لاغري‌ فوري روي ترازو

نقد و نظري به شايع‌ترين روش‌هاي لا‌غري فوري؛ قرص‌ها و داروهاي لا‌غري، سونا، طب سوزني و ليپوساكشنگلرخ ثريا
در هفته پاياني ليگ ‌برتر كشتي آزاد باشگاه‌هاي ايران 51( دي‌ماه سال جاري) از 4 كشتي‌گير نمونه‌گيري به عمل آمد كه نمونه دو نفرشان مثبت اعلام شد.شوراي مركزي ستاد ملي مبارزه با دوپينگ اعلام كرد كه يكي از اين كشتي‌گيران كه فقط 61 سال سن دارد، به توصيه مربي خود از داروي <فوروسمايد> براي كاهش وزن استفاده كرده است. بر اساس راي شورا اين كشتي‌گير به مدت يك سال از حضور در مسابقات محروم شد و مربي او نيز 8 سال از مربي‌گيري كشتي محروم و كارت مربي‌گيري وي باطل شد.در دنياي امروز كه چشم‌پوشي از غذاهاي چرب و شيرين و انجام فعاليت‌هاي ورزشي،‌دشوار مي‌نمايد، روش‌هاي لا‌غري سريع، طرفداران زيادي پيدا كرده است، اما آيا اين روش‌هاي پرطرفدار، چاره‌ساز و بي‌خطر نيز هستند؟
آگهي‌هاي تبليغاتي با آب و تاب زياد از اثرات مفيد اين داروها در كاهش وزن بدون تحمل رژيم‌هاي غذايي دشوار و گرسنگي صحبت مي‌كنند، ولي تحقيقات پزشكي بر روي افرادي كه از اين داروها استفاده كرده‌اند،‌نشان مي‌دهد كه اين داروها يا بي‌اثر هستند و يا اثرشان محدود به مدت زمان استفاده است و پس از قطع مصرف، وزن شخص به حالت اوليه باز خواهد گشت.

انواع داروهاي لاغري
)1 داروهاي مدر(ادرارآور:) اين داروها ميزان دفع ادرار را افزايش مي‌دهند،‌بنابراين مقدار بيشتري آب از بدن دفع شده و وزن كم مي‌شود. ولي با نوشيدن آب و مايعات ديگر اين آب از دست رفته،‌جايگزين شده و وزن فرد به وزن اوليه باز خواهد گشت. در ضمن اين روش، كاهش وزن واقعي را به دنبال نخواهد داشت چون چربي‌هاي ذخيره در بدن كاهش نمي‌يابد، بلكه به صورت موقتي، فقط‌ميزان آب بدن كاهش مي‌يابد.
)2 مسهل‌ها(ميلين‌ها)‌: اين گروه از داروهاي لاغري،‌موجب تخليه سريع مواد از روده مي‌شوند، بنابراين فرصت لازم براي جذب مواد به بدن داده نخواهد شد و فرد لاغر مي‌شود. اين روش هم مضر است چون بسياري از مواد مورد نياز بدن مانند ويتامين‌ها و پروتئين‌ها هم جذب بدن نخواهد شد و در درازمدت موجب سوء تغذيه خواهد شد.
)3 داروهاي ضداشتها: اين داروها شرايطي را در بدن به وجود مي‌آورند كه فرد احساس گرسنگي نكند و ميزان غذاي بسيار كمتري در طول روز بخورد. اين داروها ميزان توليد هورمون‌هاي نورآدرنالين و دوپامين‌ را در خون افزايش مي‌دهند‌، ‌همچنين توليد هورمون‌هاي سروتونين و كاتكول ‌آمين را افزايش داده و با اثر بر مركز گرسنگي در بخشي از مغز به نام هيپوتالاموس، باعث سركوب ميل فرد به غذا و احساس سيري مي‌شوند. القا حالت سيري بدون عوارض جانبي ديگر نيست و اين داروها موجب افزايش ضربان قلب، افزايش فشار خون‌، ‌بي‌خوابي، ‌فراموشي و افسردگي مي‌شوند.
)4 داروهاي هورموني: اين گروه از داروهاي لاغري داراي هورمون‌هايي مانند تيروكسين هستند كه با افزايش مصرف انرژي در بدن،‌موجب لاغري مي‌شوند. استفاده از اين گروه دارويي نيز توصيه نمي‌شود، چون تعادل هورموني بدن را مختل كرده و به جاي سوختن چربي‌ها،‌موجب تحليل عضلات بدن ‌شده و فرد را ضعيف مي‌كند.
)5 داروهايي كه مانع جذب چربي مي‌شوند: اين گروه از لاغر كننده‌ها با اتصال به چربي‌ مواد غذايي، مانع جذب آنها مي‌شوند. توجه داشته باشيد بسياري از ويتامين‌هاي ضروري براي سلامت بدن مانند ويتامين‌هاي a وd وe وk محلول در چربي هستند و اگر با مصرف اين گروه از داروها، ويتامين‌ها نيز همراه چربي‌ها جذب بدن نشوند،‌سلامت فرد به خطر خواهد افتاد.

تحقيق براي ساخت داروهاي جديد
در سال‌هاي اخير دانشمندان تلاش خود را بر كشف رابطه چربي با احساس گرسنگي متمركز كرده‌اند. چربي هورموني به نام لپتين توليد مي‌كند كه احساس گرسنگي در مغز را سركوب مي‌كند. بنابراين اگر در بدن مقدار بيشتري چربي موجود باشد، اشتها سركوب مي‌شود، ولي وقتي ميزان چربي كاهش مي‌يابد، احساس گرسنگي مي‌كنيم. گر چه ارتباط بين لپتين و احساس گرسنگي پيچيده است ولي دانشمندان در تلاش براي ساخت داروهاي جديد لاغري هستند كه بر اين چرخه اثر بگذارد.
يك پروژه تحقيقاتي ديگر بر روي شناسايي ژن‌هايي كه مسئول متابوليسم‌ سريع‌تر هستند، ‌مطالعات گسترده‌اي را آغاز كرده است. بسياري از افراد انواع مواد غذايي را مصرف مي‌كنند و حتي بيش‌ از افراد ديگر غذا مي‌خورند، ولي همچنان لاغر مي‌مانند چون به سرعت انرژي حاصل از مصرف مواد غذايي را پيش از آنكه به چربي تبديل شود به شكل انرژي گرمايي از دست مي‌دهند. نتايج اين تحقيق مي‌تواند در ساخت داروهاي لاغري جديد موثر باشد.

ليپوساكشن
شايد شما بگوييد من چاق نيستم ولي در بعضي نواحي بدنم، ‌چربي‌ها به صورت موضعي جمع ‌شده‌اند. چربي‌هاي موضعي در بدن خانم‌ها در اطراف باسن، شكم، ران و در آقايان در زير چانه (غبغب) و كمر و ران معمولا انباشته مي‌شوند. اگر شما چنين مشكلي داريد شايد ليپوساكشن برايتان مفيد باشد. در اين روش، چربي‌هاي اضافه از درون بدن به بيرون مكيده مي‌شوند تا از شر آنها خلاص ‌شويد اما هميشه بايد واقع‌بين بود. ليپوساكشن هيچ‌گاه جانشين ورزش و رژيم غذايي مناسب نمي‌شود.
ليپوساكشن به افرادي توصيه مي‌شود كه وزن نسبتا مناسب داشته و اضافه وزن زيادي ندارند و فقط در مناطق خاصي از بدن چربي‌هاي موضعي دارند. اين چربي‌ها معمولا به ورزش و رژيم غذايي پاسخ نمي‌دهند. كساني كه براي عمل جراحي ليپوساكشن انتخاب مي‌شوند بايد پوست محكم و لاستيكي و شرايط عمومي مناسبي داشته باشند. در افراد مسن كه پوستشان شل است، نتايج ليپوساكشن چندان رضايت‌بخش نخواهد بود و لازم است در زمان جراحي يا پس از آن، جراحي‌هاي ترميمي ديگري بر روي پوستشان انجام شود. سن مطلوب براي عمل جراحي ليپوساكشن 81 تا 24 سالگي است، چون قابليت ارتجاع و كشش پوست براي دستيابي به نتايج مطلوب ضروري است.

سونا
استفاده از سونا مدت كوتاهي است كه در ايران براي كاهش وزن مد شده است. سونا اتاقك چوبي ساده‌اي است كه در آن حرارت مرطوب يا خشك وجود دارد و درجه حرارت داخل آن تا 08درجه سانتي‌گراد نيز ممكن است برسد. اعتقاد بر اين است كه استفاده از سونا باعث القا آرامش و افزايش تعرق مي‌شود. همچنين مقدار زيادي از سموم بدن به وسيله اين عرق كردن زياد از بدن دفع مي‌شوند و همچنين توليد گلبول‌هاي سفيد خون بيشتر شده و باعث افزايش قدرت سيستم ايمني بدن مي‌شود. سوناي خشك نسبت به سوناي مرطوب در كاهش وزن مناسب‌تر است و اين كاهش وزن به علت عرق كردن و از دست دادن آب بدن است. يك انسان با شرايط بدني متعادل، به آساني مي‌تواند 005 گرم (نيم‌ليتر) در طول يك سوناي مختصر عرق كند كه نياز به مصرف 003 كيلو كالري انرژي دارد كه معادل 2 تا 3 مايل دويدن است. اين ميزان آب از دست رفته از بدن با مصرف آب و مايعات در طول چند روز بعدي پس از سونا جايگزين خواهد شد. بنابراين سونا چندان در كاهش وزن موثر نخواهد بود و اثرات آن در كاهش وزن فقط چند روز به طول خواهد انجاميد و در طي چند روز بامصرف آب و مايعات و نمك، شخص دوباره به وزن اوليه باز خواهد گشت