جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 7 از 7 مجموع

موضوع: هيپنوتيزم چیست ؟

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض هيپنوتيزم چیست ؟

  از هيپنوتيزم چه مي دانيد؟

  خواب وبيدار
  دكتر بابك هوشمند
  اگر كتاب ژوزف بالسامو و يا غرش طوفان شاهكار الكساندر دوما را خوانده باشيد، احتمالاً وقتي واژه هيپنوتيزم را مي‌شنويد، به ياد انساني مي‌افتيد با قيافه‌اي كاملاً مرموز و چشماني تاريك و سياه كه از يك قدرت ماوراء‌الطبيعه برخوردار بوده و قادر است با انجام كارهاي عجيب و غريب بر روي سايرين اثر بگذارد. حتي شايد فكر كنيد اين شخص با توجه به قدرت خاصي كه دارد قادر است بسياري از موجودات زنده را تحت كنترل خود قرار داده و بر آنها حكومت كند. ممكن است نمونه انجام اين اعمال را در فيلم‌ها و يا نمايش‌هاي تلويزيوني ديده باشيد.
  پس از ديدن يك نمايش هيپنوتيزم و يا فكركردن به آن احتمالاً به اين فكر مي‌كنيد كه دنياي ماوراءالطبيعه چه دنياي زيبا و قدرتمندي است و شايد حتي پيش خود تجسم كنيد كه اگر شما نيز قدرت داشتيد و هيپنوتيزم ياد مي‌گرفتيد چه آدم نيرومندي مي‌شديد! ولي اشتباه نكنيد! هيپنوتيزم يك علم است. علمي مانند ساير علوم كه در تسخير يك يا چند نفر نيست و هركس مي‌تواند آن را فرا بگيرد. برخلاف نمايش‌هاي تلويزيوني كه شايد حتي مانند جادوگري به‌نظر برسند، هيپنوتيزم يك علم مفيد و كمك‌كننده به علم پزشكي بوده و درمان بسياري از بيماري‌ها موِثر شناخته شده است.
  عدم آگاهي كافي در مورد هيپنوتيزم و مباني و كاربردهاي آن در جامعه باعث شده‌اند تا هيپنوتيزم همانند يك علم مرموز و دست‌نيافتني و يا حتي خطرناك به‌نظر برسد حال آنكه هيچ‌گونه رمز و رازي در آن وجود ندارد.

  روش هاي هيپنوتيزم
  توجه داشته باشيد كه هيچ روش منفردي جهت هيپنوتيزم وجود ندارد كه در تمامي افراد موثر باشد. ممكن است يك تكنيك براي يك فرد كاملا مناسب باشد ولي در ديگران اثر نكند. تجربه زياد و دانش كافي به فرد هيپنوتيزم‌‌كننده كمك مي‌كند تا متوجه شود كدام روش براي آن فرد بهتر است.
  كار يك پزشك خبره در هيپنوتيزم از يك فرد آماتور يا شعبده‌باز بسيار سخت‌تر است زيرا وي برخلاف يك فرد آماتور، نمي‌تواند بيمارانش را انتخاب كند و بايد بتواند كه همه را هيپنوتيزم كند.
  فرد هيپنوتيزم‌كننده بايد در ابتدا از ميزان اطلاعات بيماران در مورد هيپنوتيزم آگاهي حاصل كرده و هرگونه ترديد آنها را رفع كند. بايد توضيح داده شود كه خلسه عميق در اولين تلاش فقط در درصد كمي از مردم اتفاق مي‌افتد و لازم است حتما به بيمار گفته شود كه يك خلسه سبك و يا متوسط براي درمان وي كافي است.
  ايجاد آرامش و راحتي كافي براي بيمار جهت انجام هيپنوتيزم كاملاً ضروري است. معمولاً اتاقي كه در آن هيپنوتيزم انجام مي‌شود بايد تا حد ممكن ساكت، آرام و غيرتاريك بوده و به اندازه كافي گرما داشته باشد. سرما خود مانع جهت انجام هيپنوتيزم است. بيمار معمولاً بر روي يك صندلي راحتي نشسته و يا در صورتي كه تمايل داشته باشد، بر روي يك كاناپه دراز مي‌كشد. البته در موارد نادر برخي بيماران ترجيح مي‌دهند در حالت ايستاده باشند.
  انتخاب روش مناسب جهت هيپنوتيزم به بسياري از فاكتورها بستگي دارد كه پزشك براساس آنها روش مناسب را انتخاب مي‌كند. پزشك بايد بتواند درصورت لزوم و بدون آنكه شك بيمار را برانگيزاند، روش انجام هيپنوتيزم را عوض كرده و بهترين روش براي آن فرد را انتخاب كند. از روش‌هاي مختلفي جهت انجام هيپنوتيزم استفاده ‌مي‌شود. يكي از معروف‌ترين اين روش‌ها روش‌ استفاده از نگاه خيره به همراه تلقين كلامي است. در اين روش از فرد خواسته مي‌شود تا به‌طور ثابت به يك جسم روشن كه كمي بالاتر از چشمانش نگاهداشته شده بنگرد. فرد هيپنوتيزم‌كننده در اين حين كارهاي لازمه را انجام داده و چشمان بيمار به‌مرور بسته شده و به حالت خلسه‌ مي‌رود. معمولا در آخر هيپنوتيزم به بيمار گفته مي‌شود كه در جلسه بعدي سريع‌ترو راحت‌تر به‌ هيپنوتيزم خواهد رفت و سپس بيمار را بيدار مي‌كنند. براي بيداركردن بيمار از هيپنوتيزم روش‌هاي مختلفي وجود دارند. مثلا‌ فرد هيپنوتيزم‌كننده به بيمار مي‌گويد:<وقتي من تا 7 شمردم، تو بيدار شده‌اي> و يا<وقتي كه من تا 3 شمردم و بعد بشكن زدم، بيدار شده‌اي.>روش ديگر انجام هيپنوتيزم، روش نگاه خيره به‌طور مستقيم است كه در طي آن پزشك از بيمار مي‌خواهد كه مستقيما به چشمان وي نگاه كند. در تكنيك شمارش بيمار با شمارش فرد هيپنوتيزم‌كننده چشمانش را باز و بسته مي‌كند. روش‌هاي ديگري كه در بسياري از منابع ذكر شده‌اند، عبارتند از: تزريق دارو، استفاده از موسيقي و تغيير خواب طبيعي.

  هيپنوتيزم در درمان بيماري ها
  امروز هيپنوتيزم موارد استفاده بسيار زيادي در پزشكي دارد. همان‌گونه كه گفته شد، برخلاف اغلب مردم كه عقيده دارند خلسه عميق جهت درمان ضروري است، يك خلسه خفيف تا متوسط براي درمان‌هاي پزشكي كاملا كافي است. نكته مهم اين است كه بايد به تلقينات وارده در هيپنوتيزم براي اثركردن فرصت داد. تلقينات وارده مانند اين است كه شما دانه‌هايي در زمين كاشته‌ايد كه به مرور رشد مي‌كنند و تبديل به گل‌هاي زيبا مي‌شوند. شما بايد با حوصله باشيد و براي اثركردن تلقينات فرصت بدهيد.هيپنوتيزم براي درمان حالات اضطرابي، هيستري، اعتياد به الكل يا سيگار، ناتواني جنسي، لكنت زبان، بي‌خوابي، تيك‌ها و جويدن ناخن بسيار موِثر بوده است. علاوه بر اين، در كنترل و كاهش استرس و هيجانات و حالات و بيماري‌هايي كه در اثر استرس تشديد مي‌شوند نظير زخم معده، فشارخون به‌دلايل غير كليوي، آسم، ميگرن، آرتريت روماتوييد، برخي بيماري‌هاي پوستي هيپنوتيزم به‌خوبي خود را نشان داده است. هيپنوتيزم همچنين مي‌تواند به‌عنوان بي‌حس‌كننده و يا تسهيل‌كننده زايمان نيز به‌كار رود.
  در يك تحقيق در انگلستان كه بر روي250 بيمار مبتلا به نشانگان روده‌ تحريك‌پذير انجام گرفت، ملاحظه شد كه تاثير هيپنوتيزم از مصرف بسياري از داروهاي جديد و گران‌قيمت‌ بهتر است. اين تحقيق همچنين نشان داد كه زنان مبتلا بهتر از مردان به درمان با هيپنوتيزم پاسخ دادند.
  لازم است بدانيد كه هيپنوتيزم تنها راه درمان يك بيماري و يا جايگزين درمان‌هاي ديگر نيست، بلكه از تكنيك‌هاي مختلف اين علم مي‌توان در كمك به درمان بسياري از بيماري‌ها استفاده‌هاي شاياني كرد.
  يك پزشك اسكاتلندي به ‌نام جيمز اسديل‌ در اواسط قرن نوزدهم در هند با استفاده از هيپنوتيزم به‌عنوان بي‌هوش‌كننده در حدود 200 عمل جراحي بزرگ نظير قطع پا را انجام داد.
  به عقيده بسياري از محققان، هيپنوتيزم چنانچه درست و توسط يك پزشك مجرب و كارآزموده در اين زمينه استفاده شود، كاملا بي‌خطر بوده و مانند ساير فرآيندهاي درماني است . در غير اين صورت، مي‌تواند عوارض جسماني و رواني داشته باشد كه از يك حالت سرخوردگي و سرگيجه تا توهمات و فراموشي هستند.

  چه كسي را مي‌توان هيپنوتيزم كرد؟
  تحقيقات نشان داده‌اند كه در حدود 90 تا 95 درصد از مردم قابليت هيپنوتيزم‌شدن را دارند و فقط 5 تا10درصد قابل هيپنوتيزم‌شدن نيستند. البته اين بدان معنا نيست كه تمامي اين 95 درصدمي‌توانند سريع و راحت به مرحله خلسه عميق بروند. از اين تعداد، 10 درصد از آنها فقط به مرحله خلسه خيلي سبك مي‌روند، 25 درصد وارد خلسه سبك و 35 درصد خلسه متوسط مي‌شوند و قابليت رسيدن به عميق‌ترين مراحل خلسه فقط در 25 درصد از جمعيت امكان‌پذير است، يعني يك نفر از هر 4 نفر.
  ابتدا همان‌گونه كه گفته شد، ازنظر پزشكي همان مرحله سبك جهت امور درماني كافي است كه 90 تا 95 درصد از مردم به آن مي‌روند. لازم به‌ ذكر است كه در صورت ادامه و تكرار هيپنوتيزم در جلسات متعدد و در افرادي كه به خلسه سبك مي‌‌روند، مي‌توان خلسه سنگين نيز ايجاد كرد.
  در كل مناسب‌ترين افراد براي هيپنوتيزم كساني هستند كه سالم بوده و هوش و قوه تخيل قوي‌تري دارند. هرچه فرد بتواند بيشتر تمركز كند براي هيپنوتيزم مناسب‌تر است. به همين جهت است كه هيپنوتيزم‌كردن افراد عصبي و مضطرب در ابتدا مشكل است چرا كه آنها قدرت تمركز مغزي كمتري دارند همچنين افراد عقب‌مانده ذهني به‌دليل آنكه نمي‌توانند تمركز كنند، هيپنوتيز‌م‌پذير هستند.
  در هيپنوتيزم، هيچ تفاوتي بين زن و مرد يا نژادهاي گوناگون وجود ندارد. هيپنوتيزم‌كردن افراد جوان بسيار راحت‌تر از افراد مسن‌ است و بهترين سن براي انجام هيپنوتيزم را 18 تا 28 سالگي مي‌دانند. البته معناي اين حرف آن نيست كه افراد سالخورده را نمي‌توان هيپنوتيزم كرد بلكه بايد خاطرنشان كرد كه هيپنوتيزم در مورد آنها نيز انجام مي‌شود ولي به راحتي افراد جوان نيست.
  تحقيقات نشان داده‌اند افرادي كه در خواب راه مي‌روند و يا درخواب با خود حرف مي‌زنند و يا آنها كه لكنت زبان دارند، سريع‌تر و راحت‌تر هيپنوتيزم مي‌شوند. در طرف مقابل، افرادي كه از بي‌خوابي رنج مي‌برند موارد مشكل‌تري هستند زيرا اصولا ايده به خواب رفتن براي آنها مشكل است و به‌طور غيرارادي با آن مي‌جنگند.اين افراد پس از چند جلسه مي‌توانند ياد بگيرند كه آرامش خود را حفظ كرده و راحت‌تر باشند.
  به‌غير از خصوصيات كلي كه در بالا گفته شد، چندين آزمون نيز وجود دارند كه به هيپنوتيزم‌كننده كمك مي‌كنند تا يك ايده خوب در مورد هيپنوتيزم‌پذيري فرد به‌دست بياورد. يكي از آزمون‌ها، تست hard-clasping نام دارد. در طي اين آزمون از فرد خواسته مي‌شود كه انگشتانش را به هم گره كرده و فكر كند كه دستانش را از هم جدا كرده است و چنانچه آن فرد هيپنوتيزم‌‌شونده خوب و سريعي باشد، تحت تلقين قادر به جداساختن دستانش از هم نخواهد بود.
  غير از اين، چندين آزمون ديگر نيز وجود دارند. شعبده‌بازها و افراد آماتور و آنها كه بيشتر براي نمايش صحنه هيپنوتيزم انجام مي‌دهند بيشترين استفاده را از اين آزمون‌ها مي‌كنند. اگر دقت كرده باشيد، اين افراد معمولا در صحنه از جمعيت درخواست داوطلب براي انجام هيپنوتيزم مي‌كنند و تعدادي از افراد جمعيت به روي صحنه مي‌روند. افراد داوطلب افراد جواني هستند كه غالباً در سنين 18تا28 سالگي قرار دارند. وقتي فرد شعبده‌باز افراد مورد نظر خود را جمع كرد، با استفاده از يكي از اين آزمون‌ها اقدام به انتخاب بهترين مورد براي كار خود مي‌كند و كسي را انتخاب مي‌كند كه به آزمون بهترين جواب را بدهد،بعد هم به بقيه مي‌گويد كه مورد خوبي براي هيپنوتيزم نيستند و يا اينكه مشكل ديگري دارند، در حالي كه بايد متوجه باشيد كه90 تا 95 درصد از مردم قابل هيپنوتيزم هستند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  آيا همه مي‌توانند هيپنوتيزم كنند؟
  كساني كه كتاب ژوزف بالسامو و يا غرش طوفان كه از شاهكارهاي الكساندر دوما هستند را خوانده‌اند، احتمالاً تصور مي‌كنند كه علم هيپنوتيزم علمي است كه فقط افراد خاصي مي‌توانند آن را فرابگيرند و بايد مانند قهرمان آن كتاب يك قدرت مرموز و خارق‌العاده‌اي داشته باشند. ولي واقعيت غير از اين است. در واقع هر كسي حتي شما نيز مي‌توانيد هيپنوتيزم را ياد بگيريد.
  هيپنوتيزم يك علم است كه مانند ساير علوم، هر فردي مي‌تواند آن را بياموزد ولي عمل‌كردن و استفاده صحيح و مناسب از آن، يك هنر است. به‌عنوان مثال، هركسي مي‌تواند از پيانو صدا در بياورد ولي تنها تعداد كمي هستند كه در استفاده ماهرانه از پيانو استادند . در مورد هيپنوتيزم نيز همين‌گونه است. يادگرفتن مقدار پراكند‌ه‌اي از اين علم و هيپنوتيزم‌كردن تعداد كمي از افراد حساس‌ كار راحتي است ولي استفاده صحيح و مناسب از اين علم علاوه بر لزوم واقف‌بودن به علم پزشكي، نياز به صبر زياد و يادگيري و مهارت دارد. استفاده از هيپنوتيزم به‌ويژه براي رفع مشكلات پزشكي بايد كاملا محدود به افراد پزشك و واجد صلاحيت باشد كه اين علم را به‌خوبي و نزد مراجع ذي‌صلاح آموخته باشد. وي بايد همچنين هوش و استعداد كافي براي خلاقيت و استفاده از روش مناسب جهت هيپنوتيزم‌كردن بيمار داشته باشد.
  واقف‌بودن به علم ‌پزشكي براي فرد هيپنوتيز‌م‌كننده بسيار ضروري است. متاسفانه افراد آماتور و آنها كه بيشتر به جنبه نمايشي هيپنوتيزم مي‌پردازند افرادي هستند كه از علم پزشكي بي‌بهره‌اند. اين افراد مي‌توانند يك بيماري را تشخيص دهند و تنها به درمان و رفع علايم بيماري بدون توجه به‌علت آن مي‌پردازند كه مي‌تواند بسيار خطرآفرين باشد. به‌عنوان مثال، يك سردرد مي‌تواند در نظر اول بسيار ساده باشد ولي شايد علل مهمي نظير بيماري فشارخون، بيماري‌‌هاي كليه و يا حتي سرطان‌هاي مغزي موجب آن شده باشد. يك هيپنوتيزم‌كننده آماتور نمي‌تواند متوجه وجود و يا احتمال اين بيماري‌ها شود و تنها مي‌تواند درد (سردرد) بيمار را برطرف كند. انجام اين كار شايد حتي با يك جنايت برابري كند چرا كه در اين مورد، درد يك علامت هشدار‌دهنده است و برطرف‌كردن آن به بيمار اجازه مي‌دهد تا پيشرفت كرده و تحت تشخيص و درمان قرار نگيرد و فرد بيمار تا مراحل انتهايي چيزي را حس نكند و شايد حتي به مرگ بيمار منجر شود.
  افراد آماتور به جاي آنكه سختي فراگيري علم طبابت را بكشند و فهم صحيحي از موضوع داشته باشند، فقط مقدار اندكي از علم هيپنوتيزم را مي‌آموزند و به امور پزشكي نيز مي‌پردازند كه مي‌تواند خطرآفرين باشد. درنظر داشته باشيد كه هيچ فردي با مطالعه يك كتاب ساده جراحي نمي‌تواند جراح شود همان‌گونه كه با خواندن چند كتاب ساده و سطحي نيز نمي‌توان علم هيپنوتيزم را به‌طور تمام وكمال فراگرفت. اينكه شما به يك فرد آماتور اجازه بدهيد شما را هيپنوتيزم كند مثل اين است كه به يك قصاب اجازه بدهيد تا آپانديس شما را عمل كند!
  همان‌گونه كه گفته شد، استفاده از هيپنوتيزم در پزشكي بايد صرفاً محدود به پزشكاني باشد كه در اين علم كاملاً خبره بوده و واجد صلاحيتند. چنين پزشكي بايد اعتماد به نفس و صبر فراواني داشته باشد. چند كلمه حرف، يك نگاه، تون صدا و يا ژست كمك مي‌كنند تا يك پزشك وارد متوجه شود كه چه روشي جهت انجام هيپنوتيزم در آن فرد مناسب‌تر است وچگونه بايدهيپنوتيزم شود. علاوه بر اين، در برخي موارد كه بيماري از منابع انجام هيپنوتيزم را مناسب نمي‌دانند نظير برخي مشكلات رواني، ترس و يا برخي اختلالات شخصيتي، يك پزشك وارد مي‌تواند بهترين تصميم را با توجه به تشخيص بيماري فرد اتخاذ كند.

  تاريخچه هيپنوتيزم
  هيپنوتيزم از زمان‌هاي بسيار دور مورد استفاده قرار مي‌گرفته است. با ورق‌زدن سرگذشت نياكانمان موارد بسياري يافت شده‌اند كه به ما مي‌گويند آنها به‌خوبي از هيپنوتيزم آگاه بوده‌اند. حتي يكي از حجاري‌هاي به‌دست‌ آمده از يك قبر باستاني در شهر تبس )Thebes( واقع در مصر،يك روحاني را در حال هيپنوتيزم‌كردن بيمارش نشان مي‌دهد. اين علم از مصر به يونان، روم باستان و هند گسترش يافت و در قرون بعدي توسط پزشكان و دانشمندان مختلف مورد بررسي قرار گرفت.
  اما نخستين تلاش وافر علمي در اين زمينه را يك پزشك اتريشي به نام فرانز آنتون مسمر )Mesmer( در اواخر قرن 18انجام داد. مسمر عقيده داشت كه يك جريان مغناطيسي در تمام كائنات وجود دارد كه در حالت تعادل است. وي عقيده داشت كه هرگونه ناهنجاري در بالانس و تعادل مناسب اين جريان در بدن انسان مي‌تواند موجب بيماري شود. در ادامه، مسمر از آهن‌رباجهت درمان بيمارانش استفاده كرد و موفقيت‌هاي زيادي را كسب كرد. به عقيده مسمر، استفاده از آهن‌ربا مي‌توانست موجب بهبود تغيير حاصل آمده در جريان مغناطيسي در داخل و يا خارج بدن بيمار شود. پس از بررسي‌ها و تجربيات بيشتر، مسمر متوجه شد اثراتي كه از آهن‌ربا انتظار دارد را مي‌تواند با استفاده از عوامل غيرماگنتيك و حتي با تكان‌دادن دستانش ايجادكند. وي تئوري‌اش را اصلاح كرد و اين‌طور نتيجه‌گيري كرد كه اين اثرات در واقع به‌دليل يك نوع مغناطيس انساني هستند. پس از مسمر دانشمندان ديگر راه وي را ادامه دادند و با اين فرآيند بيشتر آشنا شدند. مبدع اصطلاح هيپنوتيزم يك پزشك انگليسي بود به نام <جيمز بريد> ‌ كه در اواسط قرن 19 در مورد كارهاي مسمر مطالعه مي‌كرد. وي متوجه شد كه با استفاده از نگاه خيره ثابت ‌ مي‌توان يك حالت شبيه خلسه در فرد ايجاد كرد و سپس اصطلاح هيپنوتيزم را جهت شروع هنر و علم القاء حالت خلسه به فرد ابداع كرد. هيپنوز يك لغت يوناني است به معناي خواب. دكتر بريد در ابتدا تصور مي‌كرد هيپنوتيزم در واقع همان القاي خواب است و به‌ همين دليل اسم هيپنوتيزم را بر آن نهاد ولي به‌زودي متوجه شد كه هيپنوز خواب نيست و با خواب معمولي متفاوت است و حتي سعي كرد كه اسم هيپنوتيزم را عوض كند ولي اين اسم بر روي اين علم باقي ماند. بريد بسيار تلاش كرد تا هيپنوتيزم را به‌عنوان فرآيندي كه ازنظر علمي قابل بررسي و مطالعه است، معرفي كند.
  در طي قرن 19 استفاده‌هاي زيادي از علم هيپنوتيزم شد ازجمله آنكه بسياري از عمل‌هاي جراحي موفقيت‌آميز با استفاده از حالت بي‌حسي به‌وجود آمده در آن انجام شد ولي با كشف كلروفرم، القا بي‌هوشي با استفاده از هيپنوتيزم كم‌كم فراموش شد.
  تحقيقات در مورد هيپنوتيزم توسط محققان و پزشكان مشهوري نظير اليوستون، شاركو، بينه، فرويد و پاولوف ادامه يافت.در خلال جنگ‌هاي جهاني، هيپنوتيزم جهت درمان خستگي‌هاي روحي ناشي از جنگ و نيز آسيب‌هاي رواني بسيار مورد استفاده قرار گرفت. پس از جنگ جهاني دوم، دانشمندان متوجه موارد استفاده بيشتر از علم هيپنوتيزم در درمان‌هاي باليني شدند و بدين ترتيب هيپنوتيزم كم‌كم جاي پاي خود را در عالم پزشكي محكم كرد.

  هيپنوتيزم چيست؟
  شايد اين‌طور به‌نظر برسد كه هيپنوتيزم در واقع همان خواب است ولي تمام بررسي‌هاي علمي نشان داده‌اند كه حالت خلسه ايجاد شده در هيپنوتيزم بيشتر شبيه به حالت بيداري است تا يك خواب معمولي. در واقع، هيپنوتيزم حالتي است مابين خواب و بيداري. براي فهم بهتر موضوع بايستي درنظر داشته باشيد كه چنانچه شخص در حالت خواب معمولي باشد، نمي‌تواند همانند يك فردي كه هيپنوتيزم شده به محرك‌ها پاسخ دهد. چنين فردي چنانچه با وي حرف بزنيد جواب نخواهد داد ولي فرد هيپنوتيزم شده مي‌تواند خوب بشنود و جواب دهد. علاوه بر اين، در خواب معمولي شخص از محيط اطرافش آگاهي ندارد ولي فرد هيپنوتيزم شده مي‌داند كه دقيقاً در كجا قرار دارد و از اتفاقاتي كه روي مي‌دهند باخبر است. همچنين در خواب معمولي رفلكس‌هاي بدن نظير رفلكس زانو و نيز ضربان قلب و تنفس كاهش مي‌يابند حال آنكه كاركرد قلب و ريه در فرد هيپنوتيزم شده شبيه به حالت بيداري است.
  در واقع هيپنوتيزم براساس استفاده از سه موِلفه تمركز، انفكاك‌پذيري(كه در آن ذهن هوشيار از ذهن نيمه هوشيار جدا مي‌شود) و تلقين‌پذيري است، بيمار در يك حالت هوشياري تغييريافته (حالت خلسه) قرار مي‌گيرد و شخص هيپنوتيزم‌كننده تلقينات لازمه را به بيمار مي‌دهد. اين حالت خلسه مي‌تواند به‌صورت خفيف و سبك )light(، متوسط )Medium( و يا عميق و شديد )deep( باشد.
  در حالت خلسه خفيف و متوسط، بسياري از افراد مي‌توانند به‌راحتي حرف‌زدن اطرافيان را شنيده و اتفاقاتي را كه در طي هيپنوتيزم روي مي‌دهند، به‌خاطر بياورند به‌طوري كه شايد حتي فكر كنند كه هيپنوتيزم نشده‌اند! فقط در حالت خلسه عميق است كه فرد پس از بيداري اتفاقاتي را كه در طي حالت خلسه برايش روي داده‌اند به‌خاطر نمي‌آورد. برخلاف باور عمومي، جهت ايجاد تلقين در هيپنوتيزم يك حالت خلسه سبك كاملاً كافي است. بسياري شايد عقيده داشته باشند بايد خلسه عميق ايجاد شود تا تلقين‌پذير شوند، در حالي كه براساس بررسي‌ها، يك حالت خلسه سبك به‌ويژه در درمان‌هاي پزشكي كه از هيپنوتيزم استفاده مي‌شود، كاملا كافي است. يك تصور اشتباه كه در جامعه وجود دارد اين است كه هيپنوتيزم با اراده مرتبط است. عده‌اي تصور مي‌كنند كه چنانچه شخصي هيپنوتيزم شود، اين موضوع نشان‌دهنده اراده ضعيف وي خواهد بود. بايد خاطرنشان كرد كه هيپنوتيزم هيچ‌گونه ارتباطي با اراده ندارد. در واقع هيپنوتيزم هيچ‌گونه ارتباطي با اراده ندارد. در واقع هيپنوتيزم بيشتر با قوه تخيل شما سر و كار دارد تا اراده و قوه تخيل شما را تقويت كند. قوه تخيل از اراده شما بسيار قوي‌تر است و اراده هميشه تابع تخيل شماست. به‌عنوان مثال، چنانچه شما بخواهيد يك كاري را انجام دهيد ولي فكر كنيد كه نمي‌توانيد، قطعاً نخواهيد توانست كه آن كار را انجام دهيد، زيرا قوه تخيل، اراده شما را تحت تاثير قرار داده و شما را از انجام آن كار منع مي‌كند. پس همان‌گونه كه ملاحظه مي‌كنيد، چنانچه شخصي شما را هيپنوتيزم كند به معني آن نيست كه شما اراده ضعيفي داشته‌ايد كه هيپنوتيزم شده‌ايد، بلكه نشانه آن است كه قوه تخيل قوي‌تري داريد. در واقع دانشمندان معتقدند كه هرچه قوه تخيل و نيز هوش فرد بيشتر باشد، هيپنوتيزم‌پذيري وي نيز راحت‌تر خواهد بود. يك باور غلط ديگر اين است كه شايد شما فكر كنيد فرد هيپنوتيزم كننده مي‌تواند شما را به انجام هر كاري كه دلش مي‌خواهد وادار كند. اين تصور اشتباه بيشتر در اثر ديدن شعبده‌بازها و يا افرادي كه به‌طور آماتور به هيپنوتيزم پرداخته و چنين ادعايي را دارند ايجاد مي‌شود. حال آنكه واقعيت كاملا خلاف اين موضوع است. براساس تحقيقات و واقعيات علمي، تلقين‌پذيري فرد تا جايي ادامه دارد كه برخلاف اصول و ريشه‌هاي اخلاقي و وجداني فرد نباشند. به‌عنوان مثال، چنانچه فرد هيپنوتيزكننده از كسي كه هيپنوتيزم شده است بخواهد كه كفشش را دربياورد، وي اين كار را خواهد كرد ولي اگر از آن شخص خواسته شود كه تمامي لباس‌هاي خود را دربياورد، وي قطعاً با انجام اين كار مخالفت خواهد كرد و آن را انجام نخواهد داد زيرا ريشه‌هاي اخلاقي و وجدان فرد انجام اين عمل را صحيح و مطابق منطق و عقل نمي‌دانند مگر آنكه آن بيمار يك آدم پاك و بااخلاقي نباشد! در حالت بيداري معمولي مغز از افكار مختلف پر شده است بنابراين يك تلقين نمي‌تواند موِثر باشد و اثر بسيار ضعيفي خواهد داشت. ولي وقتي فردي هيپنوتيزم مي‌شود، مغزش بيشتر متمركز شده و تلقين‌پذيرتر مي‌شود به‌طوري كه وقتي به حالت معمولي برمي‌گردد، هر قسمت از مغز مي‌تواند كه تلقين را حس كرده و مطابق آن فكركند. البته حالت تمركز 100 درصد در خلسه خيلي عميق به‌دست مي‌آيد و اكنون شايد متوجه باشيد كه چطور مي‌توان عمل جراحي بر روي بيمار هيپنوتيزم شده انجام داد بدون آنكه احساس درد كند، در واقع در تمركز 100 درصد تمامي تمركز مغزي متوجه القائات و تلفيق‌هاي فرد هيپنوتيزم‌كننده است بنابراين متوجه درد نخواهد شد.
  خوشبختانه جهت اهداف پزشكي و درماني، 100 درصد تمركز لازم نيست. چنانچه فقط 51 درصد از مغز بتواند تمركز كرده و تلقين‌پذير باشد، مي‌‌تواند 49 درصد باقي‌مانده را نيز تحت تاثير خود قرار دهد. حال بايد متوجه شده باشيد كه چطور يك حالت خلسه سبك در صورت بكارگيري تكنيك مناسب براي اهداف پزشكي كاملا كافي است. با توجه به مسائل گفته شده، مي‌توان گفت كه هيپنوتيزم در واقع يك احساس تمركز شديد و وضعي همراه با كاهش ميزان آگاهي نسبت به محيط بيروني است.
  در مراحل خلسه خفيف و يا متوسط، شما تمامي جزئيات حالت خلسه را به‌خاطر مي‌آوريد به‌طوري كه شايد حتي فكر كنيد كه هيپنوتيزم نشده‌ايد؛ زيرا حتي در حالت خلسه عميق، فرد همه چيز را مي‌شنود و از اتفاقاتي كه در دور و برش مي‌افتد باخبر است ولي با توجه به آنكه فراموشي پس از خلسه عميق شايع است، آنچه را كه شنيده‌ فراموش خواهد كرد.
  هيچ‌گاه تصور نكنيد كه يك فرد هيپنوتيز‌م‌كننده يك قدرت شيطاني داشته و مي‌تواند شما را به هر كاري وادار كند. وجدان شما در حالت خلسه با انجام اعمالي كه منافي با اصول اخلاقي و انساني هستند جدا مخالفت خواهد كرد
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  هیپنوتیزم چیست؟


  هیپنوتراپی استفاده از قدرت تلقین برای دسترسی به لایه های عمیق تر فكر به منظور گذاردن تأثیر مثبت در الگوهای ذهنی و رفتاری یك فرد است .

  ● هیپنوتراپی :
  هیپنوتراپی استفاده از قدرت تلقین برای دسترسی به لایه های عمیق تر فكر به منظور گذاردن تأثیر مثبت در الگوهای ذهنی و رفتاری یك فرد است .
  با هیپنوتیزم بیماران می توانند ریلكسیشن و تغییرات علائم حیاتی را تجربه كنند .
  ● سه مرحلهٔ مهم در هیپنوتیزم وجود دارد :
  ۱) مقدماتی: ‌شخص توجه كامل را به كلمات یا تصاویری كه تراپیست معرفی می كند ، می دهد .
  ۲) القاء (‌جدا كردن ) : شخص آگاهی عادی و محیطی اش را از دست می دهد .
  ۳) عمیق سازی : فرد به تراپیست پاسخ می دهد .
  تمام هیپنوزها نهایتاً‌ خود هیپنوتیزم هستند و تراپیست یك واسطه است . هیچ هیپنوزی اتفاق نمی افتد مگر این كه فرد بخواهد در این برنامه شركت كند . فرد معمولاً‌ خیلی عادی وارد مرحلهٔ هیپنوز می شود .
  ● تاریخچه :
  هیپنوتراپی یك روش درمانی بوده كه به زمان یونان باستان و پارس ( پرشیا ) بر می گردد . هیپنوتراپی قسمت اصلی درمان در معابد یونان بوده ولی كاربرد جدیدتر آن به قرن ۱۸ میلادی توسط فرانس آنتوان مسمر نسبت داده می شود . انجمن پزشكی آمریكا(ama) در سال ۱۹۵۵ هیپنوتراپی را به عنوان یك درمان موجه پزشكی به رسمیت شناخت ومتعاقب آن در سال ۱۹۵۷ انجمن كلینیكی هیپنوتیزم آمریكا پایه گذاری شد .
  ● موارد استفاده :‌
  ▪ كاهش اضطراب
  ▪ كاهش هر نوع سردرد از نظر شدت وفرکانس وقوع
  ▪ كنترل افسردگی
  ▪ افزایش اعتماد به نفس
  ▪ كنترل درد
  ▪ تقویت تاثیر اقدامات درمانی
  ▪ كنترل فوبیا (مانند ترس بیمارگونه از پرواز یا ارتفاع )
  ▪ كمك به كنترل عادتها (نظیرسیگار كشیدن )
  ▪ در طی جراحی ( افزایش آرامش ، كنترل درد ، كاهش خونریزی )
  ● شرایط لازم برای هیپنوتیزم :
  ▪ اعتماد مراجع به تراپیست .
  ▪ محیط راحت و آرام.
  ▪ خواست فرد برای اینكه هیپنوتیزم شود .
  ▪ پذیرش فرد نسبت به کلام و تلقین های تراپیست .
  ▪ قبول تلقین ها بدون انتقاد یا تجزیه و تحلیل .
  ● آیا هیچ گونه ریسكی در هیپنوتراپی وجود دارد ؟
  هیپنو تراپی نزد یك درمانگر متخصص بی خطر است بنابراین:
  ▪ هرگز نباید به وسیلهٔ فرد آماتور انجام شود .
  ▪ نباید برای بیماری روانی شدید و اختلال شخصیتی ضد اجتماعی انجام بگیرد .
  چنانچه فرد در طی جلسه به علت رویاروئی با ریشه های احساسی عدم تعادلهای ناخودآگاه دچار ترس و نگرانی زیاد یا پرخاشگری شود ، درمانگر او را به خاطرات خوشایند هدایت می كند و جلسه را خاتمه می دهد . بعضی افراد ممكن است تجربه گیجی بعد از جلسه را حس كنند . در اینصورت فرد باید بعد از پایان جلسه به آرامی دراز بكشد تا این حالات برطرف گردد ودرمانگر تا پایان كامل جلسه در كنار فرد می ماند .
  ● چه تحقیقات ،‌بازبینی ها و توصیه هایی در این مورد وجود دارد ؟
  اشتاین ( ۱۹۹۷ )‌پی برد كه تكنیك ریلكسیشن خود هیپنوتیزمی باعث آرامش بیشتر و کاهش قابل ملاحظه عوارض پس از عمل برای دوره بعد از جراحی در بیمارانی كه عمل بای پس عروق كرونر داشته اند ، می شود .
  النس ( ۱۹۹۷ ) متوجه شد بچه هایی كه آموزش خود هیپنوتیزمی دیده بودند . تعداد و شدت حملات سردرد میگرنی در آنها به طور قابل ملاحظه ای كاهش یافته است .
  اسمیت و همكارانش ( ۱۹۹۷ ) پی بردند كه آموزش خود هیپنوتیزمی به بانوانی كه پوكی استخوان دارند باعث بهبود كیفیت زندگی و سلامت آنها می شود .
  جانسون ( ۱۹۹۶ ) به این نتیجه رسید که كه هیپنوتراپی می تواند بر میزان مقاومت در برابر بیماری بیافزاید .
  هوستون ( ۱۹۹۵ ) ۱۱۵ مقاله را بررسی كرد كه در همهٔ آنها به وضوح یك واكنش دوسویه بین سیستم عصبی مركزی و سیستم ایمنی وجود داشته و این منجر به این اعتقاد می شود كه هیپنوز قادر است عملکرد سیستم ایمنی را بیافزاید .
  هیچ تحقیق مخالفی در زمان تحقیق فوق وجود نداشته است .
  ● چه آموزشی برای مدرس هیپنوتراپی وجود دارد ؟
  متخصصان روانشناسی ، پرستاران و پزشكان دوره های تكمیلی را طی می كنند و از طرف انجمن هیپنوتیزم هر کشورمدرك دریافت می كنند .  در گاه طب مکمل جایگزین ایران
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  هیپنوتیزم

  ● مقدمه:
  یکی از پدیده های علمی و در عین حال اسرار آمیز عصر ما هیپنوتیزم است. ممکن است که بار ها و بار ها این واژه به گوش شما رسیده باشد و یا بروی جلد کتاب و یا مجله ای آن را دیده باشید. بیشتر مردم با دیدن و یا شنیدن این نام به یاد فیلم ها و یا تخیلات خود می افتند و بیشتر آنها به دلیل نداشتن اطلاعات کافی تصویر فردی با نیروی خارق العاده ای را در ذهن مجسم می کنند. این در حالی است که پس از سالها پژوهش و تحقیق و بررسی در این زمینه توسط محققان و دانشمندان هنوز هم برخی از مردم با تصور و ذهنیتی نامناسبی از آن استقبال می کنند.
  متأسفانه به دلایلی که در گذشته بعضی از مردم از هیپنوتیزم فقط برای سرگرمی و نمایش استفاده می کردند هنوز هم برخی از مردم با این نگرش با آن برخورد می کنند. این در حالی است که با گذشت سالها از تاریخچه هیپنوتیزم، هیپنوتیزم یک سیر تکامل علمی را در پیش داشته است و روز به روز به پیشرفت این دانش افزوده می شود و هم اکنون از هیپنوتیزم در جوامع پزشکی و در امور قضایی و مهمتر از همه در روان شناسی و روان پزشکی به عنوان یک پدیده علمی و شناخته شده استفاده می شود. متأسفانه سؤالات و مبهامات منفی نگرانه هنوز در میان مردم پرسه می زنند و این از کمبود اطلاعات کافی در این زمینه می باشد و این جانب از تمامی کسانی که در این زمینه از علم، مطالعه و تحقیق می کنند کمال تشکر را دارم و به تمامی افرادی که می خواهند به هیپنوتیزم روی آورند می خواهم که از دیدگاه کاملاً علمی این علم وارد شوند و ابهامات خوره های ذهنی را که حاصل نگرش و ذهنیت غیر معقولانه دسته ای از مردم می باشند را دور کنند و با شوق و ذوق کاملاً عینی به این علم روی آورند.
  به امید آن روز که در هر خانه کتابی با نام هیپنوتیزم را بیابیم و دیگر با نظریه های افسانه ای و داستانی دسته ای از مردم که از روی نا آگاهی خود این افکار را در سر می پرورانند برخورد نکنیم و بتوانیم همراه با دانشمندان و محققان دیگر این علم گامی در جهت پیشبرد آن برداریم.
  ● هیپنوتیزم چیست؟
  تا کنون در زمینه هیپنوتیزم دیدگاه های متنوع و مختلف ابراز شده است. با وجود همه پیشرفتهایی که در این علم حاصل شده است، بسیاری از مردم و از جمله افراد متخصص این مفهوم معانی متعددی دارد. بسیاری از مردم تصورات نا درستی از هیپنوتیزم دارند و با دید منفی به آن می نگرند، حال با وجود این، هیپنوتیزم چیست؟
  تا کنون از هیپنوتیزم تعاریف زیادی به عمل آمده است. در اینجا می توان گفت که هیپنوتیزم یک حالت روحی خاص شبیه به خواب آلودگی است. یک حالت سرشار از آرامش و بدور از تفکرات گوناگون. در حالت هیپنوز تفکر فرد صرفاً معطوف و متمرکز بر سخنان هیپنوتیزور (هیپنوتیزم کننده) است. برخی از نضریه پردازان اعتقاد دارند که در حالت عادی فرد دارای یک توجه تعمیم یافته است و تقریباً به بسیاری از موضوعات اطراف خود یک توجه نسبی دارد و این توجه صرفاً روی موضوع خاص نیست و اگر هم بخواهد توجه خود را متمرکز کند، این تمرکز باعث قطع کلی توجه او از موضوعات اطراف نمی شود. از سوی دیگر در حالت هیپنوز میزان تلقین پذیری فرد، قدرت تخیلات و تصویر سازی ذهنی افزایش می یابد و هر اندازه درجه هیپنوز عمیق تر شود اندازه و شدت این ویژگیها بیشتر خواهد شد.
  در یک تعریف آمده است، هیپنوتیزم یک حالت القای ارادی است که در آن میزان هوشیاری و آگاهی سوژه فوق العاده افزایش می یابد. این آگاهی بروی مطالبی متمرکز می شود که توسط هیپنوتیزور به ارائه می گردد. اگر این تمرکز بسیار شدید باشد همانطور که در هیپنوتیزم بسیار عمیق مشاهده می شود، بعد از بیداری فرد چیزی از زمان هیپنوز به یاد نمی آورد (مک گیل، ۱۳۷۹- صفحه ۱۵) .
  پایفر ( ۱۳۷۸) در تعریف هیپنوتیزم می نویسد، هیپنوتیزم یک حالت روان شناسانه خاص است که با برخی از ویژگیهای فیزیولوژی مشخص می گردد و هر چند ظاهراً سوژه خواب به نظر می آید ولی در واقع او خواب نیست بلکه در سطحی از آگاهی است که با آنچه در شرایط عادی آگاهی مشاهده می شود متفاوت است. در این شرایط قدرت پذیرش و عکس العمل فرد افزایش زیادی پیدا می کند (صفحه ۲۸).
  هیپنوتیزم قدرت ماورائی و جادوئی ندارد بلکه یک روش برای ایجاد و القای الگوهای رفتاری است و به همان صورت که در ذهن اثر می گذارد که در جریان عادی زندگی مؤثر واقع می شود، ولی اثر یا سرعت تأثیر آن خیلی بیشتر است.
  بار دیگر به این سؤال برمی گردیم که هیپنوتیزم چیست؟ آیا یک نوع خواب است؟ مسلماً خیر، البته ظاهر فردی که در حالت خواب است با فردی که هیپنوتیزم شده است به یکدیگر شبیه هستند اما در حالت هیپنوتیزم سوژه می تواند حرف بزند، می تواند قضاوت کند، می تواند راه برود و همه کارهایی که در بیداری می تواند بکند می تواند انجام دهد. در حالت هیپنوتیزم بین سوژه و هیپنوتیزور یک ارتباط کلامی و عاطفی برقرار می شود که در خواب معمولی امکان پذیر نیست. در حالت هیپنوز تمرکز به اوج خود می رسد و برخی نیز گفته اند هیپنوتیزم یعنی تمرکز بهتر. اما در حالت خواب چنین نیرویی وجود ندارد. با توجه به توضیحات و تعاریف ارائه شده اکنون یک تصویر ذهنی کلی از هیپنوتیزم در ذهن خوانند ایجادشده است.


  ایوب دهقانی
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  دکتر علي برهاني - دکتر حسين ابراهيمي مقدم روانشناس،به زباني ساده مي‌گويد هيپنوتيزم يعني چه
  هيپنوتيزم شاخ و دم ندارد!

  اصطلاح هيپنوتيزم از هيپنوز، خداي خواب يونان، گرفته شده است؛ چون بين هيپنوتيزم و خواب، شباهت‌هايي وجود دارد. افراد در هر دو حالت، چشمان خود را مي‌بندند و ابتکار عمل را از دست مي‌دهند. هيپنوتيزم‌شده‌ها مانند افرادي که خواب مي‌بينند، اطلاعات متضاد را بدون اعتراض قبول مي‌کنند. با اين حال، افراد هيپنوتيزم‌شده مي‌توانند راه بروند و به محرک‌ها پاسخ بدهند. در گفتگو با دکتر حسين ابراهيمي‌مقدم، روان‌شناس و مدرس دانشگاه، کوشيده‌ايم درباره هيپنوتيزم اطلاعات بيشتري کسب کنيم...

  سلامت : آقاي دکتر! چرا بحث هيپنوتيزم هميشه جالب به نظر مي‌رسد؟

  خب، مثلا در نظر بگيريد که يک هيپنوتيزم‌کننده به شما بگويد که شما 4 ساله هستيد و ناگهان شما مثل يک بچه 4 ساله رفتار کنيد! اگر فرد هيپنوتيزم‌کننده به شما بگويد که عموي خود را مي‌بيند که در صندلي مقابل نشسته است و شما تاکيد کنيد که او را مي‌بينيد، در اين صورت، بار ديگر به عمق هيپنوتيزم شما پي خواهيم برد. اما اگر هيپنوتيزم نشده باشيد و ناگهان مانند يک بچه 4 ساله رفتار کنيد يا اصرار کنيد که کسي را در آن صندلي خالي مي‌بينيد چه پيش مي‌آيد؟ در اين صورت، روان‌شناسان گمان خواهند کرد که شما به يک اختلال روان‌شناختي مبتلا هستيد! در واقع، هيپنوتيزم حالتي موقت ايجاد مي‌کند که گاهي عجيب و غريب است و بنابراين شگفت‌آور نيست که ما آن را اين‌قدر جالب مي‌يابيم.  سلامت : بعضي‌ها از واژه مسمريسم در همان معناي هيپنوتيزم استفاده مي‌کنند. اين‌ها واقعا مترادف‌اند؟

  اجازه بدهيد تاريخچه کوتاهي عرض کنم. هيپنوتيزم اولين بار توسط فيلسوف و پزشک اتريشي (فراتر آنتون مسمر) اجرا شد. او هنگام درمان مشکلات جسماني خاص، يک مغناطيس را در اطراف بدن بيمار پس و پيش ‌برد تا جريان خون، فعاليت عصب و «مايع» نامشخص به‌خصوصي را تغيير جهت دهد. برخي بيماران از منافع چشم‌گير خبر مي‌دادند. بعدها مسمر پي برد که مي‌تواند اين مغناطيس را کنار بگذارد و فقط از دست خود استفاده کند. شما و من در بين مشاهده نتيجه خواهيم گرفت که مغناطيس مهم نبود و اين پديده با نيروي تلقين ارتباط داشت. اما مسمر به اين نتيجه‌گيري غير عادي رسيد که به اين علت به مغناطيس نياز ندارد که خودش مغناطيس بود. او با اين ادعا اصطلاح «مغناطيس حيواني» را وضع کرد. اين حالت به نام مغناطيس حيواني يا مسمريسم نام‌گذاري شد و بعدها به هيپنوتيزم تغييرنام پيدا کرد.  سلامت : همه مي‌توانند هيپنوتيزم ‌شوند؟

  البته برخي افراد را مي‌توان عميق‌تر از ديگران هيپنوتيزم کرد. به عبارت ديگر آنها از تلقين‌هاي بيشتري پيروي مي‌کنند. هيپنوتيزم‌پذيري نوعي صفت فردي پايدار است. به عبارت ديگر اگر شما امروز به خوبي به تلقين‌هاي هيپنوتيزمي پاسخ دهيد، احتمالا فردا يا 3 سال ديگر نيز به آن پاسخ خواهيد داد. با اين حال، هيپنوتيزم‌پذيري تقريبا همان تلقين‌پذيري معمولي است. اگر من از شما بخواهم يک روز روشن و آفتابي را تجسم کنيد، حتي بدون اينکه هيپنوتيزم شده باشيد هم مي‌توانيد آن را تجسم کنيد. اگر به شما بگويم که لطفا بايستيد و دست خود را روي سرتان بگذاريد، بار ديگر بدون اينکه هيپنوتيزم شده باشيد احتمالا اين کار را انجام مي‌دهيد. اگر از شما بخواهم بايستيد، دستان خود را به اطراف باز کنيد و مانند مرغ پرپر بزنيد، شايد اين کار را انجام دهيد يا انجام ندهيد. افراد از نظر اينکه تا چه اندازه‌اي بدون هيپنوتيزم از تلقين‌ها پيروي کنند تفاوت دارند و تلقين‌پذيري بدون هيپنوتيزم دقيقا با تلقين‌پذيري همراه با هيپنوتيزم مطابقت دارد. امکان دارد که با هيپنوتيزم قدري بيشتر از تلقين‌ها پيروي کنيد؛ اما فقط قدري بيشتر. اگر شما خيلي هيپنوتيزم‌پذير و تلقين‌پذير باشيد، احتمالا به فيلم‌هايي که خوب ساخته شده‌اند نيز قويا پاسخ مي‌دهيد و طوري به آنها واکنش‌ هيجاني نشان مي‌دهيد که گويي رويدادهاي فيلم واقعا اتفاق مي‌افتند؛ يعني هيپنوتيزم‌پذيري صرفا شکلي از تلقين‌پذيري معمولي افراد است.  سلامت : استفاده از هيپنوتيزم در چه زمينه‌هايي کاربرد دارد؟

  يکي از تاثيرات ريشه‌دار هيپنوتيزم، جلوگيري از درد است. برخي افراد مي‌توانند فقط با هيپنوتيزم و بدون داروي بي‌حسي، تحت عمل جراحي پزشکي يا دندانپزشکي قرار بگيرند. مزاياي هيپنوتيزم براي دردهاي حاد کاملا به اثبات رسيده است ولي اگر هيپنوتيزم به دقت اجرا شده باشد مي‌تواند به تسکين دردهاي مزمن نيز کمک کند. هيپنوتيزم براي افرادي که به داروهاي بي‌‌حسي واکنش نامطلوب مي‌دهند و کساني که نسبت به مواد افيوني مسکن دچار تحمل شده‌اند، خيلي مفيد است.  سلامت : يعني حس درد با هيپنوتيزم از بين مي‌رود؟

  درد، عناصر حسي و هيجاني دارد. هيپنوتيزم عمدتا عناصر هيجاني را تغيير مي‌دهد. حتي زماني که فرد هيپنوتيزم شده مي‌گويد که احساس درد نمي‌کند ولي با اين حال ضربان قلب و فشارخون او به اندازه افرادي که هيپنوتيزم نشده‌اند به سرعت بالا مي‌رود. فردي که در معرض محرک‌هاي دردناک قرار مي‌گيرد، تحت تلقين هيپنوتيزمي براي احساس نکردن حالت ناخوشايند، در مناطق قشر آهيانه‌اي که به احساس‌هاي بدن پاسخ مي‌دهند اما نه در مناطق قشر پيشاني که به هيجان‌هاي ناخوشايند پاسخ مي‌دهند، انگيختگي زياد خواهد داشت.  سلامت : جايي خوانده بودم که فردي که هيپنوتيزم شده بود، بعد از خارج شدن از حالت هيپنوتيزم، دستورات هيپنوتيزمي را انجام داده است. اين حرف مي‌تواند صحيح باشد؟

  بله، به اين امر تلقين پس‌هيپنوتيزمي گفته مي‌شود. تلقين پس هيپنوتيزمي عبارت است از تلقين براي انجام دادن يا تجربه کردن چيزي بعد از خارج شدن از هيپنوتيزم. براي مثال، افرادي که به آنها گفته شده که آنچه را که در مدت هيپنوتيزم اتفاق افتاده است فراموش کنند اغلب اين کار را مي‌کنند اما بررسي دقيق معلوم مي‌کند که حافظه آن کاملا محو نشده است. افراد همچنين براي تغيير دادن رفتار خود به تلقين‌هاي پس هيپنوتيزمي پاسخ مي‌دهند.

  در يک تحقيق، بزرگسالاني را که معلوم شده بود به راحتي هيپنوتيزم مي‌شوند در گروه‌هاي متفاوتي گماردند. به افراد يک گروه يک دسته 120 تايي کارت پستال تمبر خورده که روي آنها نشاني نوشته شده بود، دادند و از آنها خواستند (بدون اينکه هيپنوتيزم شده باشند) هر روز يکي از آنها را پست کنند. افراد گروه هيپنوتيزم نشده کارت‌هاي بيشتري را پست کردند ولي اين تجربه را به صورت متفاوتي گزارش دادند. افراد هيپنوتيزم نشده گفتند که مجبور بودند هر روز به خودشان يادآوري کنند که کارتي را پست کنند. آنهايي که تلقين هيپنوتيزمي شده بودند، گفتند که هرگز تلاش عمدي به خرج ندادند بلکه فکر پست کردن کارت «به ذهن هجوم مي‌آورد» و بعد آنها به طور بي‌اختيار احساس مي‌کردند که بايد يک کارت را پست کنند.  سلامت : آيا کسي مي‌تواند از تلقين‌هاي پس‌هيپنوتيزمي استفاده عملي هم بکند؟

  خيلي از درمانگران، افراد سيگاري را تلقين پس‌هيپنوتيزمي کرده‌اند که تمايل خود را به سيگار کشيدن از دست بدهند. نتايج تحقيقات در اين‌باره مبهم هستند. تعدادي از تحقيقات از منافع اين روش خبر مي‌دهند ولي اين نتايج عموما ناچيز هستند و از تاثير دارونما بيشتر نيستند.  سلامت : بالاخره ادعاهاي مربوط به تاثيرات هيپنوتيزم درست است يانه؟

  با بررسي دقيق معلوم مي‌شود اغلب ادعاهايي که در مورد قدرت تلقين هيپنوتيزم صورت مي‌گيرند آن چنان صحت ندارند. براي مثال، افرادي که تحت هيپنوتيزم قرار دارند مي‌توانند مانند يک تکه چوب سفت شوند؛ طوري که سر و گردن خود را در يک صندلي و پاهاي خود را در صندلي ديگري قرار داده و تعادل خود را حفظ کنند و حتي اجازه دهند که يک نفر روي بدن آنها بايستد! اين کار با هيپنوتيزم يا بدون آن، ساده‌تر از آن است که به نظر مي‌رسد. خودتان امتحان کنيد! خيلي‌ها سعي کرده‌اند از هيپنوتيزم براي تقويت حافظه استفاده کنند. براي مثال، فرد پريشاني به درمانگر مي‌گويد: «نمي‌دانم چرا اين مشکلات را دارم. شايد زماني که خيلي جوان‌تر بودم تجربه ناگواري داشته‌ام ولي اصلا نمي‌توانم آن را به ياد آورم» يا شاهد جرمي مي‌گويد: «من مجرم را يک يا دو ثانيه ديدم ولي اکنون نمي‌توانم جزييات چهره او را براي شما توصيف کنم.» درمانگران و افسران پليس گاهي به ما مراجعه مي‌کنند تا از هيپنوتيزم استفاده کرده تا بلکه بتوانيم به خاطرات از دست رفته دسترسي پيدا کنيم. اين افراد هيپنوتيزم شده بسيار تلقين‌پذير هستند. حتي زماني که به آنها تلقين‌ نظير اين مي‌شود: «شما مطالب بيشتري از آنچه که قبلا به ما گفتيد به ياد خواهيد آورد» بسياري از افراد هيپنوتيزم شده با اطلاعات نادرست پاسخ مي‌دهند. اگر از آنها سوال‌هاي گمراه کننده‌اي پرسيده شود، مانند اينکه «آن زن يک بچه داشت يا 2 بچه؟» (در حالي که واقعا آن زن بچه‌اي نداشته است)، افراد هيپنوتيزم شده به راحتي تحت تاثير قرار گرفته و اطلاعات غلط مي‌دهند.  سلامت : و بالاخره سوال آخر؛ واقعا چه مي‌شود که هيپنوتيزم اتفاق مي‌افتد؟

  اغلب نظريه‌ها براي توجيه هيپنوتيزم، آن را به نقش بازي کردن يا به تغيير حالت هوشياري (خلسه) نسبت مي‌دهند؛ مثلا ناتواني در يافتن تغييرات فيزيولوژيک خاص که با هيپنوتيزم ارتباط داشته باشد، باعث شده که برخي اين نظريه را مطرح کنند که هيپنوتيزم، نوعي حالت طبيعي هوشياري را ايجاد مي‌کند که طي آن، افراد تلقين‌پذير نقش آزمودني هيپنوتيزم شده را بازي مي‌کنند و طوري رفتار مي‌کنند که تصور مي‌کنند از افراد هيپنوتيزم شده انتظار آن مي‌رود. طبق اين عقيده، به جاي حالت هوشياري خلسه مانند، اين انتظارات نقش آزمودني‌هاست که تاثيرات هيپنوتيزمي را به بار مي‌آورد. با اين وجود هنوز عده‌اي از روان‌شناسان قويا معتقدند که تاثيرات هيپنوتيزمي به حالت خاص و دگرگون هوشياري مربوط مي‌شوند. اين نظريه‌پردازان معتقدند که بعيد است نقش بازي کردن بتواند تمام پديده‌هاي هيپنوتيزمي را توجيه کند. براي مثال، آنها مي‌گويند حتي از ياري‌گرترين آزمودني‌ها بعيد است که بدون داروي بي‌حسي، صرفا براي خوشنود کردن درمانگرشان و اجرا کردن نقشي که از آنها انتظار مي‌رود، عمل جراحي را تحمل کنند. اخيرا با نفوذترين توجيه هيپنوتيزم به عنوان تغيير حالت آگاهي اين طور مطرح مي‌شود که هيپنوتيزم نوعي گسست در هوشياري ايجاد مي‌کند. گسست، تفکيک فرآيندهاي ذهني به دو جريان جداگانه و هم‌زمان آگاهي است. به عبارت ديگر بر اساس اين اعتقاد، هيپنوتيزم هوشياري را به 2 جريان تقسيم مي‌کند. يک جريان با هيپنوتيزم کننده و دنياي بيروني در ارتباط است، در حالي که ديگري «مشاهده‌گر پنهاني» است که تشخيص دادن آن دشوار است. از اين نظر آزمودني هيپنوتيزم شده به اين خاطر مثلا به درد پاسخ نمي‌دهد که درد در قسمتي از هوشياري که با ديگران ارتباط برقرار مي‌کند، ثبت نمي‌شود. البته بد نيست بدانيم که هوشياري تقسيم شده تجربه رايج و طبيعي است! مثلا افراد معمولا فاصله زيادي را رانندگي مي‌کنند. به علايم راهنمايي و خودروهاي ديگر پاسخ مي‌دهند، بدون اينکه به ياد بياورند که هوشيارانه اين کارها را انجام داده‌اند. در اين گونه موارد، هوشياري يبن رانندگي و افکار فرد درباره مسايل ديگر، تقسيم شده است.

  4 اشتباه رايج درباره هيپنوتيزم

  1 هيپنوتيزم اجباري: يکي از متداول‌ترين برداشت‌هاي نادرست در بين مردم اين است که افراد را مي‌توان بر خلاف ميل آنها هيپنوتيزم کرد. در حالي که واقعيت امر اين است که اين کار غيرممکن است چون براي هيپنوتيزم شدن، شخص بايد آگاهانه تصميم بگيرد که کنترل هوشياري خود را به شخص ديگري واگذارد. در حقيقت 8 تا 9 درصد افراد جامعه را نمي‌توان حتي در صورتي که تمايل داشته باشند و تلاش زيادي هم به عمل بياورند، هيپنوتيزم کرد.

  2 رفتار غيراخلاقي: يکي ديگر از برداشت‌هاي نادرست اين است که شخص تحت تاثير هيپنوتيزم رفتارهاي غيراخلاقي يا خطرناکي، برخلاف ميل خويش، انجام مي‌دهد؛ در صورتي که مردم هيچ‌گاه تحت تاثير هيپنوتيزم کاري را که برخلاف اصول ارزشي آنها باشد، انجام نمي‌دهند و قادرند رفتارهايشان را طي هيپنوتيزم کنترل کنند.

  3 قدرت فوق‌انساني: يکي از برداشت‌هاي نادرست ديگر اين است که افراد هيپنوتيزم شده نيروي خارق‌العاده‌اي پيدا کرده و قادر به اعمال خاصي مي‌شوند، در حالي که همان کارها را فرد هيپنوتيزم‌نشده هم مي‌تواند انجام دهد.

  4 حافظه استثنايي: اگر چه يادآوري بعضي خاطره‌ها تحت شرايط هيپنوتيزم بهبود مي‌يابد ولي در عين حال، تعداد خطاها نيز زياد مي‌شود. هيپنوتيزم شونده‌ها هنگامي که براي بازآفريني جزييات يک رويداد تحت فشار قرار مي‌گيرند، به سختي مي‌توانند مرز بين واقعيت و تخيل را از هم تشخيص دهند و به همين دليل معمولا به حدس زدن متوسل مي‌شوند.

  هفته نامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  هیپنوتیزم چيست ؟
  دکتر فرناز عطائی [ متخصص روانپزشکی ]

  هیپنوتیزم حالتی از تغییر طبیعی ذهن است که با تغییر در درک ، تصویرسازی ، تلقین پذیری و تمرکز همراه می باشد. آدمی در شرایطی خاص خود به خود این حالت تغییر ذهنی را می تواند تجربه کند.

  وقتی آنچنان محو تماشای تصویری می شوید که از اطرافتان غافل می گردید ، وقتی شنیدن نوای موسیقی دلخواهتان باعث می گردد که متوجه وقایعی که در اطرافتان می گذرد نباشید در واقع شما هیپنوتیزم را تجربه کرده اید.

  دکتر جیمز برید انگلیسی برای اولین بار متوجه شد بعضی بیمارانی که نگاهشان به نقطه ای تثبیت می شود دچار تغییر حالتی خاص می شوند. او متوجه شد که این تغییر حالت در واقع یک خلسه است که فردی که در آن فرو می رود آرامش یافته و حرف شنوی خاصی در او بروز می کند. جیمز برید نام این خلسه را هیپنوتیزم نهاد که برگرفته از نام "هیپنوز" الهه خواب یونان است. برید در همان زمان بیان کرد که این حالت خواب نیست و با خواب معمولی تفاوتهای اساسی دارد و چون نام هیپنوتیزم در شنونده مفهوم "خواب" را تداعی می کند متوجه شد که نام مناسبی را انتخاب نکرده است اما تا به خود بجنبد این نام آنچنان فراگیر شد که فرصت تغییر در آن را از او گرفت.

  درک غلط مردم درباره مفهوم هیپنوتیزم در موارد درمانی اشکالاتی ایجاد می کند. معمولاً یک حالت هیپنوتیزمی سبک و یا حتی ریلاکس کامل بدن برای قرار گرفتن در وضعیت تلقین پذیری جهت مقاصد درمانی کافی است ولی عده ای از افراد حتی اگر در حالات عمیق هیپنوتیزم هم وارد شوند پس از بیدار شدن ممکن است بگویند هیپنوتیزم نشده بودند زیرا صداهای موجود در اتاق را حس می کرده اند. آنها نمی دانند که هیپنوتیزم مثل خواب یا بیهوشی نیست که ارتباط فرد با محیط قطع شده باشد.

  نباید انتظار داشته باشید تمام اتفاقاتی را که در زمان خلسه هیپنوتیزمی روی می دهند فراموش کنید. البته کسانی که به یک خلسه بسیار عمیق هیپنوتیزمی به نام سومنامبولیسم برسند پس از بیدار شدن خاطره ای نخواهند داشت ولی به ندرت در افرادی که برای اولین بار هیپنوتیزم می شوند امکان رسیدن به این مراحل ممکن می شود. البته برای کارهای عادی و روزمره هیپنوتیزم پزشکی نیازی نیست تا خلسه افراد اینقدر عمیق شود.

  از دیگر باورهای غلطی که درباره هیپنوتیزم وجود دارد که می تواند سد راه پیدایش خلسه باشد خطرناک بودن آن است.
  گاهی افراد فکر می کنند اگر وارد حالت خلسه شوند ممکن است از این حالت بیرون نیایند در حالی که چنین چیزی تقریباً ممکن نیست و یا می ترسند که تحت کنترل هیپنوتیزور قرار بگیرند در حالی که فرد در شرایط هیپنوتیزمی تلقیناتی را که برخلاف اخلاق و اعتقادش باشد قبول نخواهد کرد. اگر اینطور باشد تضادی در ضمیر او پدیدار می شود که نتیجه نهایی آن بیدار شدن او یا عدم قبول آن تلقین خواهد بود.

  گاهی افراد فکر می کنند تنها کسانی که ضعف اراده دارند هیپنوز می شوند در حالی که آنهایی که به خود اعتماد داشته و خود را به خوبی به حالت آرامش و ریلاکس می رسانند زودتر هیپنوز می شوند.

  تحقیقات نشان داده که بیماران دچار اختلالات تفکر ، شخصیتی و هیجانی از جمله اسکیزوفرنی قابلیت هیپنوتیزم پذیری بسیار پایین تری دارند. و از طرف دیگر در اختلالاتی مانند PTSD ( اختلال استرس پس از سانحه ) و اختلالات تجزیه ای قابلیت هیپنوتیزم پذیری بالا می رود. توجه داشته باشید که تقریباً 5% افراد سالم جامعه نیز هیپنوتیزم پذیر نیستند.

  امروزه هیپنوتیزم یک علم است. زیرا از اجزایی تشکیل شده که براساس اطلاعات ، مشاهدات دقیق و تحقیقات و تجربیات به دست آمده اند. هیپنوتیزم همان قدر علم است که سایر علوم علم به شمار می روند. و به عنوان یک پدیده طبیعی برای آن اصول و قوانینی کشف شده است.

  هیپنوتیزم به خودی خود درمان نیست. هرچند می تواند خوشایند و آرامش بخش باشد اما یک روش درمانی است که کاربردهای خاص خود را دارد ـ و در برخی موارد مثل بیماران دچار بدگمانی ( پارانویا ) یا بیمارانی که از قرار گرفتن تحت نظارت دیگران اکراه دارند ( مثل بیماران وسواسی ـ جبری ) بهتر است مورد استفاده قرار نگیرد.

  موارد کاربرد هیپنوتیزم :
  ترک سیگار ـ کنترل وزن ـ کنترل درد ـ تدبیر اختلالاتی مثل آسم ـ زگیل ـ خارش ـ اختلالات تبدیلی ـ اختلالات نسیانی ـ اضطراب و بی خوابی ـ انجام عمل های جراحی ، زایمان و دندانپزشکی بدون ماده بیهوش کننده و فقط با هیپنوتیزم افزایش تمرکز و فراگیری و ....

  drataie.ir
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  هيپنوتيزم چيست؟


  جام جم آنلاين: سال‌ها پيش وقتي واژه وارداتي هيپنوتيزم سر زبان‌ها افتاد،‌ بي‌آن‌كه معناي دقيقي برايش آورده شود، بسياري از افراد دنبال ساعت جيبي يا يك گردن‌بند بلند مي‌گشتند به صورت آونگ مقابل چشمان تكان دهند: «‌حالا با شمارش من به خوابي عميق فرو مي‌روي و با خواست من از اين خواب بيدار مي‌شوي.»

  كمتر كسي بود كه حاضر شود خودش را در مقابل اين فن تازه‌وارد به آزمون بگذارد. از شايعاتي كه كوچه به كوچه مي‌گذشت تا تصويري كه رسانه‌ها از اين شيوه به نمايش مي‌گذاشتند، همه چيز دست به دست هم داد تا موج بي‌اعتمادي به اين درمان روان‌شناختي ـ هيپنوتيزم ـ ايجاد شود.

  برخي آن را شيوه‌اي خرافي و وهم‌آلود مي‌دانستند و عده‌اي به آن تردستي مي‌گفتند،‌ اما حالا بعد از گذشت سال‌ها، متخصصان توانسته‌اند فاصله اين شيوه درمان و بيماران را كوتاه‌تر كنند و درمان علمي‌از طريق هيپنوتيزم را به عنوان يكي از شيوه‌هاي معتبر براي از ميان‌بردن بسياري از بيماري‌هاي رواني يا حتي جسمي‌معرفي و اجرا كنند.

  ايجاد هيپنوتيزم

  در هيپنوتيزم،‌ فردي كه علاقه‌مند و آماده همكاري است (تنها چنين افرادي در بيشتر موقعيت‌ها قابل هيپنوتيزم‌شدن هستند) بخشي از كنترلي را كه بر رفتار خود دارد به هيپنوتيزم‌كننده واگذار مي‌كند و تحريفاتي را در واقعيت مي‌پذيرد. براي ايجاد اين حالت، هيپنوتيزم‌كننده از روش‌هاي مختلفي استفاده مي‌كند.

  براي مثال، ممكن است از هيپنوتيزم‌شونده بخواهد در حالي ‌كه بتدريج آرامش مي‌يابد تمام افكار خود را بر شيء معيني‌ (مثلا پونزي روي ديوار) متمركز كند.

  مي‌توان به هيپنوتيزم‌شونده تلقين كرد كه دچار خواب‌آلودگي است، اما كلمه‌ خواب در اينجا جنبه استعاره دارد، چون به هيپنوتيزم‌شونده گفته مي‌شود كه واقعا به خواب نخواهد رفت و همچنان به صداي هيپنوتيزم‌كننده گوش فرا خواهد داد.

  ويژگي‌هاي هيپنوتيزم‌ شدن

  اين تغييرات از مشخصات هيپنوتيزم است:

  برنامه‌ريزي متوقف مي‌شود. فردي كه عميقا هيپنوتيزم ‌شده، مايل نيست خودش‌دست به فعاليتي بزند و ترجيح مي‌دهد صبر كند تا آنچه هيپنوتيزم‌كننده به او تلقين مي‌كند، ‌انجام دهد.

  توجه، گزينشي‌تر از معمول مي‌شود. هيپنوتيزم‌شونده كه به او گفته شده است تنها به صداي هيپنوتيزم‌كننده گوش فرا دهد،‌ ‌صداهاي ديگر را نشنيده مي‌گيرد.

  تخيلات غني به‌آساني برانگيخته مي‌شود. هيپنوتيزم‌شونده ممكن است بدون جابه‌جايي، در زمان و مكاني ديگر سرگرم تجربه‌هاي لذت‌بخش شود.

  واقعيت‌آزمايي كاهش مي‌يابد و تحريف واقعيت پذيرفته مي‌شود. شخص هيپنوتيزم‌شده ممكن است بي‌چون و چرا تجربه‌هاي موهومي ‌را بپذيرد. البته پذيرش اين تجربه‌هاي موهوم‌ تنها در صورتي اتفاق مي‌افتد كه خارج از اصول اخلاقي فرد نباشد.

  فردي كه بسيار هيپنوتيزم‌پذير است، با دريافت دستور، همه يا قسمت عمده وقايع جلسه هيپنوتيزم را فراموش مي‌كند، اما با صدور علامتي كه قبلا تعيين‌شده، همه خاطرات آن جلسه را
  به ياد مي‌آورد

  تلقين‌پذيري، افزايش مي‌يابد. اصولا هيپنوتيزم‌شدن شخص منوط به اين است كه تلقين‌پذير باشد، اما اين كه تلقين‌پذيري در حالت هيپنوتيزم افزايش مي‌يابد يا نه،‌ خود نكته بحث‌بر‌انگيزي است. تحقيقات روان‌شناسان حاكي از افزايش مختصر در تلقين‌پذيري به دنبال هيپنوتيزم‌شدن است، اما اين افزايش به اندازه‌اي نيست كه تصور مي‌شود.

  در بيشتر موارد فراموشي پس‌هيپنوتيزمي‌ ديده مي‌شود. فردي كه بسيار هيپنوتيزم‌پذير است، با دريافت دستور، همه يا قسمت عمده وقايع جلسه هيپنوتيزم را فراموش مي‌كند، اما با صدور علامتي كه قبلا تعيين‌شده، همه خاطرات آن جلسه را به ياد مي‌آورد.

  كاربردهاي هيپنوتيزم

  روي هيپنوتيزم و آثار موفقيت‌آميز متفاوت آن به لحاظ باليني مطالعه شده است. براي مثال، برخي كاربردهاي متعدد آن عبارت است از:

  1‌ـ درمان‌هاي روان‌شناختي، 2 ـ كاهش وزن، 3 ـ درمان بيماري‌هاي پوستي، 4‌ ـ آرامش‌بخشيدن به بيماران مضطرب نيازمند جراحي، 5 ـ كنترل درد، 6 ـ كنترل عادت‌ها و روشي براي احساس آرامش، 7ـ افزايش عملكرد ورزشي، 8 ـ درمان‌هاي پزشكي، 9 ـ ترك سيگار، 10 ـ كاهش استرس، 11ـ فيزيوتراپي و 12 ـ آموزش.

  5 باور اشتباه درباره هيپنوتيزم

  1‌ـ شخص هيپنوتيزم شده ممكن است ديگر از خواب مصنوعي كه در آن فرورفته، بيرون نيايد. اين يكي از باورهايي است كه افراد را از انجام هيپنوتيزم مي‌ترساند. در حالي كه اين چنين نيست و حتي در صورت ترك فرد هيپنوتيزم‌شده توسط فرد هيپنوتيزم‌كننده، فرد به خواب مي‌رود و بعد از مدتي بيدار مي‌شود.

  2‌ ـ در هيپنوتيزم، فرد هر رفتاري كه به او دستور داده مي‌شود، اجرا مي‌كند و هر سوالي را كه از او پرسيده مي‌شود، پاسخ مي‌دهد. اين‌چنين نيست، فرد در هيپنوتيزم تنها رفتارهايي را انجام مي‌دهد كه با اصول اخلاقي و اعتقادي او همخواني داشته باشد و سوالاتي را جواب مي‌دهد كه پاسخش را مي‌داند و با اعتقادات او متضاد نيست.

  3‌ ـ همه افراد را مي‌توان هيپنوتيزم كرد. بر اساس تحقيقات روان‌شناسان حدود پنج تا 10 درصد مردم را هيپنوتيزم‌كنندگان متبحر نمي‌توانند هيپنوتيزم كنند و بقيه مردم به درجات متفاوت هيپنوتيزم‌پذيرند.

  4‌ ـ مي‌گويند افرادي كه بسيار هيپنوتيزم‌پذيرند در موقعيت‌هاي اجتماعي ديگر نيز بسيار تلقين‌پذير يا تسليم‌پذير هستند، اما يافته‌هاي پژوهشي نشان مي‌دهد كه چنين نيست.

  5 ‌ـ از طريق هيپنوتيزم و بدون نياز به راهبردهاي درماني مي‌توان اختلالات رواني را درمان كرد. هيپنوتيزم تنها يك وسيله است كه به روانكاوان، روان‌شناسان و روانپزشكان براي دستيابي به بخش ناهوشيار ذهن فرد كه موجب اختلال او شده است، كمك مي‌كند و درمان با بررسي و به چالش كشيدن اين موارد كه فرد از آنها آگاه نيست و ارائه راهبردهاي درماني، امكان‌پذير است.(جام جم - ضميمه سيب)

  گلاره خلدبرين - روان‌شناس
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت