پزشكان زنان و مامايي مي‌گويند مصرف مكمل‌هاي ويتامين d در دوران بارداري بي‌خطر است و حتي مي‌تواند براي سلامت مادران باردار مفيد و موثر باشد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، اين پزشكان مي‌گويند مصرف اين ويتامين حتي در بالاترين دوز هم هيچ تاثير سوئي روي مادر و جنين وي ندارد.

دكتر بروس هوليز از كارشناسان مامايي در دانشگاه پزشكي كاروليناي جنوبي براي مشخص كردن اثرگذاري مصرف دوزهاي مختلف اين ويتامين به طور روزانه در زنان سالمي كه باردار بودند آزمايشات فوق را انجام دادند.

دكتر هوليز در اين باره اظهار داشت: تاثير اين ويتامين روي مادر و جنين در دوران بارداري مدت‌هاي زيادي به يك موضوع بحث برانگيز تبديل شده بود و سوءتعبيرهايي هم مبني بر خطرهاي احتمالي مصرف ويتامين d در اين دوران منتشر شده است اما با اين وجود مطالعات اندكي انجام شده بود كه بتواند صحت و سقم اين فرضيه را به اثبات برساند.

در مطالعه جديد هوليز و دستيارانش روي 350 زن باردار كه در هفته‌هاي 12 تا 16 بارداري بودند به دقت آزمايش كردند و نتيجه گرفتند كه مصرف دوز روزانه 4000 واحد بين‌المللي از اين ويتامين براي كمك به حفظ سوخت و ساز طبيعي در مادران باردار مفيد است.

اين مطالعه در مجله «بررسي استخوان و املاح بدن» به چاپ رسيده است.