ويتامين ‪ d‬يكي ازمكمل‌هاي ضروري براي جبران كمبود ريز مغذي‌ها در سيستم بدن انسان است تا آنجا كه پزشكان استفاده از اين ويتامين را در پيشگيري از بيماري‌هاي همچون پوكي استخوان ، جلوگيري از رشد سلول‌هاي سرطاني و كاهش فشار خون بسيار موثر مي‌دانند.

با توجه به فوايد زياد ويتامين دي براي بدن بايد گفت كه اين ويتامين را مي‌توان به روشي ارزان و قابل دسترس كسب كرد.

چنانچه نور خورشيد به عنوان يكي از منابع مهم اين ويتامين مطرح است و افراد به ويژه كودكان و نوجوانان و سالمندان مي‌توانند روزانه با اختصاص اندكي زمان از اين منبع سرشار بهره ببرند.

با توجه به اين كه با افزايش سن پوكي استخوان بيشتر شايع مي‌شود براي تقويت استخوان‌ها نياز است اين ويتامين مصرف شود.

بر اساس گزارش اداره تغذيه معاونت سلامت وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي ، ويتامين "دي" در رشد سلول‌ها دخالت دارد و مظالعات نشان مي‌دهد كه استفاده از اين ويتامين باعث كاهش رشد سلول‌هاي سرطاني خون، روده بزرگ، پوست و پستان مي‌شود.

از ديگر مزاياي اين ويتامين كمك به سيستم تنظيم قندخون براي جلوگيري از ديابت يا كنترل آن ، مقاومت بدن در برابر بيماري‌ها ، جلوگيري از تصلب شرايين براي بروز بيماري قلبي و كاهش فشار خون است.

ويتامين دي همچنين باعث كاهش آسيب غضروفي در افراد مبتلا به آرتروز و كاهش شدت روماتيسم مفصلي مي‌شود.

دكتر"ليلا آزادبخت " متخصص تغذيه با اشاره به اين كه ويتامين دي در برخي از مواد غذايي موجود است، گفت: حبوبات ، قارچ ، روغن ماهي و زرده تخم مرغ سرشار از اين ويتامين هستند.

وي افزود: همچنين نور خورشيد منبع طبيعي براي ويتامين دي است و اگر فردي داراي پوست روشن است روزانه ‪ ۲۰‬تا ‪ ۳۰‬دقيقه در معرض نور خورشيد قرار گيرد تا نياز روزانه به اين ويتامين مرتفع شود.

آزادبخت گفت : افرادي كه داراي پوست تيره هستند بايد به مدت سه ساعت در برابر نور خورشيد قرار گيرد تا از آن سود ببرد.

به گفته اين متخصص تغذيه ،ابر، مه، آلودگي، لباس و پوشش، فيلترهاي نوري و پنجره‌هاي شيشه‌اي ميزان دريافتي ويتامين دي نور خورشيد را كاهش مي‌دهند.

وي با بيان اين كه اين ويتامين در مكمل‌هاي غذايي نيز وجود دارند، گفت:
افراد مي‌توانند مولتي ويتامين‌ها را كه به صورت مايع، قرص، كپسول و ژل نرم هستند، روزانه مصرف كنند.

وي خاطرنشان كرد:مصرف زياد ويتامين دي (بيشتر از ‪ ۱۰۰۰‬واحد روزانه) مي‌تواند فرد را بسيار بي‌حال و مريض كند.

به گفته اين متخصص ، تشنگي بيش از حد، درد استخواني، خستگي،چشم درد، خارش پوست، استفراغ، اسهال، نياز به ادرار كردن و مشكلات عضلاني از علايم مصرف زياد ويتامين دي است.