جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 4 از 4 مجموع

موضوع: کاربرد سلولهای بنیادی در درمان لک و پیس (اخبار )

 1. #1
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض کاربرد سلولهای بنیادی در درمان لک و پیس (اخبار )

  تزریق سلولهای ملانین ساز ( ملانوسیت) : در این روش از پوست سالم نمونه برداری شده ودر محیط آزمایشگاه سلولهای ملانین ساز کشت داده شده و اونها را در مناطقی که نیاز هست به اصطلاح می کارند.روش گرانقیمتی هست و عوارض آن فعلا مشخص نیست.


  گزارش نتایج تحقیق موسسه تحقیقاتی رویان در باره درمان ویتیلیگو به نقل از خبر گزاری ایسنا

  محققان «رويان» به تكنيك درمان لكه‌هاي پوستي با پيوند سلول‌هاي «ملانوسيت» دست يافتند

  http://www.iransalamat.com/index.php...n=show&id=9881

  بیماری ویتیلیگو (vitiligo)(مقالات)
  بیماری ویتیلیگو (vitiligo)(مقالات)
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 01-Jun-2009 انجام شده است

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  کاربرد سلولهای بنیادی در درمان لک و پیس


  يك بيماري مهم كه از اختلال رنگدانه اي ناشي مي شود بيماري ويتيليگو يا برص یا لک و پیس مي باشد كه در اين بيماري سلولهاي ملانوسيت حاوی رنگدانه های پوست (ملانین) هستند، توانايي توليد ملانين را از دست مي دهند و لكه هاي سفيد رنگي روي پوست ايجاد مي شود كه ظهور اين لكه ها بخصوص در نژاد ايراني كه تيپ پوستي اغلب افراد جامعه 3 تا 4 است ايجاد تفاوت رنگ فاحش كرده به ويژه در نواحي باز و در معرض ديد براي بيمار بسيار ناراحت كننده بوده و منشا مشکلات اجتماعی و روانی متعددی است.

  ويتيليگو يك بيماري اكتسابي و ايديوپاتيك است كه به صورت نواحی و فاقد رنگ (دپيگمانته) با حدود مشخص تظاهر مي كند. محلهاي شايع درگير صورت،‌ دست، پا و مفاصل هستند. اگر چه هر محل حتي مخاط هم مي تواند درگير شود. با توجه به شيوع نسبتا بالاي آن در جامعه (1%) تلاشهاي زيادي در زمينه توضيح علت اين بيماري انجام شده است،‌ به نظر ميرسد كه علت ويتيليگو چند فاكتوري باشد و معمول ترين علل آن، خود ایمنی،‌ عصبي،‌ خود تخريبي، بيوشيميايي يا ژنتيك هستند. ويتيليگو تاثير واضحي بر زيبايي فرد مي گذارد و مي تواند با ايجاد افسردگي، كاهش اعتماد به نفس، اختلال در شغل يابي و حتي طرد اجتماعي، استرس شديدي بر فرد بگذارد. درمان علت ويتيليگو در دسترس نيست و درمانهاي معمول امروزي مستقيما بر جلوگيري از پيشرفت بيماري و رنگدانه دار کردن مجدد (رپيگمانتاسيون) استوار است.

  تاكنون تلاشهاي زيادي براي دستيابي به يك روش بي خطر و با دوام طولاني انجام گرفته است. استفاده از روش معمول puva (پسورالن همراه با اشعه uva) و استروئيد هاي موضعي از جمله درمانهاي معمول اين بيماري است كه اين درمانهاي استاندارد موفقيت محدودي داشته است (60% بيماران حدود 25% رپيگمانتاسيون داشته اند.) از اين رو استفاده از روش جراحي پيوند ملانوسيتهاي كشت داده شده و يا تكثير يافته به عنوان يك تكينيك جديد مورد توجه پژوهشگران و پزشكان متخصص پوست دنيا قرار گرفته است. پيوند ملانوسيت شامل هر عمل است كه در آن ملانوسيتهاي خود فرد از نواحي غير درگير بدن به از نواحي درگير بدن پيوند زده مي شود. در چنين شرايطي و با اين روش ملانوسيت پيوند شده دوباره تكثير مي شود و توليد ملانين مي كند كه باعث رپیگمانتاسیون در ناحيه تحت درمان مي گردد. جراحي خط اول درمان در بيماري ويتيليگو نيست. و اين روش در موارد ويتيليگوي ثابت كه در درمان دارويي با شكست مواجه شده و يا مناطق شناخته شده اي كه با پاسخ ضعيف همراهند از جمله لبها، ژنيتال، پلك و اندام تحتاني، کاربرد دارد.


  کاربرد روش جراحی در صورتیکه فرد جهت انجام این روش مناسب باشد، با تکنیک های مختلفی انجام می شود:
  در یک روش درماني، ابتدا قطعه كوچكي از پوست بيمار برداشته شده و سلولهاي ملانوسيت پس از فعل و انفعالاتي استخراج شده و در محيط كشت اختصاصي تكثير مي شوند. اين ملانوسيتها روي يك صفحه ویژه كشت داده شده و سپس ابتدا روي محل ضايعه بوسيله دستگاه ساينده يا درم ابریژن زخم ايجاد شده بعد لايه سلولهاي ملانوسيت كشت داده شده در محل زخم گذاشته مي شود. زمان لازم جهت این عمل پس از برداشت بیوپسی حدود 2 الی 3 هفته می باشد و با توجه به کشت سلولی امکان انجام آن در مناطق وسیعتر وجود دارد. در تکنیک دیگر پس از جداسازی سوسپانسیون سلولی از نمونه برداشته شده از خود فرد، این سلولها به محل فاقد رنگ انتقال می یابد. ولی در مناطق محدود کاربرد داشته و روز پس از برداشت بیوپسی انتقال انجام می گیرد.

  اين سلولها، متعلق به خود فرد بوده و توانايي تحريك سيستم ايمني را ندارند. لذا به رشد خود ادامه داده و محل زخم را پر مي كنند. حسن ديگر اين روش اين است كه چون ملانوسيتها متعلق به خود بيمارند لذا كد ژنتيكي آنها با ساير سلولها يكسان بوده و رنگ ايجاد شده كاملا هماهنگ با ساير قسمتهاي پوست بدن است. از اين روش به عنوان آخرين خط درمان در موارد مقاوم به درمان استفاده مي شود.

  خوشبختانه هر دو روش اخیر در ایران راه اندازی شده است که روش اول در مرکز تحقیقات بیماریهای پوستی و سالک اصفهان و روش دوم در پژوهشکده رویان تهران در حال اجرا می باشد.

  دکتر نیلفروش زاده
  پزشک متخصص پوست و مو
  هیئت علمی دانشگاه
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  لك و پيس نابود مي شود  محققان پژوهشكده رويان جهاد دانشگاهي به تكنيك درمان بيماري (ويتيليگو) با پيوند اتولوگ سلولهاي رنگدانه پوست (ملانوسيت) دست يافتند.

  اين روش درماني كه براي نخستين بار در دنيا ارائه شده و مبتني بر جايگزيني سلول هاي ملانوسيت در مراحل باليني بدون نياز به استفاده از اشعه ماوراء بنفش پس از تزريق سلول است با موفقيت روي تعدادي از مبتلايان به ويتيليگو (لك و پيس) آزمايش شده است و طبق بررسي هاي انجام شده، كاملاً بي خطر بوده و خطر رد پيوند نيز در آن كاملاً منتفي است. اين روش بزودي در خدمت بيماران مبتلا به ويتيليگو قرار مي گيرد. بيماري فوق با فراواني يك تا دو دهم درصد، حدود 5 تا 100 ميليون نفر از جمعيت جهان را درگير كرده است. از آنجائيكه مشكل اصلي در اين بيماران ناكارآمد بودن سلولهاي ملانوسيت است، بنابراين جايگزيني اين سلولها مي تواند درمان مناسبي براي برطرف كردن اين ضايعات باشد. اين طرح با هدف جايگزيني اين سلول ها طراحي و در حال اجراست.

  در اين مطالعه ابتدا سلولهاي ملانوسيت از بيوپسي هاي (نمونه برداري) بدست آمده از نواحي سالم پوست با استفاده از جداسازي آنزيمي تحت شرايط كاملاً استريل، جدا و براي درمان آن دسته از بيماران مبتلا به ويتيليگو كه پاسخ قابل قبولي به درمان هاي مداوم نداده اند به صورت زير جلدي (داخل اپيدرمي) به خودشان تزريق مي شود. محققان اميدوارند با توسعه روش هاي كشت و جداسازي براي سلول هاي ملانوسيت در آينده اي نزديك بتوانند با انجام بيوپسي كوچك مشكل ضايعات ويتيليگو را در اين بيماران براي هميشه درمان كنند.

  در مطالعات مشابه در ساير كشورها معمولاً به همراه تزريق سلول از اشعه ماوراء بنفش نيز استفاده مي شود كه مي تواند براي بيمار عوارض ناگواري همانند سرطان هاي پوستي را به همراه داشته باشد. در حاليكه اين مطالعه كه براي اولين بار در سطح جهاني انجام مي شود، نيازي به استفاده از اشعه ماوراء بنفش پس از تزريق سلول ندارد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض بيماري پوستي لك و پيس به روش سلول درماني در مشهد درمان شد

  براي اولين بار
  بيماري پوستي لك و پيس به روش سلول درماني در مشهد درمان شد

  مشهد _ معاون پژوهشي جهاد دانشگاهي مشهد گفت: درمان بيماري پوستي لك و پيس براي اولين بار در مشهد به روش سلول درماني انجام شد.

  دكتر حميدرضا بيدخوري روز شنبه در جمع خبرنگاران افزود: درمان لك و پيس به روش سلول درماني و استفاده از سلولهاي بنيادي توسط جهاد دانشگاهي مشهد بر روي پنج بيمار در اسفند ماه سال گذشته در مشهد انجام شد.
  وي اظهار داشت: از دو سال گذشته حدود چهار هزار بيمار پوستي مبتلا به لك و پيس به روش سلول درماني در تهران درمان شده اند و مشهد دومين شهر پس از تهران است كه اين روش درماني را راه اندازي كرده است.
  وي شيوع بيماري لك و پيس را يك تا دو درصد در جوامع مختلف عنوان كرد و افزود: اين بيماري پوستي كه در اطفال و سنين 20 تا 40 سال شايع تر است در هر دو جنس مرد و زن با تفاوت هايي در نوع بيماري و محل بروز ديده مي شود.
  دكتر بيدخوري افزود: تظاهرات بيماري لك و پيس به صورت بروز لك هايي كم رنگ تر از پوست در نقاط مختلف بدن است كه به تدريج گسترش مي يابد.
  به گفته وي بروز لكه هاي پوستي در اين بيماري در نواحي مختلف بدن از جمله اطراف دهان، آرنج، زانوها، قوزك پا و ناحيه تناسلي مشاهده مي شود.
  وي با بيان اينكه لك و پيس بدنبال تخريب سلول هاي ملانوسيت پديد مي آيد، افزود: وظيفه سلولهاي ملانوسيت توليد رنگدانه پوست است كه در صورت تخريب اين سلولها ، تفاوت رنگ در نواحي دچار پيس را موجب مي شود.
  معاون پژوهشي دانشگاه علوم پزشكي مشهد در ادامه افزود: روش هاي درماني كه تاكنون در درمان بيماري لك و پيس به كار مي رود شامل درمان دارويي ، نور درماني و درمان هاي جراحي است كه موفقيت چنداني ندارند.
  دكتر بيدخوري افزود: در روش سلول درماني ، سلولهاي ملانويست كه وابسته به سلولهاي بنيادي است به پوست پيوند زده مي شود به طوريكه اين سلولها به روش هاي آنزيمي از پوست جداسازي شده و در نقطه مورد نظر تزريق و پيوند مي شوند.
  وي گفت: تحقيقات انجام شده نشان مي دهد كه بهبود بيماري در روش سلول درماني 60 درصد نسبت به ساير درمانها بيشتر است.
  وي هزينه درمان لك و پيس به روش سلول درماني را به دليل بالا بودن هزينه لوازم مصرفي در تست هاي آزمايشگاهي بالا دانست و گفت: پنج بيمار معالجه شده بدين روش در مشهد به صورت رايگان درمان شده اند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت