هشدار يك فوق‌تخصص روماتولوژي:
زندگي آپارتمان‌نشيني نرمي استخوان در كودكان را گسترش مي‌دهددبير همايش بيماريهاي متابوليك استخوان و مفاصل گفت: زندگي آپارتمان‌نشيني نرمي استخوان در كودكان (راشيتيسم) و در بزرگسالان (استئومالاسي) را گسترش مي‌دهد.

به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، دكتر احمدرضا جمشيدي فوق‌تخصص روماتولوژي كه به مناسبت برپايي يازدهمين سمينار مركز تحقيقات روماتولوژي (15 بهمن 83) سخن مي‌گفت، با اعلام اين خبر افزود: با وجود آن كه ايران از نظر منطقه جغرافيايي داراي آفتاب مناسب است، اما متاسفانه كمبود ويتامين d در كشور شايع است.

وي يادآور شد: نرمي استخوان يا راشيتيسم، در كودكان ممكن است، با تشنج همراه بوده كه با اندازه‌گيري كلسيم موجود در خون آنان مي‌توان كمبود ويتامين d را تشخيص داد.

دكتر جمشيدي تغذيه ناكافي مادر، كمبود مصرف كلسيم و ويتامين d را از عوامل مستعدكننده ابتلاي نوزادان و كودكان به نرمي استخوان برشمرد.

وي با اشاره به اين كه نرمي استخوان و كمبود ويتامين d قابل پيشگيري و درمان است، يادآور شد: از عوارض كمبود ويتامين d مي‌توان به ناتواني فرد، ضعف شديد اندام‌ها، شكستگي استخوانها و در نهايت زمين‌گيري اشاره كرد.

دبير همايش بيماريهاي متابوليك استخوان و مفاصل تصريح كرد: استفاده از لبنيات سرشار از كلسيم مانند ماست، دوغ، شير، پنير و نيز مواد غذايي حاوي ويتامين d مانند ميوه،‌ سبزيجات و ماهي مي‌تواند از كمبود كلسيم و ويتامين d كه منجر به نرمي استخوان مي‌شود، جلوگيري كرد.

وي گفت:‌ جديدترين يافته‌ها در زمينه بيماريهاي متابوليك استخوان و مفاصل از جمله راشيتيسم در كنگره بيماريهاي متابوليك استخوان و مفاصل كه 15 بهمن ماه در بيمارستان شريعتي تهران برپا مي‌شود، به متخصصان ارايه مي‌شود.