يك روانپزشك:
وسواس در بسياري از موارد با افسردگي و اضطراب همراه است
رها كردن درمان وسواس باعث عود بيشتر اين بيماري مي‌شود


يك روانپزشك با بيان اينكه گاهي اوقات وسواس علامت ابتلاي فرد به بيماري ديگري است، گفت: وسواس ممكن است علامت بيماري افسردگي باشد. در اين شرايط درمان افسردگي موجب بهبودي وسواس مي‌شود علاوه بر آن وسواس در بسياري از موارد با افسردگي و اضطراب همراه است.

دكتر احمد جليلي در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا، افزود: بي‌اطلاعي افراد وسواسي از بيماري خود يكي از مشكلات اساسي آنان است. از سوي ديگر، به گمان اطرافيان اين گونه بيماران، افراد وسواسي، عمل وسواس گونه را با اختيار خود انجام مي‌دهند بنابراين مدام آنان را نصيحت مي‌كنند. اين در حاليست كه بيماران براي خود دلايل انجام ندادن عمل وسواس گونه را آورده‌اند اما از عهده ترك عمل برنيامده‌اند بنابراين نصيحت‌ها و سرزنشهاي ديگران آنان را آزار مي‌دهد.

اين روانپزشك درباره طول درمان وسواس تاكيد كرد: وسواس يك بيماري جدي است و نياز به درماني جدي دارد. وسواس جزو دسته‌اي از بيماريهاي رواني است كه درمان آن ممكن است سال‌ها به طول بينجامد و در صورت درمان مداوم، پس از مدتي اين پروسه به پايان برسد. اما در صورت رها كردن درمان، بيماري با شدت بيشتري عود مي‌كند و بهبود آ‌ن به سختي امكانپذير است.

جليلي با بيان اينكه وسواس انواع فكري وعملي دارد، توضيح داد: وسواس،عمل يا فكري در نقطه مقابل خواسته‌هاي فرد است كه برخلاف ميل و منطق او بروز مي‌كند و بيمار را مجبور به انجام عمل وسواسي يا تحمل فكر وسواسي مي‌كند.

نماينده انجمن جهاني روانپزشكي در غرب آسيا ادامه داد: فرد مي‌داند كه دست او با يك بار شستن تميز مي‌شود ولي خود را مجبور مي‌كند كه 20 بار اين عمل را انجام دهد و گاهي اوقات اين عمل را به قدري تكرار مي‌كند كه به بيماريهاي پوستي مبتلا مي‌شود. از سوي ديگر به ذهن برخي از بيماران وسواسي نسبت به اشخاص يا فكرمورد علاقه آنها، ناسزا خطور مي‌كند. آنان ازاين وضعيت بسيار ناراحت مي‌شوند ولي اين فكر آنان را رها نمي‌كند.

جليلي در پايان در پاسخ به اين پرسش كه آيا روان درماني در درمان وسواس موثر است يا دارو درماني تاكيد كرد: وسواس يك بيماري است كه نياز به روان و دارو درماني به صورت همزمان دارد.