو بار آزمايش پرولاكتين انجام دادم ولي پايين تر از حد معمولي بود در اين آزمايش عدد 23 حتي پايين تر از پرولاكتين آقايان به حساب آمده است. با اين حال من ترجيح ميدهم به دكتر غدد مراجعه كنم تا به دكتر زنان شايد داروي مصرفي من كه داستي نكس است بيشتر پرولاكتينم را پايين مي آورد و نبايد بخورم در حالي كه دكتر زنان هفته اي دو ميلي گرم به من تجويز كرده است. از طرفي نميدانم پرولاكتين پايين من مشكلي براي نازايي من است يا نه البته در آزمايش تمامي موارد سالم بوده است از جمله تيروپيد و تخمدان و لوله ها
    جواب:
    کم کاری غده تولید کننده پرولاکتین در مغز: آسیب دیدگی اون غده پس از زایمان- کم کاری غدد جنسی داروها:بروموکریپتین-لوادوپا-آپومورفین-کلونیدین کم کاری غده تیروئید گرسنگی های شدید نکته: بعضی خانمهائی که پرولاکتبن پائین دارند ممکنه دچار پرموئی و نازائی باشند... اما در باره شما: برای قضاوت در باره کاهش یا افزایش پرولاکتین باید به مقادیر طبیعی آزمایشگاه مورد نظراشاره کرد.. اما چیزی که در کتب به اون اشاره میشه.. 23-0 به واحد ng\ml برای خانمها هست.. که اگرطبقواحد من پرولاکتین شما رو ارزیابی کنیم...قائدتا پائین نباید باشه.. اما بهر حال فرض رو بر این میزاریم که پائین هست.. اگر مشکل شما پائین بودن پرولاکتین است... که همانطور که خودتان اشاره کرده اید و من هم جزء علل اشاره کردمعلت کم بودن پرولاکتین شما مصرف بروموکرپتین است... که باز هم طبق گفته خودتان اول بالا بوده که بروکریپتین داده شده است..
    احتمالا شما در اصل دچار پرکاری غده تولید کننده پرولاکتین در مغز شده اید...پرولاکتین اگر زیاد باشد.. میتواند باعثکم شدن هورمون های زنانه بشه لذا ایجاد نازائی موقتی میکنه..که با مصرف داروهائی مثل همان بروموکریپتین میتوانیم در اغلب مواقع باروری را به بیمار برگردانیم...این زنان اغلی اختلال قائدگی و نازائی دارند.90% این زنان دچار قطع قائدگی ,خروج شیر از پستان, یا نازائی میشن... عوارض پرولاکتین بالا: چون پرولاکتین بالا باعث کم شدن هورمونهای زنانه میشه...ایجاد این مشکل باعث بروز عوارضیبرای هم مردان و هم زنان میشه.. برای زنان اینها هست.: پوکی استخوان-خشکی مجرای رحم-احساس گرفتگی-تحریک پذیری-اضطراب- افسردگی... خلاصه: کم بودن پرولاکتین شما به علت بروموکریپتین است که موقتی است و با قطع دارو رفع میشود..یک یا چند دوره مصرف بروکریپتین و داروهای مشابه عملکرد غده تولید کننده پرولاکتین را طبیعی میکند. تا اونجا ئیکه من از صحبتهای شما متوجه شدم.. شما دچار پرکاری خوش خیم غده کوچکی در مغز شده اید که یکی از وظایفش تولید پرولاکتین هست...مشکلاتی که برای این دسته خانمها پیش میاد..ترشح شیر هست.. نازائی هست..اختلال میل جنسی هست..پزشک شما بر اساس این تشخیص درمان صحیح رو براتون گذاشته که یکی از عوارض اون داروها کم شدن پرولاکتین است..و با قطع دارو رفع میشود..و برداشتی که من از روند درمان شما دارم اینکه روش درمان صحیح هست..منتها اگه به ملاقت پزشک متخصص غدد برین هم بدنیست.. گرچه فکر نیکنم کار اضافه ای انجام بده..بهر حال نتیجه ملاقاتتون رو هم برای من هم بنویسین

دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
    موقعیت
    آمریکا

پیشفرض

سوال:
    من 49 سالمه و به مدت 2 سال و نيم از قرص هاي تري فازيك استفاده مي كردم و بعد مصرف قرص ها رو قطع كردم و به مدت 5 ماه پريود نشدم و آزمايش دادم . در آزمايش همه چيز نرماله ولي پرولاكتين من بالا و در حدود 919 است . با توجه به مطالبي كه شما در مورد بالا بودن پرولاكتين نوشته ايد نگران شدم و مي خواهم بدونم كه اگر بالا بودن پرولاكتين در اثر آدنوم هيپوفيز باشه خطرناكه و اينكه نياز به درمان فوري داره ؟ آيا مصرف اين قرصهاي تري فازيك باعث آدنوم هيپوفيز ميشه ؟
    جواب:
    در حدود 20% خانمهائی که مدت نسبتا زیادی از مصرف قرص های جلوگیری از بارداری اونها میگذره.. اگر بخوان حامله بشن.. ممکنه تا یکسال دچار مشکلات بارداری بشن.. و هنوز اثرات هورمونی اون قرص ها توی بدنشون می مونه.. اما هیچوقت هیچ خانمی نازا نمیشه. بهتره شما تا یک سال صبر کنید..و حد اقل هر 2 روز یک بار مقاربت داشته باشید..مطمئنا نتیجه میگیرید.

احتیاجی به سنجش آزمایشات هورمونی برای شما نیست.. چون همان طور که گفتم الآن زوده. تحقیقات نشون داده که قرص های جلوگیری هیچ تاثیری روی غده هیپوفیز ندارن و اونو بزرگ نمی کنن.
    Oral contraceptive steroids do not promote the development or growth of prolactinomas

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/q...=pubmed_DocSum

بعضی خانمها به اثر قرص های جلوگیری روی سطح پرولاکتین خودشون حساس هستند.. به همین مناسبت بعضی ها پیشنهاد دادن که بهتره قبل از شروع مصرف این قرص ها.. برای همه خانمها تست تشخیص سنجش پرولاکتین انجام بشه.. تا بهتر بتونیم برای مشکلات احتمالی بعد از قطع مصرف قرص اظهار نظر کنیم.. اما شکی نیست که علت افزایش این هورمون به علت مصرف قرص های شما هست.. و مطمئنا با گذشت زمان به سطح طبیعی باز خواهد گشت و نیازی به درمان ندارد
    Effect of sex steroid hormones on the serum prolactin concentration

Hyperprolactinemia and contraception: a prospective study
    Elevated serum prolactin level with high-dose estrogen contraceptive pills

Pituitary and ovarian function in women receiving hormonal contraception

Oestrogen use (as in the use of the contraceptive pill) and the withdrawal of the oral contraceptive pill may also cause a modest elevation in blood prolactin levels in some individuals.

Hyperprolactinaemia and galactorrhoea caused by medication usually responds to the withdrawal of these agents

http://www.medic8.com/healthguide/ar...prolactin.html
    عضو تحریریه علمی ایران سلامت

موقعیت
    تهران
    Blog Entries
    3

پیشفرض

مقادیر طبیعی پرولاکتین

من به بعضی از واحد های استفاده شده برای سنجش پرولاکتین اشاره میکنم... اما باید توجه داشته باشید که بهتره برای تعیین بالا
    یا پائین بودن مقادیر هر تستی.. . علی الخصوص پرولاکتین, به مقادیر نرمال همان آزمایشگاهی که نمونه خونتونو تحویلش دادید توجه کنید

اگر واحد ng/ml باشد: برای مردان 20-0 طبیعی است
    برای زنان 23-0 طبیعی است

اگر واحد ng/dl باشه:
    مقادیر بالای 200 بر وجود پرولاکتین بالا دلالت دارد

اگر واحد mIU/l باشه:
    مقادیر بین 600-30 طبیعی است.

موقعیت
    تهران
    Blog Entries
    3

پیشفرض

کلينيک غدد
    چرا پرولاکتين زياد مي‌شود؟

پرولاکتين نام هورموني است که در طول دوران بارداري از قسمت جلويي غده هيپوفيز مادر ترشح شده و موجب مي‌شود تا بافت‌ پستان تکامل يافته و شير در آن توليد شود. طي بارداري، غده هيپوفيز مادر پرولاکتين زيادي مي‌سازد (10 برابر حالت عادي) و پس از تولد کودک با مکيدن ممتد پستان‌ها، غده هيپوفيز را همچنان تحريک مي‌کند که به ساخت پرولاکتين ادامه دهد.
    در حالت طبيعي، تنها وقتي که افزايش پرولاکتين را داريم، دوران شيردهي است و اگر در مواقع ديگر مشاهده شود، بايد به دنبال بيماري خاصي بگرديم. از جمله مشکلاتي که مي‌تواند به افزايش پرولاکتين منجر شوند: وقتي تشکيل توموري در همان ناحيه از هيپوفيز در مغز بوده و سلول‌هاي طبيعي که پرولاکتين مي‌ساختند، تغيير شکل يافته و به تومور تبديل شدند (پرولاکتينوما) و بي‌دليل هورمون مي‌سازند. گاهي سلول‌هاي تومور خودشان پرولاکتين نمي‌سازند اما به دليل اثر فشاري ناحيه ديگر ترشح هورمون پرولاکتين صورت مي‌گيرد. بيماري‌هاي مزمن مانند نارسايي کليه و يا بيماري مزمن کبدي، مصرف برخي داروهاي اعصاب و يا مصرف قرص استروژن نيز گاهي سبب افزايش پرولاکتين مي‌شود. بيماري‌هايي مانند کم‌کاري اوليه تيروئيد يا برخي مواقع ضربه يا ترومايي که به قفسه سينه وارد شود، در افزايش پرولاکتين موثر است. به هر حال وجود هر کدام از اين مسايل مي‌تواند علايمي دال بر افزايش پرولاکتين در خون بدهد. اين علايم عبارتند از: اختلال عادت‌هاي ماهيانه به صورت پريود نامنظم و يا قطع عادت ماهيانه، با اينکه فرد حامله نيست و گاهي حتي مجرد است، ترشح شير از پستانش دارد، وجود موهاي زايد در صورت به همراه جوش صورت. اگر هورمون پرولاکتين در مردها افزايش يابد، موجب کاهش ميل جنسي در اثر کاهش سطح هورمون‌هاي جنسي (تستوسترون) شود. دسته ديگري از علايم به دليل آن اثر فشاري که تومور موجود در هيپوفيز ايجاد کرده، حاصل مي‌شوند مانند سردرد، اختلال ديد طوري که ديد جانبي يا طرفين تار است. حالت تهوع و درنهايت به علت اثر فشاري روي ناحيه‌اي که هورمون‌هاي بيضه را مي‌سازد، مشکلات کاهش ميل جنسي و حتي شايد فرد با علايم مشکل غده فوق کليوي مراجعه کند. به هر حال اگر به دلايل بروز علايم چشمي يا زنان يا غدد به هر متخصصي مراجعه کنند، جزو تست‌هايي که از او مي‌گيرند، ميزان پرولاکتين هست و نگراني تشخيص نداريم. درمان بستگي به اين دارد که آيا سلول‌هاي تومور موجود، خودشان پرولاکتين مي‌سازند (پرولاکتينوما) و يا به دليل اثر فشاري تومور، از منطقه ديگري هورمون ساخته مي‌شود. درباره اول يعني پرولاکتينوما ابتدا سعي مي‌کنيم دارودرماني شروع کنيم تا تومور کوچک شود. اما اگر ديديم توده ديگري است که در اثر فشار آن اين ترشح پرولاکتين حاصل مي‌شود حتما اقدام به برداشتن تومور مي‌کنيم.

هفته نامه سلامت

موقعیت
    آمریکا

پیشفرض

علل افزایش پرولاکتین از نگاهی دیگر

حاملگی و شیر دادن- پرولاکتینوما(پرکار شدن غده هیپوفیز مغزی)- مصرف بعضی داروها مثل داروهای ضد جنون-
    کم کاری تیروئید- تحریک پستان- تومور های دیگر غده هیپوفیز مثل آکرومگالی و کوشینگ - استرس- ورزش کردن-
    ضایعات دیواره قفسه سینه مثل جوشگاه ها و وجود ضربانساز قلبی- نارسائی کلیه- نارسائی کبد(سیروز)-
    تحت فشار قرار گرفتن غده هیپوفیز مغزی بوسیله توده های مجاور همچون سارکیدوز و empty sella syndrome

منابع انگلیسی
    http://endocrine-system.emedtv.com/h...in-levels.html
    http://yourtotalhealth.ivillage.com/...in-levels.html

موقعیت
    آمریکا

پیشفرض

به نقل از وزارت بهداشت

دليل پرولاكتين بالا چيست ؟ چرا غده در مغز به نام هيپوفيز اين ماده را ترشح مي كند ؟ خواهش مي كنم توضيح دهيد؟

پرولاکتين نام هورموني است که در طول دوران بارداري از قسمت جلويي غده هيپوفيز مادر ترشح شده و موجب مي‌شود تا بافت‌ پستان تکامل يافته و شير در آن توليد شود. طي بارداري، غده هيپوفيز مادر پرولاکتين زيادي مي‌سازد (10 برابر حالت عادي) و پس از تولد کودک با مکيدن ممتد پستان‌ها، غده هيپوفيز را همچنان تحريک مي‌کند که به ساخت پرولاکتين ادامه دهد.
    نام های دیگر این هورمون لاکتوژن ، ماموتروپ یا لاکتوتروپ می با شد. نقش اصلی آن تولید و ترشح شیر در غدد شیر ساز پستانها است، ولی در سلول های کبد ، کلیه ، غدد تناسلی و برخی نواحی دیگر بدن نیز گیرنده های پرولاکتینی شناسایی شده اند. نقش آن در مردان شناخته شده نیست ولی میزان این هورمون در خون زنان بیشتر از مردان است. در دوره حاملگی مقدار هورمون در خون زنان بشدت افزایش می یابد و دو تا سه هفته پس از زایمان به حد طبیعی باز می گردد. مکیدن پستان باعث تحریک ترشح پرولاکتین و ادمه ترشح آن می گردد. به نظر می رسد پرولاکتین در بروز میل جنسی نیز نقش داشته باشد و به همین دلیل گاهی آن را هورمون عشق (Love hormon ) می نامند.

ترشح هورمون تحت تاثیر دو فاکتور آزاد کننده و مهار کننده هیپوتالاموسی کنترل می شود که تاثیر فاکتور مهار کننده بیشتر از فاکتور آزادکننده است.مقدار ترشح هورمون در شبانه روز حالت نوسانی دارد و در طول شب بیشتر از روز است.همچنین مکیدن پستان ها ، تحریک نوک پستان توسط جنس مخالف ، مقاربت ، استرس ، هیپوگلیسمی ( کاهش قند خون ) و فعالیت شدید بدنی در زنان ترشح هورمون را افزایش می دهد. ترشح هورمون های استروژنی قبل از بلوغ و در دوران آبستنی و همچنین هورمون رشد و انسولین و بعضی از هورمون های غدد آدرنال در رشد پستان ها و افزایش غدد شیر ساز پستان دخالت دارند.

آدنوم هیپوفیز بعنوان یکی از علل بالا بودن پرولاکتین معمولا خیلی خوب به برموکریپتین و یا caberglide پاسخ میدهد. این آکونیست های قوی گیرنده های دوپامینرزیک مستقیما ترشح پرولاکتین را مهار میکنند و ترشح آن را از هیپوفیز قدامی کم میکنند
    خواه آدنوم و یا میکرو آدنو م وجود داشته باشد. خیلی از بیماران با بالا بودن پرولاکتین متوسط دوره های بدون پریود متوسط واقعی دارند..ولی بعضی دیگر فقط تولید پروژسترون فاز لوتئال آنها کمتر از حد طبیعی است. وقتی پر کاری پرولاکتین علت عدم تحمک گذاری است و یا اختلال تخمک کذاری است.. با طبیعی شدن پرولاکتین بهد از درمان داروئی عملکرد تخمدان در بیشتر بیماران بحالت طبیعی بر میگردد.

یکی از اختلالات وابسته به پرکاری پرولاکتین .. کم کاری تیروئید اولیه است. وقتی کم کاری تیروئید بطور کلینیکی ظاهر میشود..
    مشکل تشخیصی وجود ندارد.. اگر چه در بعضی بیماران تیروئید در سطح طبیعی است.. ولی سطح TSH بالاست.. که در جهت جبران اولیه کم کاری تیروئید sublinical رخ میدهد. در مان مناسب بیماران با افزایش خفیف TSH و پرولاکتین..
    جایگزینی..هورمون تیروئید است که پاسخ به آن طبیعی شدن TSH و پرولاکتین و برگشتن سیکل تخمدان به حالت طبیعی را بدنبال دارد.

پرولاکتین بالا

از میان انوع پرولاکتینوماها.. میکرو پرولاکتینو ما در زنان شایعتر ترند. در حالی که ماکرو آدنوم ها بیشتر در مردان دیده میشود.
    پرولاکتین در زنان میتواند در زنان سبب پرکاری غدد جنسی ناشی از کمبود گنادوتروپین ها شده و منجر به کمبود استروزن گردد. سطح گنادو تروپینها طبیعی است و استروئید های جنسی کاهش دارند. پرولاکتین ترشح پالسی گنادو تروپین ها را مهار میکند و افزایش ناگهانی LH در وسط سیکل متوقف میسازد که این امر منجر به عدم تخمک گذاری میگردد. در مردان مبتلابه پرولاکتین بالا سطح تستوسترون معمولا کاهش یافته است.

از جمله مشکلات دیگری که مي‌تواند به افزايش پرولاکتين منجر شوند: وقتي تشکيل توموري در همان ناحيه از هيپوفيز در مغز بوده و سلول‌هاي طبيعي که پرولاکتين مي‌ساختند، تغيير شکل يافته و به تومور تبديل شدند (پرولاکتينوما) و بي‌دليل هورمون مي‌سازند. گاهي سلول‌هاي تومور خودشان پرولاکتين نمي‌سازند اما به دليل اثر فشاري ناحيه ديگر ترشح هورمون پرولاکتين صورت مي‌گيرد. بيماري‌هاي مزمن مانند نارسايي کليه و يا بيماري مزمن کبدي، مصرف برخي داروهاي اعصاب و يا مصرف قرص استروژن نيز گاهي سبب افزايش پرولاکتين مي‌شود. بيماري‌هايي مانند کم‌کاري اوليه تيروئيد يا برخي مواقع ضربه يا ترومايي که به قفسه سينه وارد شود، در افزايش پرولاکتين موثر است.

خصوصیات بالینی
    صرف نظر از علت پرولاکتینمی..خصوصیات بالینی در این اختلال مشابه است. پرولاکتینوما اغلب در زنانی که اختلال قائدگی و نازائی دارند رودتر تشخیص داده میشود.. و این موضوع بر خلاف مردان است که با کاهش میل جنسی و ناتوانی جنسی مراجعه میکنند. 90% زنان مبتلا به پرکاری تولید پرولاکتین..با قطع قائدگی ترشح شیر از پستان یا نازائی شکایت دارند. چنانچه پرولاکتینوما پیش از شروع دوران قائدگی شروع شود.. بالغین ممکن است با عدم شروع قائدگی اولیه مراجعه کنند. پرولاکتینوما علت 15-20 درصد موارد آمنوره ثانویه است. عدم تخمک گذاری بیمار با نازائی همراه است. ترشح شیر یا همان گالاکتوره.. ممکن است همزمان.. قبل.. یا بعد از اختلال قائدگی ایجاد شود. . و گاه ممکن است از نظر بالینی آشکار نباشد..یا تنها در معاینه پستان تشخیص داده شود. کمبود استروزن ممکن است موجب بروز استوپنی.. خشکی وازن احساس گر گرفتگی و تحریک پذیری گردد. پرولاکتین تولید آندروزن آدرنال را تحریک میکند و افزایش آندروزن میتواند سبب افزایش وزن و پر موئی گردد.پرولاکتین ممکن است با اضطراب و افسردگی همراه باشد. مردان معمولا در اثر کم کار شدن غدد جنسی دچار کاهش میل جنسی و ناتوانی جنسی می شوند.این نشانه ها اغلب موارد توجه را به تشخیص پرولاکتینومای بالا جلب نمیکند..لذا در بسیاری از موارد تشخیص تا زمانی که اختلال دید.. سردرد و کم کاری هیپوفیز ایجاد شود به تاخیر می افتد.

تشخیص
    عوامل متعددی از جمله شرایط فیزیولوزیک مختلف( حاملگی.. استرس.. تحریک نوک پستان)..بعضی داروها( فنوتیازین ها.. متیل دوپا.. سایمتیدین.. متوکلوپراماید..) و ضعیت های پاتولوزیک( کم کاری تیروئید.. نارسائی مزمن کلیه ضایعات قفسه سینه) ترشح پرولاکتین را تحت تاصیر قرار میدهند.. با اینحال سطوح پایه پرولاکتین.. بالای 200 ng/dl معمولا بر وجود پرولاکتین بالا دلالت میکند.. برای اثبات تشخیص باید..MRI انجام داد.

درمان
    درمان داروئی توسط آگونیست دو پامین.. برومو کریپتین یا کابر گولین ...در اغلب بیماران عملکرد غدد جنسی و باروری را باز میگرداند. آگونیست های دوپامین در تعدا قابل توجهی از بیماران مبتلا به ماکرو آدنوم باعث کوچک شدن تومور می شود. در بیمارانی که دچار اختلالات میدان دید یا علائم عصبی شده اند.. و در بیمارانی که نمیتوانند داروی طبی را تحمل کنند جراحی ترانس اسفنوئیدال لازم میشود.

با آرزوی سلامتی برای شما دوست گرامی

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

• نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
  • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
  • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
  •  
تبلیغات در ایران سلامت