جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 4 از 4 مجموع

موضوع: چه کسی صلاحیت انجام هیپنوتیزم درمانی را دارد ؟

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض چه کسی صلاحیت انجام هیپنوتیزم درمانی را دارد ؟

  آيا همه مي‌توانند هيپنوتيزم كنند؟
  كساني كه كتاب ژوزف بالسامو و يا غرش طوفان كه از شاهكارهاي الكساندر دوما هستند را خوانده‌اند، احتمالاً تصور مي‌كنند كه علم هيپنوتيزم علمي است كه فقط افراد خاصي مي‌توانند آن را فرابگيرند و بايد مانند قهرمان آن كتاب يك قدرت مرموز و خارق‌العاده‌اي داشته باشند. ولي واقعيت غير از اين است. در واقع هر كسي حتي شما نيز مي‌توانيد هيپنوتيزم را ياد بگيريد.
  هيپنوتيزم يك علم است كه مانند ساير علوم، هر فردي مي‌تواند آن را بياموزد ولي عمل‌كردن و استفاده صحيح و مناسب از آن، يك هنر است. به‌عنوان مثال، هركسي مي‌تواند از پيانو صدا در بياورد ولي تنها تعداد كمي هستند كه در استفاده ماهرانه از پيانو استادند . در مورد هيپنوتيزم نيز همين‌گونه است. يادگرفتن مقدار پراكند‌ه‌اي از اين علم و هيپنوتيزم‌كردن تعداد كمي از افراد حساس‌ كار راحتي است ولي استفاده صحيح و مناسب از اين علم علاوه بر لزوم واقف‌بودن به علم پزشكي، نياز به صبر زياد و يادگيري و مهارت دارد. استفاده از هيپنوتيزم به‌ويژه براي رفع مشكلات پزشكي بايد كاملا محدود به افراد پزشك و واجد صلاحيت باشد كه اين علم را به‌خوبي و نزد مراجع ذي‌صلاح آموخته باشد. وي بايد همچنين هوش و استعداد كافي براي خلاقيت و استفاده از روش مناسب جهت هيپنوتيزم‌كردن بيمار داشته باشد.
  واقف‌بودن به علم ‌پزشكي براي فرد هيپنوتيز‌م‌كننده بسيار ضروري است. متاسفانه افراد آماتور و آنها كه بيشتر به جنبه نمايشي هيپنوتيزم مي‌پردازند افرادي هستند كه از علم پزشكي بي‌بهره‌اند. اين افراد مي‌توانند يك بيماري را تشخيص دهند و تنها به درمان و رفع علايم بيماري بدون توجه به‌علت آن مي‌پردازند كه مي‌تواند بسيار خطرآفرين باشد. به‌عنوان مثال، يك سردرد مي‌تواند در نظر اول بسيار ساده باشد ولي شايد علل مهمي نظير بيماري فشارخون، بيماري‌‌هاي كليه و يا حتي سرطان‌هاي مغزي موجب آن شده باشد. يك هيپنوتيزم‌كننده آماتور نمي‌تواند متوجه وجود و يا احتمال اين بيماري‌ها شود و تنها مي‌تواند درد (سردرد) بيمار را برطرف كند. انجام اين كار شايد حتي با يك جنايت برابري كند چرا كه در اين مورد، درد يك علامت هشدار‌دهنده است و برطرف‌كردن آن به بيمار اجازه مي‌دهد تا پيشرفت كرده و تحت تشخيص و درمان قرار نگيرد و فرد بيمار تا مراحل انتهايي چيزي را حس نكند و شايد حتي به مرگ بيمار منجر شود.
  افراد آماتور به جاي آنكه سختي فراگيري علم طبابت را بكشند و فهم صحيحي از موضوع داشته باشند، فقط مقدار اندكي از علم هيپنوتيزم را مي‌آموزند و به امور پزشكي نيز مي‌پردازند كه مي‌تواند خطرآفرين باشد. درنظر داشته باشيد كه هيچ فردي با مطالعه يك كتاب ساده جراحي نمي‌تواند جراح شود همان‌گونه كه با خواندن چند كتاب ساده و سطحي نيز نمي‌توان علم هيپنوتيزم را به‌طور تمام وكمال فراگرفت. اينكه شما به يك فرد آماتور اجازه بدهيد شما را هيپنوتيزم كند مثل اين است كه به يك قصاب اجازه بدهيد تا آپانديس شما را عمل كند!
  همان‌گونه كه گفته شد، استفاده از هيپنوتيزم در پزشكي بايد صرفاً محدود به پزشكاني باشد كه در اين علم كاملاً خبره بوده و واجد صلاحيتند. چنين پزشكي بايد اعتماد به نفس و صبر فراواني داشته باشد. چند كلمه حرف، يك نگاه، تون صدا و يا ژست كمك مي‌كنند تا يك پزشك وارد متوجه شود كه چه روشي جهت انجام هيپنوتيزم در آن فرد مناسب‌تر است وچگونه بايدهيپنوتيزم شود. علاوه بر اين، در برخي موارد كه بيماري از منابع انجام هيپنوتيزم را مناسب نمي‌دانند نظير برخي مشكلات رواني، ترس و يا برخي اختلالات شخصيتي، يك پزشك وارد مي‌تواند بهترين تصميم را با توجه به تشخيص بيماري فرد اتخاذ كند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  هیپنوتیزم روش کمک درمانی است، بنابراین فقط به صورت کمک در درمان بیماری هایی انجام می شود که شخص درمان کننده قادر به درمان این بیماری بدون هیپنوتیزم هم است. مثلاً هیپنوتیزم در بعد روانپزشکی، فقط به وسیله روانپزشکان و روانشناسان قابل انجام است و افراد غیر عالم در این زمینه ها نمی توانند از هیپنوتیزم به عنوان درمان بیماری های روانی استفاده کنند و همینطور یک متخصص پوست و یک متخصص زنان هم می توانند در حیطه علم خود از این روش استفاده کنند.
  آشنایی با این مسئله به این علت مهم است که سوءاستفاده از این علم را محدود می کند و مردم یاد می گیرند برای درمان هر بیماری به پزشک متخصص آن مراجعه کنند و همچنین سوءاستفاده از یک علم موجب عدم درمان شده و به تدریج آن علم را زیرسؤال می برد. در هیپنوتراپی هم اگر افراد غیرعالم از این علم به صورت نادرست استفاده کنند و مردم باور کنند، کم کم کل این علم در باور مردم زیرسؤال می رود و علمی که می تواند کمک بسیاری به بشریت کند، جایگاه خود را ازدست می دهد.
  نکته دومی که باید یادآوری کرد این است که هیپنوتیزم هم مثل جراحی، یک هنر است و هیپنوتراپ درواقع یک هنرمند است. بنابراین دانستن این علم به تنهایی کافی نیست، بلکه باید فرد توانایی انجام هیپنوتیزم را داشته باشد.
  سوم اینکه ممکن است فرد دوره هیپنوتیزم را گذرانده باشد، اما هیپنوتروز خوبی نباشد و این موضوع موجب می شود که علم هیپنوتراپی زیرسؤال برد. در علم هیپنوتیزم، هر نوع هیپنوتراپی برنوعی فرد هیپنوتیزمی تکیه می کند! پذیرش هیپنوتیزم موجب اثر آن در بیمار می شود و اگر بیمار این روش درمانی را نپذیرد، استفاده از آن اشتباه بوده و تأثیرناپذیر است. دقیقاً مثل این است که ما به بیمار دارو می دهیم اما او نمی خورد! پس معجزه ای هم به نام درمان وجود نخواهدداشت. پذیرش هیپنوتیزم از سوی بیمار موجب نفوذ این علم در ناخودآگاه بیمار شده و او را رو به بهبودی می برد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  دبیر علمی دومین کنگره بین‌المللی هیپنوتیزم:

  ممنوعیت بزرگ برای هیپنوتیزم، صلاحیت نداشتن درمانگر است

  ایسنا - ممنوعیت بزرگ برای هیپنوتیزم، صلاحیت نداشتن درمانگر است

  http://forum.iransalamat.com/%D9%87%...3%D8%AA-50533/

  http://forum.iransalamat.com/%D9%87%...6%D8%AF-50553/
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  مجازات سنگین برای مدعی نیروی ماوراء طبیعی / شکایت دختران به اتهام آزار و اذیت

  مردی که متهم است در پوشش رفع مشکلات دختران جوان، آنها را مورد آزار و اذیت قرار داده بود، پس از محاکمه در دادگاه کیفری به زندان، تبعید و شلاق محکوم شد.
  بر اساس شکایت شاکیان، این مرد متهم است با راه اندازی یک موسسه فرهنگی و به بهانه رفع مشکلات روحی و روانی دختران آنها را فریب داده و مورد آزار و اذیت قرار می داد.
  رسیدگی به این پرونده در پی شکایت چند دختر جوان در دستور کار پلیس کرج قرار گرفت. ماموران در ادامه این مرد را در موسسه اش در شهرک وحدت کرج دستگیر کردند.
  در ادامه پرونده برای رسیدگی به شعبه 80 دادگاه کیفری فرستاده شد.
  در جلسه محاکمه یکی از شاکیان گفت : مدتی بود دچار مشکل روحی و جسمی شده بود. متهم مدعی بود از طریق هیپنوتیز می تواند مشکلم را حل کند. به همین خاطر قبول کردم مرا هیپنوتیز کند. وقتی به حالت عادی برگشتم متوجه شدم او مرا مورد آزار و اذیت قرار داده است.
  متهم نیز در جلسه دادگاه منکر تمام اتهاماتش شد و گفت: شاکیان به خاطر دشمنی با من این ادعا را مطرح کرده اند.
  قضات شعبه 80 دادگاه کیفری پس از محاکمه متهم را به اعدام محکوم کردند. با اعتراض متهم، پرونده به دیوان عالی کشور فرستاده شد که قضات دیوان عالی کشور حکم را نقض کرده و پرونده را برای رسیدگی به دادگاه بازگرداندند.
  این بار پرونده برای محاکمه به شعبه 79 دادگاه کیفری فرستاده شد که قضات دادگاه تاکنون چهار جلسه محاکمه را برگزار کرده اند. در حالی که شاکیان همچنان مدعی هستند که مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند متهم تمام اتهامات را رد می کند و ادعاهای شاکیان را دروغ می داند.
  چندی قبل جلسه دادگاه با حضور متهم ، شاکیان و شاهدان پرونده در شعبه 79 دادگاه کیفری استان تهران تهران برگزار شد.
  در این جلسه وکیل یکی از شاکیان پرونده به طرح شکایت پرداخت و گفت : این موسسه به صورت غیر مجاز فعالیت می کرد و در آن کارهای غیرقانونی صورت می گرفت.
  در ادامه دو تن از شاهدان معرفی شده از سوی شاکی در جایگاه حاضر شدند. متهم نیز تمام اتهامات را رد کرد.
  قاضی محمدی کشکولی رئیس دادگاه ختم این جلسه را اعلام کرد و برای تصمیم گیری با قضات مستشار وارد شور شدند. قضات دادگاه پس از بررسی پرونده متهم را به 9 سال زندان، سه سال تبعید و تحمل شلاق محکوم کردند.

  مجازات سنگین برای مدعی نیروی ماوراء طبیعی / شکایت دختران به اتهام آزار و اذیت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت