جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 5 از 5 مجموع

موضوع: کمبود ویتامین d در سالمندان

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض کمبود ویتامین d در سالمندان

  کمبود ویتامین d در سالمندان می تواند مهارت های شناختی آن ها مانند تفکر، یادگیری و حافظه را کاهش دهد


  پژوهشگران می گویند نتایج تحقیقات آنان نشان می دهد افراد سالمندی که دچار کمبود ویتامین d باشند ممکن است در مدت ۶ سال مهارت های شناختی آن ها از قبیل تفکر، یادگیری و حافظه کاهش می یابد.آنان می گویند : ویتامین d برای جلوگیری از کاهش و تضعیف توان ذهنی و همچنین حفظ بهداشت روانی در افراد سالمند، مفید است.  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از ساینس دیلی ، تحققات نشان می دهد که حدود ۴۰ درصد از سالمندان امریکایی و اروپایی دچار کمبود ویتامین d هستند کمبود این ویتامین در بدن می تواند باعث بروز شکستگی های استخوانی، بیماری های مزمن مختلف و حتی مرگ شود و نیز با تشکیل بافت عصبی، حفظ میزان کلسیم بدن و پاک سازی موادی که پلاک های مغزی را ایجاد می کنند، مانع از نابودی بافت مغز می شود.
  محققان دانشگاه اکستر انگلستان با مطالعه ۸۵۸ سالمند ۶۵ سال به بالا میزان ویتامین d را در خون آن ها بررسی کردند.
  بررسی عملکرد شناختی آن ها را نیز در ابتدای تحقیق، سه سال بعد و در انتهای شش سال مجدداً تکرار کردند نتایج به دست آمده حاکی از آن بود که سالمندانی که کمبود ویتامین d شدیدی داشتند، در طول این ۶ سال حدود ۶۰ درصد بیشتر در معرض کاهش عملکردهای شناختی قرار داشتند و نسبت به افرادی که مقدار ویتامین کافی در بدن داشتند، ۳۱ درصد بیشتر کاهش عملکرد شناختی را نشان دادند.

  ویتامین d برای حفظ سلامت و تقویت استخوانها، جذب کلسیم و فسفر و هم چنین کمک به سیستم ایمنی بدن بسیار مهم است.

  بدن وقتی در معرض نور خورشید قرار بگیرد ویتامین d تولید می‌کند و درعین حال نیز می‌توان این ویتامین را از ماهی‌های چرب و مواد غنی شده مانند شیر، غلات و نوشیدنی‌های سویا دریافت کرد. اما پوست افراد با بالا رفتن سن، کمتر می‌تواند ویتامین d از نور خورشید جذب کند و بنابراین باید آن را از منابع دیگر بگیرد.

  ویتامین d ممکن است از طریق موادغذایی مصرفی وارد بدن شده یا در اثر قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید، تولید گردد. حدود ۸۰% ویتامین d موجود در رژیم غذایی از طریق انتشار غیرفعال به‌داخل سلول‌های روده‌ای جذب می‌شود. در این‌جا ویتامین d از طریق شیلومیکرون‌ها وارد لنف گردیده و بدنبال آن به خون انتقال می‌یابد. بخش عمده ویتامین d در قسمت انتهایی روده کوچک (ایلئوم) جذب می‌شود اگرچه جذب دربخش فوقانی روده کوچک (دودونوم) خیلی سریع‌تر اتفاق می‌افتد.

  با این‌که دریافت ویتامین d از راه رژیم غذایی برای برخی افراد به‌خصوص کسانی که کمتر در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند، اهمیت دارد ولی عمده‌‌ترین راه تامین ویتامین d برای مردم تمام دنیا از طریق تابش نور خورشید به پوست می‌باشد. تولید ویتامین d بدن در پوست انسان انجام می‌شود، بدین ترتیب که اشعه b امواج ماوراء بنفش (uvb با طول موج بین ۲۹۰ تا ۳۱۵ نانومتر) ، ۷- دهیدروکلسترول را به پیش ساز ویتامین d3 تبدیل می‌کند و سپس این پیش ساز ویتامین d3 تحت ایزومریزاسیون حرارتی به ویتامین d (کوله کلسیفرول) تبدیل می‌گردد.

  از آن‌جا که ویتامین d یک مولکول لیپوفیل است بیش از ۹۹% آن برای نقل و انتقال در خون به پروتئین‌های پلاسما متصل می‌شود. پروتئین متصل شونده با ویتامین d از مهمترین این پروتئین‌ها است، هرچند آلبومین و لیپوپروتئین‌ها نیز ممکن است به ویتامین d و متابولیت‌های آن متصل شوند. ویتامین d ممکن است در بافت چربی ذخیره شده تا در هنگام ناکافی بودن تولید و یا دریافت آن (مخصوصاً در زمستان که تابش نور خورشید محدود می‌شود) آزاد گردد.

  دفع ویتامین d اساساً از طریق صفرا انجام می‌گیرد که گاهی مقداری از این ویتامین مجدداً در روده کوچک جذب می‌شود، درعین حال مقداری از ویتامین d به کلسی تروئیک اسید متابولیزه شده که نسبت به ویتامین d در آب محلولتر بوده و و از طریق ادرار دفع می‌گردد. میزان دفع ویتامین d از راه ادرار کمتر از ۵% کل ویتامین d دفع شده می‌باشد.

  تولید داخلی ویتامین d در بدن، تحت تاثیر شدت نور و مدت زمان قرار گرفتن در معرض نور خورشید، رنگدانه‌های پوستی و سن قرار دارد. تغییرات شدت نور خورشید که با توجه به فصل، ساعات مختلف روز و عرض جغرافیایی رخ می دهد بر روی تولید ویتامین d اثر می‌گذارد. کسانی‌که در عرض‌های جغرافیایی بالاتر از ۴۰ درجه نسبت به خط استوا زندگی می‌کنند در ماه های پاییز و زمستان به ‌میزان کافی نور خورشید را دریافت نمی‌کنند، در نتیجه تولید ویتامین d در بدن آن‌ها از این طریق به کمتر از نصف کاهش می‌یابد.

  وجود مقدار بالای رنگدانه ملانین در پوست، با جذب اشعه b امواج ماوراء بنفش، تولید ویتامین d را کاهش می‌دهد. بنابراین در شرایط یکسان تابش نور خورشید، بدن افرادی که دارای پوست تیره هستند، نسبت به افراد سفید پوست ویتامین d کمتری تولید می‌کند.

  علاوه بر این با بالا رفتن سن، به‌علت کاهش میزان ۷- ‌دهیدروکلسترول در پوست، تولید ویتامین d نیز کمتر شده و می‌توان انتظار داشت که تا سن ۷۰ سالگی تولید آن تا ۷۵% کاهش یابد.

  بنابراین به‌نظر می‌رسد توصیه مصرف روزانه ویتامین d برای برخی افراد ضروری باشد، ضمن اینکه تجویز یک میزان ثابت دریافت روزانه برای تمامی افرادی که در معرض مقادیر مختلف تابش نور خورشید قرار دارند، هنوز مورد بحث و مطالعه می‌باشد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  سالمندان به ويتامين d بيشتري نياز دارند

  محققان مي‌گويند سالمندان در مقايسه با جوانان به ويتامين d بيشتري نياز دارند.
  به گزارش خبرگزاري فرانسه، تحقيقات اخير نشان داده اکثر سالمندان مبتلا به کمبود ويتامين d هستند و از 65 سالگي به بعد به مصرف مکمل ويتامين d نياز دارند. در حقيقت زماني گفته مي‌شود که يک فرد مبتلا به کمبود ويتامين d است که ميزان ويتامين d در خون او کمتر از 75 نانومول در ليتر باشد.محققان مي‌گويند مصرف دوز 125 ميکروگرم ويتامين d براي سالمندان بالاي 65 سال و 50 ميکروگرم براي سالمندان زير 65 سال مي‌تواند نياز آنها را به اين ويتامين برطرف کرده و ضامن سلامت ايشان باشند.البته بيشتر كارشناسان مصرف منابع طبيعي d را به جاي مصرف مكمل پيشنهاد مي ‌كنند. از بهترين منابع کلسيم: لبنيات مثل شير، ماست، پنير ، کشک و قره قوروت و نيز غذاهاي دريايي به ويژه ماهي تن، کيلکا و ساردين است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  مصرف ویتامین d در سالمندان ، در جلوگیری از بروز آرتروز زانو موثر است
  تاثیر ویتامین d در جلوگیری از آرتروز زانو
  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، محققان اعلام کردند: میزان اندک ویتامین d باعث کاهش غضروف زانو، به ویژه در افراد سالمند می شود.

  کاهش غضروف، یکی از علت های اصلی بروز آرتروز زانو است.
  بیمار زمانی که حدود ۶۰ درصد از غضروف خود را از دست بدهد، نیازمند جایگزینی زانو می‌شود.

  محققان اعلام کردند: دریافت ویتامین d به میزان کافی می‌تواند از نیاز به جایگزینی زانو جلوگیری کند.
  بیماران دچار آرتروز که ویتامین d به میزان کافی دریافت می کنند حدود ۵/۱ درصد کمتر از دیگر بیمارانی که ویتامین d به میزان کافی دریافت نمی کنند مجبور به جایگزینی زانو می شوند.

  محققان، میزان ویتامین d در نمونه های خون و حجم عضروف در زانو را با اشعه ایکس در ۸۸۰ مرد و زن ۵۱ تا ۷۹ ساله اندازه گیری کردند.
  محققان دریافتند، زنان و مردانی که کمبود ویتامین d داشتند، دارای حجم کمتری از غضروف زانو بودند و بیشتر آنها، دردی را در زانو احساس می کردند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  كمبود ويتامين «د» خطر ابتلا به افسردگي را در سالمندان تشديد مي‌كند  پژوهشگران هشدار دادند: سالمنداني كه دچار كمبود ويتامين «د» هستند، بيشتر در معرض ابتلا به اختلال افسردگي قرار دارند.

  به گزارش سرويس بهداشت درمان ايسنا، نتايج تحقيقات جديد نشان داده است: کمبود ويتامين «د» مي‌تواند خطر ابتلا به افسردگي و يا ديگر اختلالات رواني را در افراد سالمند افزايش دهد.

  پژوهشگران هلندي ضمن اعلام اين مطلب خاطرنشان كردند كه شايع‌ترين دلايل كمبود اين ويتامين عبارت از کاهش فعاليت در فضاي باز و کمتر قرار گرفتن در برابر نور خورشيد، تغيير مسکن يا عادات پوششي و همچنين کم مصرف کردن مكمل‌هاي ويتاميني است كه منجر به بروز افسردگي مي شود.

  پژوهشگران با بررسي 1282 داوطلب سالمند در گروه سني بين 65 تا 95 ساله که برخي از آنان دچار افسردگي خفيف نيز بودند، دريافتند: سطح ويتامين «د» در بدن افراد افسرده 14 درصد پايين‌تر از مقدار اين ويتامين در ديگر افراد است.

  اين تحقيق همچنين نشان داد که کمبود ويتامين «د» ميزان ترشح هورمون پاراتيروئيد را افزايش مي‌دهد و در نتيجه فعاليت زياد غدد پاراتيروئيد باعث بروز افسردگي مي‌شود.

  اين کشف مي‌تواند در درمان مواردي از بيماري افسردگي که علت آن کمبود ويتامين «د» است، بسيار مهم باشد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  محققان هلندي هشدار دادند:
  كمبود ويتامين d خطر زمين‌خوردگي در سالمندان را افزايش مي‌دهد


  محققان هلندي به تازگي دريافته‌اند كه خطر چندين بار زمين خوردن در طول يكسال در زنان و مردان سالمندي كه دچار كمبود ويتامين d هستند، بيشتر از سالمنداني است كه ميزان ويتامين d در بدن آنها به اندازه كافي است.

  به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، ويتامين d به دليل نقش قابل توجه آن در نگهداري و حفظ سلامت استخوان‌ها، البته به همراه كلسيم شناخته شده است.

  اما وجود اين ويتامين همچنين براي تراكم و تقويت ماهيچه‌ها اهميت دارد و عملكرد تركيبي ماهيچه‌ها مي‌تواند توضيحي براي علت خطر زمين خوردن باشد كه در اين پژوهش مورد بررسي قرار گرفته است.

  يافته‌هاي اين مطالعه حاكي از آن است كه سالمندان بايد مطمئن شوند كه از مصرف غذا و مولتي ويتامين‌ها به ميزان كافي ويتامين د دريافت مي‌كنند.

  نتايج اين بررسي در مجله كلينيكال اندويولوژي و متابوليسم به چاپ رسيده است. براي اين مطالعات محققان ميزان ويتامين د موجود در خون 1231 سالمند را از سن65 سالگي به بالا اندازه‌گيري كرده و بعد به مدت يكسال وضعيت زمين خوردن و افتادن را در اين افراد بررسي كردند.

  در اين مدت 33 درصد مورد زمين خوردن حداقل يك بار در سال براي اين سالمندان به ثبت رسيد. اما بيش از يكبار زمين خوردن فقط 11 درصد مشاهده شد.

  در مجموع بررسي‌ها نشان داد كه مردان و زنان سالمندي كه كمبود ويتامين د داشتند 75 درصد بيشتر از سايرين و حداقل دو بار در سال زمين مي‌خوردند كه اين قبيل اتفاقات به دليل شرايط فيزيكي خاصي كه سالمندان دارند، سلامت و جان آنها را تهديد مي‌كند.

  گفتني است كه ساير فاكتورهايي كه مي‌توانند موجب زمين خوردن شوند از جمله ورزش كردن، كشيدن سيگار و يا مصرف الكل در اين پژوهش كنار گذاشته شدند.

  وقتي نور خورشيد با پوست تماس پيدا كند، بدن به خودي خود ويتامين د توليد مي‌كند. مطالعات انجام شده در هلند نشان داده است كه دو سوم از سالمندان در اين كشور حداقل با كمبود متوسط ويتامين د مواجه هستند.

  منابع غذايي حاوي اين ويتامين به نسبت اندك و شامل شير غني شده و غلات صبحانه،‌ ماهي‌هاي خاص مانند ماهي آزاد، ماهي تن و ساردين هستند.

  از اين رو افراد سالمند ممكن است براي تامين دوز توصيه شده از اين ويتامين نيازمند مصرف مولتي ويتامين‌ها باشند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت