هپاتيت c بيش از ايدز در آمريكا قرباني مي‌گيرد


در يك گزارش جديد از سوي دولت آمريكا اعلام شد كه نرخ مرگ ومير ناشي از هپاتيت c طي سالهاي اخير در اين كشور با روند ثابتي افزايش يافته و تعداد قربانيان اين بيماري از ايدز فراتر رفته است.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، بسياري از مبتلايان به عفونت هپاتيت c در برخي از مناطق آمريكا از ابتلاي خود به اين بيماري بي‌خبر هستند و همين امر موجب افزايش تعداد مبتلايان شده است.

سايت اينترنتي هلت دي نيوز در اين باره گزارش داد: طبق آمار بين سالهاي 1999 تا 2007 ميلادي كه از سوي مركز كنترل و پيشگيري امراض آمريكا مورد بازبيني قرار گرفته تعداد آمريكايي‌هايي كه امروزه بر اثر هپاتيت c مي‌ميرند بيشتر از قربانيان ايدز است.

دكتر اسكات هولمبرگ رييس بخش همه‌گيرشناسي و شعبه نظارتي در بخش هپاتيت ويروسي مركز كنترل و پيشگيري امراض آمريكا در اين باره اظهار داشت: اين يافته تاكيد مي‌كند كه مشكل فوق بايد هرچه سريعتر از سوي مسولان مورد رسيدگي قرار بگيرد و مبتلايان به هپاتيت b و c مزمن در جامعه بايد زودتر شناسايي شده و تحت درمان قرار بگيرند.

طبق آمار اين مركز، در حال حاضر حدود 2/3 ميليون آمريكايي به هپاتيت c آلوده هستند كه عامل اصلي بروز سرطان كبد و سيروز كبدي است.

اين يافته در نشريه سالانه‌هاي طب داخلي گزارش شده است.

بنا برگزارش ايسنا، هپاتيت c يک بيماري ويروسي است که از طريق تماس با خون و ترشحات بدن افراد مبتلا منتقل مي‌شود. اين بيماري در اکثر بيماران حالت مزمن پيدا کرده و تعدادي از اين افراد در آينده دچار عوارض بيماري مانند سيروز يا سرطان کبد مي‌شوند.

هپاتيت به معني التهاب كبد است. انواع مختلفي از هپاتيت وجود دارند. بعضي از آنها قابل سرايت هستند و برخي نيز مسري نيستند. ابتلا به بيماي هپاتيت c مي‌تواند به بيماري مزمن كبدي و در صورت پيشرفت باعث سيروز يا فرسودگي كبد و در گروه بسيار كوچكي باعث ابتلا به سرطان كبد مي‌شود.

بيشتر مبتلايان به اين نوع هپاتيت هيچ علامتي ندارند. برخي از بيماران علائم عمومي عفونت ويروسي را نشان مي‏دهند مثل خستگي، دل درد، درد عضلاني و تهوع و بي‌اشتهايي اما در موارد پيشرفته علائم نارسايي كبدي بروز مي‌كند كه شامل تورم شكم و اندام‌ها، يرقان و نيز خونريزي‌هاي گوارشي هستند. همچنين منگي و خواب آلودگي در مراحل بسيار پيشرفته ديده مي‏شود و در اين مرحله بيماران ممكن است خارش داشته باشند.